Lisabon

Za nasledujúci článok ďakujeme čitateľke – Zuzke Maderovej.

LISABON – alebo po portugalsky Lisboa je mesto, ktoré sa podobne ako Rím vypína na 7 pahorkoch. Čo však Rím nemá a Lisabon sa tým rád popýši sú jeho preslávené miradouros (niečo ako vyhliadky). Na každom pahorku nájdete vyhliadku, ktorá vám ponúkne výhľad na niektorú z častí hlavného mesta Portugalska.

Azda najznámejším miradouro je Castelo. Hrad je len jednou z dominánt Lisabonu. Môžete sa k nemu prejsť alebo sa rozhodnúť pre pohodlnejšiu a omnoho vzrušujúcejšiu cestu električkou číslo 28. Táto električka je najstaršou a vezme vás k najznámejším pamiatkam.

Jednou zo zastávok  28 je Praça do Comércio. Toto námestie bolo kedysi využívané na obchod, no dnes je miestom, kde sa stretávajú mladí, aby sa porozprávali, posedeli si pri rieke Tejo a vypočuli si pouličného gitaristu a pochutnali si na káve a tradičnom koláči. Odpoveď na otázku, čo je tradičný koláč je veľmi náročná. Každé mesto a takmer každá  štvrť má svoj vlastný recept. Ktorý je najlepší? Stačí vyskúšať ale isto bude ťažké vybrať si v tej spleti sladkých pokušení.

Praça do Comércio je vstupnou bránou do historickej časti mesta – Baixa – ktorú vystaval Marqué de Pombal po zemetrasení v roku 1755 v pompéznom štýle. Tu opäť nájdeme malú podobnosť s už spomínaným Rímom – geometricky usporiadané ulice pomenované podľa remesiel, ktoré sa na nich vykonávali.

Stačí vyjsť jednou ulicou, alebo si opäť zvoliť pohodlnejšiu cestu – výťah – Elevador de Santa de Santa Justa a ocitnete sa v najstaršej a zemetrasením nezničenej štvrti – Bairro. Vstupnou bránou do tejto štvrti je Igreja de São Roque – prenádherný kostol, ktorému zemetrasenie zobralo strechu a teraz slúži ako múzeum. Bairro má dve tváre. Cez deň je to celkom pokojná štvrť s umeleckými obchodíkmi a reštauráciami. V noci sa mení na miesto, kam chodia všetci – či už mladí alebo starší – aby si vychutnali teplé noci s miešaným nápojom. Najlepšie tým najtypickejším lisabonským – morangoscou – jahodový ľadový nápoj.

Lisabon je mesto kde sa staré snúbi s moderným. Belém je časťou, kde ešte zacítite radosť Vasca da Gama, keď sa vracal zo svojej cesty a tiež môžete vzdať hold všetkým portugalským moreplavcom. A samozrejme, v Beléme nájdete jedinú cukráreň kde robia asi najportugalskejší koláč – PASTEL DE BELÉM. Objednajte si radšej hneď 2, lebo horúci vanilkový krém so škoricou a špeciálnou prísadou, ktorú nikomu zatiaľ neprezradili, vás isto dostane.

Ak sa však metrom zveziete k zastávke Oriente, objavíte moderný a celkom iný Lisabon – s oceanáriom, či mostom Ponte de Vasco da Gama – most s veľmi originálnou architektúrou.

Už len jazdenie metrom je v Lisabone zážitkom. Všetky stanice majú svoj motív a pomaľované azulejos (portugalské umenie – maľované keramické obkladačky) – vám prezradia, či ste pri Zoo, alebo už pri Univerzite, alebo na zastávke Marques de Pombal.

Lisabon je vzrušujúci, umelecký, svieži a isto si v ňom každý nájde to, čo je najbližšie práve jemu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *