Bukurešť a okolie za jeden víkend

Do Rumunska moja cesta viedla vrámci pracovného školenia. Tak som sa to rozhodla hneď využiť a naplánovala si cestu už v piatok aby sme mali aspoň cez víkend čas prezrieť si okolie Bukurešti. Hneď po pristátí na letisku Otopeni sa presúvame do centra Bukurešti a ako prvú sme si všimli šialenú cestnú premávku. Temperament domácich sa nezaprie a tak to aj vyzerá na ceste, preplnené križovatky, v ktorých akosi zabudli dodržiavať cestné predpisy, parkovanie hlava na hlave alebo rýchlojazda cez úzke uličky historického centra. Prepravovať po meste sa oplatí taxíkom, ale existujú dva typy, preto si vždy všimnite na zadnej kapote vozidla kilometrovú sadzbu, v apríli 2017 to bolo 1.39 RON / km. Drahšia verzia taxi je okolo 3 RON / km. Ulice v Bukurešti sú široké a priestranné, jednou z najznámejších je ulica Bulevardul Unirii vedúca k naslávnejšej budove mesta – Parlamentu. Parlament v Bukurešti je druhou najväčšou administratívnou budovou na svete po Pentagone a patrí tiež medzi najťažšie budovy sveta. Zvonku pôsobí stavba naozaj pompézne a veľkolepo, ale obrovské priestory sa nachádzajú aj pod zemou, čiže celú budovu ani nieje vidieť. Ak plánujete návštevu, organizujú sa tu vstupy so sprievodcom, len je potrebné si lístok kúpiť dopredu cez internet – stránka Parlamentu, kde si môžete zakúpiť lístky.

Bukurešť

Parlament

Historické centrum Bukurešti je plné kontrastov, na jednej strane vidieť krásne historické budovy s vyzdobenými fasádami, no na druhej strane sa tu pomedzi ne kde tu objavia komunistické ošarpané domy, ktoré ešte neprešli rekonštrukciou. Napriek tomu má centrum svoje čaro, večer sú rušné ulice plné ľudí, zmes turistov a domácich, ktorí sa chcú ísť zabaviť do jedného z množstva barov a diskoték. Reštaurácia jedna vedľa druhej, od domácej kuchyne až po všetky možné druhy medzinárodných jedál. Celkovo sme boli v Rumunsku milo prekvapení kvalitou jedál v reštauráciách. Hneď prvý večer sme si vybrali libanonskú reštauráciu Ali Baba, ktorá je síce trošku mimo centra, ale ak máte auto odporúčam sa zastaviť na vynikajúci humus, arabský chlieb či chutné misy s množstvom mäsa, zeleniny a korenín. Ak chcete zažiť pravú domácu rumunskú kuchyňu s hudbou, tradičným jedlom a historickým zariadením a nábytkom, nevynechajte reštauráciu Caru’cu Bere. Nachádza sa priamo v historickom centre, ale odporúčam spraviť rezerváciu. V centre Bukurešti nájdete niekoľko významných budov, ktoré sú častou zastávkou turistov. Prvým je kláštor Stavropoleos s krásnymi farebnými maľbami na stenách. Okrem toho sa môže Bukurešť popýšiť svojím vlastným víťazným oblúkom – Arcui de Triumf. Zaujímavým miestom je aj obchod s knihami Cărturești Carusel na ulici Lipscani (kde sa okrem neho nachádza množstvo ďalších obchodov a reštaurácií). Obrovský výber kníh dopĺňa krásny interiér, niekoľko poschodí a na najvyššom kaviareň.

Obchod s knihami

Bukurešť

Pokiaľ je vonku slnečné počasie, určite neváhajte stráviť deň v jednom z množstva bukureštských parkov. Najznámejším je Herastrau Park, v ktorom sa dá pokojne stráviť celý deň. Dá sa tu bicyklovať, člnkovať, vysedávať v reštaurácii, piknikovať, pre deti je tu kopec preliezok a ihrísk. Po prechádzke po parku odporúčam zájsť na niečo chutné do reštaurácie Simbio, ktorá je obľúbená u domácich až tak, že je potrebné rezervovať aspoň týždeň dopredu. Najviac ľudí tu nájdete cca od 10:00 do 13:00, keď tu podávajú brunch (raňajky a obed v jednom). Simbio má aj peknú terasu, ktorá je v prípade slnečného počasia veľmi vyťažená.

Po dni strávenom v Bukurešti sme sa v sobotu vybrali na výlet do mestečka Brašov a k slávnemu hradu Peleš. Peleš sa nachádza v krásnej oblasti Sinaia, ktorá sa môže popýšiť veľmi peknou prírodou, výhľadmi a aj poriadne kľukatými cestami. Cesta z Bukurešti trvá asi 2 a pol hodinky, aj keď samotná vzdialenosť nieje až taká veľká, práve vďaka kľukatým cestám to trvá dlhšie. Pod Pelešom sa nachádza platené parkovisko odkiaľ budete musieť prejsť pešo. Už zdiaľky sa nám naskytol pohľad na priestrannú zelenú lúku, na ktorej sa vynímal zámok. Peleš bol postavený kráľom Karolom I., za ktorého vlády získalo Rumunsku nezávislosť. Predtým ako som Peleš videla na živo, som si ho predstavovala úplne inak, očakávala som kamenné hradby, studene pôsobiace priestory plné zbraní a niekoľko miestností venovaných kráľovi. Peleš je však iný. Vonku aj vo vnútri dominuje drevo a každá miestnosť je krásne vyzdobená v barokovom a neorenesančnom štýle. Na rozdiel od iných zámkov, ktoré som zatiaľ navštívila pôsobí Peleš akosi útulnejšie, každá miestnosť bola krásne vyzdobená a premyslená do najmenšieho detailu. Celkovo sa tu nachádza 170 miestností, mňa osobne zaujali krásne kúpeľne alebo knižnica. Vstupné do zámku je 50 RON (11 Eur) plus ak chcete fotiť priplatíte si ešte 32 RON (7 Eur). Oragnizujú sa tu prehliadky so sprievodcom v angličtine, čo je dobre, lebo sa dozviete čo najviac informácií. Hneď vedľa zámku Peleš sa nachádza jeho „brat“ Pelisor, menší a nie až tak slávny, no napriek tomu veľmi pekný komplex. Kráľ Karol ho dal postaviť pre svojho synovca.

Peleš

Peleš

Peleš

Peleš

Peleš

Peleš

Peleš

Po absolvovaní prehliadky sme ešte nakúpili nejaké suveníry v obchodíkoch a stánkoch neďaleko parkoviska a premiestnili sme sa na jedno z najkrajších miest počas nášho pobytu v Rumunsku. Zámok Cantaluzino je len niekoľko minút cesty autom od Pelešu a nachádza sa tu slávna reštaurácia, kde si môžete vychutnať výborný obed s výhľadom. Zámok bol postavený v roku 1911 princom George Grigore Cantacuzinom. Dnes je obľúbeným miestom turistov a domácich, organizujú sa tu napríklad svadby. Miesto je ideálne na romantický obed alebo večeru s výhľadom na krásnu prírodu a hory.

Výhľad z Cantaluzino

Výhľad z Cantaluzino

Výhľad z Cantaluzino

Výhľad z Cantaluzino

Po výbornom obede prišla otázka, či navštívime ďalší slávny rumunský hrad – Bran (nazývaný aj Drakulov hrad), alebo sa vyberieme ešte viac na sever do mestečka Brašov. Nakoniec sme sa rozhodli pre Brašov, pretože sme si povedali, že hradov a zámkov už bolo na dnes dosť. Cesta do Brašova bola naďalej kľukatá a akčná, podobne ako príjazd k Pelešu. Výhľady boli z niektorých úsekov cesty naozaj krásne, pár krát sme zastavili a pokochali sa prírodou a vysokými horami.

Brašov je obľúbeným turistickým miestom. Nasvedčuje tomu už len problém s parkovaním :). Nakoniec sme po niekoľko násobnom krúžení okolo centra našli jedno voľné miesto a prešli sa k najslávnejšiemu námestiu v meste – Piața Sfatului. Tu to počas slnečných dní žije – kaviarne a reštaurácie praskajú vo švíkoch, ruch, hudba a fotiaci sa turisti. Hneď pri námestí je známy kostol Biserica Neagră (Čierny kostol), ktorého názov vznikol kvôli čiernej farbe, ktorú získal po veľkom požiari v roku 1689. Centrum mesta nieje veľké, prejdete ho v podstate za chvíľu, ale my sme si vychutnali hlavne krásne počasie, výhľad na horu Tampa, na ktorú vedie lanovka, výbornú kávu a domácu špecialitu Covrig (vynikajúci praclík buď čistý, so sezamom, makom alebo inými semienkami).  Žiaľ čas na lanovku sme už nemali, no výhľady zhora sú vraj krásne. Ďalšou významnou budovou v meste je ortodoxný kostol svätého Nicolae, nachádzajúci sa trochu ďalej od centra. Kuriozitou Brašova je návšteva najužšej rumunskej uličky Strada Sforii. Ulička je úzka 111 až 135 cm a bola pôvodne postavená ako chodba pre požiarnikov. 

Brašov

Brašov

Po pár hodinách strávených v Brašove sa pomaly vydávame na cestu späť do Bukurešti. Čakajú nás cca 3 hodiny v aute, no máme za sebou krásny deň plný zážitkov z rumunských hradov a zámkov, prírody a historických mestečiek ako Brašov. Rumunsko možno nepatrí medzi typické dovolenkové destinácie, ale napriek tomu je to krajina s krásnou prírodou, významnými budovami a zámkami, vynikajúcim jedlom a rušným nočným životom. Okrem toho sa Rumunsko nachádza pri Čiernom mori, takže prímorské oblasti (napríklad slávna pláž Mamaia) sú v lete plné dovolenkárov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *