Bratislava – čo stihnúť za jeden deň

Je to zvláštne, že za viac ako 2 roky existencie tejto stránky som ešte nenapísala ani jeden článok o Slovensku. A preto je tu ten čas a začnem rovno hlavným mestom našej malej krajiny v strede Európy – Bratislavou. Strávila som tu 3 roky života, takže pre tých, ktorí sa sem vyberú len ako turisti ponúkam pár rád a tipov čo navštíviť :).

Bratislava v skratke

Na úvod všeobecné informácie o Bratislave – mesto má 417 000 obyvateľov, ale veľké množstvo ľudí sem dochádza za prácou alebo štúdiom. Preto sa predpokladá, že cez bežný pracovný deň tu žije cca 650 000 ľudí. Nachádza sa tu niekoľko medzinárodných inštitúcií napríklad Rozvojový fond OSN. A tiež množstvo univerzít – Slovenská technická univerzita, Ekonomická univerzita alebo Univerzita Komenského. Aj to je dôvod prečo sa tisíce študentov každý rok v septembri premiestňujú do hlavného mesta a trávia tu väčšinou 5 rokov študentského života.

Ekonomická univerzita

Centrum Bratislavy

Ale poďme k hlavným bratislavským atrakciám. Historické centrum je pomerne malé. Prejdete ho za pár hodín s tým, že medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí Michalská brána, Hlavné námestie a Hviezdoslavovo námestie alebo dóm svätého Martina. Michalská brána dostala meno podľa kostola, ktorý stál neďaleko a bola postavená v 14.storočí. Vysoká je 51 metrov a môžete sa ísť pozrieť na jej vrchol odkiaľ je pekný výhľad na mesto.

Čo sa týka Hlavného alebo Hviezdoslavovho námestia, tie ožívajú v lete keď sa tu otvárajú reštaurácie a kaviarne s terasami. Všetci sedia vonku, popíjajú pivo alebo si pochutnávajú na slovenských špecialitách. V zime sa tu zase nachádzajú vianočné trhy, obľúbené hlavne vďaka domácim lokšiam, punču alebo cigánskej. Od Hlavného námestia smerom na Hviezdoslavove, kde sa nachádza Slovenské národné divadlo natrafíte na rohu ulice na slávneho Čumila, sochu ktorá vykúka z kanála. V zime je na Hviezdoslavovom námestí postavený vianočný stromček okolo ktorého sa nachádza klzisko.

Bratislavské mosty

Nie ďaleko od tohto námestia je prístav, odkiaľ sa môžete vydať na plavbu napríklad do susednej Viedne. Blízko prístavu sa nachádzajú 2 známe bratislavské mosty – Starý most a Most SNP. Na Moste SNP sa nachádza známa reštaurácia UFO, kde okrem obeda alebo kávy uvidíte výhľad na celú Bratislavu. Výťah hore stojí 6.50€ (v roku 2014). Ďalším známym mostom je La Franconi odkiaľ domáci aj turisti radi využívajú adrenalínovú atrakciu zoskok z mosta.
Most SNPHviezdoslavovo námestie a Slovenské národné divadlo

Hrad a dóm reprezentujú mesto

Okrem historického centra v okolí Michalskej brány alebo Hlavného námestia turisti radi navštevujú bratislavský hrad alebo Dóm svätého Martina. Bratislavský hrad dnes slúži ako reprezentačné sídlo Národnej rady Slovenskej republiky a nachádza sa tu aj expozícia Slovenského národného múzea. Vnútorné priestory sú v rekonštrukcii, ale okolie hradu je pekne upravené, takže určite odporúčam prechádzku okolo tejto atrakcie.

Dóm Sv.Martina je najväčší a najvýznamnejší kostol v Bratislave. Nachádza sa v blízkosti autobusovej zastávky Zochova, čo je centrálny uzol mesta, kde sa dostanete veľkým množstvom autobusov. Viac informácií o tom čo nájdete vo vnútri a kedy sú otváracie hodiny kostola si môžete prečítať na tejto stránke.
Dóm Sv.MartinaBratislavský hrad

Zrúcanina neďaleko Bratislavy

Ak budete mať dosť času a chuť na veľmi peknú prechádzku, odporúčam navštíviť neďalekú zrúcaninu – hrad Devín. Dostanete sa sem mestskou dopravou autobusmi číslo 28 alebo 29. Vstupné na hrad stojí 3€ a toto miesto má veľmi bohaté dejiny. Osídlené bolo už v období praveku, neskôr tu kráľ Rastislav vybudoval mohutnú veľkomoravskú pevnosť a od roku 1961 je hrad vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. V okolí sa nachádzajú bufety a reštaurácia a priamo z hora z hradu krásny výhľad buď na Bratislavu alebo susedné Rakúsko. Hotel pod Devínom a aj samotná zrúcanina sa často využíva aj na svadby.

Devín

Športovanie, nakupovanie, nočný život a reštaurácie v Bratislave

Väčšina turistov navštevuje Bratislavu len na jeden deň a stihnú pozrieť historické centrum, prípadne nejaké nákupné centrá. Ale Bratislava aj napriek tomu, že nevyniká svojou veľkosťou má čo turistom ponúknuť aj ak tu ostanú na dlhšie ako 1 deň. Či už je to posedenie v príjemnej kaviarni pri dobrej káve alebo návšteva jedného z viacerých prírodných nádrží, kde sa môžete osviežiť v príjemnej vode.

Športové možnosti Bratislava ponúka vcelku široké – pre milovníkov plávania a vody je tu niekoľko verejných plavární – napríklad Iuventa v Karlovej Vsi alebo Pasienky blízko Bajkalskej ulice a Zimného štadiónu. Ak si potrpíte skôr na wellness centrá, páčiť sa Vám určite bude wellness v hoteli Nivy alebo menšie wellness centrum priamo v nákupnom centre Centrál v centre mesta na Trnavskom mýte.

V lete sú obľúbené vodné nádrže, najznámejšie sú Zlaté Piesky na okraji Bratislavy, kde okrem príjemnej vody nájdete reštaurácie, bufety a rôzne športové možnosti (napríklad obľúbený wakebord alebo člnkovanie či vodné bicykle). Medzi ďalšie známe patrí Kuchajda blízko nákupného centra Polus alebo Draždiak v Petržalke. V Bratislave nájdete aj množstvo kúpalisiek napríklad Delfín, Rosnička alebo aj Rajka v susednom Maďarsku (premáva sem MHD priamo z centra Bratislavy).

Zlaté piesky

Turistika len kúsok od centra

Ak máte chuť ujsť z ruchu veľkomesta odporúčam navštíviť Kolibu a Kamzík týčiace sa nad Bratislavou. Je tu veľmi pekná rekreačná oblasť, ľudia tu chodia opekať, piknikovať alebo sa len poprechádzať. Ak sa Vám nechce veľa chodiť môžete sa na Kamzík vyviesť lanovkou premávajúcou zo Železnej Studničky. Ak už budete hore na Kolibe tak za zastavenie stojí lanové centrum, kde sa zabavia nie len deti, ale aj dospelí. Po stromoch sú pripravené zaistené cesty od najľahších náročností až po tie najťažšie.

Cesta na Kamzík

V zime je možnosť korčuľovania sa na Hlavnom námestí v okolí vianočného stromčeka a po športovom výkone sa môžete občerstviť dobrým vareným vínkom a lokšou :). Ďalšie klzisko je pri nákupnom centre Eurovea, tiež vo veľmi peknom prostredí obklopené stánkami s občerstvením.

Nakupovanie jednoducho patrí k Bratislave

Od športu k nakupovaniu, to je v Bratislave normálne. Možno ste si sami všimli, že skoro všetky športové atrakcie sa nachádzajú v blízkosti nejakej nákupnej oblasti. Nakupovanie je tu skoro ako šport a Bratislavčania trávia v nákupných centrách väčšinu voľného času. Centier je tu niekoľko – v centre je to Aupark blízko Mosta SNP, Centrál na Trnavskom mýte a Eurovea pri Dunaji v blízkosti mosta Apollo. Mimo mesta sú Avion – kúsok od letiska a diaľnice alebo Shopping Palace pri Zlatých Pieskoch. V blízkosti vodnej nádrže Kuchajda a pri Bajkalskej ulici je Polus Shopping Centrum. V centre je tiež jedna pomerne známa ulica – Obchodná, ale podľa môjho názoru sa už väčšina obchodov premiestnila do nákupných centier a na túto ulicu sa až tak neoplatí ísť nakupovať.

Nočný život je pestrý

Ak ostanete v Bratislave aj nocovať a budete mať chuť vyraziť do nejakých nočných klubov, tu je pár tipov, ktoré si vybrať. V centre mesta ich je hneď niekoľko – Rio Grande Restaurant, The Club, Le Club, Primi alebo Trafo. Študenti obľubujú aj kluby v bratislavskom študentskom mestečkú Mlynská dolinaElam, Unique alebo Casey. Pre turistov určite odporúčam návštevu niektorého z klubov v centre mesta.

V Bratislave nájdete aj množstvo pekných a útulných reštaurácií či kaviarní. Jedna z mojich najobľúbenejších lokalít bola Eurovea a jej nábrežie pri Dunaji. Vždy som sa tu cítila ako na dovolenke, reštaurácie a kaviarne sú tu takmer vždy plné. Aj keď ceny tu majú možno vyššie ako inde, posedenie s výhľadom na Dunaj určite stojí za to. Vychytené reštaurácie a kaviarne nájdete aj v centre v okolí Hlavného námestia a na Laurinskej alebo Panskej ulici. Veľmi príjemnou je Mondieu alebo Enjoy Café neďaleko Michalskej brány. Z reštaurácií odporúčam na burgre Be About, na zdravú stravu Bistro St. Germain a na ázijskú kuchyňu Soho.

Praktické informácie pri návšteve Bratislavy

Začneme príchodom do Bratislavy. Ak prídete autom, tak prvé upozornenie na nervóznych bratislavských vodičov, ktorých je tu naozaj dosť. Radi trúbia a nervózne vykrikujú, hlavne ak sa čo najrýchlejšie nepohnete na semafóre alebo vám náhodou zhasne motor na križovatke :). V centre mesta je to najhoršie, ale aj slávny Prístavný most býva hlavne v piatky a nedele pod večer plný áut a takmer vždy tu natrafíte na zápchy. Čo sa týka parkovania, výhodné je zastať na parkovisku, ktoré je súčasťou nákupného centra – cez víkendy je to úplne zdarma a cez týždeň zdarma na 3 hodiny. Ak budete parkovať na ulici, v centre mesta si musíte kúpiť parkovací lístok – na tejto stránke nájdete informácie o cene parkovacích lístkov a tiež, kde je platenie povinné.

Vlak, autobus či lietadlo?

Ak prídete do hlavného mesta vlakom, vystúpite s najväčšou pravdepodobnosťou na Hlavnej vlakovej stanici. Nachádza sa v podstate v centre mesta, kúsok od Zochovej alebo Trnavského mýta. Premáva odtiaľto množstvo autobusov a trolejbusov, záleží len na Vás kam sa chcete dostať. Ak potrebujete ísť na letisko, využite autobus číslo 61. Na autobusovú stanicu Mlynské Nivy premáva trolejbus 210. Takisto autobusová stanica Mlynské Nivy je v centre mesta. Kúsok je obchodné centrum Eurovea, kde sa dostanete aj pešo za cca 15 min. Alebo blízko je tiež na Kamenné námestie cez Dunajskú ulicu a odtiaľ až do historického centra. Momentálne sa Nivy prerábajú, pretože sa tu stavia nové obchodné centrum a autobuska je dočasne premiestnená cez cestu.

Poslednou možnosťou príchodu do Bratislavy je letecká doprava. Letisko sa nachádza blízko diaľnice a tiež aj obchodného centra Avion a premávajú sem autobusy 61 z hlavnej vlakovej stanice a 96 z Petržalky.

Letisko Bratislava

Ceny dopravy a jedla

Ak prídete do Bratislavy na predĺžený víkend a budete sa prepravovať mestskou dopravou oplatí sa kúpiť si viacdňový lístok – 24 hodinový za 4.50€ alebo napríklad 3 dňový za 10€. Všetky tarify nájdete na tejto stránke. Ale Bratislava nieje veľká ani na prepravu pešo, takže pokiaľ sa budete zdržiavať hlavne v centre, lístky Vám možno ani nebudú treba a dostanete sa všade.

Čo sa ešte týka praktických informácií, ak budete v Bratislave cez týždeň a budete mať hlad, oplatí sa využiť ponuku obedových menu. Ponúka ich takmer každá reštaurácia, priemerne je cena okolo 3.50€ – 4.00€ za polievku, hlavné jedlo a niekedy aj nápoj alebo dezert. Na výber máte minimálne z troch jedál. Jedlá mimo menu sa pohybujú od 6€. Odporúčam stránku obedovat.sk, kde si môžete vyfiltrovať konkrétnu lokalitu v meste a ukáže Vám to aktuálne obedové ponuky.

Kde zájsť na koláčik

Ak máte chuť na kávu a dobrý koláčik, Bratislava je plná výborných kaviarní s veľkým výberom. V centre trošku drahšie, ale ste predsa na dovolenke tak nemusíte šetriť :). Mojou obľúbenou bolo vždy Café Dias na Poštovej ulici blízko veľkej Tatra banky a vchodu do podchodu, ktorý ústi na Hodžovo námestie. Ďalšou veľmi obľúbenou je kaviareň Martinus tiež na Obchodnej ulici, ktorá je súčasťou kníhkupectva. A samozrejme nábrežie pri Eurovey je plné kaviarní, pohodlných kresiel a výhľadu na Dunaj. A ako som spomínala vyššie – Mondieu alebo Enjoy Café.

Café Dias

Takže čo na záver k Bratislave – malá krásavica na Dunaji ponúka toho turistom dosť a nebudete sa tu nudiť ani keď ostanete na dlhšie ako jeden deň. Využiť treba ponuku dobrého jedla a káv, prechádzku po centre spojenú s návštevou múzea alebo niektorej z historických pamiatok a možno aspoň jedno nákupné centrum :).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *