V krajine Inkov – prílet do Limy
Z Peru som prišla naspäť do Európy s pocitom, že musím svoje zážitky čo najskôr spísať a podeliť sa s vami. Táto krajina ma zaujala od prvého momentu – hlavné mesto Lima až po najslávnejšie Machu Picchu. Rôznorodosť od pobrežia v hlavnom meste, cez cestovanie pomedzi vyprahnutú krajinu až po zasnežené vrcholy Ánd. Kombinácia španielskej a inckej architektúry, priateľskosť domácich a všadeprítomné huňaté alpaky a lamy.
Do Limy sa dá z Viedne letieť cez Paríž s Air France, cez Amsterdam s KLM alebo cez Madrid s Iberiou. Potom sú ešte aj iné lety, kde ale budete musieť aspoň 2x prestupovať. My sme leteli s KLM. Tento let je z Amsterdamu každý deň, takže máte na výber veľké množstvo termínov. Let trvá 11 a pol hodiny z Amsterdamu. Časový posun v Lime je 6 hodín menej v zimnom čase a 7 v letnom.
Nablískané Miraflores
Väčšina turistov sa ubytuje v štvrti Miraflores. Miraflores je novou, modernou a veľmi pekne upravenou štvrťou Limy. Odporúčam výborný apartmán Belma Bed & Breakfast, v ktorom sme bývali my. Lima je v podstate klasické veľkomesto. Má krajšie aj špinavšie štvrte, historické centrum, business centrá, ručné ulice, ale aj zelené parky. Miraflores je hneď pri mori na skalách na útese, takže je odtiaľ krásny výhľad. Obľúbeným športom je tu paragliding, obloha je plná farebných padákov. Odporúčam sa prejsť po promenáde s výhľadom na oceán až do oblasti Barranco.
Barranco často nazývané aj bohémskou štvťou Limy, je malá oblasť vedľa Miraflores taktiež s krásnymi výhľadmi. Našli sme tu pár pekných zašitých reštaurácií a prvýkrát ochutnali národný nápoj Pisco Sour :). Vaječné bielka, tvrdý biely alkohol a limetová šťava sú osviežujúcou kombináciou, ktorá sa hodí napríklad k tapas.
Náhľad do histórie Limy
Samotná Lima má na zozname najnavštevovanejších atrakcií niekoľko múzeí, historické centrum, fontánový raj Water Circuit a nákupné centrum Larcomar. Len na zopár stránkach som našla odporúčania na návštevu pyramídy Huaca Pucllana. Pre mňa najzvláštnejšie bolo to, že pyramída je jednoducho v strede mesta. Okolo sú domy a byty, kde žijú domáci, supermarkety, zopár reštaurácií. A z ničoho nič obrovský komplex postavený pravdepodobne medzi rokmi 200-700. Prehliadka je so sprievodcom, trvá asi 45 minút a vysvetľuje, že pyramída slúžila ako administratívne, ale aj oslavné miesto Limančanov.
Samotné historické centrum Limy je samozrejme nutnosťou pri návšteve hlavného mesta. Námestie Plaza de Armas obkolesené palmami je jedno z najkrajších námestí aké som kedy videla. Kvety, zeleň, historické budovy po obvode s dominantou limskej katedrály. V čase, keď sme tu boli my sa práve konal akýsi festival. Ľudia v tradičných odevoch spievali a tancovali a samotné už aj tak dosť farebné námestie hralo farbami ešte viac. Centrum Limy patrí do UNESCA, večer sa tu však kvôli bezpečnosti neodporúča zdržiavať. Na večerné prechádzky sa odporúča radšej už spomínané Miraflores :).
Ako sa prepravovať po Peru
Po dni a pol v Lime sme nasadli na autobus spoločnosti Peru Hop a smerovali do prímorského mestečka Paracas. Autobusová doprava je v Peru veľmi obľúbená, treba si však vybrať dobrú autobusovú spoločnosť. Najlepšie recenzie má spoločnosť Cruz del Sur a v poslednej dobe získava na popularite Peru Hop. Výhodou Peru Hop je anglicky hovoriaci sprievodca, nevýhodou cena :).
My sme sa dosť dlho rozhodovali, ale nakoniec sme zajednali Peru Hop a môžem len odporúčať. Hlavne pre cestovateľov, ktorí cestujú sami. V autobuse sme stretli množstvo zaujímavých ľudí z celého sveta, o ktorých sme sa počas dlhých autobusových ciest veľa dozvedeli. Peru Hop ponúka niekoľko trás, väčšina končí v Cuscu. My sme sa rozhodli vynechať Puno, pretože sme čítali, že tam toho až toľko nieje.
Autobusy boli čisté a nové. Tie dlhšie trasy (nočné) boli v doubledeckeri, kde boli na prízemí veľké sedačky pripomínajúce posteľ :). Samozrejme nechýbalo WC. Okrem toho Peru Hop organizuje počas dlhších trás aj krátke zastávky. Napríklad na obedy alebo večere, rôzne pamiatky či ochutnávku nápoja pisco.
Prašná cesta do Paracas
Bolo zvláštne vidieť ako sme sa vzďaľovali od centra Limy ako sa mení okolitá krajina. Až v autobuse sme si uvedomili, že Peru je chudobnejšia krajina a niektorí ľudia žijú naozaj v zlých podmienkach. Väčšina domov nemá fasádu a sú len z tehál, maximálne majú omietnutú prednú stenu. Všade je veľa prachu, smetí, veľa domov má len akési plechové strechy. Psov som toľko už dávno nevidela. Centrá miest vyzerajú samozrejme krajšie, ale pohľad na okrajové štvrte bol niekedy veľmi smutný.
Tak tomu bolo aj cestou do Paracas, v podstate sme cestovali cez jednu veľkú púšť. Všade okolo nás boli len hnedé púštne kopce. Jedinou inou farbou bol len modrý oceán. Videli sme aj zopár pláží, mestá či dediny boli len výnimočne.
Nezabudnuteľné Islas Ballestas
Pôvodne sme plánovali ostať v Paracas dve noci. Po príchode sme zistili, že jedna noc úplne stačí. Mestečko je veľmi malé, centrum je v podstate jedna ulica popri pláži. Okrem toho pláž som si predstavovala trochu inak. Voda aj piesok pôsobili skôr špinavo, veľa ľudí sa nekúpalo. Na druhej strane musím povedať, že výlet na ostrovy Ballestas prekonal všetky očakávania.
Ak sa rozhodnete v Paracas nocovať, odporúčam hostel Kokopelli. Každý večer sa tu organizujú malé párty, napríklad Wine night, jazz night a podobne. V Paracas sú v podstate dve atrakcie, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. Prvou je výlet na ostrovy Ballestas. Keď som si o nich čítala na internete, všetci písali, že ide o malú alternatívu Galapágov. V Paracas sme nasadli na čln – výlet nám zorganizoval Peru Hop za 15 Sol na osobu.
Raj vtákov a tuleňov
Po asi 20 minút jazdy na člne sme vdiaľke zbadali malé ostrovy. Nad nimi lietali kŕdle vtákov a ako sme sa blížili viac a viac množstvo vtákov sa znásobovalo. Musím sa priznať, že sme tento výlet podcenili. Čakala som, že uvidíme pár vtáko a možno so šťastím jedného tuleňa :). Nakoniec sme videli obrovské množstvo vtákov a doslova stovky tuleňov. Bolo to neuveriteľné. Kde sme sa otočili, každý meter štvorcový skál bol plný. Najrôznejšie druhy vtákov sediacich na skalách či poletujúcich ponad nás. Skaly sfarbené do biela od vtáčieho trusu.
Zrazu sme začuli nejaký výrazný zvuk až krik a keď sme prišli bližšie, zistili sme, že ide o tulene. Toľko tuleňov naraz som ešte nikdy nevidela. Mladé či staré, veľké aj úplne maličké. Niektoré sa slnili na skalách, iné plávali či jednoducho kričali na vedľa sediace tulene :). Loďou sme ostrov obehli niekoľko krát aby sme mali čas si všetko poriadne pofotiť. Bol to pre nás obrovský zážitok a všetkým cestujúcim do Paracas ostrovy odporúčam navštíviť.
Nekonečná červená púšť
Len pár kilometrov za Paracas sa rozprestiera prírodná rezervácia Paracas. A vlastne sa neviem rozhodnúť či boli krajšie ostrovy Ballestas alebo práve rezervácia. Ale v každom prípade určite navštívte obe 😊. Cestou do Paracas sme síce už púšť videli, ale tu sa doslova spájala pevnina s oceánom. Suchá krajina sfarbená do červena, krásne útesy s neuveriteľnými výhľadmi. Rezervácia má niekoľko výhliadok, kde nájdete aj krátke vysvetlenie k tomu, na čo sa práve pozeráte. Pre mňa jeden z najkrajších zážitkov v Peru.
Pridaj komentár