Prvé spoznávanie Malty

Pred tým ako som absolvovala dovolenku na Malte, priznám sa, že som veľa o tomto krásnom ostrove nevedela. Poznala som ju vďaka jazykovým pobytom a predstavovala som si ju veľmi podobne ako napríklad Malorku. No Malta je iná – krásna príroda, história, milí ľudia a množstvo miest, ktoré stoja za návštevu. Ak chcete aj vy zažiť nezabudnuteľnú dovolenku, určite čítajte ďalej o mojom spoznávaní Malty :).

Na Maltu sa najlacnejšie dostanete prestupom cez Bergamo so spoločnosťou Ryanair. Okrem toho, že navštívite Maltu, môžete sa zastaviť aj priamo v Bergame, ktoré za to určite stojí. My sme našu cestu na Maltu začali 26.5.2013 príletom z Bergama o cca 13:00. Let z Bergama trvá cca 2 hodinky a pri pristávaní máte krásny výhľad na celý ostrov a tiež na dva susedné ostrovy – Gozo a Comino. Malta je ostrov pomerne malý, z jednej strany na druhú meria približne 38 km. Na celom ostrove dominuje jedna autobusová spoločnosť – Arriva a preto je najvýhodnejšie kúpiť si týždňový lístok za 12€ a pochodiť všetko čo len chcete. My sme si zajednali ubytovanie v mestečku Qawra, ktoré je od letiska v Luqe len 20 km. No aj my sme si mysleli, že to bude „len“ a že sa sem dostaneme za príjemnú pol hodinku. Ale omyl :). Na Malte nenájdete diaľnice ani rovné cesty. Všetky cesty sú kľukaté a úzke a autobusy väčšinou stoja takmer všade :). Čiže cesta z letiska do Qawry nám trvala dobrých 80 minút. To bolo pre nás menšie sklamanie, pretože sme plánovali precestovať takmer celý ostrov, ale v podstate to malo aj svoje výhody – autobusy chodili pomaly a vy si môžete zatiaľ prezerať okolitú krajinu a urobiť pekné fotky :). Ďalšie upozornenie – vo väčšine autobusov je veľká zima, pretože je na plno pustená klíma. Ak je vám veľká zima, jednoducho poproste šoféra nech klímu stíši, väčšinou sú milí a vyhovejú vám. A ešte užitočný link, kde nájdete trasy autobusov a ceny lístkov. Aj keď trasy autobusov nezodpovedajú v skutočnosti tomu čo nájdete na internete a často je informačná tabuľa v autobuse pokazená, takže vlastne neviete kde ste :). Tu opäť pomôže len šofér alebo nejaký domáci malťania, ktorí vám poradia.

Náš hotel sa nachádzal v mestečku Qawra, ktoré je priamo spojené s mestom Bugibba a mestom St. Paul´s Bay. Takých miest je na Malte viac, keďže ostrov je malý a vy sa jednoducho prelínate medzi jednotlivými mestami a ani neviete, že už ste v inom ako pred chvíľkou :). Bývali sme v hoteli Il Palazzin a naozaj každému tento hotel len a len odporúčam – výborná cena, lokalita, vybavenie, jedlo, milý personál, no skrátka nemám výhrady.
Il Pallazin HotelBuggiba

Prvý večer sme sa zdržiavali len v našom meste Qawra, keďže už nebolo veľa času na výlety niekam ďalej. Celá táto oblasť je pomerne malá, ľahko sa dostanete na všetky miesta pešo. Centrum a najviac obchodov a reštaurácií je v okolí ulice Triq it-Turisti (Tourist street), ktorou sa dostanete aj na hlavnú autobusovú stanicu v Buggibe a tiež na malé námestie s fontánou, kde si môžete vychutnať dobrý obed :). Ak budete hľadať pláže, veľmi vás nepoteším, takmer celá Buggiba, Qawra a St.Paul´s Bay sú obklopené skalnatým pobrežím, kde je veľmi málo miesta na ležanie. Na veľkých plochých kameňoch sa môžete zložiť a do mora sa dostanete len po schodíkoch, piesočnaté pláže s pozvoľným vstupom do vody tu nenájdete. A veľmi podobne je to na celom ostrove, nájdete tu celkovo len veľmi málo piesočnatých pláží, jedna je neďaleko Buggiby v Melliehe a ďalšia napríklad na juhu ostrova – Golden Bay.

Valletta a plážovanie v Slieme

Tentokrát naša cesta smeruje do hlavného mesta Malty – Valletty a do jej okolia, konkrétne do dovolenkových letovísk ako Sliema a St. Julian´s. Autobusom číslo 45 sme sa niečo vyše hodinky doviezli priamo do centra Valletty na okrúhle námestie, kde sa v strede nachádza Tritónová fontána a do centra mesta sa dostanete cez City Gate, čiže vstupnú bránu, ktorú keď sme tu boli my prerábali. Jednou z hlavných ulíc vo Vallette je dlhá Republic Street plná obchodov, reštaurácií a kaviarní a samozrejme turistov. Ak pôjdete stále rovno po ulici cestou uvidíte niekoľko významných budov ako napríklad Grandmaster´s Palace čiže Veľmajstrovský palác a na konci ulice pevnosť Fort St. Elmo. Vo Veľmajstrovskom paláci dnes sídli prezident a parlament a v pevnosti Fort St. Elmo nájdete dobrovoľnú maltskú armádu a tiež Národné vojenské múzeum. Súbežne s Republic Street vedie aj ulica Merchants Street, na ktorej nájdete opäť obchody a malé reštaurácie. Celé centrum Valletty má úžasnú atmosféru, krásne zákutia a malé námestíčka, čiže sa tu naozaj nudiť nebudete. Ďalšie miesto, ktoré by som Vám určite odporučila sú záhrady Upper Barracca Gardens. Nájdete ich len kúsok od Merchants Street a máte z nich krásny výhľad na prístav a okolie Valletty.
Republic streetUpper Barracca Gardens

Oproti Vallette na druhej strane prístavu nazývaného Grand Harbour sa nachádza takzvané „trojmestie“ – mesto skladajúce sa z troch častí – miest Vittoriosa, Cospicua a Senglea, z ktorých je najnavštevovanejšou Vittoriosa. Nájdete tu množstvo historických stavieb, aj keď mesto bolo poškodené počas druhej svetovej vojny.

Po doobedí strávenom vo Vallette sme sa autobusom presunuli do blízkej Sliemy a St. Julian´s, kde sme si chceli vychutnať maltské pláže. Kým sme ich hľadali, natrafili sme na veľké obchodné centrum – The Point. A kúsok od neho sme sa už ocitli pri pobreží, ale sklamem Vás pretože opäť bolo skalnaté a bez piesku. Pár turistov vylihovalo na veľkých kamenných platniach alebo tiež pri hotelových bazénoch. Na Malte nájdete viacero hotelov, ktoré majú bazény priamo pri mori, čo je výhodné pre turistov v tom, že máte krásny výhľad na more, ale čvachtať sa môžete v čistom bazéne a nemusíte vliezať do mora po kovových rebríkoch. Kúsok sme sa prešli popri pobreží a nakoniec sme sa aj my zložili na skalnatej pláži. Veľa ľudí si sem nosí skladacie stoličky alebo ide šnorchlovať. Popri pobreží nájdete aj niekoľko reštaurácií, kde si môžete pochutnať na dobrom obede. Sliema a St. Julian´s patria medzi obľúbené turistické centrá, chodí sem predovšetkým veľa mladých ľudí, pretože sú tu pomerne rušné noci s množstvom barov a diskoték.
SliemaSt. Julian´s

Tajomné mesto Mdina a farebný prístav Marsaxlokk

Aj keď dnes je hlavným mestom Malty Valletta, nie vždy to bolo tak. Kedysi bola hlavným mestom Mdina nachádzajúca sa v strede ostrova na kopci a už zdiaľky vidíte jej múry a katedrálu. Mesto je obklopené hradbami a je v ňom zakázaná automobilová doprava. Prezrieť sa dá buď po vlastných alebo si môžete zaplatiť krásny historický koč ťahaný koňmi. My sme do Mdiny zavítali hneď skoro ráno keď sa všetko ešte len prebúdzalo. Ulice boli prázdne, obchodíky sa pomaly otvárali a obyvatelia mesta upratovali pred svojimi vchodmi. V súčasnosti žije v Mdine stále okolo 300 obyvateľov. Nájdete tu veľa kostolov a historických budov a jednou z najdominantnejších stavieb je Katedrála Sv. Petra a Pavla. Oddýchnuť si môžete v jednej z romantických kaviarní alebo reštaurácií a tiež sa tu dajú nakúpiť pekné suveníry. Typickým pre Mdinu sú výrobky zo skla, ktoré predávajú takmer v každom obchode v meste. Najznámejšou kaviarňou a reštauráciou je Fontanella Tea Gardens, z ktorej máte krásny výhľad na okolitú krajinu.

Mdina

S Mdinou susedí mesto Rabat, ktoré je úplne iné ako tajomná ohradená Mdina. Žije tu okolo 11000 obyvateľov a zaujímavosťou je, že väčšina pamiatok sa nachádza pod zemou v katakombách. Navštíviť môžete napríklad St. Agatha Catacombs alebo katakomby St. Paul´s Catacombs, ktoré sú najväčšími v Rabate. Okrem podzemia stojí za povšimnutie aj nadzemný svet Rabatu – jeho úzke uličky, malé obchodíky a námestia.

Pokračujeme v ceste opäť smerom do Valletty, kde prestupujeme na hlavnej autobusovej stanici na autobus smerujúci na východ ostrova a konkrétne do prístavu Marsaxlokk. Vo väčšine cestovateľských príručiek sa píše, že je to jedno z najfotogenickejších miest na Malte. Je to práve vďaka typickým farebným loďkám nazývaným luzzu. Mestečko je malé, celý ruch sa sústredí v okolí prístavu, kde sa koná každý deň trh pre turistov s množstvom suvenírov. Popri prístave sú reštaurácie a bary a ceny sú tu v porovnaní s inými mestami na Malte nižšie. Všade rozvoniavajú ryby, ktoré sú vraj práve v tomto meste najčerstvejšie a najchutnejšie na Malte, takže neváhajte jednu ochutnať. Každú nedeľu sa tu koná aj väčší trh, kde okrem suvenírov pre turistov kúpite aj čerstvé ryby, ovocie, zeleninu a rôzne morské plody. Tento trh je známy na celom ostrove a navštevuje ho aj množstvo domácich. Nám sa opäť zažiadalo navštíviť trošku pláž, preto sme sa vybrali pozdĺž pobrežia a čašníci v reštauráciách nám poradili malú piesočnatú pláž neďaleko prístavu. Upozornenie pre Vás radšej sem ani nechoďte, po prvé pláž je dosť ďaleko, fúka tu silný vietor a naozaj nikto tu nebol. Okrem toho piesok bol špinavý a vlny silné, čiže by sme sa ani neokúpali. Ešte k zaujímavosti týkajúcej sa farebných člnov – na každom člne uvidíte namaľované malé očko, ktoré má chrániť čln a jeho posádku pred všetkým zlým. Zaujímavou je aj neďaleká elektráreň, ktorá bola pre mňa tak trochu strašidelná už keď sme prilietali na Maltu.
MarsaxlokkMarsaxlokkVýlet do Marsaxlokku sa často spája aj s návštevou neďalekej Marsascaly. Marsascala je turistické stredisko, ktoré je počas roku kľudnejšie a ožíva hlavne v lete, keď začína dovolenková sezóna. Turisti najradšej navštevujú pláž St. Thomas Bay, ku ktorej sa však z mesta dostanete len autobusom. Okrem toho pláž je dosť malá, takže v lete hrozí, že sa budete dosť tlačiť s ostatnými turistami. Blízko Marsascaly sa nachádza aj Modrá jaskyňa – Blue Grotto – ďalší často vyhľadávaný cieľ turistov. Dostanete sa sem člnom z prístavu Wied iz-Zurrieq približne za 25 minút a cena lístku je okolo 7€.

Ak ste fanúšikom histórie určite si nenechajte ujsť návštevu chrámu Hagar Qim, ktorý vznikol približne 3000 rokov p.n.l. My sme síce jeho návštevu vynechali, ale vo vnútri môžete nájsť zaujímavé oltáre, mohutné obrie kamene (megality), nádvoria a pozostatky jednotlivých miestností.

Oddych na piesočnatej Melliehe a nákupy na Malte

Aby sme sa vrátili z dovolenky aj trošku opálené, vybrali sme sa na jednu z mála piesočnatých pláži na Malte, konkrétne Mellieha Bay. Vysoko nad plážou sa rozprestiera mestečko Mellieha a opäť je to jedno z typických maltských miest – úzke, kľukaté uličky, námestia a dominantou mesta je kostol St. Marija. Z mesta je to na pláž autobusom okolo 10 minút a dá sa ísť aj pešo, ale to vám zaberie určite aspoň hodinku. Navyše je to strmá a úzka cesta, čiže radšej odporúčam využiť autobus.

Mellieha Bay je krásna piesočnatá pláž s pozvoľným vstupom do mora, čistou vodou a zlatistým pieskom. Môžete si tu požičať za príplatok lehátka a slnečníky a nachádzajú sa tu aj sprchy a niekoľko bufetov. Slniečka sme si tu užili dosť a poobede sme strávili hore v meste. Najskôr sme si na malom námestí vychutnali kávu a potom sme sa naplno pustili do nakupovania. Podobne ako v iných južných európskych krajinách, aj na Malte sa využíva siesta. To znamená, že cca od 13,00 do 16,00 je väčšina obchodov zatvorená. V reštauráciách, kaviarňach a suvenírových obchodoch to väčšinou neplatí. Čo sa týka cien na Malte, potraviny a jedlá v reštauráciách sú veľmi podobné slovenským, povedala by som, že v niektorých prípadoch je tu aj lacnejšie. Napríklad taká káva, skoro všade sa cena pohybovala okolo 1€, čo je na Slovensku skôr ojedinelé. Mne osobne chýbalo viac obchodov s oblečením, ale tie čo sme našli ponúkali zaujímavé a nevšedné veci. A ak máte radi suveníry, takýchto obchodíkov je tu asi najviac takže určite si vyberiete.
Mellieha BayMellieha

Ďalšie krásne pláže nájdete na juhu ostrova – tiež piesočnatá Golden Bay a kúsok od nej Ghajn Tuffieha Bay. Turisti obľubujú aj pláž Armier Bay na severe Malty. Zaujímavým miestom je Ghar Lapsi, čo je malá zátoka, kde môžete ležať v malých jaskyniach alebo na betónových terasách.

Väčšinou sa na každej dovolenke snažím ochutnať nejakú domácu špecialitu. Pre Maltu je typických niekoľko jedál, napríklad pastizzi – teplé taštičky z lístkového cesta plnené špenátom, syrom, vajíčkom, hráškom alebo inou zeleninou. Ďalej je Malta typická rôznymi druhmi rýb a morských plodov, konkrétne najtypickejšou je ryba lampuka. Z mäsa si Malťania najradšej pochutnávajú na králikovi a veľmi populárny je tu aj kebap. Ja som ochutnala aj typický kozí syr a maltskú salámu. Známe sú aj ich výborné vína. Ak však nie ste práve na domáce špeciality danej krajiny, samozrejme, že si môžete pochutnať aj na medzinárodnej kuchyni – ázijskej, talianskej alebo indickej.

Gozo a Comino – menší susedia Malty

Len 8 kilometrov od samotnej Malty ležia ďalšie dva ostrovy – Gozo a Comino, ktoré sa určite oplatí navštíviť. Dostanete sa sem buď trajektom z mesta Cirkewwa alebo tiež motorovým člnom z Valletty, Sliemy alebo St. Julian´s. My sme si vybrali prvú možnosť, pretože prístav Cirkewwa sa od Qawry a Buggiby nachádza asi hodinku cesty autobusom. Okrem prístavu je v Cirkewwe aj malá pláž – Paradise Bay, pri ktorej sa nachádza aj rovnomenný hotel.

Hneď ako sme vystúpili z autobusu, vrhli sa na nás predajcovia lístkov na lode smerujúce na ostrov Comino. My sme však pokračovali do vnútra haly, kde sme si za 4,60€ kúpili obojsmerný lístok na Gozo. Cesta trajektom trvá celkovo okolo pol hodinky, priamo na trajekte je reštaurácia, obchod a cestu môžete pozorovať aj z vonkajšej terasy, kde sú lavičky. Po vystúpení z trajektu v prístave Mgarr sme si zakúpili celodenné lístky na mestskú dopravu, pretože tie, ktoré sme mali z Malty neplatili. Lístok je však lacný – na celý deň 2,60€.

Gozo je oproti Malte kľudnejší ostrov so zelenými poliami, krásnymi plážami a malými, romantickými mestečkami. Hlavným mestom je Victoria, ktorej dominantou je Citadela týčiaca sa nad mestom. Citadela je ohradená pevnými hradbami, kde v 17.storočí žili bohatí obyvatelia ostrova. Starý názov Victorie je Rabat a mnoho domácich ju stále takto nazýva. My sme vystúpili na hlavnej autobusovej stanici, na ktorú sa priamo napája hlavná nákupná ulica – Republic Street. Po jej stranách nájdete množstvo obchodíkov a pekární s domácimi špecialitami. Centrum Victorie je námestie It Tokk (námestie nezávislosti), kde sa nachádza trh s oblečením, potravinami a tiež suvenírmi pre turistov. V okolí námestia sa nachádza viacero úzkych uličiek, ktoré stoja za návštevu a veľmi útulne pôsobí námestie St. George´s Square, kde sme si vychutnali výbornú kávičku.
Victoria trhVictoria výhľad z CitadelyPo prechádzke v uličkách Victorie sme pokračovali k Citadele a hradbám, odkiaľ sú krásne výhľady nie len na celé mesto, ale aj na okolitú krajinu. Najnavštevovanejšími miestami v Citadele je Old Prison – väzenie, ktoré vzniklo v 16.storočí a dnes si tu môžete pozrieť zaujímavé kresby niekdajších väzňov. Okrem toto sa tu nachádza niekoľko múzeí ako napríklad Natural Science Museum, Folklore Museum alebo Cathedral Museum.

Našim ďalším cieľom na Goze bola pláž s červeným pieskom – Ramla Bay. Kúsok od nej stojí autobus, ale v okolí pláže sa nachádzajú len polia a kľukaté cesty, žiadne mesto alebo dedina v jej blízkosti nenájdete. Priamo na pláži je niekoľko bufetov a v strede pláže sa nachádza biela socha Panny Márie. My sme na pláži nevydržali dlho, pretože tu dosť fúkalo a bola nám zima a tiež nás chytil hlad, preto sme sa rozhodli pokračovať v ceste do mestečka Marsalforn. V lete je toto mesto turistickým letoviskom, my sme ich tu až tak veľa nevideli, keďže koncom mája ešte na Malte a Gozo nie je úplná letná sezóna. Vystúpili sme na zastávke blízko zálivu, v okolí ktorého sú reštaurácie a obchody. Sadli sme si do reštaurácie priamo pri vode a pochutnali sme si na dobrej maltskej rybke :). Čo sa týka aktivít a atrakcií v tomto meste, radi ho navštevujú potápači a zaujímavosťou sú salinové polia. V týchto salinách sa stále ťaží soľ v malých skalných bazénoch.

Často navštevovanou atrakciou na Gozo je Azur Window – azurové okno, čo je akási skalná formácia vytvorená prírodou. Pre vyznávačov histórie sú zaujímavé chrámy Ggantija Temple.

Okrem Goza množstvo turistov navštevuje susedné Comino – maličký ostrov, na ktorom nežijú žiadni obyvatelia a jeho najväčšou atrakciou je Modrá lagúna (Blue Lagoon). Modrú lagúnu navštevujú turisti predovšetkým pre možnosti kúpania a potápania a voda je tu krásne čistá a tyrkysová, pripomínajúca Karibik. Na túto pláž sa dostanete aj z Malty z Cirkewwy a aj z Goza z prístavu Mgarr. Trajekt tu však nestojí, dostanete sa sem len motorovým člnom alebo loďou.

Naše dovolenkovanie na Malte sa končí. Posledný deň sme využili na kúpanie a opaľovanie sa na slniečku a pomaly sme sa vybrali späť na letisko v Luqe. Na záver môžem povedať len toľko, že Malta vo mne zanechala množstvo krásnych zážitkov a spomienok na nádherné miesta. Je to ostrov s divokou prírodou, čistým morom a bohatou históriou. Ľudia sú milí a priateľskí, radi Vám pomôžu a tešia sa z návštevy turistov. Veľkou výhodou Malty je angličtina, ktorou tu hovorí každý a ak aspoň trochu viete po anglicky, bez problémov sa dohovoríte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *