Praha – stovežatá krásavica

DIE DEUTSCHE VERSION HIER

Praha je moja srdcovka, je to mesto kam môžem chodiť aj každý rok a nikdy sa mi to tu nezunuje, vždy nájdem nové krásne miesta, ktoré ma prekvapia. Z mojich osobných skúseností patrí Praha medzi najkrajšie mestá v akých som zatiaľ bola a vždy keď si tak porovnávam viacero európskych hlavných miest ako Rím, Paríž alebo Londýn, tak Praha z nich vyjde najlepšie.
Už ani neviem koľkokrát som tu bola, moja prvá návšteva bola tak pred 5 alebo 6 rokmi. Príchod do Prahy zvyčajne mávame okolo 6.00 ráno a keďže ráno o tomto čase je ešte málo čo otvorené, naša cesta smeruje po všetky tie roky na Václavské námestie do McCafé, kde si na také 2 hodinky chodíme posedieť na rannú kávu. Je to môj najobľúbenejší okamih tohto výletu, pretože všetko to pekné máme ešte pred sebou a aj keď sme poriadne unavené, tešíme sa a plánujeme čo budeme nasledujúce dni robiť. Pozorujeme ľudí ako sa pomaly zbiehajú, ponáhľajú do práce alebo si tiež vychutnávajú ranné posedenie v McDonalde. V kaviarni sa vystrieda veľa ľudí, buď Pražania v oblekoch, mladí študenti alebo tiež niekoľko bezdomovcov, ktorí sa sem len prišli na chvíľku zohriať.

Hradčany

McCaféPár informácií k Václavskému námestiu – je to najznámejšie námestie v Prahe pomenované podľa svätého Václava, ktorého socha sa nachádza v strede námestia. Námestie založil v roku 1348 Karol IV. a každý návštevník Prahy sa sem určite príde pozrieť. Nachádza sa tu množstvo obchodov a reštaurácií či už luxusných alebo tých lacnejších fast foodov. Námestie je dlhé 750 metrov, nachádzajú sa tu 2 významné stanice metra – Muzeum a Mustek. Na jednom konci námestia, bližšie k soche Václava sa nachádza tiež Národné múzeum. Na Václavské námestie sa napája ulica Na Příkope, kde tiež nájdete množstvo výborných obchodov. Ak budete pokračovať po ulici Na Příkope smerom doprava od Václavského námestia, dostanete sa až na Námestie Republiky, kde sa nachádza hneď na jeho začiatku Prašná brána a keď pokračujete ďalej uvidíte veľké nákupné centrum – Palladium. Prašná brána patrí medzi symbol Prahy a je jednou z významných budov tohto mesta, vo vnútri sa nachádza výstava Kráľov dvor a okrem nej sa tu často usporadúvajú rôzne výstavy fotografie. Tak isto brána ponúka veľmi pekný výhľad na mesto.

Ešte pár informácií k doprave po Prahe. My si vždy kupujeme 3 dňový lístok na mestskú dopravu, môžete potom využívať všetky autobusy, metro aj električky.  Všetky informácie a ceny nájdete na tejto stránke.
Václavské námestieVáclavské námestie
Praha metro
Pražský hrad patrí medzi miesta, ktoré si nemôžete nechať ujsť. Dostanete sa sem jednoducho metrom A, vystúpite na zastávke Malostranská a tu nasadnete na električku, ktorá Vás vyvezie až takmer ku vchodu – zastávka kde máte vystúpiť sa nazýva Pražský hrad. Ešte pred vchodom do areálu hradu sa nachádzajú krásne kráľovské záhrady, vstup je zdarma, čiže sa sem určite zájdite pozrieť a budete mať odtiaľto naozaj krásne fotky s červenými kvetmi v pozadí.

Do areálu hradu sa tiež dostanete zadarmo a tam sa môžete rozhodnúť či Vám stačí len prechádza po areáli, krásny výhľad na okolie a príjemné posedenie niekde na lavičke, alebo by ste chceli okúsiť aj trochu histórie a vtedy si budete musieť zakúpiť vstupenku. Konkrétne sa dá zakúpiť niekoľko druhov vstupeniek, také tie najzákladnejšie sú malý okruh a veľký okruh. Malý okruh stojí pre dospelú osobu 250 Kč a zahŕňa Starý kráľovský palác, Baziliku sv. Jiří, Zlatú uličku, Katedrálu sv. Víta a Veľký okruh stojí pre dospelú osobu 350 Kč a zahŕňa Starý kráľovský palác, expozíciu Príbeh Pražského hradu, Baziliku sv. Jiří, Jiřský kláštor – Národnú galériu, Zlatú uličku, Obrazárňu Pražského hradu, Prašná vežu, Katedrálu sv. Víta a Rožmberský palác. Viac informácií o iných vstupoch a cenách nájdete na stránke pražského hradu.
Pražský hradPražský hradZ hradu vedú späť do mesta 2 cesty, buď po zámockých schodoch alebo tiež cez zámocké vinice, kde sa cestou nachádzajú aj 2 naozaj veľmi vkusné a luxusné reštaurácie. Výhľad je tu takmer z každého miesta naozaj nádherný, vidíte v diaľke Karlov most, Malú stranu, Petřín a mnoho mnoho ďalších významných budov. Nie nadarmo sa hovorí „stovežatá Praha“, práve tu môžete vidieť, že je naozaj stovežatá, všade sú červené strechy a malé vežičky.
Teraz pár informácií k mestskej časti Prahy – Malá Strana. Je to jedna z najkrajších a najznámejších častí mesta, nachádza sa tu množstvo významných budov a stavieb ako napríklad Kampa s riečkou Čertovkou, Malostranské námestie s kostolom svätého Mikuláša, lanovka na rozhľadňu Petřín, množstvo záhrad a tiež malých obchodíkov, kaviarní, krčmičiek a reštaurácií. Hneď ako zídete z Pražského hradu ocitnete sa práve v tejto mestskej štvrti a naozaj odporúčam sa tu poprechádzať, sadnúť si na dobrú kávičku a nadýchať sa tej úžasnej pohodovej atmosféry.
Najslávnejším mostom v Prahe je určite Karlov most. Tento most ponad Vltavu spája Malú Stranu a mestskú časť Praha 1, je 516 metrov dlhý a približne 10 metrov široký. Je druhým najstarším mostom v Čechách a najstarším mostom v Prahe. Myslím, že môžem povedať, že je to aj najznámejší most, ktorý denne navštívi niekoľko tisíc turistov. Nájdete tu po celej jeho dĺžke umelcov a rôznych predajcov a často aj hudobné vystúpenia. Niekedy je dosť problematické prejsť na jeho druhú stranu, pretože sa tu tlačí naozaj veľa ľudí a posledné dva roky, čo som bola v Prahe sa ešte aj tento most rekonštruoval, čiže tu bolo ešte menej miesta. Z mostu sú tiež krásne výhľady na Vltavu a na Hradčany alebo aj na Malú Stranu a zdobí ho 30 sôch a súsoší a 3 veže. Prikladám foto pre lepšiu predstavivosť.
Malá Strana Karlov most

Karlov most

Čertovka

Loďou do pražskej zoo a večer na Staromestskom námestí pri Orloji

Ďalšou veľkou atrakciou, ktorá určite poteší aj Vaše deti je pražská zoo. Túto príjemnú návštevu môžete spojiť aj s plavbou po Vltave, ktorá trvá približne hodinu a z paluby lode uvidíte tie najzaujímavejšie a najznámejšie pražské atrakcie. Táto loď začína na Rašinovom nábreží a dovezie Vás až takmer priamo pred zoo. Cena pre dospelú osobu je 150 Kč, ale dá sa kúpiť aj výhodný spiatočný lístok za 240 Kč ak chcete ísť loďkou aj späť. Viac informácií a tiež presné časy o koľkej loďka vypláva nájdete na tejto stránke.
Teraz niečo viac k pražskej zoo. Ja som ju zatiaľ navštívila 2x a z mojej osobnej skúsenosti patrí medzi najkrajšie zoo v akých som kedy bola. Čo sa mne páčilo boli hlavne pasáže, ktoré sa úplne prispôsobili domácemu prostrediu daných zvierat. Napríklad pri opiciach som sa cítila ako v pralese, všade šumela voda, štebotali vtáky a do toho škriekali opice a bolo tam neuveriteľne teplo a dusno. Ďalej tiež napríklad ľadové medvede mali okolo seba biele skaly a jazero, celkovo jeho výbeh pripomínal nejaký ľadový ostrov. A žirafy obhrýzali vysoké stromy a behali po výbehu s vysokou trávou čo pripomínalo savanu.

Nájdete tu veľké množstvo tých najrôznejších druhov zvierat, od hmyzu, plazov, vtákov až po medvede, opice a šelmy. Areál je veľmi veľký, celý ho prejdete tak za 3-4 hodinky a to bez zastavovania sa pri občerstvení. Reštaurácií je tu tiež dostatok, tak isto ihrísk pre deti a nám sa veľmi páčil veľký bazén, kde plávali tučniaky. Konajú sa tu aj rôzne predstavenia a kŕmenie zvierat, na každej klietke alebo výbehu si môžete pozrieť v ktoré dni a o koľkej sa toto kŕmenie uskutoční.
Takže návšteva pražskej zoo patrí k príjemnému prežitiu dňa v tomto veľkomeste, ak si chcete oddýchnuť a vypnúť, určite odporúčam. Ešte spomeniem dopravu ak sa nerozhodnete sem ísť loďou, zo zastávky Holešovice autobusom číslo 12, ktorý jazdí každých 10 minút. Viac informácií o doprave sem nájdete na tejto stránke.
Vstupné do zoo je pre dospelú osobu 200 Kč, všetky ceny si môžete pozrieť tu.
Pražská zooPražská zooK neprehliadnuteľným častiam Prahy patrí Staromestské námestie, na ktorom stojí slávny Pražský Orloj. Toto námestie patrí k najkrajším v celej Prahe a možno by som mu mohla dať aj prívlastok najdrahším, pretože sa tu všade po jeho okolí nachádzajú drahé reštaurácie a podniky. Za rozumnú cenu sa dá najesť v reštaurácii Mincovňa, ktorá ponúka typické české jedlá. Veľmi často sa tiež na tomto námestí organizujú rôzne koncerty, trhy, jarmoky a podobne. Okrem toho sa tu nachádza niekoľko významných budov ako napríklad Historická radnica, Týnský chrám, Husitský kostol alebo dom „U kamenného zvonu“. V strede námestia stojí veľká socha Jána Husa, obklopená v lete krásnymi kvetmi.
Staromestské námestieStaromestské námestieTou najznámejšou stavbou na Staromestskom námestí je však určite Pražský Orloj, ktorý je súčasťou Staromestskej radnice. Každú celú hodinu sa tu schádza množstvo zvedavých turistov aby sa pozreli na krátke vystúpenie, ktoré Orloj ponúka. Uprostred Orloja sa nachádza astronomický ciferník, kde môžete prečítať rôzne časy – astronomický cyklus, polohu Slnka, polohu Mesiaca, fázy Mesiaca a z tabuľky pod ciferníkom sa dá vyčítať aktuálny mesiac, deň a sviatky kresťanského kalendára. Celý Orloj je doplnený mnohými sochami, nad ciferníkom sú dve okienka v ktorých sa každú celú hodinu pohybuje 12 apoštolov. Na záver celej ceremónie ešte smrtka zazvoní svojim zlatým zvončekom a okienka sa zatvoria. Ja keď som toto predstavenie videla prvýkrát, bola som trošku prekvapená čo na ňom všetci vidia. Ale potom som si uvedomila, že je to výnimočné práve tou atmosférou, že sa toľko ľudí stretne naraz na jednom mieste, všetci sú z iných kútov sveta a spolu tu pozorujú niečo také obyčajné ako sú hodiny.

Pražský Orloj

Nakupovanie v Prahe, uličky plné turistov a zážitok z múzeí

Ja patrím tiež k fanúšikom nakupovania, preto niektoré obchody a obchodné domy v Prahe už ako tak poznám :). Ako prvé, už spomínané Václavské námestie – tu nájdete po oboch stranách množstvo obchodov, od športových, obuví, kníhkupectiev až po obchody s oblečením. V podstate značky rovnaké ako u nás, ale v obchodoch je o niečo väčší výber a ak zavítate do Prahy v lete pravdepodobne vychytáte dobré zľavy a výpredaje. Ďalšie ulice blízko Václavského námestia plné obchodov sú Vodičkova, Na Příkope a námestie hneď za ulicou Na Příkope – Námestie Republiky. Okrem klasických obchodov sa na Václavskom námestí a v jeho okolí nachádza aj pomerne veľké množstvo obchodných pasáží ako napríklad Černá Ruže, Lucerna, Biela Labuť. Na námestí republiky stojí už spomínané obchodné centrum Palladium a kúsok od neho jeden z prvých obchodných domov v Prahe – Kotva.

Ďalšie obchodné centrá, ktoré môžete v Prahe navštíviť sú napríklad Flóra – dostanete sa sem metrom A, zastávka Flóra. Ďalej Nový Smíchov – metro B, zastávka Anděl, Chodov – metro C, zastávka Chodov alebo Letňany – informácie o doprave sem nájdete na tejto stránke.

Ak chcete v Prahe nakupovať suveníry, v centre mesta sa na každom rohu nachádzajú či už lacnejšie alebo drahšie obchodíky. V niektorých možno nájdete množstvo gýčov, na ktoré Vám bude len doma padať prah, ale ja si vždy rada prinesiem nejakú maličkosť, minimálne magnetku na chladničku.

Ešte pár informácií k pražským múzeám. Prvé je Národné technické múzeum, ktoré sa nachádza blízko Letenského námestia, kam sa dostanete električkou. Vstupné pre dospelú osobu je 170 Kč, viac informácií o cenách a rôznych akciách nájdete na tejto stránke. Čo sa týka jednotlivých expozícií, nachádza sa tu krásna veľká časť venovaná doprave – staré autá, vlaky, parníky, lode a lietadlá. Ďalšie poschodia sú venované astronómii, architektúre, tlačiarenstvufotografii. Múzeum je veľké, nohy Vás budú bolieť určite, ale stojí za to ho vidieť, všetky expozície sú veľmi kvalitné, s popisom jednotlivých exponátov v češtine a angličtine.
Národné technické múzeumNárodné technické múzeumDruhé múzeum je trošku kurióznejšie, nachádza sa kúsok od Staromestského námestia a je venované erotike a sexu :). Vstupné síce je až 250 Kč pre dospelých (150 Kč pre študentov) a múzeum má len 3 poschodia, aj tak určite nezabudnite do tohto múzea zavítať. Hneď na úvod Vás čaká malé kino, kde si môžete pozrieť 2 prvé porno filmy v histórii pornografie, ktoré mne osobne pripomínali skôr komédiu, naozaj som sa na nich výborne nasmiala.

Potom pokračujete na ďalšie 2 poschodia, kde sa nachádzajú samozrejme rôzne erotické pomôcky, oblečenie a podobne. Prikladám pár foto (viac vo fotogalérii už čoskoro).

Na tejto stránke nájdete pomerne široký zoznam múzeí v Prahe, takže okrem hore spomínaných môžete navštíviť aj množstvo ďalších.
Múzeum erotikyMúzeum erotiky

V centre Prahy sa nachádza aj malé múzeum piva – Beer Museum Prague, kde si môžete samostatne prezrieť niekoľko miestností o histórii piva hlavne v Čechách no a na záver vás čaká malá ochutnávka. Teda nenazvala by som ju až tak malou, pretože sme dostali na osobu 4 druhy dvojdecových pív (pre nemilovníka piva ako ja celkom náročné).

Zlatá ulička, reštaurácia U Fleku a židovské mesto

Zlatá ulička sa nachádza na Pražskom hrade a niekoľko rokov bola zatvorená kvôli rekonštrukcii. Ak sa sem chcete ísť pozrieť, musíte si zakúpiť lístok buď na Malý okruh alebo na Veľký okruh Pražským hradom – viac info tu. My sme si kúpili ten malý, ktorý okrem Zlatej uličky zahŕňal aj Katedrálu svätého Víta, Starý kráľovský palác a Baziliku svätého Jirí. Nás však najviac zaujala práve ulička, s malými farebnými domčekmi, vo vnútri ktorých môžete vidieť ako kedysi žili poddaní pražského hradu. Jednotlivé izbičky boli zariadené podľa toho, kto v domčeku býval – krajčírka, vojak, veštica a tiež známy spisovateľ Franz Kafka. Vo väčšine domčekov sa nachádzali obchodíky s ručne robenými suvenírmi, ktoré ste si mohli zakúpiť. Celkový dojem z tejto časti Prahy je veľmi príjemný, cítite sa ako v minulosti v nejakej štvrti, kde žijú trpaslíci, pretože všetky budovy sú maličké a majú nízke dvere (preto pozor na hlavy).
Zlatá uličkaZlatá uličkaZlatá uličkaZlatá uličkaĎalšie známe miesto v Prahe, ktoré sme tentokrát navštívili tiež prvýkrát je piváreň U Fleku, kde každý správny fanúšik piva musí zavítať. Nachádza sa na Kremencovej ulici, čo je možno trošku mimo hlavných pražských atrakcií, ale určite sa sem zájdite pozrieť, sadnúť si na malé čierne pivko, prípadne dobrý obed. História tohto miesta siaha až do roku 1499, kedy sladovník Vít Skremenec kúpil tento dom a otvoril tu pivovar. Čiže pivo sa tu varí bez prestávky už viac ako 500 rokov a práve preto je toto miesto najznámejšou krčmičkou v celej Prahe. Len pre zaujímavosť – cena piva je 59Kč a najete sa tu približne od 189Kč.
U FlekuU FlekuĎalšie miesto, ktoré by som chcela v tomto článku opísať je takzvané židovské mesto. My sme tu síce ešte neboli, lebo to vstupné nie je najnižšie, ale celé židovské mesto, jeho synagógy a cintorín patria medzi TOP pražské atrakcie.
Nachádza sa v štvrti Josefov (tú sme samozrejme navštívili, len za brány židovského mesta sme už nešli), v podstate priamo v centre mesta, najbližšie metro je Staromestská. História tohto miesta siaha až do 10.storočia a počet židov sa od tohto obdobia stále zväčšoval až si vydobyli vlastnú samosprávu, školy a samozrejme synagógy (dnes najznámejšie sú Španielska, Klausova a Staronová).  Židovské mesto vo svojich dejinách bolo známe aj pod názvom „ghetto“ a tiež tým, že jeho obyvatelia boli často utláčaní a nezrovnoprávnení s ostatným obyvateľstvom.
V súčasnosti tu môžete navštíviť židovský cintorín a už spomínané synagógy, viac informácií o otváracích hodinách a vstupnom nájdete tu. Na záver ešte odporúčam zájsť sem skoro ráno, pretože neskôr tu už bývajú poriadne dlhé rady.

Úplne na záver môjho cestovania po Prahe by som ešte chcela spomenúť výhliadku na Petřín, ktorá sa nachádza na Malej Strane a z jej vrcholu za pekného počasia dovidíte naozaj veľmi ďaleko. Na Petřín sa dostanete lanovkou, na ktorú Vám platí lístok z MHD a jazda trvá iba pár minút.Vstupné na Petřínsku výhliadku stojí 100 Kč pre dospelú osobu a na jej vrchol sa dostanete po schodoch, kde občas pocítite poriadne zakývanie, hlavne ak bude fúkať vietor. Nachádza sa vo výške 378 metrov nad morom. Okrem nej môžete v okolí navštíviť aj Zrkadlové blúdisko, hvezdáreň, kostol svätého Vavrinca alebo stenu hladomoru. Viac informácií o týchto atrakciách nájdete na tejto stránke.

Okrem Petřínu pekný výhľad na Prahu ponúka aj Žižkova veža, na vrchole ktorej okrem výhľadu nájdete aj reštauráciu a kaviareň. Vstupné je okolo 200 Kč, ale za kávu v oblakoch to stojí :).
PetřínPetřín

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *