Capri – perla Kampánie

Ostrov Capri sme navštívili počas nášho výletu do Neapolu. Cesta loďou z Neapolu trvá približne hodinu, lístok sa dá kúpiť priamo v prístave Molo Beverello a spiatočný stojí cca 40 euro. Tesne pred vystúpením sme videli z diaľky hornatý ostrov s bielymi domčekami, malé zátoky a veľa zelene. Capri je ostrov kvetov, luxusných víl a rezortov či vynikajúcich reštaurácií a kaviarní. Napriek tomu, že ostrov je malý, jeho rozloha je len niečo okolo 10 km štvorcových, na tejto malej ploche sa nachádza množstvo miest a atrakcií, pri ktorých tu nieje problém stráviť celý deň naplno.

Capri Marina Grande

Capri

Capri

Po vystúpení z lode sme sa ocitli v prístave Marina Grande, kde nás hneď čašníci z jednotlivých reštaurácií lákali na posedenie práve u nich. My sme však pokračovali ďalej až k lanovke, ktorá nás vyviezla do mestečka na kopci s rovnakým názvom ako celý ostrov – Capri. Capri má len dve mestá – Capri a Anacapri. Z prístavu je možné sa dostať do Capri aj pešo, trvá to vraj okolo 15-20 minút, my sme si ale neboli úplne isté kadiaľ a tiež sme si povedali, že sa ešte dosť nachodíme, preto sme využili lanovku. Tá vás za pár minút vyvezie až na známe námestie Piazza Umberto I, odkiaľ je pekný výhľad na okolitú krajinu a okrem toho si tu môžete vychutnať dobrú kávu v jednej z kaviarní. Capri je drahé, cena za espresso je okolo 5 euro, takže ak chcete trošku ušetriť, odporúčam sa presunúť do menej vychytenej časti ostrova, kde sa dá espresso zohnať za cca 3 eurá. Z námestia sme sa vybrali do okolitých uličiek, v podstate je jedno ktorou začnete, hovorí sa, že aj tak všetky končia na námestí Piazza Umberto a len domáci poznajú skratky ako sa tomuto námestiu vyhnúť. Capri ma na prvý pohľad úplne očarilo, tá čistota ulíc, upravenosť domov, pomedzi to luxusné apartmány alebo hotely, butiky, reštaurácie a všade množstvo kvetov. No a samozrejme tie výhľady, celý ostrov je hornatý a možností na krásne pohľady a s tými spojené fotky je neskutočne veľa.

Capri

Capri

Capri

Našou prvou zastávkou boli Augustusove záhrady, kde sa platí vstupné 2 eurá, no určite sa sem zájdite pozrieť. Vidieť odtiaľto na slávne I Faraglioni, skaly vo vode, ktoré sú symbolom Capri a robia sa okolo nich aj výlety loďou. Z druhej strany záhrad je zase krásny výhľad na kľukatú ulicu Via Krupp a pod ňou útesy s tyrkysovou vodou. No a samozrejme záhrady sú plné krásnych kvetín, paliem či fontán. Po prechádzke uličkami Capri sme nasadli na minibus neďaleko Piazza Umberto, ktorý nás odviezol do vrchnejšieho mestečka Anacapri.

Augustove záhrady

Faraglioni

Výhľad z Augustovych záhrad

Via Krupp

Cesta sem je sama o sebe zážitok, jedna zákruta nasleduje druhú a ponúka krásne výhľady na ostrov dole. Anacapri na mňa pôsobilo kľudnejšie ako Capri, bolo tu menej turistov, menej luxusných obchodíkov, ale rovnako veľa kvetín, rovnako čisto a romanticky ako v spodnejšom Capri. Po zastávke sa na káve (o niečo lacnejšej ako na námestí Piazza Umberto) sme sa prešli až ku kostolu Chiesa San Michele Arcangelo, ktorý je slávny hlavne vďaka podlahe s maľbou inšpirovanou bibliou. Vstupné je 2 eurá. Potom sme sa prešli centrom Anacapri, obdivovali malé obchodíky, kde sa už našli aj dostupnejšie ceny ako dole v Capri, reštaurácie a kaviarne až sme sa dostali späť na miesto kde nás vyložil autobus. Blízko odtiaľ je začiatočná stanica lanovky, ktorá vás vyvezie na najvyšší bod ostrova – Mount Solaro. Samotná lanovka je zážitok, pretože je to len akási drevená stolička zavesená na lane :). Cesta hore trvá cca 15-20 minút a po vystúpení sa vám Capri ukáže v celej svojej kráse. Výhľady sú tu úžasné, nekonečné more na jednej strane, kde sa občas objavia maličké loďky a z druhej strany neďaleká pevnina, hornaté pobrežie s mestečkami ako napríklad Sorrento či mohutný Vezuv. Nesmú chýbať ani skaly I Faraglioni a výhľad na spodné biele domčeky v meste Capri. Na vrchole sa nachádza aj malá reštaurácia, kde sa môžete osviežiť a oddýchnuť si v príjemných lehátkach.

Chiesa San Michele Arcangelo

Anacapri

Mount Solaro

Mount Solaro

Lanovka na Mount Solaro

Keď sme sa dostatočne nasýtili výhľadov na okolitú krajinu, pomaly sme sa vybrali späť na lanovku a našou poslednou zastávkou v meste Anacapri bola slávna Villa San Michele. Toto miesto odporúčam navštíviť určite každému, pretože tak krásne záhrady s tak úžasným výhľadom som už dávno nevidela. Vila bola postavená začiatkom 20. storočia švédskym fyzikom a vášnivým ochrancom zvierat Axelom Munthem. Aj práve preto je dnes vila majetkom švédskeho kráľovstva. Axel strávil na Anacapri viac ako 56 rokov a od začiatku sa do tohto miesta zamiloval. Vytvoril tu oblasť pre vzácne druhy vtákov a postavil vilu, ktorá dodnes privoláva ročne tisícky navštevníkov. Samotná švédska kráľovná si sem rada zašla na večer pri hudbe a posedenie v obrovskej záhrade s nádherným výhľadom. Za vstupné 7 euro sa aj vy môžete poprechádzať vo vnútorných a vonkajších priestoroch tejto vily, uvidíte terasy, kaplnku, sfingu, kuchyňu a izby, v ktorých spával Munthe. No a samozrejme slávne záhrady, ktoré sú pastvou pre oči, najrôznejšie kvetiny hýriace farbami, palmy a k tomu slniečko vytvárajú pocit dokonalej atmosféry.

Villa San Michele

Villa San Michele

Villa San Michele

Villa San Michele

Výhľad z Villa San Michele

Často navštevovaným miestom na Capri je jaskyňa Blue Grotto známa vďaka svojej krásne modrej vode. Prístup k nej je pomerne komplikovaný a možný len ak je hladina mora pokojná. Dostanete sa sem loďkou a pri vchádzaní do jaskyne je vraj potrebné si úplne ľahnúť, pretože strop je nízky. My sme sa kvôli času do jaskyne už nedostali, ale na základe recenzií to až tak neľutujeme, pretože som čítala, že je to dosť predražená atrakcia na to koľko času v jaskyni reálne strávite. Vstupné je 13 euro.

Náš deň na tomto krásnom, kvetinovom, luxusnom ostrove sa pomaly končil. Na záver sme zašli ešte na výborné cappucino v prístave Marina Grande a na vynikajúcu zmrzlinu s citrónovou príchuťou s názvom Il Gelato Al Limone. Ak plánujete výlet do Neapolu a ak je to len trochu možné, nájdite si aspoň jeden deň na spoznávanie Capri. Tento ostrov má čo ponúknuť každému návštevníkovi a jeho krásu potvrdzuje aj skutočnosť, že si tu stavajú letné sídla známe svetové celebrity.

Ulice Capri

Reštaurácia na Capri

Piazza Umberto I

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *