Dovolenka v raji – Koh Samui

Po 4 dňoch strávených v Bangkoku sa presúvame pomocou spoločnosti Bangkok Airways na ostrov južne od Bangkoku – Koh Samui. Samui je častou destináciou dovolenkárov z celého sveta, turistov všetkých vekových skupín – stretli sme tu kopu rodín s deťmi, staršie páry, či novomanželov užívajúcich si medové týždne.

Koh Samui

Už po samotnom pristátí na maličkom letisku sa cítite ako v raji. Strecha letiskovej haly je zo slamy a bambusu, všade sú kvety a z lietadla vás odvezie malý turistický vláčik pomaľovaný farebnými obrázkami. Najjednoduchším spôsobom ako sa dostať z letiska do hotela je taxi, v príletovej hale je malá recepcia, kde si viete taxík objednať. Náš hotel Imperial Boat House sa nachádzal pri pláži Choeng Mon Beach a za taxi sme zaplatili 400 Bahtov. Choeng Mon Beach je skôr pokojnejšia pláž vhodná pre rodiny s deťmi na rozdiel od rušnej Chaweng. Okrem hotelov a pláže sa nachádza v Choeng jedna hlavná ulica plná obchodov, barov a reštaurácií a každú stredu sa tu organizuje malý trh (floating market) s domácimi výrobkami. Hneď v prvý večer sme objavili našu obľúbenú reštauráciu – The Orchid Restaurant and Bar. Ochutnali sme tu niekoľko výborných jedál od typickej thajskej polievky Tom Yum, všetkých možných druhov curry až po môj obľúbený dezert mango sticky rice :).

Koh Samui

Choeng Mon Beach

Floating Market

Floating Market

Floating Market

Chaweng

Koh Samui nie je veľký ostrov, takže ak si tu požičiate auto alebo skúter, raz dva ho prejdete krížom krážom. Ostrov je dlhý 25 a široký 21 kilometrov. My sme najviac využívali dopravu pomocou takzvaných songthaew, čo sú veľké autá, s kufrom prerobeným na dve lavičky oproti sebe aby sa sem vošlo čo najviac pasažierov. Songthaew nemajú žiadny časový harmonogram premávky, jednoducho chodia dookola po celom ostrove a keď potrebujete zakývate a oni vám zastavia. Čítala som, že klasické kývanie ako sme zvyknutí u nás nieje v Thajsku veľmi slušné, preto sa odporúča radšej zamávať s rukou vo výške pása, ako keby ste chceli pohladkať psa :). Cena prepravy pomocou songthaew je diskutabilná, podobne ako v Bangkoku, podľa článkov na internete mala byť cena nižšia ako bola v skutočnosti. Aj tu môžete cenu zjednať, stačí sa dopredu dohodnúť za koľko vás dotyčný vodič zvezie. Niekedy je to ťažké, ceny ponúkajú vysoké a nechcú veľmi zjednávať. Počuli sme, že po cca 18.00 večer je jednoduchšie zjednať cenu ako počas dňa, ale v našom prípade to bolo dosť individuálne. Napríklad cesta medzi Chaweng a plážou Lamai nás vyšla okolo 400 Bahtov (11 Euro). Taxíky sú ešte o niečo drahšie a zvažovali sme aj požičať si skúter, ale po prečítaní recenzií o nehodovosti skútrov sme si to rozmysleli. Cesty sú samozrejme menej rušné ako v Bangkoku, ale aj tak som mala pocit, že sa tu jazdí nebezpečne a nie vždy sa dodržiavajú cestné predpisy :).

Koh Samui je ostrov nekonečných možností, nájdete tu krásne pláže, vynikajúcu kuchyňu spojenú s hodinami varenia, možnosti nakupovania či na lokálnych trhoch alebo v nákupných centrách, všetky možné druhy vodných športov, turistiku a krásnu prírodu, výlety na lodi spojené so šnorchlovaním alebo potápaním. Samozrejme aj ceny sú prispôsobené faktu, že som chodí toľko turistov a nemôžem povedať, že je tu vyslovene lacno. Lacná je strava, v reštaurácii sa bez problémov najete za 3-5 Euro, na ulici ešte za menej. Náš prvý deň na Samui poriadne pršalo, tak sme si museli nájsť nejakú vnútornú aktivitu a odviezli sme sa shuttle busom, ktorý ponúkal náš hotel na pláž Chaweng. Samozrejme nešli sme priamo plážovať, ale prešli sme sa po meste, začali sme v nákupnom centre Central Festival. Dá sa tu príjemne stráviť niekoľko hodín pokiaľ vonku poriadne leje. Ale aj centrum Chaweng je vhodné na upršaný deň s dáždnikom, okrem stoviek malých obchodíkov, reštaurácií či lokálnych trhov môžete zájsť napríklad na thajskú masáž. To bol aj náš prípad, rozhodli sme sa nakoniec pre masáž na pláži, ktorá je väčšinou lacnejšia ako tá na ulici, za hodinu (thajská masáž s olejmi) sme zaplatilli okolo 12 Euro na osobu. Našťastie ďalšie dni nám už počasie prialo a užili sme si slniečko do sýtosti. Čo sa týka pláží, mne sa najviac páčila pláž Crystal Bay neďaleko pláže Lanai. Je to malá pláž s krásnym pieskom a čistou vodou, niekoľkými reštauráciami a veľmi pokojnou atmosférou. Kto má rád vodné športy a viac ruchu, určite nevynechá Chaweng alebo aj Lanai. Na Lanai sa nachádzajú slávne skaly nazývané Grandmother and Grandfather Rocks (viď foto).

Koh Samui

Crystal Bay

Crystal Bay

Lanai Beach

Lamai Beach

Okrem krásnych pláží ponúka Samui aj zaujímavú architektúru, jednou z najznámejších stavieb je socha veľkého Budhu (Big Budha). Celý komplex sa nachádza na malom polostrove a samozrejme okolie chrámu je obklopené množstvom turistických obchodov. Pred návštevou si nezabudnite zahaliť plecia a ideálne aj kolená, pretože mnísi tu na to upozorňujú. Neďaleko zlatého veľkého Budhu sa nachádza komplex chrámov Wat Plai Leam, ktorý mňa osobne zaujal viac. Nádherné farebné sochy na vode a ten pokoj a ticho. Chrámy žiarili všetkými možnými farbami a všetky ležia na vode, takže sa tu dajú spraviť krásne fotky s odrazom. Ďalšiu tak trochu kurióznou sochou je socha mumifikovaného mnícha, ktorú nájdete na juhu ostrova vo vnútrozemí. Socha je kuriózna preto, že mních má na očiach nasadené čierne slnečné okuliare. Hneď vedľa sa nachádza chrám Wat Khunaram.

Big Buddha

Wat Plai Leam

Wat Plai Leam

Wat Plai Leam

Príjemným spestrením večera na Koh Samui je návšteva Fisherman’s Village. Tento trh otvára svoje brány vždy v piatok večer a pokiaľ potrebujete nakúpiť suveníry, je toto miesto ako stvorené pre vás. Stovky stánkov ponúkajú výrobky od výmyslu sveta, ručne robené sošky z kokosového dreva, kožené výrobky, čaje a koreniny no a v neposlednom rade množstvo rozvoniavajucej thajskej kuchyne. Určite sem prídite s prázdnym žalúdkom, aby ste mohli ochutnať čo najviac dobrôt. Čerstvé mlieko z kokosového orecha, vynikajúca zmrzlina, morské plody alebo pre odvážnejších aj vyprážaný hmyz :). Ak by ste mali chuť si posedieť radšej v reštaurácii, tých je tu tiež na každom kroku kopec, okrem thajských nájdete aj iné kuchyne ako americká, talianska či indická. Fisherman’s Village sa nachádza hneď pri mori, takže niektoré z reštaurácií majú posedenie priamo na pláži, čo pôsobí večer veľmi romanticky. Takisto na iných plážach, napríklad na Choeng Mon Beach, kde sme bývali my, sa raz týždenne organizujú večery na pláži. Každý hotel má trochu iný program, v našom prípade to bola včera vo forme švédskych stolov s typickou thajskou hudbou a tancom. Atmosféra je naozaj úžasná a romantická, biele stoly hneď vedľa morskej hladiny, jemné osvetlenie a príjemná hudba. My sme sa takto rozlúčili s Koh Samui, pretože večera na pláži sa konala v náš posledný večer na ostrove.

Fisherman's Village

Fisherman's Village

Fisherman's Village

Jednou z najnavštevovanejších atrakcií na ostrove je národný park Mu Ko Ang Thong, ktorý sa často spája s kajakovaním a šnorchlovaním. To bol aj náš prípad a cez bluestars.info sme si rezervovali celodenný výlet loďou do tejto krásnej časti Thajska. Plavba trvá skoro dve hodiny, kým sa dostanete k národnému parku. Na lodi je malé občerstvenie a okrem toho má loď 3 poschodia s tým, že na najvyššom poschodí sú lehátka kde sa môžete opaľovať. Avšak už niekoľko minút pred prvým zastavením sa ocitneme obklopení malými zalesnenými ostrovčekmi a krásnou tyrkysovou vodou, takže na opaľovanie nieje čas, lebo musíme všetku tú krásu pofotiť. Mu Ko Ang Thong sa skladá z 42 ostrovov, jeden z najčastejšie navštevovaných je Ko Wua Talap, na ktorom sa dá aj prenocovať v bungalovoch alebo tiež často navštevovaným je Ang Thong, kde sa nachádza krásne jazero Emerald Lake. K nemu sa dostanete po strmých schodoch, prechádzka nieje dlhá, ale pre tých čo sa boja výšok dajú schody celkom zabrať :). Odmenou po výstupe je nádherný výhľad, z jednej strany na celý národný park a z druhej strany zeleno-modré jazero Emerald.

Ang Thong National Park

Ang Thong National Park

Ang Thong National Park

Ang Thong National Park

Medzi niektorými ostrovami sme sa prepravovali na kajakoch, domáci sprievodca nám ukázal úzke jaskyne a rôzne prírodné krásy parku. Väčšie vzdialenosti sme absolvovali na našej lodi plus na typických thajských vodných taxi. Na jednom mieste sme mali prestávku na šnorchlovanie a skákanie do vody s lode, domáci hádzali rybkám do vody potravu aby sa k nám priblížili čo najviac :). Ako sám sprievodca povedal, kto šnorchloval v Červenom mori, Ang Thong ho určite neohúri :). Ale je to pekné spestrenie výletu a ak budete mať šťastie, môžete vidieť naozaj veľmi pekne a farebné morské živočíchy :).
Ang Thong National ParkĎalším obľúbeným celodenným výletom je cesta do vnútrozemia Samui, do thajskej džungle :). Tu máte viacero možností, buď si môžete požičať štvorkolku a vydať sa na takýto výlet sami, alebo lacnejšou verziou sú skupinové zájazdy. My sme sa rozhodli pre takzvané Jungle Safari od Mr. Ung’s Magical Safari Tours. Cena na osobu je 1500 Bahtov (40 Euro) a celý deň strávite na džípoch, ktoré vás krížom krážom cez džungľu prevedú po tých najkľukatejší cestách plných jám a výmoľov. Pre nás to bol jeden z top zážitkov na Koh Samui, užili sme si tento deň plný adrenalínu a to sme sa najskôr báli, že sa budeme na jednom džípe tlačiť s množstvom ďalších turistov. Áno na džípe nás bolo dosť, ale vôbec to nevadilo a hlavne keď sa pár odvážlivcov posadilo na strechu :). Výlet začína na už spomínanej pláži Lamai, kde sme si prezreli skaly Grandmother a Grandfather Rocks a hneď odtiaľ sme pokračovali k soche mumifikovaného mnícha. Tam začala cesta do džungle a ďalšou zastávkou boli vodopády Na Mueang. Okrem toho, že sa tu dá okúpať, sú tu postavené aj vodné šmýkačky alebo zip line :). No a od tohto momentu začalo poriadne dobrodružstvo. Vodič nášho džípu sa plnou rýchlosťou rútil s autom po krivej a deravej ceste (samozrejme prírodnej nie asfaltovej) a na niektorých miestach sme boli tak naklonení, že som si bola istá, že sa celý džíp prevráti. Tom bol však veľmi profesionálny vodič a všetko prebehlo bez najmenších probémov. Po divokej jazde nás čakal thajský obed a hneď po ňom návšteva krásnej záhrady nazývanej Buddha’s magic garden. Odtiaľ divoká jazda pokračovala doplnená vojnami medzi jednotlivými džípmi, keď sme sa stretli s inou skupinkou turistov, povinne sme sa pooblievali vodou z fľašiek, ktoré sme dostali :). Poslednou zastávkou pred zjazdom z najvyššieho vrcholu Koh Samui bola farma, kde sa pestuje guma a tu som prvýkrát v živote videla ako tento proces funguje, že biela gumená hmota sa získava priamo zo stromov (viď foto). Vzrušujúci deň plný zážitkov končí pri západe slnka pri veľkom Budhovi a nakoniec nás Tom odviezol až späť do hotela.

Jungle Safari

Mumifikovaný mních

Kokosová zmrzlina

Jungle Safari

Jungle Safari

Jungle Safari

Jungle Safari

Jungle Safari

Jungle Safari

Jungle Safari

Jungle Safari

Týždeň na romantickom Koh Samui sa pomaly končí. Jediný zážitok, ktorý som vám ešte neopísala, bola hodina varenia thajskej kuchyne. Na ostrove existuje množstvo firiem, ktoré varenie ponúkajú, takže si stačí len vybrať. My sme sa rozhodli pre Smiley Cook. Mladý thajčan Tony nás vyzdvihol pri hoteli a spolu s ďalšou trojicou sme sa premiestnili na lokálny trh, kde začala naša výučba :). Tony nám postupne vysvetľoval a ukazoval všetky možné druhy zeleniny, morských plodov či korení, malé aj veľké banány, alebo žaby, ktoré vlastne domáci nejedia, ale vypúšťajú ich na slobodu blízko budhistických chrámov. Po nákupe sme sa premiestnili k Tonymu domov, kde sme mali už pripravený stôl so všetkým potrebným na varenie. Ako prvý sme pripravovali papájový šalát, niektoré časti receptov boli už dopredu predpripravené (napríklad nakrájané mäso) a ak ste úplný kuchársky začiatočník, vôbec to nevadí, pretože celkovo bolo varenie veľmi jednoduché. Ako druhý chod sme pripravili typickú thajskú polievku Tom Yum, ďalej rybu s chili a cesnakom no a nesmelo chýbať obľúbené green curry. Po asi hodinke a pol varenia sme si posadali k stolu a vychutnali si to najlepšie z thajskej kuchyne. Na záver nás ešte čakal vynikajúci dezert – banán v teplom kokosovom mlieku. Okrem toho nám domáci pripravili vynikajúci štipľavý čaj, takže večer dopadol na výbornú :).

Cooking class

Koh Samui

Cooking class

Cooking class

Cooking class

Koh Samui

Koh Samui

Koh Samui

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *