Porto – Portugalsko

Za nasledujúci článok o krásnej krajine Portugalsko a jeho meste Porto ďakujeme čitateľke Zuzke Maderovej :).

Vďaka programu Erazmus som dostala šancu študovať pol roka v druhom najväčšom meste Portugalska v Porte. Pricestovala som tam vo februári, kedy vonku neustále pršalo. No hneď čo sa prvý deň vyjasnilo, vybrala som sa na prehliadku mesta.  Porto má len 500 000 obyvateľov, čiže hlavné pamiatky mesta sa dajú pozrieť v priebehu jedného dňa. Najlepšie je začať ranným výhľadom na celé mesto z najvyššej kostolnej veže v Portugalsku zvanej Torre dos Clérigos. Následne pri prechádzke v centre mesta po ulici Avenida dos Aliados, kde sa oslavujú aj futbalové úspechy futbalového kluby FC Porto, môžete navštíviť radnicu Câmara Municipal a kníhkupectvo Lello s nádherným barokovým interiérom. Týmto kníhkupectvom sa inšpirovala aj J.K. Rowllingová pri opisovaní Dumbledorovej kancelárie.

Za pozretie stojí aj vlaková stanica Porta São Bento, ktorej hlavný vestibul je vykachličkovaný typickými bielo modrými kachličkami azulejos. Výjavy na nich zachytávajú historicky dôležité udalosti pre celé Portugalsko.

Po prehliadke centra sa môžete poprechádzať po Ribeire, ktorá lemuje breh rieky. Táto štvrť je zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Tvoria ju úzke uličky zaplnené kaviarňami, barmi a reštauráciami.

Z Ribeiri vedie most Ponte D. Luís I., ktorý vyniká svojimi dvomi podlažiami, pričom na hornom jazdí metro. Na druhej strane Porta môžete zavítať do tradičných portských vinární a ochutnať lahodné portské víno.


V Porte sa nachádza aj veľa kostolov a katedrál, medzi najznámejšie patrí katedrála  Terreiro da Sé a kostol Igreja da Santa Clara.

Ako obedové menu by som odporučila typické jedlo pre Porto, a to Francezinhu, ktorú ocenia hlavne milovníci mäsa a ako dezert typické koláčiky Pasteis de nata.

V noci nemôžete zmeškať miesto Piolho, kde sa stretávajú mladí ľudia a navôkol sála nočný život.

Na záver pár foto:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *