Deň v Mozartovom meste – Salzburg

Na posledný deň sme mali namiesto lyžovania naplánovanú návštevu Salzburgu – vraj najkrajšieho mesta Rakúska. Preto sme pobalení a naraňajkovaní okolo 8:00 vyrazili z Junsu a približne za 2 a pol hodinky sme dorazili do Salzburgu. Trošku nám nevyšlo počasie, obloha bola sivá a zamračená, čo nepridáva na kráse fotkám, ale zážitky máme tak či tak, čiže neľutujeme :). Parkovanie v Salzburgu je naozaj dosť problém, my sme strávili krúžením po centre takmer hodinu a najhoršie boli jednosmerky, ktoré nám nedovolili chodiť tadiaľ kadiaľ sme chceli. Potom sme si konečne po hodine všimli, že v nedeľu je parkovanie v Salzburgu takmer všade zadarmo a zaparkovali sme teda hneď v centre, neďaleko múzea Haus der Natur a priamo pri rieke Salzach.

Našou prvou zástavkou bolo práve spomínané múzeum Haus der Natur. Ak sa rozhodnete navštíviť toto múzeum, hlavne sem nechoďte unavení a hladní, lebo 5 poschodí Vás úplne zničí. Určite však odporúčam zájsť sa sem pozrieť, každý si tu nájde niečo čo ho fascinuje, je tu expozícia vedy, hudby, morských aj suchozemských živočíchov, astronómie a dokonca aj časť venovaná erotike a sexu. Nám sa najviac páčili takzvané interaktívne časti, kde sme si všetko mohli vyskúšať, chytiť, ovoňať :). Strávili sme tu dobré tri hodiny a za veľmi lacné vstupné pre študentov 5€. Pre dospelých stojí lístok 7,50€ a opäť prikladám link na stránku múzea.
Haus der NaturHaus der NaturHaus der NaturHaus der NaturPo návšteve múzea sme boli unavení a hladní, preto sme sa vybrali hľadať nejakú dobrú reštauráciu. Prechádzali sme sa po Starom meste a nakoniec sme skončili v talianskej pizzérii :). Všetci sme mali chuť na veľkú, chrumkavú pizzu a bola naozaj výborná, dokonca ani cena nebola zlá – 9€. K Salzburským špecialitám patria napríklad Salzburg Nockerln, ďalej známe Mozart Kugeln – výborné čokoládovo-marcipánové guličky a z nápojov je známe salzburské pivo. Nachádza sa tu dokonca aj múzeum piva – Stiegl´s Brauwelt a je najväčším súkromným rakúskym pivovarom. V cene vstupenky je samozrejme aj pohár piva. Pre viac informácií tu je stránka pivovaru.

Medzi ďalšie atrakcie Salzburgu patrí Mozartsgeburtshaus – dom, kde sa narodil Mozart a nachádza sa hneď v centre na známej ulici Getreidegasse. Je to výrazne žltá budova, čiže určite ju neprehliadnete, ale prikladám pre istotu fotky. Okrem tohto domu je tu aj Mozartswohnhaus, čiže dom v ktorom tento skladateľ žil. Dnes je to múzeum venované jeho tvorbe a životu, nájdete tu hudobné nástroje na ktorých hrával, notové zápisy a iné veci, ktoré Mozart používal.
GetreidegasseMozart KugelnMozartsplatz a Salzburg MuseumMozartsgeburtshaus

Ďalej sa určite oplatí navštíviť hrad Hohensalzburg vypínajúci sa nad mestom, odkiaľ sú nádherné výhľady na Salzburg a Alpy. Jedinou nevýhodou je, že si sem musíte vyšľapať pešo, my sme sa snažili nájsť pozemnú lanovku, ktorá sem mala oficiálne premávať, ale keď sme k nej prišli, vyzerala byť už pomerne dlho nefunkčná. Čiže kvôli času sme na hrad nešli, ale ak sa zdržíte v Salzburgu dlhšie, určite si túto atrakciu nenechajte ujsť. Okrem Hohensalzburgu je tu ešte zámok Mirabell  s krásnymi záhradami plnými kvetov, fontán a sôch.
HohensalzburgSalzburg

Ak ste sa rozhodli v Salzburgu nakupovať, najlepšie obchody sú na Getreidegasse alebo na námestí Residenzplatz. My sme tu však boli v nedeľu, keď boli všetky obchody zatvorené, čiže veľa sme toho nenakúpili :). Nachádza sa tu aj moderné nákupné centrum – Europark, kde si môžete vybrať medzi 130 obchodmi.
Naša krátka návšteva Salzburgu sa končí. Plní zážitkov a spomienok na toto krásne historické mesto sme pokračovali v ceste a okolo desiatej večer sme dorazili do Bratislavy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *