Marocké letovisko Saidia

Za nasledujúci článok ďakujeme CK Kartago Tours a tešíme sa na ďalšie príspevky.

Maroko patrí medzi severoafrické destinácie, ktoré majú od nepamäti obchodné a aj turistické vzťahy s Európou. Boli to najmä Francúzi a Španieli, no dnes takmer celá Európa, ktorá nachádza v Maroku obchodné príležitosti a spoznávajú ho aj ako turistickú destináciu. Maroko nie je čisto arabskou krajinou, keďže v ňom nájdeme početné zastúpenie pôvodného berberského obyvateľstva a zachovaných berberských zvykov. Donedávna bolo pre turistov zo Slovenska najznámejším letoviskom Agadir. V blízkosti Atlantického oceánu pri pieskových plážach a s bohatou ponukou ubytovania v centre diania, ale aj v odľahlých častiach regiónu. Agadir predstavuje rušné centrum s bohatým obchodným životom, prežívajúcimi tradíciami a mnohými turistami. Pre poznávanie chtivých sú priam povinnosťou cesty do nemenej známych miest ako Fez, Marakéš, alebo slávna Casablanca. Miestom, ktoré sa dostáva čoraz viac do popredia je v súčasnosti aj Saidia. Pred piatimi rokmi nie tak výrazné letovisko na severe krajiny je len pár minút cesty od strážených a uzatvorených alžírskych hraníc. Ponúka pritom úplný opak toho, čo nachádzali turisti v Agadire. Pripravte sa na oddych, zaujímavé miesta v okolí a výborné hotely. Dovolenka v marockej Saidii je skôr o dobrom jedle, výborným službách hotelov a oddychu.

Saidia pri Stredozemnom mori

Saidia je pobrežné letovisko, ktoré si svoju obľúbenosť vybudovalo a otestovalo najmä u domácich turistov. Majetnejší Maročania totiž v centre vlastnia viacero domov. Medzi majiteľmi luxusných víl a domov v radovej zástavbe by sme našli aj viacero Európanov, ktorý sa do tejto oblasti zamilovali. Viac na západ sa zástavba stráca, pri veľkej križovatke začína turistická časť s vybudovanou promenádou. K nej sa neskôr napájajú dva hotely, pričom pár ďalších je v plánovanej výstavbe. Od pláže ich oddeľuje len promenáda a široká piesková plocha. Niekde tu začína turistická časť Saidie, do ktorej nepochybne zavíta každý jeden turista prichádzajúci z Európy. Zvláštnosťou Saidie je, že v ponuke cestovných kancelárií sú len tri, maximálne štyri hotely. Všetky však kategórie 5 hviezdičiek, s výbornými službami a zároveň patria do medzinárodne uznávaných hotelových sietí. Aj napriek výhradne 5 hviezdičkovým hotelom sú však ceny prijateľné. Napríklad Kartago tours má vo svojej ponuke tri z nich a to Oriental Bay Beach, Be Live grand Saidia a Iberostar Saidia. Letovisko Saidia je zásadne iné, než iné oblasti v Maroku. Jemný piesok tvoriaci pláž aj dno pobrežia obmývaného Stredozemným morom pri miestnych hoteloch tak tvorí vhodné podmienky aj pre rodiny s deťmi.

Bez prekvapení v mori a bez ľudí mimo klientelu hotela, si je možné užívať pobyt pri mori, no svoje služby ponúkajú aj v hoteloch. Fakt, že v blízkosti nenájdete väčšie centrum, ovplyvnil aj ponuku jednotlivých hotelov. Medzinárodné animačné tímy sa starajú o zábavu, fitness, pestré zloženie personálu je pripravené vyhovieť požiadavkám stravovania all inclusive a kto bude mať dosť užívania si luxusu a areálu hotela, môže sa vydať na blízke, aj vzdialenejšie poznávanie.

Medina Saidia

Do 15 minút chôdze od všetkých hotelov je možné nájsť väčší komplex nových stavieb s miestnymi prvkami architektúry. Miestna Medina ponúka nákupné možnosti, moderné prístavisko pre jachty, kaviarne, pobočky bánk a tiež predajňu na spôsob našich supermarketov. Samozrejmosťou sú predajcovia textilu a rôznych suvenírov. Magnetky, obľúbený suvenír a povinnosť niektorých slovenských dovolenkárov voči priateľom a kolektívom stretávajúcim sa v pracovnej kuchynke, sú tu drahšie. Zrejme preto, že nenachádzajú taký záujem prevažne vo francúzskych, španielskych a nemeckých turistoch, ktorí tvoria turistickú väčšinu.

Ras al Ma a ostrovy Chafarinas

Miestnou zaujímavosťou v neďalekom rybárskom meste Ras Al ma sú tri ostrovy viditeľné na dohľad z marockej pevniny. Kedysi patrili Maroku, v minulosti sa ich však zmocnili Španieli a tak majú Maročania výhľad na územie Európskej únie zo svojich brehov. Tri ostrovy Chafarinas sú však výnimočné pre výskyt vzácneho druhu stredomorského tuleňa.

Mellila a Nador

Mellila je jednou zvláštnosťou hneď vedľa mesta Nador. Ide totiž o španielske územie a teda zároveň územím EÚ, hoci pôvodne na marockom území. Španielska kultúra a architektúra pri pobreží predstavuje príležitosť navštíviť kúsok Európy v africkom Maroku. Marocké mesto Nador ležiace pri veľkom zálive je známe najmä nákupmi. Obuv, oblečenie a nákupy aj iného sortimentu.

Oujda

Oujda je mesto a administratívne centrum severovýchodu Maroka ležiace neďaleko Alžírskych hraníc. Nachádza sa východne od Saidie, disponuje vlastným medzinárodným letiskom a bohatou históriou. Za návštevu určite stojí stará medina a hradby, niekoľko historických budov a miestne trhy. Mesto je známe svojimi krajčírmi a tkáčmi. Na mnohých miestach tak narazíte na rôznych predajcov šiat s bohatým zdobením, predajcov látok a nití. Mimo medinu dokážete kúpiť naozaj čokoľvek od ovocia, šperkov, po domáce spotrebiče. Miestami hustá zástavba starších budov, na iných miestach zas moderné mesto, ktoré sa príliš nelíši od európskych väčších miest. Oplatí sa nakúpiť kozmetiku z argánového oleja, keramiku, alebo ovocie priamo na trhu.

Hora Gourougou

Jednou z prírodných zaujímavostí je hora Gourougou, alebo inak tiež nazývaná priamo horou Gurugu. Vypína sa nad mestom Nador a širokým okolím. Ide o súbor viacerých zelených, no krásnych končiarov, cez ktoré vedie strmá horská cesta. Sem tam vám pred vozidlom prebehne opica a pokiaľ zastanete, nepochybne ich prilákate na nejaké to ovocie, ďatle a banány. Akoby zo strachu, že si ich chytíte a budete sa chcieť s nimi maznať, využívajú taktiku zlodejov s rýchlymi rukami a útekom. Tie dôverčivejšie vám dovolia sa priblížiť a nechávajú a kŕmiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *