Na cestách v časoch corony

12.3. som v Mexiku v štáte Oaxaca. Prichádzam z ticha pláže do mesta, z ktorého sa hodlám na druhý deň dopraviť do poslednej destinácie mojej štvrťročnej cesty. Plán je kúpiť letenku do Čiech a vyriešiť si nutné záležitosti online. Z vlaňajška už viem, že internet tam funguje dosť náhodne (napríklad dane a dátovú schránku tam riešiť naozaj nechcete) a zásobiť sa na posledné 3 týždne môjho pobytu. Sadám po týždni k internetu a čítam, čo sa deje v SR. Koronavírus útočí, karanténa začína, hranice sa zatvárajú.

Oxaca

Veľký otáznik … čo teraz? Po celodennom štúdiu situácie rozhodujem, že bude rozumnejšie s nákupom letenky počkať. Ako z hľadiska bezpečnosti a zdravia (na pláži teraz budem rozhodne viac v bezpečí než v letiskových halách najviac zasiahnutých krajín alebo v uzavretých klimatizovaných lietadlách), ako aj z hľadiska rebookingu termínu (internet ani telefónny signál nie je na mnohých plážach v Mexiku žiadna samozrejmosť). Letenku teda nekupujem a namiesto toho (v tej dobe ani netuším, ako veľmi prozreteľne) rodine volám, aby mi do balíka spolu s duplikátom mojej slovenskej sim karty pribalila ešte pár vecí, čo by sa mohli dosť hodiť, keby som tu náhodou zostala dlhšie, než bolo plánované.

Oxaca

Sledujem každý deň vývoj situácie v Európe, čísla rastú. V Mexiku je úplný kľud. Miestni sa ma pýtajú, či to všetko nie je len nejaký hoax a či sa v Európe naozaj deje to, čo vidia v televízii.

Kamaráti Češi, idúci po zemi z Mexika do USA, sú na hraniciach zastavení a nemôžu ďalej.

Oxaca

Situácia sa zhoršuje

22.3.: Môj kamarát, napriek pôvodnému plánu pokračovať v cestách po juhoamerickom kontinente, narýchlo kúpil letenky a odletel z Kolumbie do Česka. Posielame si správy a ja som prekvapená, že vôbec teraz mohol odtiaľ letieť do Európy a že vôbec zohnal let z Amsterdamu do Prahy. Podľa mne dostupných informácií som nadobudla dojem, že žiadne lety ani medzištátna preprava už pre normálnych smrteľníkov jednoducho nefunguje. Pol Európy je v karanténe, ale on mohol v Madride, Paríži i Amsterdame normálne odísť z letiska bez akéhokoľvek obmedzenia. A v Prahe to isté. Nechápem!

Nastupuje karanténa…

Nervózniem.

23.3. ma kontaktuje kamarátka, že je v Mexiko City a rieši, či ísť niekam na pláž alebo domov do Česka. Pozvala by som ju, nech príde za mnou na juh, však v Mexiko City už je korona tiež. Za pár hodín mi píše, že letí večer vládnym letom s Lufthansou do Frankfurtu.

Nervózniem trochu viac.

26.3. Zisťujem, že na rozdiel od kamaráta, moja kamarátka zostala po prílete uväznená na letisku vo Frankfurte a do Česka sa dopravila špeciálnym repatriačním transferom, ktorý bol do Frankfurtu vypravený s patričným posvätením orgánov. Bez štempla sa z letiska nedostanete. Nervózniem ešte viac a posielam e-mail s otázkami na Veľvyslanectvo SR v Mexiku. Upokojí ma blesková odpoveď, že žiadne vládne kroky sa nechystajú, keďže komerčné lety sú stále normálne dostupné a je možné dostať sa späť bez väčších problémov. To je bordel, pomyslím si. Toľko protichodných informácií z rôznych strán. Pozerám na Google letenky, pár ich prekliknem na stránku leteckej spoločnosti … No tak dobre, nebudem panikáriť a počkám, letov je habadej.

Mexiko

27.3. Komunikujem s kamarátmi, dozvedám sa príbehy o úteku z Kolumbie, Ekvádoru, z Mexiko City …. znovu nervózniem a hovorím si, že asi bude predsa len rozumné letieť nejako rozumne späť. Internet zrovna funguje, strávim celé popoludnie vyhľadávaním najlepších kombinácií letov, víťazí rokov Mexico City – Frankfurt – Praha, ktorý je celý zaistený Lufthansou. Sú aj lacnejšie lety, ale zodpovedne volím čo najkratšie a najpriamejšiu cestu s minimom prestupov, aby som obmedzila pobyt na rizikových miestach a teda aj riziko nákazy na minimum. Lufthansa je veľká spoločnosť, medzi nemeckou a českou ambasádou funguje efektívna komunikácia, mám pocit dobrého rozhodnutia a bijem sa po pleci, ako dobre som to vymyslela. Nahlasujem moje kroky veľvyslanectvu.

1.4. Prichádza mi e-mail, že obaja lety s Lufthansou boli zrušené.

7.4. Mexiko oficiálne uzatvára pláže a miestna komunita rozhoduje, že odo dneška neprijímajú nikoho zvonku. Môžu zostať len tí, čo tu už sú dlhšie ako 2 týždne a tí, čo dorazili neskôr, si musia odkrútiť dvojtýždňovú karanténu. Dostávame oficiálnu kartičku s pečiatkou komunity, ktorú treba predložiť pri ceste do mesta, aby sme boli vpustení späť sem do dediny. Bez kartičky to už nebude možné.

Začína ísť do tuhého, idem si prečítať aktualizovaný výpis letov na stránkach Veľvyslanectva. Vidím, že stále lietajú KLM, Aeromexico, Aero France a Delta Airforce. Volám Konzulke. Potvrdzuje mi, že konkrétne dáta síce majú potvrdené ako lety, ktoré by sa mali uskutočniť, ale garancie nie sú žiadne. Aerolinky sú súkromné ​​spoločnosti a všetko záleží od vývoja situácie s COVID-19 v konkrétnych krajinách.

Kupujem letenku s KLM – Holandsko i Mexiko sú z tých viac zrelaxovaných krajín, kde nie sú tak prísne reštrikcie. V Holandsku ide korona v plnom prúde a lety stále lietajú. Tu sa žiadna veľká dráma nedeje, tak uvidíme. Už som poučená, letenka sa dá ako zrušiť, tak prebookovať bez poplatkov.

15.4. Zisťujem, že teraz aj môj vnútroštátny let do Mexiko City bol zrušený.

Hmmm …. ako sa tam dostanem? Pôjdem teda autobusom? Bude ešte fungovať?

Sused mi hovorí, že kúpil letenku na pozajtra s KLM, Mexico City – Amsterdam – Frankfurt. Zajtra má let odtiaľto do Mexiko City. Tak lety do Nemecka lietajú? Z Holandska? Prečo nie sú tieto lety vôbec na stránkach Veľvyslanectva, keď to je tá istá spoločnosť a špeciálne repatriačné pozemné zvozy sú organizované aj z nemeckých letísk (ktoré sú ďaleko bližšie než Amsterdam)? Toľko otázok!

24.4. Sused mal byť už v Mexiko City, ale je tu. Rozpráva nám svoje dnešné zážitky. Došiel na letisko, let bol stále platný, avšak namiesto tridsiatich pasažierov sa dostavilo k odbaveniu len 7. A tak let nakoniec zrušili s tým, že mu ho automaticky presúvajú na zajtra. Avšak bez akejkoľvek garancie, situácia sa môže opakovať. Vraj miestnej požadujú uzavretie letiska a plánujú na zajtra blokádu príjazdovej cesty k letisku (druhé najbližšie letisko už je uzavreté od včera vďaka prvému potvrdenému prípadu korony v regióne).

Koniec je otvorený, (v tejto chvíli platnú) letenku síce mám, ale ako sa odtiaľto budem môcť dostať na medzinárodné letisko v Mexico City teraz netuším. Je to cca 13 hodín autom, ktoré nemám, a neviem, či bude fungovať autobusová či letecká doprava …

Pripájam pár praktických informácií pre pandemické časy:

1) Ak ste uviazli kdesi v cudzine a potrebujete niečo poslať z domova, existujú spoločnosti, ktoré vám dokážu zásielku dopraviť, za príplatok i do zle dostupných lokalít (v závislosti od dopravcov operujúcich v danej oblasti). Ja som na tento účel využila službu Balíkdozahraničia.sk. Cenu som dopredu zistila a balík dorazil v poriadku a včas. POZOR: ak si nechávate poslať nejakú elektroniku, aj keď v súkromnom balíku, môže podliehať clu – odporúčam vopred overiť s danou spoločnosťou!    

2) Letenky odporúčam nakúpiť priamo u konkrétnej leteckej spoločnosti, ktorá let zabezpečuje, ušetríte si veľa času a nepríjemností, keď veci zrovna neklapú, ako by mali. Veľa veľkých spoločností ponúka možnosť bezplatného rebookingu či refundáciu celej ceny letenky už v základe. Venujte pozornosť tomuto dôležitému detailu.    

3) Na príslušná veľvyslanectvo rovno volajte, v písanom texte sa ľahko veľa vecí „stratí v preklade“. Pre dopravu z Mexika do Európy nájdete aktualizované informácie tu: https://www.mzv.sk/web/mexico/domov

Odporúčam však každopádne napriamo kontaktovať veľvyslanectvá konkrétnych krajín – tej, z ktorej vyrážate, aj tej, kde vás lietadlo finálne vysadí. Rozcestník tu: https://www.mzv.sk/cestovanie_a_konzularne_info/slovenske_zastupitelstva/vsetky_zastupitelstva

Všeobecné informácie nájdete tu: https://www.mzv.sk/cestovanie/covid19

Pre krajné prípady exotických destinácií, kde SR nemá zastúpenie, pripájam aj odkaz na prehľad konzulárnych zastúpení členských štátov EÚ vo svete: https://www.mzv.sk/cestovanie/konzularna-ochrana-obcanov-eu

A tu ešte informácie, ak plánujete návrat cez ČR: https://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/opatrenia-vo-svete/-/asset_publisher/VzlpFooK6PMQ/content/podmienky-tranzitu-cez-uzemie-ceskej-republiky?_101_INSTANCE_VzlpFooK6PMQ_redirect=%2Fcestovanie%2Fcovid19%2Fopatrenia-vo-svete