Zlatá Kremnica

Už viac ľudí sa ma pýtalo, prečo som ešte nenapísala článok o Kremnici, keďže odtiaľto pochádzam a možno aj práve vďaka môjmu blogu sem prilákam viac turistov :). Takže je tu ten čas napísať niekoľko riadkov o tomto malom meste v strede Slovenska.

Kremnica má veľmi bohatú históriu, ale nebudem vás tu zaťažovať rokmi, panovníkmi a podobne, len okrajovo spomeniem, že významným menom v kremnickej histórii bol Karol Róbert z Anjou, ktorý Kremnici v 14.storočí udelil privilégia slobodného banského a minciarskeho mesta a založil tu kremnickú mincovňu. Mincovňa funguje dodnes a môže sa popýšiť titulom najstaršej dodnes fungujúcej mincovne na svete. Kremnické dukáty či florény kedysi patrili medzi najvzácnejšie mince v Európe, dnes sa tu razia slovenské euromince. Je možné navštíviť aj expozíciu samotnej mincovne, detailné informácie nájdete na stránke samotnej Mincovne. Treba si dobre pozrieť otváracie hodiny a časy prehliadky, pretože napríklad mimo letnej sezóny sa sem dá ísť len každú párnu sobotu a aj to len pri skupine nad 15 ľudí.

Výhľad z veže Kremnického hradu

Názov môjho článku som zvolila Zlatá Kremnica a to z jednoduchého dôvodu, pretože po dlhé roky sa tu ťažili rôzne drahé kovy, medzi nimi samozrejme aj zlato či striebro. V Kremnici sa nachádza niekoľko štôlní či baníckych šácht, dnes je pre verejnosť sprístupnená štôlňa Andrej, ktorú pri výlete do Kremnice odporúčam navštíviť. Pri prehliadke budete mať možnosť nazrieť do kremnického podzemia a sprievodcovia vám porozprávajú o práci baníkov v týchto priestoroch. Informácie o otváracích hodinách či vstupnom nájdete na stránke štôlne Andrej.

Štôlňa Andrej

Keď už sme pri baníctve a ťažbe zlata, väčšina turistov pri návšteve Kremnice zamieri do Múzea mincí a medailí, kde som niekoľko rokov pracovala ako sprievodkyňa :). Múzeum nájdete na Štefánikovom námestí a ponúka svojim návštevníkom veľkú zbierku mincí, medailí a iných hodnotých predmetov. Na niekoľkých poschodiach postupne uvidíte expozíciu histórie Kremnice, baníctva, hutníctva, mincí a bankoviek a medailérstva. V súčasnosti múzem patrí pod Národnú banku Slovenska a okrem neho je možné zakúpiť si vstupenku aj do ďalších dvoch expozícií a tými sú Mestský hrad a Meštiansky dom, kde sa momentálne nachádza zbierka s názvom Pôvab kameninových záhrad. Mestský hrad je dominantou mesta a každý turista si domov odnesie fotku Štefánikovho námestia v pozadí s Mestským hradom. V areáli hradu sa nachádza niekoľko budov, napríklad Kostol Sv. Kataríny, kde sa často konajú podujatia ako svadby či koncerty. V Kremnici sa niekoľkokrát ročne koná podujatie s názvom Kremnický hradný organ, kde si môžete vypočuť zvuk jedného z najkvalitnejších organov na Slovensku. Treťou súčasťou Múzea mincí a medailí v Kremnici je Meštiansky dom, nachádzajúci sa tiež na Štefánikovom námestí, ktorého expozícia je zameraná na významnú kremnickú kameninovú továreň. Kompletné informácie o sieti týchto troch múzeí nájdete na stránke Múzeum Kremnica.

Múzeum Pôvab kameninových záhrad

Múzeum mincí a medailí

Čo sa týka ďalších múzeí v Kremnici, spomeniem ešte dve – Slovenské olympijské a športové múzem, ktoré nájdete v Informačnom centre mesta, to sa nachádza v smere na Štefánikove námestie od pešej zóny medzi mestkými bránami. Lyžovanie v Kremnici patrí medzi jeden z najobľúbenejších športov, preto je toto múzeum určite na správnom mieste. Druhým je tak trochu zvláštne Múzeum gýča, ktoré nájdete pri Mestskom úrade na Štefánikovom námestí.

Pri prechádzke Kremnicou si každý návštevník všimne Morový stĺp nachádzajúci sa v strede Štefánikovho námestia či niekoľko meštianskych domov. Po prechádzke dobre padne malé občerstvenie, preto budú nasledujúce riadky venované kaviarňam a reštauráciám v Kremnici. Ak sa nachádzate na Štefánikovom námestí a prepadne vás hlad, odporúčam navštíviť Poľovnícku reštauráciu, ktorá je hneď pri Meštianskom dome spomínanom vyššie v článku. Mnoho turistov, ale aj domácich často chodí do reštaurácie a zároveň kaviarne Modrý kocúr, tú nájdete na pešej zóne oproti hotelu Centrál a dobrú kávu či hlavné jedlo pripravia aj v samotnom hoteli Centrál. Ak sa rozhodnete navštíviť štôlňu Andrej, nie ďaleko od nej sa nachádza Rybárska reštaurácia – priamo pri ceste v smere z Kremnice do Martina. Z kaviarní ešte spomeniem kaviareň Korzo, ktorá je tiež na rohu Štefánikovho námestia a v lete ponúka aj malú letnú terasu. Hneď vedľa nej nájdete Pizzeriu Fidenza, kde robia podľa môjho názoru najlepšiu pizzu v Kremnici :). Len nedávno otvorili na Štefánikovom námestí aj bistro a kaviareň Gramo, zariadenú v retro štýle, kde si môžete vychutnať dobrú kávu, rôzne nápoje a aj niekoľko druhov jedál.

Pešia zóna v Kremnici

Zimná Kremnica

Štefánikovo námestie

Medzibránie

Prechádza po Kremnici, v pozadí kino Akropola

Šport tiež patrí ku Kremnici, či v zime alebo v lete, možností je tu niekoľko. Neďaleko Kremnice sa nachádzajú dve zimné lyžiarske strediskáSkalka a Krahule a okrem toho tu nájdete aj množstvo bežkárskych tratí, jednotlivé trasy si môžete pozrieť na stránke Na bežky. Na Skalke dobre padne po lyžovačke oddych vo wellness – Skalka relax centrum ponúka bazén, sauny, ale aj bowling či squash. V lete sa okolie Kremnice mení na turistickú a cykloturistickú oblasť, opäť odporúčam pozrieť si jednotlivé trasy na stránke Kremnice. Pekná prechádzka je na rozhľadňu nachádzajúcu sa na Krahulskom vrchu, prípadne výstup na Kremnický štós. Medzi najčastejšie prechádzky, ktoré absolvujem, keď som v Kremnici patria napríklad prechod zo Skalky na Krahule a odtiaľ cez Vodopády a ROH do Kremnice, prípadne kratšia verzia z Kremnice na ROH, kde sa nachádza rekreačné zariadenie Toliar. Dlho netrvá ani prechádzka na Kalváriu, začína sa blízko hlavnej cesty neďaleko autobusovej stanice a cesta vedie pomedzi stromy a malé kaplnky až na vrchol, odkiaľ je pekný výhľad na celé mesto. Cez mesto sa najradšej prechádzam od pešej zóny, cez Štefánikovo námestie, Kollárovu ulicu, prípadne Zlatú ulicu a spať, časovo nenáročná trasa s možnosťou zastavenia sa v niektorej kremnickej krčmičke :) – Furmanka alebo Bobo Bar. V lete využíva mnoho turistov a domácich termálne kúpalisko Katarína, info o vstupnom nájdete priamo na stránke kúpaliska.

Prechod zo Skalky na Krahule

Skalka

Krahule

Krahule

Rozhľadňa na Krahulskom štíte

Furmanka - kremnická krčmička

Okrem stálych atrakcií sa v Kremnici niekoľko krát do roka konajú aj rôzne podujatia či festivaly, medzi najznámejšie patria Kremnické Gagy – festival humoru a satiry, ktorý sa pravidelne koná koncom leta (väčšinou posledný augustový týždeň). Okrem toho môžete v lete navštíviť Cechové hody, čo je vlastne kremnický jarmok alebo folkový festival Kremnická bašta. V zime sa ulice mesta zapĺňajú hlavne počas snowboardovej súťaže s názvom Big Air v meste a milovníci bežeckého lyžovania môžu sledovať Bielu stopu – súťaž v diaľkovom behu na lyžiach. Na konci zimy sa na Štefánikovom námestí koná Veľkonočné vajce, čo je akési rozlúčenie sa so zimou a deti aj dospelí prichádzajú na lyžiach, sánkach či snowboardoch oblečení v najrôznejších maskách súťažiť o najoriginálnejší kostým.

Veľkonočné Vajce

Aj keď je Kremnica malé mesto, má svojim turistom čo ponúknuť a dá sa tu stráviť príjemný deň pri spoznávaní histórie či baníckych tradícií. Takže ak budete mať cestu na stredné Slovensko, určite si do svojho zoznamu pripíšte aj zlatú Kremnicu :).

Kremnica - morový stĺp

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *