Nezabudnuteľná dovolenka v Grécku

Za nasledujúci článok ďakujeme portálu www.vsetcinaplaz.sk.

Grécko si už dlhú dobu udržiava priazeň dovolenkárov z celého sveta. Históriou prekypujúca krajina sa rozprestiera na juhu Balkánskeho polostrova a jej súčasťou je viac ako 3000 ostrovov Iónskeho a Egejského mora. Mnohé z nich sú taktiež vyhľadávanými dovolenkovými destináciami. Stabilne slnečné počasie nabáda k dovolenke v Grécku od mája až do konca októbra. Vyššie augustové teploty zmierňuje príjemný, od mora vanúci vetrík a vlhkosť vzduchu.

Grécko obývajú srdeční, no temperamentní Gréci, hovoriaci gréčtinou. Krajina sa stále spamätáva z ekonomickej krízy, čo na istú dobu stlmilo turizmus, no práve to môžeme vnímať ako výhodu. O to jednoduchšie tu totiž nájdete kvalitné ubytovanie a stretnete sa s rôznymi bonusmi pri ubytovaní a zvýhodneniami penzií.

Krajina je členom EÚ, menou sa stalo Euro. Odpadá tak povinnosť víz a zložitej výmeny peňazí.

Grécko bolo odpradávna kolískou európskej kultúry. V staroveku tu pôsobili svetovo známi filozofi, vedci a astronómovia, ako Pytagoras, Archimedes, Platón, Sokrates a mnohí ďalší. V stredoveku však bola oblasť často napádaná a neskôr úplne obsadená Rimanmi (známe Peloponézske vojny). Táto doba a následné miešanie kultúr zapríčinili dnešný výzor Grécka najmä v zmysle architektúry. Práve ona je jedným z hlavných dôvodov, pre ktoré je dovolenka v Grécku tak zaujímavá. Ide o jedno gigantické múzeum, galériu a výstavisko v jednom.

Najvyššia koncentrácia pamiatok je v hlavnom meste Atény, ležiacom na juhovýchode krajiny. Azda najznámejšou z nich je majestátne sa týčiaca Akropola – chrámový komplex a centrum viery. Ku stavbe prislúcha aj Dionýzovo divadlo – najstaršie divadlo na svete. Ďalej je to Olympijský štadión, ktorému ľudstvo vďačí nielen za vznik Olympijských hier, ale aj mnohých športov. V meste sa nachádza množstvo sakrálnych stavieb, ako DiovErechteov chrám, Metropolitný kostol, rôzne svätyne, ich ruiny a chránené pozostatky. Za návštevu stojí aj náročnejší výstup na horu Olymp – posvätné sídlo legendárnych bohov. Celá krajina je skutočne posiata významnými pamätihodnosťami, preto sa Vaša dovolenka v Grécku môže premeniť z pasívnej na aktívne spoznávaciu.

Priznajme si, nie každý rekreant ide na dovolenku kvôli pamiatkam. Nech sa však vydáte kamkoľvek, vždy narazíte na krásne miestaúchvatné scenérie. Malé dedinky so svojimi tradičnými bielymi domčekmi, úzkymi uličkami s malými taverničkami , trhmi a bazármi. Rušné pobrežné promenády s ukážkami gréckej hudby a tanca. Vyberte sa prejsť do prírody po olivových hájoch, romantických zátokách a malých, skrytých plážach. Grécka príroda je nesmierne krásna, bohatá a jej ponuka je priam nekonečná.

Opustite pevninu a vydajte sa na okružné plavby po okolitých ostrovoch alebo sa ubytujte priamo na nich. Sú ich tisíce. Medzi najväčšie a najznámejšie patrí Kréta, Korfu, Rhodos, Kos, Santorini, Zakhyntos, Santos a mnohé ďalšie. Dostali by sme sa tak až k tomu poslednému a najmenšiemu, no ten by ste si stopercentne zamilovali rovnako, ako ostatné. Ostrovy sú zväčša tvorené piesočnými plážami, miestami možno naraziť na okruhliakové, či drobné kamienkové. Je len na Vás, ktorý z nich navštívite počas tohtoročnej dovolenky.

Do pozornosti by som rád uviedol aj obľúbenú grécku gastronómiu. Väčšina ubytovacích zariadení síce ponúka jedlá svetových kuchýň, no odignorovať tú grécku by bolo barbarským činom. Iba blázon by neochutnal špeciality ako gyros a grilované mäsá, vynikajúce syry, jogurty, tzatziky, zeleninu na čele s olivami, šťavnaté šaláty, morské plody a znamenité vína. Okrem toho, že jedlá sú výnimočne chutné, sú aj mimoriadne zdravé a pripravené vždy z čerstvých lokálnych surovín. Grécke jedlo je slasť pre zmysly.

Grécko je nezabudnuteľné, očarujúce, krásne a vždy Vás srdečne privíta so slnečným úsmevom. Neváhajte ani sekundu a vyberte si za dovolenkovú destináciu túto neopakovateľnú balkánsku krajinu.

Ak sa vyberiete na last minute práve do Grécka, odporúčame portál http://www.vsetcinaplaz.sk/.

Grécko

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *