Island

Za nasledujúci článok ďakujeme CK Mundo a konkrétne sprievodkyni Hane Tomsovej.

AKO SI POVYRAZIŤ NA ISLANDE

Na Island sa jazdí za nádhernou prírodou, ktorú hneď tak niekde inde nenájdeme. V krajine aktívnych sopiek, častých zemetrasení či záplav žije niečo cez 300 tisíc obyvateľov, ktorí sú po generácie zvyknutí čeliť tunajším nevyspytateľným prírodným živlom. Krajinné scenérie na ostrove sú jedinečné, ale život tu nie je pre každého. Islanďania sú silný a statočný národ, ktorý si s tunajšími podmienkami vie poradiť. A medzi metódy, ako poraziť trudnomyseľnosť a odpočinúť si od tvrdej práce, patrí i bujará zábava. V zime pomáha proti depresiám z nekonečne dlhých dní bez slnečného svitu, v lete je nutné využiť dlhé biele noci.

Odpoveď na otázku v názve článku znie – dobre a divoko. Ako inak, veď dnešní Islanďania sú potomkovia hrdinských, ale divokých Vikingov.

Prohibícia?

Alkohol býval spoločníkom Islanďanov už od stredoveku, keď pomáhal utopiť žiaľ z ťažkých životných podmienok pod nórskou a neskôr dánskou nadvládou. V dobe tunajšieho národného obrodenia na konci 19. storočia bola vyhlásená úplná prohibícia, ktorá však dlho nevydržala. V záujme obchodných vzťahov s európskymi krajinami bolo najprv povolené dovážať španielske víno a neskôr sa zákaz obchodovania s alkoholom uvoľnil ešte viac. Avšak iste nás prekvapí, že dovážať a predávať plnohodnotné pivo bolo povolené až v roku 1989! A deň udelenia tohto povolenia, 21. marec, sa dnes slávi ako Deň piva.

Alkohol na Islande zakázaný nie je, ale jeho konzumáciu sa štát snaží obmedzovať. Alkoholické nápoje sú extrémne drahé vďaka obrovskej spotrebnej dani a zakúpiť sa dajú, s výnimkou nízkostupňového piva, iba v špeciálnych obchodoch zvaných „vínbúd“. Tieto obchody nájdeme obvykle len vo väčších mestách a mávajú veľmi obmedzenú otváraciu dobu. Často len dva dni v týždni, najčastejšie vo štvrtok a v piatok, po dvoch hodinách. Tu sa ľudia zásobujú pred víkendom, pretože dať si panáka v krčme vyjde ešte omnoho drahšie. Vínbúdy sú skvele zásobené, čo prekvapí i nejedného zahraničného turistu. Cestovatelia, pozor! Konzumácia alkoholu na verejnosti je zákonom zakázaná. Miestna mládež to rieši preliatím žiadaného moku do plastovej fľaše od spritu.

Divoké víkendy

Bežný Islanďan je cez týždeň slušný, pokojný, pracovitý človek. Vynahradí si to cez víkend, keď si spomenie na svoje historické korene a premení sa vo Vikinga. Piatkový a sobotňajší večer sa najprv “obchádzajú pozemky“, dnes však už nie na koni, ako predtým, ale v aute. Jednotlivci, dvojice či skupinky nasadajú do áut, pokiaľ možno do tých najlepších, čo v rodine majú, prípadne si nejakú poriadnu káru zaobstarajú v požičovni, a jazdia bezcieľne po meste a okolí. Trúbia na svojich známych, v kľude zastavia uprostred vozovky na pár slov. Spolujazdci pritom konzumujú alkohol.

Keď sa dostatočne posilnia a  vodič sa už tiež chce napiť, zájdu k niekomu domov alebo do baru na ďalšiu rundu. Až po polnoci začína byť v uliciach naozaj živo. To je zrazu vonku celé mesto a všetci korzujú po hlavných uliciach s fľašami v rukách. A raziť sa musí štýlovo, v čo najuletenejšom a pokiaľ možno sexy oblečení. Raz v Akureyri sme sa s klientmi zájazdu vydali na nočný poznávací program a jediní normálne oblečení sme boli my. V centre sa striedajú rockové kapely a hrajú ako o život, čím hlasnejšie, tým lepšie. Ľudia, mladí či starí s fľašami a v oblečení ako na maškarný bál sa skvele bavia.

Keď si Islanďania povyrazia, nech už sa oslavuje čokoľvek, dôvod sa predsa vždy nájde, tak do toho idú naplno. Policajná hliadka je v službe, ale nijako nezasahuje, nebude ľuďom kaziť zábavu. Starí mladým nič nevyčítajú. Pokiaľ práve tiež nerazia, vedia, že ani oni na tom neboli inak. Až nad ránom sa ulice začínajú vyľudňovať a nastupujú zametači, často zdravotne postihnutí spoluobčania, napríklad s Downovým syndrómom, ktorí majú zásluhu na tom, že ulice sú za chvíľu opäť čisté. Zametačom sa nikto neposmieva a oni sú hrdí na to, že sú platnými členmi spoločnosti.

Poučenie

Island a vyraziť si, to sú pojmy, ktoré k sebe patria. Pokiaľ vás predstava hlučných pouličných večierok desí, snažte sa nájsť si cez víkend ubytovanie mimo mesta. Pokiaľ chcete spoznať okrem prírodných krás i mentalitu ľudí, toto k tomu poznaniu patrí. Kúpte si aspoň pár plechoviek piva značky Víking a utešujte sa tým, že jedným z mála kriminálnych činov, ktoré sa na Islande stávajú, býva výtržnosť v opilstve.

Autor: Hana Tomsová, sprievodkyňa cestovnej kancelárie Mundo, ktorá organizuje zájazdy na Island

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *