Moskva

Keď som vystúpil z vlaku hneď prvý šok kde sú všetci? Nikto mi nezdvíhal, nikto mi neodpisoval na SMSky a to vedeli že prídem, ale našťastie na mňa čakali budúci kamaráti pri stanici metra čo je hneď vedľa seba takže žiadna dráma sa nekonala :D (Ešte som Vám neprezradil prečo som cestoval do Moskvy, teraz nadišiel ten čas, išiel som na stáž s organizáciou AIESEC, podrobnejšie o mojej práci a zážitkoch neskôr :). Druhá facka, všetko ale úplne všetko tu bolo písané v azbuke, tak som si čítal ako spomalený jedinec  s pomocou šlabikára, ktorý som si priniesol z domu.
MoskvaČervené námestiePotom ma zaviedli na Office (kancelária), kde som sa stretol s ďalšími stážistami z celého sveta podobne ako som bol aj ja (početná skupinka Brazílčanov a Poliakov ma trošku zaskočila, ale viac ma prekvapila účasť ľudí z asi 17 krajín sveta), všetci samozrejme veľmi priateľskí, predsa len aj pre väčšinu z nich to bolo prvýkrát ďaleko od domova na dlhší čas. Počas nasledujúcich dní sme boli oboznamovaní čo vlastne budeme robiť, detaily okolo všetkých aktivít a podujatí, základné inštrukcie čo robiť keď sa stratíme, kde čo kúpiť čo najlacnejšie, info o ubytovaní a podobne…

Projekty na ktorých sme sa aktívne zúčastňovali:

Prezentácie o svojej kultúre každý týždeň iná téma (napr. akým športom sa žije kde v akej krajine, priebeh svadieb a iné veci, ktoré my považujeme za bežné ale inde ani zďaleka nie sú), človek by neveril akú to malo vysokú účasť, jednak preto že to bolo naozaj zaujímavé počúvanie a pre mnohých  Rusov možno prvá reálna skúsenosť s angličtinou.

Spríjemňovanie chvíľ deťom v detskom domove a voľnočasovom centre – tu vzniklo PAKATAJ, najobľúbenejšie hra malých detí, ktoré vám nerozumejú ani slovo, jednoducho na vás vyskočia zozadu na chrbát a vy s nimi beháte po dvore :DVýučba cudzích jazykov, samozrejme len základy predsa len šlo o mladšie ročníky, ale prvýkrát som sa mohol vžiť do role učiteľa a nie je to také ľahké ako to vyzerá :)

Základy ruštiny boli organizované aj pre nás, tam sme sa naučili slovíčka na prežitie ako sú nadávky, ďalej základné životné potreby alebo zjednávanie na trhu (asi najlepšia hodina :D tam ste ani peniaze nepotrebovali stačilo sa na babushky usmievať a prezradiť o sebe, že ste zo Slovenska a hneď ste dostali uhorky, višne alebo pečivo – škoda, že som býval tak ďaleko od toho trhoviska…

A zlatý klinec stáže, kultúrny festival, kde každý navaril tradičné jedlo zo svojej krajiny, každý mal priestor aj na stejdži aby trošku zabavil publikum nejakou drobnou hrou. Za Slovensko sme mali jazykolamovú súťaž, kto zopakoval „Strč prst skrz krk“ najpresvedčivejšie vyhral Zlatého bažanta, ale vyrobeného v Petrohrade, čize fejk :D

Ok, to k našej činnosti a teraz k Moskve,

Moscow never sleeps…

Čo si predstavíte keď niekto povie Rusko? Samozrejme Vodka – tá je tu neuveriteľne lacná, čiže fámy o tom koľko pijú Rusi sa zakladajú na pravde (osobne sme sa báli kúpiť fľašu pod 100 rubľov – 2,50€ aby sme neoslepli :D). Čo sa týka barov a diskoték cenovo sme navštevovali také kde sa vstupné nevyberalo, ale preferovali sme taktiku byť už „posilnený“ pred vstupom pretože ceny v podnikoch nie  sú stavané pre klasika zo Slovenska. Obľúbené diskotékové destinácie boli Papa´s place, Propaganda alebo Crisis (tu som dostal bitku svoju prvú a dúfam, že aj poslednú v živote, ale tak to sa vám môže prihodiť hocikde a hocikedy aj na Slovensku ). Inak neverili by ste ako tu zaberá fráza „Hi, do you speak English?“ alebo „Hello I´m from Slovakia.“ Prvýkrát sa mi stalo, že ma dievčatá pozývali na drinky :D

Spolu s ostatnými stážistami sme si vytvorili tradíciu, kto z podniku neodišiel na posledné metro okolo 01:00, ale pokračoval, ráno spolu s ostatnými zamieril na Červené námestie pozrieť si východ slnka, porobiť fotky – cez deň je preplnené turistami tak prečo nie, zjesť niečo v McD (podobné ceny ako u nás) a počkať na prvé metro o 04:30 (ak zaspíte v metre odporúčam hnedú lajnu točí sa stále dokola takže neprídete na konečnú :D).

Vrátim sa k Červenému námestiu kde odpočíva večný Lenin, kým sa k nemu dostanete prejdete cez tri bezpečnostné kontroly a nesmiete mať so sebou žiadnu elektroniku ( šatniari tam celkom ryžujú). Atmosféra v hrobke je temná a chladná a vtedy mi až dopla moja morbídnosť, že prečo sa ja idem pozrieť na mŕtvolu…

Ďalšou dominantou červeného Námestia je Kremeľ – sídlo parlamentu, prezidentského palácu, zopár múzeí a chrámov… osobne ma z Kremľa zaujali len vystavené kanóny a obrovský zvon, ale aj tak sa patrí Kremeľ navštíviť.

Kremlin

Predposledná vec na Red square je Chrám Vasilja Blaženého – budova ako z Disneylandu, postupom času však zistíte, že chrámov a kostolov je v Moskve cez 800, čiže nič zásadné pre miestnych, ale treba uznať jej krásu.

Chrám Vasileja Blaženého

Na záver z Krasnoj plošad, rozprestiera sa tu aj najdrahší obchodný dom v akom som kedy bol. Volal sa GUM a človek mal pocit, že je vo vnútri chudobnejšieho Versailles – fontány, rastliny, architektúra, ale tie ceny… no doslova NEKÚP TO!!!

Ďalšou atrakciou letnej Moskvy boli kurzy spoločenských tancov na brehoch rieky Moskvy, niečo ako bratislavská magio pláž, za tú zábavu to jednoznačne stálo.

Všetci si pamätáte alebo ste sa určite učili v škole o dobýjaní vesmíru a pretekoch USA a ZSSR, preto určite stojí za návštevu Vesmírne múzeum – pozrieť si vypchatých prvých psích kozmonautov, prejsť sa po kópii vesmírnej stanice alebo (pre mňa zaujímavé) nahliadnuť do spôsobu stravovania sa vo vesmíre – všetko v tube či už mäso, kečup alebo ovocie.

V neposlednej rade aj tu je cítiť severskú mentalitu v smere, že si vážia a chránia tie kúsky prírody, ktoré ešte nepohltila moskovská výstavba, asi preto je o každý park postarané a ideálne miesto na piknik, prechádzku alebo športovanie.

Taká pikoška majú tu aj múzeum vodky, čo som považoval za nutnosť nahliadnuť tam, a s údivom som zistil, že sídli v starom meste, ktoré vyzerá akoby bolo celé zo sladkostí.

vodka muzeum

Resumé

Moskva je jeden enormne veľký kolos, zatiaľ najväčšie mesto aké som doteraz navštívil (neoficiálne okolo 15 mil.obyv. – toľko ľudí so sebou nesie aj kopu problémov… veď to je 3x Slovensko…) a uvedomil som si ako mám rád svoju polmiliónovú Bratislavu :D. Všade strašne veľa ľudí  – nie je vám všetko jedno, keď idete okolo skupiniek ľudí z predhoria Kaukazu, skoro  každý vyzerá na grécko-rímskeho zápasníka či stredoázijcov čo tu často pracujú ako černosi v západnom svete, čiže samé podradnejšie úlohy, nízka úroveň cudzích jazykov, hlučné metro (takže keď niekto bude chcieť stavať metro u nás tak ho zahluším) i keď stanice sú architektonické skvosty. Bohatstvo sa tu strieda v kontraste s maximálnou chudobou, absencia strednej vrstvy…

Aj takáto je MOCKBA.

Vtípek na konec

Lenin is the only person who really sleeps in Moscow!!!

Ďalšie vydanie bude z Petrohradu, naj sa luuubi :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *