Zimný Brusel a zahriatie sa pri belgickej čokoláde s waflami

Let smerom Brusel bol pre mňa výnimočný tým, že 31. januára bola Bratislava celá pod snehom a celý čas som rozmýšľala, či sa nebude nášmu lietadlu šmýkať :D. Našťastie všetko dopadlo dobre, ale odporúčam si vybrať na dovolenku v Bruseli radšej iný dátum :). Takže posledný januárový deň sme nastúpili ráno o 9.30 do lietadla. Za 2 hodinky sme vystúpili na letisku Charleroi.

Počasie v Bruseli bolo veľmi podobné tomu bratislavskému, niečo okolo 3 stupňov nad nulou, sneh a zamračené. Ale keďže sme sa rozhodli osláviť tu naše výročie, tvárili sme sa, že je všetko ako má byť a škaredé počasie sme si nevšímali :). Ešte k letenkám. Cena na osobu za spiatočnú letenku bola 26€. Letisko Charleroi sa nachádza 62 km južne od Bruselu, čiže autobusom asi hodinka cesty. Lístok na autobus si zakúpite priamo na letisku. Hneď ako vyjdete von z letiskovej haly, alebo si ho tiež môžete kúpiť cez internet pomocou tejto stránky. Cena spiatočného lístka je 22€. Vysadí Vás na stanici Bruselles Midi, v podstate v centre mesta odkiaľ už môžete pokračovať metrom alebo iným druhom MHD.

Ubytovanie a najslávnejšia bruselská socha

Náš hotel – Hotel Barry, sa nachádzal na ulici Place Annessens 25, čo bolo od výstupnej stanice autobusu asi 15 minút chôdze, čiže sme nepotrebovali ísť metrom. Cena na 2 osoby na 3 noci bez raňajok bola 165€, raňajky sa dali dokúpiť za 5€ na osobu na noc. Najväčšou výhodou hotela bola jeho poloha. Do centra Bruselu to bolo asi 15 – 20 minút chôdze. Keď sme však prišli na izbu a vyzliekli si bundy, zdalo sa nám, že je tam dosť zima. A potom sme si všimli vysoké drevené okná, ktoré dobre netesnili a keď ste priložili ruku ku kraju, cítili ste studený vzduch. Okrem toho v izbe bol len jeden dosť malý radiátor. Preto sme medzi tie škáry nastrkali závesy a vankúše aby tam bolo trošku teplejšie ( a naozaj to pomohlo :)). Čiže aj preto tento hotel cez zimu neodporúčam navštíviť. Ešte sme sa zvonku išli presvedčiť, či každá izba má také staré veľké okná a všimli sme si, že na každej je malá škára, cez ktorú musí fučať.
Hotel Barry Hotel Barry

Niečo malé sme zjedli a vybrali sme sa do ulíc :). Ako prvú atrakciu sme navštívili slávnu sochu malého cikajúceho chlapčeka – Manneken Pis. Musím sa priznať, že na prvý pohľad ma dosť prekvapila, pretože som čakala veľkú sochu a okolo nej kopu turistov. My sme ho najskôr takmer prehliadli a spoznali sme ho len vďaka vedľajšej čokoládovne, ktorá sa rovnako volala Manneken Pis. A hneď vedľa pri stene stála malinká postavička chlapčeka s malým prúdom vody :). Typické pre túto sošku je to, že často ju uvidíte oblečenú v rôznych kostýmoch. My sme boli trošku sklamaní, pretože sme ju zažili neoblečenú. Ale posledný deň tesne pred odchodom sme sa tu ešte raz zastavili a už bol chlapček oblečený v peknom čiernom smokingu :).
Manneken Pis V Čokoládovni

Wafle a najznámejšie námestie

Počasie bolo naozaj hrozné, veľká zima a preto sme neodolali voňavým wafliam a pravej belgickej čokoláde. Za 1€ kúpite čistú sladkú waflu a k nej za približne 2€ vynikajúcu hustú čokoládu :). Raz sme vyskúšali aj waflu s jahodami, nutelou a šľahačkou. Ale jesť niečo také v zime a na ulici nebolo veľmi pohodlné, preto sme potom už ostali len pri tej čisto nutelovej :). A bola to naša závislosť, neprešiel deň aby sme sa nezastavili na túto dobrotu :).

Kúsok od Manneken Pisa, keď pokračujete ulicou Rue de L´etuve sa dostanete až na známe námestie Grand Place – Grote Markt. Tu okrem množstva reštaurácií a kaviarní nájdete aj gotickú radnicu, na ktorej je umiestnená socha svätého Michaela, patróna Bruselu a ďalšou významnou budovou je Maison du Roi / Broodhuis.
Grand Place Grand Place

My sme sa pomaly prechádzali po ulici Boulevard A.Max-Laan až sme sa dostali k známemu obchodnému centru City 2. Čo sa týka nakupovania výber je tu obrovský, ale značky v podstate presne také isté ako u nás a za veľmi podobné ceny. Nás zarazil konkrétne obchod Zara, kde som ešte taký neporiadok ako v tomto bruselskom nezažila. Veci pohádzané po zemi a aj väčšina nakupujúcich keď chytila do ruky tovar, čo sa im nepáčil, jednoducho ho hodila na zem. Prikladám pár foto aby ste mi verili :).
Zara

Unavení sme spravili ešte okruh po Boulevard du Jardin Botanique, okolo Bruselskej katedrály až sme sa dostali späť na Grand Place, kde sme si vychutnali ešte nočnú atmosféru, vysvietené obchody a budovy a vrátili sme sa späť na hotel, kde už našťastie nebola taká zima, čiže sme hneď zaspali :).

Návšteva Atómia, Brusel a čokoládové bonbóny a poobedie v Museum des Sciences naturelles

Na druhý deň ráno sme sa rozhodli navštíviť bruselské Atómium – monument, ktorý symbolizuje Brusel. Atómium sa nachádza približne 8 km od centra Bruselu, preto sem musíte ísť metrom. Jedna jazda metrom stoji 1,80€ a ak si kúpite 24 hodinový lístok, stojí 6€, 48 hodinový 10€ a 72 hodinový 13€. Viac informácií na tejto stránke metra.

Neďaleko Atómia sa nachádza aj Minieurópa, kde nájdete množstvo známych európskych stavieb v zmenšenej veľkosti. My sme Minieurópu nenavštívili, pretože v zime je zatvorená a vo veľmi podobnom komplexe sme boli, keď sme cestovali na Korziku. Konkrétne blízko Worthersee – Minimundus.
MinieurópaMinieurópaTeraz späť k Atómiu. Celú stavbu navrhol inžinier André Waterkeyn pre príležitosť svetovej výstavy Expo 58 v Bruseli v roku 1958. Symbolizuje molekulu železa zväčšenú 165 miliard krát. Atómium je 102 metrov vysoké, gule predstavujúce atómy majú priemer 18 metrov. V atómoch sú umiestnené jednotlivé expozície, vo vrchnej guli sa nachádza reštaurácia a vyhliadková terasa. Medzi jednotlivými atómami sa môžete pohybovať pomocou eskalátorov, ale do prvej gule nás vyviezol výťah. Čo sa týka obsahu jednotlivých expozícií, väčšinou to boli všetko výstavy venované vede, technike a astronómii. Vstupné na osobu stojí pre dospelých 11€, pre študentov 8€ a pre deti 6€.
AtómiumAtómiumAtómiumAtómium

Na konci našej túry po Atómiu sme sa ešte zastavili v malom obchodíku so suvenírmi, kde nás zlákali čokoládové pralinky, tak sme si za 3€ kúpili 100 gramov :). Priznám sa, že niektoré neboli nič extra (na Kinder čokoládu nemá asi nič :-P), ale naopak niektoré boli vynikajúce.

Deň venovaný vede – Brusel a múzeá

Po návšteve Atómia sme sa vrátili späť do centra, prechádzali sme sa bruselskými uličkami. Občas sme vošli do nejakého obchodu. Až keď nám v jednej čokoládovni ponúkli zadarmo ochutnať jeden sladký bonbónik, zistili sme, že by sme takto mohli chodiť na ochutnávku aj do iných obchodov. Preto sme asi hodinu zabili tým, že sme prešli takmer všetky čokoládovne v centre a z každej si odniesli chutný čokoládový cukrík :). Nakoniec sme však predsa len aj niečo kúpili, konkrétne kovovú nádobku v tvare bruselského domčeka (podobného ako boli na Grand Place) a vo vnútri boli rôzne sladké bonbóny :).

Na poobedie sme mali naplánovanú návštevu múzea – Museum des Sciences naturelles. Toto múzeum sa nachádza na ulici Vautier Straat 29, blízko veľkého parku – Leopold Parc. Vstupné pre dospelých je 7€, pre študentov 6€ a pre deti 4,50€. Hneď na začiatok musím upozorniť, že múzeum je to obrovské, čiže si pripravte veľkú dávku energie :). Ale určite stojí za to, my sme veľkí fanúšikovia takýchto typov múzeí, kde okrem klasického pozerania sa na exponáty môžete aj všeličo vyskúšať a chytiť. Mne osobne sa najviac páčila časť, kde sa nachádzali obrovské kostry dinosaurov a iných pravekých zvierat. Okrem toho tu boli aj expozície so všetkými možnými druhmi zvierat na svete, o astronómii a planétach a tiež taká zvláštna expozícia venovaná biodiverzite.
Museum Sciences NaturellesMuseum Sciences NaturellesMuseum Sciences NaturellesMuseum Sciences NaturellesMuseum Sciences NaturellesMuseum Sciences Naturelles

Centrum Európskej Únie, rozlúčka so sladkým Bruselom a oblečený Manneken Pis

Náš posledný deň v Bruseli, ale v podstate sme mali času dosť, pretože lietadlo nám odlietalo až poobede 15:45. Preto sme sa rozhodli ešte naposledy navštíviť miesto dôležité práve vďaka sídlu inštitúcií Európskej Únie, konkrétne Európskeho parlamentu. My sme si túto budovu prezreli len zvonku, ale je možnosť navštíviť ju aj zvnútra. V špeciálnom návštevníckom centre sa môžete dozvedieť viac o tejto inštitúcii. A to dokonca interaktívnym spôsobom pomocou 360° obrazovky s digitálnym priestorovým zvukom alebo trojrozmerných dotykových modelov. Vstupné je zdarma a konkrétne otváracie hodiny nájdete na tejto stránke.
Európsky parlamentEurópsky parlamentEurópsky parlament nájdete na ulici Rue Wiertz 60 a je veľmi blízko múzea Sciences Naturelles. Preto si môžete tieto dve návštevy spojiť.

Vrátili sme sa naspäť do centra a prechádzali sme sa ulicami okolo Grand Place. Posledný krát sme pochodili bruselské obchodíky a čokoládovne, kde mňa najviac zaujali veľkí asi metrový Manneken Pisovia celí z čokolády.
Bruselské uliceBruselské ulice

Na záver zopár typov, aké dobroty by ste tu nemali zabudnúť ochutnať :). Tak určite ako prvú spomeniem čokoládu, bez toho aby ste ju aspoň raz ochutnali v akejkoľvek forme nemôžete odísť z Bruselu. Ďalej sú pre Brusel typické rôzne morské plody – napríklad mušle s hranolkami, riečne úhory v zelenej omáčke (anguilles au vert / paling in’t groen), kaša zo zemiakov a zeleniny (stoemp) alebo ryba turbot s krémom a vaječnou omáčkou. Veľmi populárne je tu aj pivo a tiež nápoj nazývaný „pol na pol“ – mix bieleho vína a šampanského.

Manneken Pis

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *