Taiwan
Nasledujúci článok je od čitateľky Lucky Janečkovej. Veľmi pekne ďakujeme a tešíme sa na ďalšie príspevky :)
Keď som sa dozvedela, že ma vybrali do programu v Taiwane skákala som aspoň po povalu. A po dvoch týždňoch strávených v tejto nádhernej krajine môžem povedať, že je to prvé miesto na svete, kde by som dokázala žiť.
Ázia sama o sebe je veľmi zaujímavá človek sa musí na tu zmeny kultúry trochu pripraviť :).
Najväčší kultúrny šok som mala asi z ich pohostinnosti. Ja som dievča z Oravy a myslím, že my sme ľudia, ktorí by hosťom dali naozaj všetko, čo máme. No nedá sa to porovnať s Taiwančanmi. V Taiwane, ako aj v čínskej kultúre, sa veľmi úctivo správajú k starším a k turistom. Čo sa týka pohostenia, to je vždy výborné, ale čo sa týka „starostlivosti“ je to úžasné. Stačí spomenúť, že niekde plánujete ísť a hneď vám ponúknu odvoz, ubytovanie alebo prinajmenšom aspoň 100 rád, čo tam máte alebo nemáte robiť. Potom si skontrolujú, či ste na dané miesto dorazili, či sa vám tam páči a nakoniec vám zavolajú, aby zistili akú skúsenosť ste z toho mali.
Ak ste niekedy boli v Ázií určite viete, že každý sa chce s vami vyfotiť a samozrejme musí mať minimálne 5 fotiek, takže veľa času zaberie len samotné lúčenie sa s daným hostiteľom. Čo ma však veľmi prekvapilo, je ich úroveň angličtiny. Majú povinný jazyk, rovnako ako aj Slováci, ale veľa z nich aj naozaj vie hovoriť. Samozrejme závisí na vekovej kategórií, ale všeobecne je to veľmi pozitívne.
Keď som prišla do Taiwanu, veľmi som sa chcela naučiť aspoň základne veci z tradičnej čínštiny, ktorá je tam oficiálnym jazykom, ale už po pár dňoch človek zistí, že je to ešte ťažšie ako sa o tom hovorí. Je to naozaj nevýhoda, lebo keď sa niekde v Taiwane stratíte neviete si ani prečítať, kde vlastne ste…:)
Keby som mala spomenúť ešte ďalšie rozdiely, tak je to určite jedlo, ktoré je priam božské a náboženská kultúra. Čo sa týka náboženstiev, je ich na Taiwane veľmi veľa, ale prevažuje Taoizmus a Budhizmus. Ľudia však naozaj neriešia, či ten druhý je katolík, moslim alebo ateista.
A niekoľko zaujímavých pikošiek.
- Smetiarske auto pri zbere odpadu hrá hudbu od Beethovena „Pre Elišku“, takže keď počujete túto hudbu, každý ide ešte vyniesť smeti.
- Všade kde idete majú papierové vreckovky. Naozaj nájdete ich na každom kroku.
- Ich jedlo je vynikajúce, ale spôsoby stolovania za tým výrazne zaostávajú.
- Jedlo chutí úplne inak ako vyzerá. Ak si dáte koláč je väčšinou mäsový, ak si dáte mäso je úplne sladké a podobne…
- Ľudia na ulici majú bežne na ústach rúško. Také to doktorské, aby nedýchali smog z ulice a aby sa chránili, ak je náhodou niekto chorý (ale je na naozaj strašidelné, kým si na to nezvyknete.
Taiwan bola jedna z mojich najlepších zahraničných skúseností a všetkým vám ho odporúčam. Ja sa tam určite plánujem vrátiť :)
A na záver ešte pár foto z tohto výletu:
Pridaj komentár