Európsky Karibik v októbri – Sardínia

Karavanovanie pokračuje aj koncom októbra a tentokrát smer Sardínia. Keďže karavanom, jediná možnosť je nasadnúť na trajekt. Na Sardíniu sa dá dostať hneď z niekoľkých talianskych miest, nám bolo najbližšie Livorno, ale na výber je aj Janov alebo Civitavecchia (kúsok od Ríma). Z Livorna trvá plavba 8 a pol hodiny a počas corony určite odporúčam zajednať si aj kajutu. Jednosmerný lístok pre 2 osoby s kajutou a 6,4 metra dlhým camperom stojí 200 EUR. Bez kajuty je to 120 EUR. Do prístavu treba prísť 90 minút pred odchodom, výhodou je, že vás hneď ako prídete na loď pustia do kajuty, čiže aj oveľa skôr ako 90 minút. Plavili sme sa so spoločnosťou Moby Lines, ale okrem nej sú na výber aj iné –> Grimaldi Lines alebo Corsica Ferries. Plavba prebieha cez noc, odchod z Livorna je 22.30 a priplávanie na Sardíniu okolo 7.00 ráno.

Tip ak pôjdete s Moby Lines – ráno keď budú hlásiť, že trajekt sa blíži do prístavu, kľudne ešte aspoň hodinku ostaňte na izbe. Opustite ju, až keď vám príde zabúchať na dvere personál. Inak budete zbytočne čakať niekde na chodbe kým vás pustia do auta.

Oddýchnutí vrámci možností začíname náš dvojtýždňový okruh ostrovom. Treba povedať, že keďže je Sardínia najväčším ostrovom v Stredozemnom mori, zaslúži si aj patrične veľa času na prezretie všetkých jej svetových strán :). Naším tempom sme to zvládli za 2 týždne, čo je na prelome októbra / novembra ideál. Voda je už dosť studená a teda plážovanie sme si až natoľko neužili (čo v našom prípade vôbec nevadí, keďže vydržíme v priemere hodinu na pláži).

Campovanie na Sardínii

Severná Sardínia – pláže, farebné mestečká a luxusné Porto Cervo

Trajekt z talianskej pevniny nás priviezol do mesta Olbia, odkiaľ sme začali okruh Sardíniou smerom na sever. Len neďaleko od Olbie bolo našou prvou zastávkou San Pantaleo. Oplatí sa sem ísť pozrieť vo štvrtok doobeda, keď sa tu koná trh a námestie v centre ožije. Pekné uličky s kamennými domami a oknami plnými kvetov dotvárajú atmosféru tohto malého tradičného mestečka, kde nájdete aj zopár galérií, sympatické reštaurácie a malé obchodíky s talianskou módou.

San Pantaleo

Len kúsok na severovýchod od San Pantaleo sa rozprestiera pobrežie Costa Smeralda známe hlavne medzi smotánkou. Celebrity ako Harrison Ford alebo Sting tu majú svoje sídla a to konkrétne v meste Porto Cervo. Už tesne pred vjazdom do mesta je vidieť krásne upravené trávniky a zeleň, čistučké ulice, nové vily a komplexy hotelov. Zvláštne bolo vidieť Porto Cervo začiatkom novembra, luxusné obchody boli pozatvárané, reštaurácie prázdne, v prístave kotvilo niekoľko prázdnych luxusných jácht.

Pokračujeme severným pobrežím, prechádzame cez mesto Palau (môžete ho vynechať, nič špeciálne tu nieje) a zastavujeme sa na výhliadke La Vedetta. Je tu krásny výhľad na okolité súostrovie La Maddalena. A len pár km na západ sa nachádza mekka kitesurfingu na severe ostrova a tou je Porto Pollo. Takže je celkom jasné, kde sme trávili náš piatok keďže fúkalo :). Okrem toho je to ale aj veľmi pekná pláž s krásnou čistou vodou a horami v pozadí.

La Vedetts
Porto Pollo

Capo Testa je ďalšou zastávkou, ktorú pri návšteve severu určite nevynechajte. Jednak veľmi pekné mestečko Santa Teresa Gallura, kde to dokonca celkom žilo aj v novembri. No a samozrejme krásne pláže ako Spiaggia di Cala Spinosa alebo Spiaggia Zia Culumba. Pekná prechádzka je na samotný cíp Capo Testa, kde je maják a výhliadka (Belvedere). Zvláštne biele skaly akokeby boli niekým vytesané a výhľad na neďalekú Korziku. Hodina a 15 minút autom odtiaľto je farebné mestečko nad morom Castelsardo. Najkrajší pohľad je zdiaľky, z pláže Spiaggia La Marina di Castelsardo. Na západ slnka odporúčam bar s výhľadom View sunset lounge bar (trefný názov :)).

Capo Testa

Sardínia a jej najkrajšia pláž & západ slnka neďaleko Alghera

Pre mňa najkrajšou plážou na Sardínii bola jednoznačne La Pelosa neďaleko malého mestečka Stintino. Cez hlavnú sezónu tu predpokladám musí byť hlava na hlave a platí sa ako za parkovanie tak aj za samotnú pláž. Výhodou októbra je, že tu môžte zdarma parkovať, zdarma plážovať a v prípade karavanu aj zdarma nocovať :). A užiť si rána s výhľadom na tyrkysovú vodu, biely piesok a šum vĺn. Z pláže vedie až do mesta Stintino chodník, jednak skvelá trasa na ranný beh ale taktiež aj príjemná prechádzka až do mesta. V Stintine je hlavná ulica Via Sassari a Via Asinara s obchodíkmi a reštauráciami. Okrem toho je tu tiež malý prístav.

La Pelosa
La Pelosa
La Pelosa
Stintino

Ďalším veľmi častým cieľom dovolenkárov je Alghero, keďže sa tu nachádza letisko kam lietajú hlavne nízkonákladové letecké spoločnosti. Okrem toho má Alghero okrem pláží aj veľmi pekné historické centrum a teda je to ideálnou destináciou na predĺžený víkend. Alghero som si pamätala ešte z mojej prvej návštevy Sardínie v roku 2013. Neďaleko centra sme našli veľké parkovisko aj pre karavany, len kúsok od prístavu. Centrum žilo aj napriek chladnému počasiu (začiatok novembra). Vône z reštaurácií, obchodíky s talianskou módou či dokonca niekoľko predajní Gelato (zmrzline sme ani my neodolali :)).

Alghero

Kto navštívi Alghero, pravdepodobne zájde aj na výlet k neďalekej jaskyni Grotta di Nettuno. Často sa sem robia výlety loďou priamo z Alghera (tak ako je spomínané v mojom staršom článku), tentokrát sme náš karavan zaparkovali tesne nad jaskyňou. Samotnú jaskyňu sme už žiaľ nestihli (október je otvorená do 17:00 a november do 15:00). No stihli sme tu zažiť krásny západ slnka s výhľadom na skalnaté pobrežie a maličký ostrovček Isola di Foradada.

Grotta di Nettuno

Západná Sardínia – panoramatická cesta SP83 a mestá Bosa a Oristano

Západné pobrežie Sardínie je plné panoramatických ciest s krásnymi výhľadmi na more, skalnaté pobrežie či malé mestečká a pláže. Hneď južne pod Algherom vedie kľukatá cesta SP105 až do ďalšieho farebného mestečka Bosa. Veľa článkov a cestovateľských príručiek píše, že Bosa patrí medzi najkrajšie mestá Sardínie. Mne osobne sa viac páčilo už spomínané Castelsardo. Ale samozrejme ak budete mať Bosu po ceste, odporúčam sa zastaviť. Centrum mesta je malé, taká talianska klasika – espresso bary, talianska móda, pizzérie. Hlavnou atrakciou je hrad Malaspina, odkiaľ je pekný výhľad na okolitú krajinu. Odporúčam si aj odfotiť mesto z diaľky, keď budete prichádzať, vtedy najviac vidieť farebnosť jednotlivých domov.

Bosa

Pokračujeme južnejšie a južnejšie a zastavujeme sa na polostrove San Marco. Smerujeme do campu Nurapolis (ešte pár km severnejšie pred San Marcom) hneď pri pláži, kde ráno prebiehajú hodiny surfovania pre deti :). Camp je pod vysokými borovicami a dlhá piesočnatá pláž Is Arenas robí z tejto lokality ideálne miesto na oddych. Žiadne mesto či ruch z cesty. Na polostrove San Marco je hlavnou atrakciou archeologické múzeum Area archeologica di Tharros, ktoré bolo bývalým biskupstvom a antickým mestom založeným niekedy v 8. storočí pred Kristom. My sme návštevu vynechali a prešli sa až na koniec samotného San Marco, odkiaľ je zdiaľky krásny výhľad na skalnaté útesy vrátane antického Tharros.

San Marco

A potom je tu Oristano – najväčšie mesto tejto oblasti, kde sa odporúčam zastaviť v cukrárni Barbagelato –> na pistáciové tiramisu a zmrzlinu. Nocujeme pri Torre di Flumentorgiu s ďalšími dvomi campermi a užívame si ďalší krásny západ slnka nad morom. Ráno nás čaká panoramatická cesta SP83 – len upozornenie kým sa na ňu napojíme, užijeme si akčnú cestu SP4, miestami úplne bez asfaltu. A miestami musíme prejsť cez rieku alebo úsek, kde hrozia záplavy z neďalekej vodnej elektrárne :). Za to nás ale odmenia tie najkrajšie výhľady, predovšetkým v okolí Pan de Zucchero. Krásna pláž je Cala Domestica, znovu s kryštáľovo čistou vodou.

Západ slnka
Pan de Zucchero
Pan de Zucchero

Južná Sardínia – St. Antioco, kitesuring na Punta Trettu a upršané pláže juhu

Na juhu Sardínie sme navštívili ostrov Sant Antioco, praktické je, že sem nemusíte cestovať trajektom, ale ostrov spája so Sardíniou most. Najväčším a aj najslávnejším je mesto s rovnakým názvom Sant Antioco, má malé centrum a prístav s promenádou. Neďaleko sa dajú aj sledovať plameniaky, pretože sú v blízkosti plytké stojaté vody. Naším dôvodom návštevy bola však najslávnejšia kitová pláž na ostrove – Punta Trettu. Pokiaľ nie ste fanúšikom tohto športu, pláž určite vynechajte :). V okolí tu nieje nič a samotná pláž pôsobí zanedbane až špinavo. No pre kiterov je to raj – plytká voda bez vĺn :).

Punta Trettu

Po kitovom dni sa presúvame k Porto Pino, krásna pláž na juhu s tyrkysovou vodou, žiaľ začína nám pršať. Najbližšie dni máme trošku smolu na počasie, ale zas čo čakať začiatkom novembra :). Juh ostrova je doslova plný krásnych pláží, ktoré ale v našom prípade nemalo úplne zmysel navštíviť. Zastavili a nocovali sme pri pláži Chia a na východnej strane juhu ostrova sme zas prespali vo Villasimiuse. Toto mestečko určite odporúčam navštíviť, napriek novembru to tu večer celkom žilo. Ráno sa prejdite z pláže Spiaggia di Porto Giunco k veži Torre di Giunco. Je odtiaľto krásny výhľad. Taktiež sa sem chodia sledovať plameniaky, okolo jazera Stagno di Notteri (len pár krokov od pláže). No a na raňajky zájdite do pekárne La Perla Di Cadoni Mercedes.

Torre di Giunco
Chia

Cagliari a európsky Gran Canyon

Počasie nám neprialo ani pri návšteve hlavného mesta, za slniečka tu musí byť kopec turistov. Je tu veľmi pekné centrum s niekoľkými zaujímavými zastávkami. Bastione Saint Remy je pompézna stavba spájajúca dolné a horné Cagliari. Okrem toho je odtiaľto krásny výhľad na mesto a more v pozadí. Ďalšími zastávkami sú veža Torre dell Elefante (dá sa vyšľapať navrch na výhľad), cagliarska katedrála a námestie Piazza Palazzo. Celá historická časť Cagliari sa nazýva Il Castelo a tu nájdete najviac historických pamiatok, ale aj obchodov a reštaurácií.

Cagliari

Ku koncu nášho pobytu na Sardínii sme ešte absolvovali lezeckú dedinku Ullassai. Zvláštne na akých všetkých miestach sa usadili ľudia. Už samotný príjazd stojí za to, kľukatá cesta do kopca medzi skalami. Dedinka je obkolesená kolmými stenami, ktoré sú samozrejme veľkým lákadlom pre domácich aj zahraničných lezcov. Odiaľ pokračujeme severnejšie až do oblasti Gola di Gorropu. Odporúčam prísť doobeda aby ste si stihli vychutnať turistiku a stráviť čo najviac času v kaňone.

Ullassai

Túra začína pri parkovisku Parcheggio Gorropu gratuito- Ghenna Silana. Prvá časť túry je len strmo dole, keďže sa musíme dostať do samotného kaňonu. Už aj počas cesty dole sú úžasné výhľady na okolité skalné útvary a prírodu. Tesne pred vstupom do kaňonu sa platí vstupné –> 5 EUR. Domáci nám spraví krátky výklad a informuje nás, že časť kaňonu sa kvôli vysokej hladine vody nedá navštíviť. Taktiež nás upozorní, že skaly sú tu šmikľavé a treba mať stále obe ruky voľné :). Ale v konečnom dôsledku nič hrozné, stačí sledovať šípky a pár krát podliezť či preliezť nejakú tú skalu :). Príroda je tu krásna a turistika stojí za to (aj ten šlapák naspäť k parkovisku). Cesta dole nám trvala asi hodinu a pol, cesta hore cca 2 hodiny.

Gola di Gorropu
Gola di Gorropu
Gola di Gorropu
Gola di Gorropu

Pobrežie Orosei a východná Sardínia

Východné pobrežie Orosei sa považuje za jedno z najkrajších na ostrove. Jednak preto, že sú tu najkrajšie pláže a jednak preto, že nad samotnými plážami sa týčia strmé útesy a teda sa tam nedá dostať autom. Je potrebné ísť buď po vlastných alebo po vode :).

My sme sa rozhodli pre pláž Cala Luna, začiatočný bod turistiky je kúsok za mestečkom Cala Gonone. Cala Gonone je samo o sebe veľmi pekné dovolenkové mestečko, je tu pekná promenáda, pláž, reštaurácie, jednoducho všetko čo na dovolenke potrebujete :). Ak chcete tiež turistikovať na Cala Lunu, auto zaparkujte blízko pláže Cala Fuili (určite ale zastavte za čiarou, videli sme tu viacero pokút keď autá trčali mimo čiary). Samotná turistika trvá relatívne rýchlym tempom hodinku a pol. Pláž je zaujímavá aj preto, že je tu niekoľko jaskýň, do ktorých sa dá ísť pozrieť. Voda je opäť čistučká a namiesto piesku sú tu malé kamienky.

Cala Luna

Kúsok od Cala Gonone je mesto Dorgali, kde sme si tiež prezreli centrum a pochutnali si na výbornej pizzi v pizzérii Dimitri. Odtiaľ naša cesta smeruje pomaly do prístavu v Olbii, kde opäť nasadáme na trajekt do Livorna. Cestou si ešte pozrieme niekoľko mestečiek a pláží – sympatické letovisko La Caletta s dlhou piesočnatou plážou. Podobne San Teodoro, tiež obľúbená kitesurfová oblasť :), ale aj pekná pláž s jemným pieskom vhodná aj pre deti.

San Teodoro

A pár tipov na záver…

Pár praktických info k cestovaniu po Sardínii karavanom:

  • parkovanie na divoko je tak ako aj inde v Taliansku zakázané, ale podľa aplikácie park4night nájdete kopec parkovísk, kde to nieje problém :).
  • pitná voda nieje všade, odporúčam aplikáciu Fontanelle, funguje v celkom Taliansku a ukazuje na mape fontánky pitnej vody.
  • ak budete cestovať z juhu na sever (alebo naopak) po východnom pobreží, použite cestu SS125 namiesto diaľnice aspoň na niektorých úsekoch. Sú odtiaľ krajšie výhľady :).
  • najkrajšie parkovanie cez noc sme zažili pri pláži La Pelosa (GPS súradnice: 40.9684885969494, 8.206380871886854), tu parkujte ale iba mimo sezóny (od začiatku októbra) alebo na západnom pobreží pri Torre di Flumentorgiu (GPS: 39.67643498858957, 8.446576555854085), pozor je tu dosť rozbitá cesta kým sem prídete.
  • ak budete potrebovať servis pre karavany, môžem odporučiť Trapasso Auto v Porto Torres (Via Pigafetta, 4 Zona Industriale)
  • ak budete potrebovať obchod zo auto súčiastkami pre karavany, hľadajte názov „Autoricambi„. Týchto obchodov je na Sardínii prekvapivo veľa :).
Život v karavane
Výhľady z postele

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *