Karlštejn – rozprávkový hrad

DEUTSCHE VERSION

Naposledy, keď som navštívila Prahu sme sa rozhodli spraviť si malý výlet a to konkrétne do rozprávkového hradu Karštejn.
Karštejn je od Prahy vzdialený asi 40 km a dostanete sa sem pohodlne vlakom z hlavnej Pražskej stanice asi za 40 minút. Pražskú vlakovú stanicu som vtedy navštívila prvýkrát a pripomínala mi nejaké letisko, všetko bolo čisté a nové, všade kaviarne a obchody. V jednej časti sa však nachádzal starý historický strop, ktorý si chodilo množstvo okoloidúcich fotiť. Hlavná stanica je celkom v centre, od Václavského námestia asi 15 minút chôdze, stačí keď vyjdete až k Národnému múzeu (veľká čierna budova na konci Václaváku) a tam zahnete doľava. Po chvíľke cesty uvidíte pekný zelený park a pri ňom stojí budova stanice. Informácie o jednotlivých časoch kedy vlak premáva nájdete tu.
Vystúpite na stanici Karlštejn, v podstate na okraji malej dedinky, chvíľku kráčate popri ceste až sa cez most dostanete do centra tejto veľmi sympatickej dediny. Po celý čas máte pred sebou krásny výhľad na veľký hrad na skale a popri ceste sa nachádza množstvo reštaurácií a krčmičiek, ktoré Vás lákajú sadnúť si na niečo dobré. Cesta vedie takmer až k hradu, keď skončí asfaltka dostanete sa ku kamennému chodníčku a po chvíľke šľapania do kopca sa ocitnete pri bráne Karlštejnu. Nachádza sa tu malé nádvorie, kde sa tiež môžete občerstviť a zakúpiť si lístky. Lístky sú rôzne – na 1.okruh, 2.okruh, 3.okruh alebo aj cudzojazyčné výklady.  1.okruh zahŕňa súkromné a reprezentačné priestory cisára Karola IV., hradnú pokladnicu, klenotnicu s kópiami českej Svätováclavskej koruny a koruny cisárov Svätej rímskej ríše a vstupné stojí 170 Kč pre dospelú osobu. 2.okruh zahŕňa zahŕňa okrem toho všetkého čo 1.okruh aj kaplnku svätého Kríža a vstupné je 300 Kč3.okruh zahŕňa prehliadku Veľkej veže bez kaplnky svätého Kríža a tiež 3., 4. a 5.poschodie a stojí 120 Kč. Viac informácií na stránke Karlštejnu.
KarlštejnKarlštejnMy sme sa rozhodli pre 1.okruh, celá prehliadka trvala asi hodinku a naša sprievodkyňa bola veľmi milá, okrem histórie nám porozprávala aj rôzne iné zaujímavosti. Nejdem prezrádzať viac, veď uvidíte sami, keď Karlštejn navštívite.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *