Talianska špička čižmy – Kalábria

Aby bol náš zoznam navštívených miest v Taliansku kompletný, nesmie chýbať najjužnejšia časť čižmy – Kalábria. Priznám sa, že som o tejto oblasti veľa nevedela, maximálne to, že je ďaleko :D, chodí sa odtiaľ na Sicíliu a sú tu pláže s čiernym pieskom (irónia bola, že najkrajšia pláž v Tropea mala biely piesok a tyrkysové more ako v Karibiku :)).

Začíname na západnom pobreží v malom mestečku Diamante, kde teda ten čierny piesok naozaj je :). Marec je podobne ako na Amalfi pokojný a takmer bez turistov, teploty sa koncom mesiaca už ale šplhajú vyššie a cez deň sa dá prechádzať v krátkom tričku. Prejdeme sa po promenáde pri pokojnom mori s výhľadom na centrum, ktoré je v diaľke. Názov pochádza z typického citróna, ktorý sa tu pestuje – cedro di diamante.

Diamante

Pokračujeme ďalej na juh až do Falerna Scalo. Ďalšie talianske mestečko s plážou s čiernym pieskom a veľmi peknou promenádou popri mori. Popri promenáde je niekoľko reštaurácií a barov. Kúsok od Falerny sa nachádza známa surferská a kitová pláž Hang Loose. Príchod na ňu je síce ako keby ste šli darovať obličku, ale to už tak pri týchto surferských plážach býva :D (podobne to bolo napríklad aj na Sardínii). Samotná pláž celkom ujde, je tu veľké parkovisko pre karavany a surferská škola. Žiaľ vietor nebol postačujúci a preto sme pokračovali v ceste ďalej.

Kalábria —> Taliansky Karibik – Tropea

Čo sa týka celkového dojmu z Kalábrie, je vidieť, že patrí medzi chudobnejšie časti Talianska. Mestečká nepôsobia tak luxusne ako na severe, je tu trošku väčšia špina, aj keď najšpinavšiu obľasť sme zažili v okolí mestečka Lecce (Apúlia, o tom neskôr). Nie sú tu ani nejaké známe historické pamiatky a stavby, ktoré by prilákavali turistov aj mimo letnej sezóny. Samozrejme ale nechcem povedať, že tu nič nieje :). Na oddychovú dovolenku mimo davov turistov je Kalábria ideálna. Okrem klasického plážovania je tu možnosť aj turistiky, napríklad v kaňone Gole del Raganello alebo národnom parku Aspromonte. Pre surfistov je to taktiež raj, pretože väčšina pobrežia je piesočnatá. Cenovo je tu lacnejšie ako vyššie na severe, takže pre milovníkov vysedávania v reštauráciách ideál.

V každom zozname, čo navštíviť v Kalábrii sa opakuje mesto Tropea. Tropea je letovisko s tyrkysovo modrou vodou v mori a krásnymi plážami s bielym pieskom. Historická časť mesta je postavená na skale, keď sme sa prechádali popod túto skalu, tak mi stále behalo po rozume ako je možné, že sa to mesto na tých skalách udrží :). Ako aj v iných oblastiach Talianska, aj tu sa v marci domáci pripravovali na sezónu. Všade sa brúsilo, maľovalo, leštilo. Ale v uličkách sa pomaly motali desiatky turistov, sem tam sa objavila malá kaviareň, kde si pár domácich vychutnávalo espresso na slniečku.

Pri návšteve Tropey nezabudnite ochutnať typickú tropejskú cibuľu, je tu na ňu reklama naozaj všade. Dokonca som zistila, že sú rôzne typy, záleží v ktorej sezóne sem prídete. Cibuľa sa používa ako hlavná ingrediencia v mnohých špecialitách Kalábrie. No a samozrejme ju uvidíte na každom trhu či stánku pri ceste. Ďalšou atrakciou Tropey okrem samotnej cibule je kaštieľ Santuario di Santa Maria a jeho záhrady. Sú odtiaľ krásne výhľady na pobrežie.

Tropea
Tropea
Tropea
Tropea

Gurmánska Kalábria – Pizzo

Asi pol hodinku cesty severne od Tropey je maličké mesto Pizzo, kde sme sa rozhodli zastaviť hlavne kvôli gurmánskemu zážitku :). Pochádza odtiaľto dezert tartufo. Musím povedať, že očakávania som mala väčšie ako bola realita, dezert je v podstate kopček zmrzliny plnený čokoládou. Samozrejme existuje viacero druhov, my sme si vybrali ten pistáciový, čiže celá zmrzlina bola obsypaná pistáciami. Odporúčam si dať 1 dezert na dvojicu, naša guľka bola pomerne veľká, cena je tiež nie malá :D (7 EUR) a iné talianske dezerty ma očarili viac :). Ale samotné mesto je veľmi pekné, veľké priestranné námestie odkiaľ je krásny výhľad na more a plávajúce plachetnice v diaľke. V lete to tu musí žiť podľa počtu stoličiek a každá reštaurácia sa samozrejme chváli, že predáva tradičné tartufo :). Podľa toho čo som čítala, tak dve naozaj tradičné kaviarne sú Bar Dante a Bar Ercole.

Pizzo
Pizzo

Schladenie sa v kaňone Gole del Raganello

Našou poslednou zastávkou Kalábrie bol sever celej oblasti a konkrétne kaňon Gole del Raganello. Príjazd sem je najskôr cez mestečko Frascineto, kde sme nocovali s výhľadom na okolité hory. Len pár kilometrov odtiaľ je horská dedinka Civita. Už príchod do nej je celkom dramatický, úzka cesta nás vedie až do centra s výhľadmi na samotný kaňon. Centrum je síce maličké, no veľmi sympatické, sú tu malé potraviny, suvenírový obchod či predajňa s domácimi produktami. Odtiaľto začína prechádzka dole do kaňonu, prvou zastávkou je most Ponte del Diavolo. No a žiaľ práve v tomto období sa cesta tesne nad mostom rekonštruovala a teda nebolo možné dostať sa dole do kaňonu. V lete je ale turistika určite otvorená, keďže je to hlavná atrakcia tejto oblasti. Tak snáď to vyjde nabudúce :).

Gole del Raganello
Gole del Raganello
Gole del Raganello
Civita

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *