Rovinj – pláže aj história
V Chorvátsku som bola posledný krát na dovolenke ešte ako dieťa a až donedávna ma to tam až tak neťahalo a vždy nejako vyhrali iné destinácie, kde sme sa nakoniec vybrali dovolenkovať. Tentokrát sa však naskytla výborná príležitosť počas predĺženého víkendu v máji a keďže sme už na poslednú chvíľu nezohnali žiadne lacné letenky, rozhodli sme sa niekam vybrať autom. A po krátkom rozmýšľaní kam to bude zvíťazilo Chorvátsko a konkrétne mestečko na Istrii – Rovinj.
A som veľmi rada, že sme si vybrali práve mestečko na západnom pobreží Istrie – Rovinj. Hneď na začiatok môžem povedať, že by som sa určite ešte rada vrátila, pretože toto mesto je úžasnou kombináciou všetkého čo na dovolenke potrebujem ku šťastiu – pláže, historické centrum s úzkymi uličkami plnými reštaurácií a kaviarní a v okolí krásna príroda.
Rovinj sa nachádza asi 6 a pol hodiny cesty autom z Bratislavy, my sme absolvovali cestu cez Rakúsko, Slovinko a Chorvátsko. Po príjazde sme zaparkovali na parkovisku 10 minút chôdze od historického centra na ulici Cademia, kde to bolo úplne zadarmo. Hneď po našom príchode dosť pršalo, ale to nás neodradilo od prvého spoznávania uličiek Rovinj. Ubytovali sme sa v apartmánoch Yvonne, ktoré odporúčam vďaka výbornej polohe a cene (12.5 eura na noc na osobu, v sezóne pravdepodobne trochu viac, my sme tu boli v polovici mája). Domáci nás privítal so sladkým koláčom a vysvetlil a odporučil nám čo máme počas pobytu v Rovinj navštíviť.
Rovinj s populáciou okolo 14.000 obyvateľov sa v lete stáva obľúbeným dovolenkovým miestom. Počas prechádzok cez ulice mestečka cítiť vplyv talianov, architektúra domov mi veľmi pripomínala Benátky. Počas svojej histórie patrila Rovinj pod Taliansko a dodnes tu žije menšina talianskych obyvateľov. Večer sme si prešli centrum mesta a zastavili sme sa na malé chuťovky tapas v jednej z reštaurácií s názvom Segutra, kde sme ochutnali aj typický domáci alkohol Grappu. Náš domáci, u ktorého sme boli ubytovaní nám odporučil ochutnať domáce biele víno a pre ušetrenie je vždy výhodnejšie vypýtať si celý liter lievaného vína, v priemere bola cena okolo 10 euro. Okrem toho nám odporučil pizzériu Da Sergio, ktorú sme vyskúšali na druhý deň a tiež spomenul domáce klobásky. Na naše prekvapenie veľmi nechválil ryby, vraj v týchto miestach Chorvátska je more plytké a viac rýb sa zdržiava južnejšie, preto nemáme veriť nápisom pred reštauráciami, ktoré sa tvária že ponúkajú čerstvé ryby :). No a samozrejme nenechali sme si ujsť ani domáce čevabčiči, ktoré bolo samozrejme oveľa lepšie ako to čo som si pamätala zo školskej jedálne :).
Na druhý deň nás z rána privítalo upršané a chladné počasie, ale krátko po tom ako sme sa naobliekali a pripravili na daždivý deň zrazu sa oteplilo a svietilo slniečko. Znovu sme sa prešli historickým centrom Rovinj, okolo celého centra vediet chodník popri mori a prechádzka po ňom trvá asi pol hodinu, takže určite odporúčam. Okrem toho je po ceste množstvo reštaurácií a kaviarní na prípadné osvieženie, veľmi sa mi páčili hlavne tie úplne blízko mora, ktoré mali dokonca niektoré stoly medzi skalami len pár metrov od hladiny vody a na skalách mäkké vankúše, kde si turisti a domáci vychutnávali rannú kávu. Náš domáci nám odporučil kávu v hoteli Adriatic, ktorý je na námestí Piazza m. Tito, no už od rána to tam bolo plné, tak sme si nakoniec kávu vychutnali inde, ale tiež v blízkosti prístavu. Pri rannej prechádzke odporúčam navštíviť trh na Piazza Valdibora, dá sa tu kúpiť všetko možné od morských plodov, zeleniny, syrov či korenín až po suveníry :).
Významnou budovou v centre mesta je kostol sv. Eufémie, na ktorého vežu sa dá vystúpiť za necelé 3 eurá. Vtedy, keď sme sa tam chystali aj my, sa v kostole konala svadba a dvakrát sme prešli kostolom kým sme našli kadiaľ sa vlastne na tú vežu dá dostať. Lístok sme si kúpili od akéhosi predajcu knižiek a po zaplatení nám ukázal za seba na otvor v kamennej stene za ktorým sa začínali schody. Počas celej dovolenky sme si robili srandu, že to boli schody hrôzy, ale keď som po nich šľapala, nebolo mi všetko jedno. Boli to úzke drevené laty, medzi ktorými boli medzery väčšie ako jednotlivé schody, takže ste po celý čas videli pod seba :). No za ten výhľad hore to určite stálo, veď posúďte sami z našich záberov.
Ďalším miestom, ktoré sa mi v Rovinj veľmi páčilo bola ulička Via Grisia, ktorá vlastne začínala neďaleko kostola sv. Eufémie a po oboch stranách tejto uličky boli malé umelecké obchodníky s najrozličnejším tovarom ako napríklad obchody s levanduľou či ručne maľovanými obrazmi. Takže ak hľadáte pekný suvenír, tu určite niečo vyberiete. Okrem Via Grisia sa mnoho obchodíkov nachádza aj na ulici Carrera. Po absolvovaní trochu stresujúceho výstupu na vežu sv. Eufémie sme sa rozhodli vydať na hodinový výlet loďou po okolí Rovinj. Za 10 euro nás previezli okolo historického centra Rovinj, parku Zlatni rt až pomedzi maličké ostrovčeky ako napríklad Sveti Ivan či Sveti Andrija. Počasie nám prialo, slniečko svietilo a loďka bola poloprázdna, takže sme si náš výlet vychutnali na plno.
Čo sa týka parku Zlatni rt, je to krásne miesto, kam sa počas pobytu v Rovinj musíte zájsť pozrieť. Od centra vedie chodník, najskôr popri krásne upravených plážach a luxusných apartmánoch až po lesnú cestičku, ktorá končí pri veľmi obľúbenej lezeckej oblasti domácich aj turistov. Môžete si požičať napríklad bicykle a celé to tu prebicyklovať z jednej strany na druhú, alebo sa len jednoducho poprechádzať v tejto krásnej prírode. Čo sa týka pláží, žiaľ počasie nám nedovolilo okúpať sa v mori, ale medzi najobľúbenejšie patria pláž Lone, Mulini či Amarin.
Večer v Rovinj sme zakončili na večeri v reštaurácii na ulici Carrera, kde sme ochutnali spomínané čevabčiči a tým sme ukončili deň v tomto krásnom chorvátskom meste, ktoré má čo ponúknuť milovníkom pláží, histórie aj prírody.
Pula – aréna a komorné centrum
Historické mesto Pula sa nachádza cca 40 minút jazdy autom od Rovinj a pokiaľ ste milovníkom histórie a stavieb podobným Koloseu v Ríme, tak je návšteva Puly niečo pre vás. Ako prvou zastávkou bola slávna aréna, ktorá patrí medzi 6 najväčších rimanských arén na svete. Stavba začala v roku 27 nášho letopočtu a dodnes patrí medzi najzachovalejšie svojho druhu. Počas celého roku sa tu konajú rôzne podujatia, koncerty či vyhlasovanie výsledkov rôznych súťaží (súčasťou jednej sme boli aj my). Vstupné stojí 7 euro pre dospelých, počas prehliadky sa nezabudnite zájsť pozrieť aj do podzemia stavby, kde sa dozviete rôzne informácie o tom ako jednotlivé stavebné práce v aréne postupovali. Návšteva arény je zaujímavou krátkou cestou do minulosti a ak sa vám páčilo Koloseum v Ríme, bude sa vám pravdepodobne páčiť aj aréna.
Pulu sme navštívili v nedeľu, takže parkovanie pri aréne bolo počas celého dňa zdarma. Zaparkované auto sme teda nechali tam a pešo sme sa prešli do centra mesta. Ďalšími významnými budovami v centre sú Augustov chrám, radnica či hrad. Centrum Puly nieje veľké, takže sa všade dostanete ľahko pešo a do každej z týchto atrakcií sa platí vstupné. Nám stačila návšteva arény, pretože aj náš domáci z Rovinj nám povedal, že v Pule stačí vidieť hlavne ju. Nakoniec sme sa zastavili na námestí blízko Augustovho chrámu na výbornú kávu s croassantom a ešte sme sa prešli kúsok po ulici Forum, po ktorej obvode nájdete viacero reštaurácií či suvenírových obchodov.
Pridaj komentár