Hallstatt a kúpanie v Bad Schallerbach

Rakúska dedinka Hallstatt sa nachádza 3 hodiny cesty autom od Viedne tak sme sa rozhodli, že cez voľný víkend sem určite niekedy zájdeme, keďže patrí medzi najnajvštevovanejšie a vraj najfotogenickejšie miesta Rakúska.

Samotná obec sa nachádza v historickej kultúrnej oblasti Sallzkammergut a patrí do svetového dedičstva UNESCO. Jej fotogenickosť dotvára jazero Hallstäter See a tiež okolité kopce a vrchy, z ktorých je najznámejší ľadovec Dachstein. Momentálne má obec iba okolo 800 obyvateľov, ale počas roka sem chodí množstvo turistov, takže Vás tu určite nečakajú prázdne ulice.

Hallstatt

Už samotný príjazd do mesta je zaujímavý – od Viedne sa sem dostanete ak budete smerovať na Linz, neskôr Salzburg a potom kúpele Bad Ischl a Hallstatt. Tesne pred Hallstattom prejdete cez dlhú jaskyňu a šípky Vás nasmerujú na jedno z troch parkovísk pre turistov. Cenník parkovania nájdete tu.

My sme zastali na parkovisku č. 2 blízko ktorého sa nachádzala spodná stanica lanovky. Touto lanovkou sa dostanete na krásnu výhliadku nazývanú Sky Walk odkiaľ sú výhľady na Hallstatt, jazero či okolitú prírodu. V ponuke je niekoľko druhov lístkov a atrakcií, ak chcete ísť lanovkou len jednu cestu bude Vás to stáť 7€, ak oba smery tak 13€, ak chcete navštíviť soľnú baňu tak je lístok za 19€ bez lanovky a s obojsmerným lístok za 26€. Všetky podrobné informácie nájdete na tejto stránke. My sme mali smolu na počasie a nad celým Hallstattom sa vznášala hmla, čiže by zhora nebolo skoro nič vidieť, preto sme sa rozhodli, že tentokrát túto atrakciu vynecháme a vrátime sa sem ešte raz, keď bude krajšie.

Lanovka

Namiesto toho sme zamierili do centra, popri vode, pár obchodíkoch a kaviarňach či reštauráciách sme sa dostali až na malé námestie s kostolom – Marktplatz. Všetko bolo čisté, domčeky farebné s kvetinami v oknách, drevené obchodíky so suvenírmi a rakúske Gasthausy – malé domáce reštaurácie. Aj keď po celý čas pršalo, atmosféra dedinky sa nám veľmi páčila. Určite neostaňte len dole pri vode, ale zatúlajte sa aj do úzkych uličiek trochu viac do kopcov, odtiaľ sú ešte krajšie výhľady a tiež pár reštaurácií a kaviarní. Obchodíky boli okrem suvenírov zamerané na výrobky zo soli typické pre tento región. Pre milovníkov múzeí sa tu nachádza Museum Hallstatt, kde sa dozviete viac informácií o dejinách a kultúre obce, ale aj okolia. Vstupné pre dospelých je 8€. Ďalšou veľmi častou atrakciou v Hallstatte je plavba po Hallstäterskom jazere – všetky informácie na tejto stránke.
MarktplatzHallstattNávštevu Hallstattu sme zakončili pri dobrej káve a sladkom pečive v jednej z kaviarní a vyrazili sme na cestu ku kúpeľnej obci Bad Schallerbach. Pre milovníkov turistiky táto oblasť ponúka tiež široké možnosti – za návštevu určite stojí neďaleký ľadovec Dachstein. A po náročnom dni určite dobre padne oddych v jednom z wellness centier – či v blízkom Bad Ischl alebo v dedinke Bad Schallerbach, ktorej wellness vyhralo cenu najkrajšie wellness za rok 2014. My sme sa vybrali práve do tohto wellness, vstupné na 4 hodinky do časti Tropicana (3 veľké bazény s vodnými barmi a rôznymi vodnými prúdmi a vírivkami, veľká časť jedného bazéna je vonku, kde je aj množstvo lehátok, siete na ležanie a krásna záhrada s palmami, niekoľko malých víriviek a bazénov s horúcou vodou, jaskyňa s veľkým akváriom plným morských rybičiek a vo vnútri množstvo lehátok, kožených ležadiel a miesta na odpočinok taktiež aj pod palmami :)) stojí 18€. Okrem toho sa tu dá navštíviť aj vodný zábavný park Aquapulco alebo saunová časť Relaxium. Všetky informácie a ceny nájdete na tejto stránke.

Výlet do rakúskej oblasti Sallzkammergut naozaj odporúčam – kombinácia krásnej prírody, výborných služieb a romantických mestečiek a obcí je ako stvorená na predĺžený víkend.
HallstattHallstatt Hallstattská mačka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *