To najlepšie z Kuby

Pláže s rozprávkovo tyrkysovým morom, bielym pieskom, staré americké autá všetkých možných farieb. Rum, cigary, najlepšie mojito a piňa coláda či temperamentní tanečníci a hudobníci na každom kroku. To a mnoho viac je Kuba – najväčší karibský ostrov, ktorý určite stojí za návštevu.

Krajina, ktorá nieje výnimočná len prírodnými krásami, ale lákadlom pre turistov je aj fakt, že tu stále panuje komunizmus a práve preto je Kuba jednoducho „iná“. V mnohých veciach sú Kubánci niekoľko rokov za väčšinou vyspelých štátov. Internet a cestovanie do zahraničia je pre nich takmer neznáma vec. Napriek všetkému sú tu ľudia šťastní, nechýba im Facebook a každoročné dovolenkovanie na inom mieste. Užívajú si kľud a pokojný život. Mnohí sa venujú poľnohospodárstvu a to hlavne pestovaniu tabaku, cukrovej trstiny, kávy či rôznych druhov ovocia.

Kuba

Kedy vycestovať

Dovolenka na Kube bola dlho mojím snom a začiatkom februára 2015 sa sen konečne stal skutočnosťou. Ak sa sem chcete vybrať bez cestovnej kancelárie, letenka vyjde na cca 700€ ak si ju kupujete dostatočne v predstihu (my sme letenku kupovali v auguste 2014). Víza vybavíte na kubánskom veľvyslanectve v Bratislave. Najlepšie je ísť osobne, momentálne za ne zaplatíte 22€ na osobu (2014). My sme leteli s leteckou spoločnosťou Airberlin z Viedne do Berlína (hodinový let) a odtiaľ 10 a pol hodiny na Varadero.

Najlepším obdobím na cestovanie na Kubu je december až apríl, oficiálne tu je síce zima, ale samozrejme zima na Kube znamená priemerne 27 stupňov :). V letných mesiacoch je tu už príliš teplo a okrem toho v tomto období chodia dovolenkovať aj samotní Kubánci a mnohí z nich nevynechajú Varadero, keďže je to najkrajšia pláž na ostrove. Od septembra do októbra majú na Kube obdobie hurikánov, takže neodporúčam návštevu v tomto čase.

Varadero

Ako sa dostať z letiska vo Varadere

Po dlhom lete konečne vystupujeme vo Varadere. Letisko je veľmi malé, doprava z neho je možná autobusom spoločnosti Viazul. Ale je asi o šťastí či natrafíte na otvorenú pobočku tejto spoločnosti a či sa nazbiera dostatočný počet ľudí do autobusu. Po našom pristátí sme aspoň pol hodinu hľadali niekoho kto nám vie povedať ako sa dostať autobusom do Varadera. A aj tak sme nakoniec skončili pri taxíku.

Cesta taxíkom trvá cca 20-25 minút a výjde vás na 30 – 40 CUC za taxík. CUC, čiže konvertibilné kubánske peso, je mena používaná na Kube medzi turistami. Okrem toho majú takzvané CUP, ktoré sa medzi turistami nepoužívajú a vlastnia ich len domáci. V čase našej návštevy bol 1 CUC 26.5 CUP. Samozrejme pred cestou si pozrite aktuálny výmenný kurz a vyrátajte si podľa toho koľko cca CUC máte dostať pri zámene. Zamieňať sa najviac oplatí na letisku alebo v bankách. Určite si dopredu nemeňte eurá za doláre, Kubánci nemajú Američanov veľmi v láske a ak meníte doláre za CUC prirátajú vám ešte špeciálny poplatok :).

Keď sme už pri peniazoch, sama som si myslela, že Kuba je lacná krajina. Všade som čítala, že je tam chudoba, mnohí žijú z niekoľkých pár peso mesačne. Pravda je taká, že Kuba lacná nie je. Platíte za všetko a nehovorím len o platení za služby či tovar,ale aj za urobenie fotky na ulici. Za toalety v reštaurácii, kde ste už platili za jedlo. Za krátke zaspievanie kubánskej pesničky, aj keď ste o to nežiadali (kubánske kapely sa akosi vždy objavili tam kam sme si išli sadnúť my :D ). Viac krát sme sa smiali ako nás Kubánci jednoducho chceli vyCUCať :). Naozaj trefné meno pre peňažnú menu :D.

Kubánsky taxi

Kuba v skratke

Pár informácii o Kube ako takej. Na celom ostrove žije cca 11 miliónov obyvateľov, hlavné mesto je Havana a aktuálny prezident je Raúl Castro – brat slávneho Fidela Castra. Od roku 1965 tu vládne jedna strana – komunistická strana. História krajiny je bohatá, preto spomeniem len pár najvýznamnejších míľnikov. Ako prví Kubu obývali Indiáni a po nich Kuba patrila niekoľko storočí Španielom. Až v roku 1902 získala Kuba nezávislosť, ale neustále do ich záležitostí zasahovali Američania. Od roku 1959 bol pri vláde Fidel Castro a spolupracoval aj s veľmi obľúbenou postavou kubánskych dejín – argentínčanom Che Guevarom. V roku 2008 rezignoval z úlohy prezidenta a moc prevzal súčasný prezident – Raúl Castro.

Geograficky sa Kuba skladá z 15 provincií. Čo sa týka ekonomiky, väčšina firiem a podnikov je štátna a významnou časťou ekonomiky je poľnohospodárstvo. Kuba pestuje hlavne cukor, tabak, citrusové plody alebo kávu. Z nerastných surovín prevláda ťažba niklu a ropy. V posledných rokoch sa Kuba teší stálemu sa zvyšovaniu turizmu, medzi rokmi 1992 a 1997 tu bol turizmus úplne zakázaný.

Varadero – nie len najkrajšia pláž

Pri výbere, v ktorej destinácii budeme na Kube bývať to bolo od začiatku jasné. Chceli sme krásnu pláž a tou naj je na ostrove určite Varadero. Potom prišiel na rad výber ubytovania. Najskôr sme sa rozhodovali medzi hotelmi, ako prvú sme objavili stránku cubaccommodation.com a tu sa snažili vybrať vhodný hotel. Hoteli síce ponúkajú All Inclusive, ale keď si začnete čítať recenzie, zistíte, že to nie je práve to, čo ste čakali. A práve vďaka týmto recenziám sme sa dostali k inému typu ubytovania, takzvanému „Casa Particular. To v preklade znamená niečo ako súkromné ubytovanie a teda, že budete bývať priamo u domácich Kubáncov. V našom prípade sme sa nemohli rozhodnúť lepšie. Jednak cena hotela a casy je neporovnateľná, na osobu sme v case platili 105 CUC, teda 15 CUC na noc, plus raňajky za 5 CUC na osobu a den a večera od 8 po 12 CUC, záleží od druhu jedla, ktoré si vyberiete.

Naša Casa sa volala Hostal El Villareňo a majiteľom bol veľmi milý Kubánec Lazaro. Vrchné poschodie casy sme mali celé pre seba vrátane terasy a na spodnom poschodí býval Lazaro s rodinou. Veľkou výhodou bol fakt, že Lazaro pracoval pre cestovnú kanceláriu Cubatour a vedel nám odporučiť všetky možné výlety po okolí. Okrem toho Lazarova dcéra Betsy nám robila súkromnú sprievodkyňu na výletoch do Havany a indiánskej dedinky Guama. Čo viac si môžete priať ako domáceho kubánca, ktorý vám porozpráva o všetkom, čo vás o Kube zaujíma.

Čo ochutnať na Kube

Kubánci sú veľmi milí a pohostinní, jedlo nám vždy veľmi chutilo a každú chvíľu sa chodili pýtať či nám niečo nechýba a či sme spokojní. Raňajkovali sme väčšinou vajíčka na rôzne spôsoby. Toasty, syr, mini palacinky s lekvárom a medom a samozrejme v Karibiku nesmie chýbať ovocie – najčastejšie ananás, papája. A guavaovocie typické pre Kubu. Každý deň nám tiež dávali čerstvé šťavy z ovocia a nesmela chýbať kubánska káva :).

Večeru sme si vždy nahlasovali deň dopredu a na výber sme mali zo piatich jedál. Kura, ryba, bravčovina, krevety alebo homár. Vyskúšali sme všetko, najviac nám asi chutili ryby a kuracina. Prílohou bola najčastejšie ryža, zeleninový šalát a ku každej večeri bol v cene jeden nápoj. Naším najobľúbenejším sa stala Piňa Coláda, takú dobrú asi ochutnáte len na Kube :). Špecialitami Kubáncov, čo nám skoro každý večer nosili boli vyprážané kúsky banánov na slaný spôsob a ryža s fazuľou. Polievky varili tiež výborné – krémové z morských plodov, fazuľové alebo zeleninové.
Kubánska rodinka

Preprava po Varadere

Okrem výborného jedla a milých, pohostinných domácich malo toto ubytovanie aj výbornú polohu. Od pláže a mora bolo vzdialené do 5 minút chôdze a nachádzalo sa v časti Varadera, kde bolo najviac obchodíkov so suvenírmi, reštaurácií a kaviarní. Väčšina privátnych ubytovaní sa nachádza blížšie k výjazdu z Varadera a k mestu Matanzas. Hotely sú umiestnené skôr na konci poloostrova. To sa mne osobne veľmi nepáčilo, že v okolí hotelov v podstate nebol žiadny priestor sadnúť si niekam do reštaurácie, kaviarne alebo sa prejsť po pár obchodíkoch. Hotely boli jeden vedľa druhého a ak sa chcete dostať do centra Varadera musíte ísť taxíkom alebo takzvaným Hop on Hop off autobusom. Tento dvojposchodový výhliadkový autobus premáva denne po celom Varadere cca od 9:00 ráno do 20:00 večer. Len za 5 CUC sa na ňom môžete celý deň voziť.

Varadero

Čo vidieť a navštíviť na Varadere

A teraz pár informácií k Varaderu. Varadero sa pýši najkrajšími plážami na Kube dlhými až 20 kilometrov. Ja som sa hneď v deň nášho príchodu spýtala domáceho Kubánca, kde na Varadere nám odporúča sa ísť okúpať. Ktorá pláž je podľa neho najkrajšia a odpoveď bola veľmi jednoduchá – všade. Pravda však je, že pri centre Varadera a teda blízko nášho ubytovania boli pláže bez slnečníkov, lehátiek a aj plážových barov tu bolo pomenej. Čím bližšie ste sa dostali k hotelovej časti Varadera, slnečníkov pribúdalo a pláže boli plnšie hotelových hostí. Takže je to individuálne čo vám osobne viac vyhovuje, piesok a more je krásne všade.

Mne sa najviac páčilo na pláži pri hoteli Mélia Las Americas, blízko ktorej sa nachádza golfové ihrisko a obchodné centrum. V plážových baroch si kľudne objednajte miešané nápoje, sú síce určené pre All Inclusive hotelových hostí, ale barmani vám za 1 CUC pripravia čo si len zaželáte a dokonca vám to priamo donesú na osušku, kde ležíte. Samozrejme miešané nápoje v baroch v meste sú neporovnateľne lepšie, mne osobne najviac chutila Piňa Coláda v parku Josonne v centre Varadera. Bar sa nachádza pri malom jazierku a za jeden drink zaplatíte 3 CUC, ale bol naozaj vynikajúci.

Piňa Coláda v Josonne parku

Delfinárium a múzeum, ktoré radšej vynechajte :)

Medzi ďalšie často navštevované atrakcie vo Varadere patrí Delfinárium, kam sa opäť dá dostať autobusom. Vystúpenie trvá cca 30-40 minút, stojí 15 CUC a kto chce môže si vyskúšať aj plávanie s delfínmi za príplatok. Blízko delfinária sa nachádza aj prírodná rezervácia Varahicacos, kde sa dajú stráviť príjemné 2 hodinky v prírode. Zaplatíte vstup 5 CUC a po vyznačených chodníkoch sa prechádzate cez les. Uvidíte rôzne exotické stromy, kaktusy, mraveniská, jaskyne a ak budete mať šťastie možno aj netopiere :). My sme sa tu zastavili cestou z Delfinária, lebo je to celkom blízko a počasie v ten deň nebolo práve na kúpanie, preto to bolo pekné spestrenie programu.

Vrámci spoznávania Varadera sme sa zastavili aj v mestskom múzeu a varujem vás, neurobte tú istú chybu a radšej toto múzeum vynechajte. Vstupné stojí 2 CUC a prehliadka trvá maximálne 5 minút :D. Jediným pozitívom je budova, v ktorej sa múzeum nachádza, pekný bielo modrý dom na pobreží. Ale vnútri nájdete len veľmi málo vecí, jedno poschodie so starým nábytkom. Na druhé poschodie sme sa nedostali, vraj ho prerábajú :).

Bez rumu a cigár by nebola Kuba Kubou

Naopak pekné miesta na návštevu sú takzvané Casa del Ron a Casa del Habano. V prvom môžete ochutnať kubánsky rum, posedieť si v kaviarni a kúpiť si niektorý z množstva rumov, ktoré tu majú na predaj. V druhom sa predávajú cigary, ale ja osobne som v týchto oficiálnych obchodoch s cigarami nekupovala nič, ceny sú tu naozaj dosť vysoké. Nám cigary ponúkli domáci Kubánci na pláži, kde sme sa boli šnorchlovať. Pýtala som sa domácej Betsy aký je rozdiel medzi cigarami v obchode a cigarami kúpenými na ulici a vraj ide o ten istý tabak, len tie z obchodu sú vyrábané v oficiálnej tabakovej továrni a tie na ulici väčšinou ľudia vyrábajú doma sami. Nás vyšla krabica s 25 cigarami na 40 CUC, v obchode kúpite jednu cca od 5 CUC. A myslím, že v chuti to až taký rozdiel nieje, čiže odporúčam si vyhliadnuť sympatického Kubánca na ulici a kúpiť od neho :).

Cigary

Plážovanie, šnorchlovanie a večer pri kubánskej hudbe

Počasie nám prvé dni na Kube celkom prialo, potom sa to už začalo trošku zhoršovať a vždy poobede sa zamračilo a niekoľkokrát aj spŕchlo. Nejako extra mi to nevadilo, na pláži som vždy tak maximálne 3 hodinky a plážovanie rada kombinujem s poznávaním niečoho iného. Ak cestujete na Kubu a patríte medzi tých, čo radi vidia viacero pláží, tu je pár, ktoré stoja za návštevu.

Varadero

Asi nemusím už spomínať top pláž ostrova – Varadero. Záleží len na vás, ktorú jej časť si vyberiete – či blízkosť hotelov alebo skôr menej zaľudnené časti bližšie k centru mesta. Ďalšou často navštevovanou plážou je Playo Blanco, kam sa najčastejšie robia výlety katamaránom. Takýto výlet sme zvažovali aj my, Lazaro nám ho ponúkal za 75 CUC na osobu (celodenný výlet s All Inclusive bufetom na lodi, šnorchlovanie a plážovanie na Cayo Blanco) alebo za 109 CUC aj s plávaním s delfínmi. Nakoniec nám tento výlet nevyšiel práve kvôli počasiu, ale aj kvôli iným výletom. Lazaro ho veľmi odporúčal, takže ak vám zostane čas určite sa sem vydajte.

Neďaleko Havany sa nachádza ďalšia často navštevovaná pláž – Jibacoa, kde sa chodí aj veľa turistov šnorchlovať. My sme na šnorchlovanie využili pláž Playa Coral, blízko Varadera (cca 30 minút jazdy taxíkom). Výhodou bolo to, že ste sa na miesto šnorchlovania dostali veľmi rýchlo, pretože pekné koraly a rybky boli už veľmi blízko brehu. Ak nemáte vlastnú šnorchlovaciu výbavu, všetko vám požičajú priamo na mieste. Okrem toho je tu malý bar, kde sa môžete osviežiť Piňa Coládou a tiež tu nájdete pár slnečníkov, takže pomedzi šnorchlovanie sa môžete aj opaľovať.

Playa Coral

Kúpanie v jaskyni

Na juhu blízko Zátoky svíň sa nachádza pekná pláž Playo Largo. My sme sa tu zastavili cestou z výletu do indiánskej dedinky Guama. Opäť nám počasie veľmi neprialo a slnko zašlo práve keď sme sa vyzliekli do plaviek. Ale inak je tu veľmi pekne, voda je teplejšia ako na severe, pretože tu sa kúpete v Karibskom mori, kdežto na severe v Atlantickom oceáne.

Zaujímavým miestom na kúpanie tentokrát v sladkej vode je jaskyňa Saturno, ktorá je tiež veľmi blízko Varadera. Robia sa sem rôzne výlety spojené napríklad so šnorchlovaním alebo džíp safari, my sme sa sem dostali taxíkom z pláže Playa Coral. Do jaskyne zaplatíte vstupné 5 CUC a ako dlho chcete sa tu môžete čľapkať v sladkej vode. Plávať sa tu veľmi nedá, pretože jaskyňa nieje až taká veľká a keď sem príde naraz viac turistov, je to dosť komplikované. Ale voda je príjemná, dá sa v nej aj sedieť na niekoľkých väčších kameňoch, takže ak máte jaskyňu po ceste, kľudne sa zastavte. Voda je tu na niektorých miestach až 22 metrov hlboká, čo vo mne trochu vyvolávalo obavy, že čo všetko je ešte tak hlboko podo mnou. Takisto som rozmýšľala či sa tie špicaté kvaple vysiace zo stropu nemôžu len tak odlomiť a padnúť na nás :).

Jaskyňa Saturno

Večer kubánskej hudby

Po dni plnom plážovania a šnorchlovania dobre padne aj malý kultúrny zážitok vo forme koncertu. Cez domáceho Lazara sme si zajednali lístky na koncert skupiny Lejendas tradičnej kubánskej kapely a podľa ohlasov publika aj poriadne známej. Musím sa priznať, že som očakávala trochu viac tanca a show, ale na druhej strane kapela spievala úžasne a to musím podotknúť, že niektorí jej členovia mali určite nad 70 rokov. Lístok stál 30 CUC aj s odvozom tam a späť a koncert trval cca 2 hodiny.

Kubánska hudba je krásna, temperamentná, rytmická, tanečná a používajú množstvo hudobných nástrojov, mne osobne sa napríklad veľmi páčili rumba gule :). Čo sa týka tanca, aj na najstarších Kubáncoch vidíte, že majú pohyb v sebe a pri každej pesničke sa hýbali a tancovali do rytmu. Najznámejšie tance na Kube sú ča-ča-ča, son, mambo, rumba, salsa či danzón. Vo Varadere sme v meste nevideli veľmi veľa barov alebo klubov, kde by sa niektorý z týchto tancov tancoval. Aj domáci nám odporučili len pár barov, kde občas večer hrala kubánska hudba. Ale je možné, že veľa kubánskych show zažijete aj priamo v hoteli, množstvo hotelov ponúka v cene aj večerný program.

Cesta cez vnútrozemie a farebný Trinidad

Trinidad sa od Varadera nachádza 260 km, čo sa nám zdalo na kubánske cesty dosť, preto sme tento výlet najskôr vylučovali. Ale potom sme si všimli v cestovke Cubatour, pre ktorú robil domáci Lazaro, že ponúkajú výlet do Trinidadu a navyše aj návštevu dvoch ďalších miest – Santa Clara a Cienfuégos za 91 CUC. Nápad sa nám zapáčil a v sobotu ráno o 7:00 sme vyrazili z Varadera v autobuse s anglicky hovoriacim sprievodcom a ďalšími turistami (ostatní boli naozaj z rôznych kútov sveta – Kanaďania, Švédi, Holanďania či Juhoafričania).

Santa Clara a Che Guevarov pamätník

Cesta bola príjemná, pretože sprievodca nám hovoril mnoho zaujímavých informácií o Kube a o mestách, cez ktoré sme prechádzali. Prvou zastávkou bola Santa Clara, nie však centrum mesta, ale pamätník a mauzóleum venované známemu Che Guevarovi. Pár informácií o tomto Argentínčanovi. Bol pôvodne lekárom a v nemocnici v Mexiku sa stretol s Fidelom Castrom. Tu sa začali ich plány ako oslobodiť Kubu od diktátora Fulgencia Batistu. Po niekoľkých útokoch a bojoch sa to konečne v roku 1959 podarilo dobytím práve mesta Santa Clara. Neskôr sa Che Guevara stal prezidentom Národnej kubánskej banky a ministrom priemyslu, čo mu umožnilo zasahovať do kubánskej ekonomiky. Che Guevara sa snažil o komunistickú revolúciu aj v iných krajinách, napríklad v Kongu alebo Bolívii, kde bol zajatý a popravený. Pri Santa Clare sa nachádza mauzóleum, kde sú uložené jeho pozostatky a ďalších 16tich bojovníkov.

Memoriál Che Guevaru pri Santa ClareCesta kubánskym vnútrozemím

Z mauzólea sme sa premiestnili do Trinidadu, čo je cca 94 kilometrov od Santa Clara, časovo asi hodinka a pol. Počas cesty sme videli kubánske vnútrozemie, čo určite stojí za to. Kávové a tabakové plantáže, rozbité cesty, po ktorých musíte ísť naozaj veľmi veľmi opatrne a pomaly a všade koče s koňmi namiesto áut. Cesty sú tu pomerne kľukaté a strmé, raz idete dokopca potom zase dolu kopcom, po ceste nie sú takmer žiadne veľké mestá, len pár dediniek. Väčšina domov je takmer na rozpadnutie, mnoho ani nevyzerá, že v nich žijú ľudia. Ale nájdu sa aj pekné upravené domčeky s malými záhradkami.

Najfarebnejšie mesto Kuby – Trinidad

V Trinidade sme sa najskôr zastavili na obed v bývalej mestskej väznici dnes prerobenej na reštauráciu. Potom sme vystúpili v centre mesta. Osobne sa mi mesto veľmi páčilo, každá ulica hrala inými farbami domov a farebný dojem ešte dotvárali staré nablýskané americké autá. Centrum nie je veľké, stačila nám hodinka aby sme sa po ňom prešli. Nájdete tu množstvo obchodíkov, malé reštaurácie či trhy.

Trinidad je jedno z najstarších kubánskych miest, konkrétne v roku 2015 oslavovalo svoje 501 narodeniny. Kedysi sa tu pestovala cukrová trstina, ale cena cukru bola vždy vyššia ako v ostatných častiach Kuby. Preto tu časom tento typ poľnohospodárstva zanikol, čo prinieslo mestu väčšiu chudobu. Dnes je tu najviac rozšírené pestovanie tabaku a samozrejme turizmus. Mesto láka celoročne množstvo turistov a zaujímavé je, že v centre sa nachádza len veľmi málo hotelov, čo však nikomu neprekáža, pretože väčšina turistov aj tak prespáva u domácich v takzvaných „casách“.

Hlavným námestím je Plaza Mayor a kúsok od neho nájdete aj miesto, kde bol založený samotný Trinidad. My sme síce v Trinidade neostali až do večera, ale často odporúčanou atrakciou je návšteva miesta Casa de la Música, kde zažijete tú pravú kubánsku salsu :).
TrinidadTrinidad

Perla kubánskeho juhu

Poslednou zastávkou na našom výlete je mesto Cienfuégos. V preklade názov mesta znamená perla juhu, nachádza sa blízko známej Zátoky svíň a môže sa pochváliť pekným centrom s priestrannými ulicami a námestiami. Mesto patrí do svetového dedičstva UNESCO. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí víťazný oblúk Arco de Triunfo, ktorý je zároveň jediným víťazným oblúkom na Kube, katedrála Cathedral de la Purisma Concepción, palác Palacio de Valle či námestie Plaza de Armas s parkom José Martí.

Peknú prechádzku môžete začať práve na námestí Plaza de Armas. V jeho obvode uvidíte niekoľko významných budov napríklad radnicu alebo mestské múzeum. Z námestia ústi niekoľko ulíc s malými obchodíkmi alebo trhmi. Môžem odporučiť kúpiť si tu pár suvenírov, pretože je tu lacnejšie ako napríklad v Havane alebo Varadere. Cienfuégos sa nachádza priamo pri mori, takže ak budete mať viac času určite sa vydajte aj na prechádzku do prístavu. Mnoho turistov spája návštevu mesta aj s plážovaním na 17 km vzdialenej pláži Rancho Luna.
CienfuégosCienfuégos

Indiánska dedinka Guama a kúpanie sa pri zátoke svíň

Prvý výlet, ktorý sme absolvovali s Betsy, dcérou majiteľa nášho ubytovania, bol na juh od Varadera do dedinky Guama a pláži Playa Larga v prírodnej rezervácii Zapata. Za taxík sme šiesti zaplatili 250 CUC, čo nebola zlá cena, keďže sme ho mali prenajatý celý deň a zastal nám tam, kde sme my chceli.

Prvou zastávkou bola mini zoo neďaleko mestečka Jarguey Grande. Vstup do zoo bol zdarma, zaplatili sme len za miešaný nápoj z cukrovej trstiny (samozrejme s rumom, na Kube sa všetko pije s rumom :)). V zoo sme videli mix najznámejších kubánskych zvieratiek, ku každému nám Betsy niečo stručne porozprávala. Na záver prechádzky po tomto veľmi milom parku bol bar, kde sme ochutnali už spomínaný nápoj z cukrovej trstiny. Je to naozaj osviežujúce, ale mne osobne chutí určite viac Piňa Coláda :).

Návšteva nezvyčajnej farmy

Len kúsok od mini zoo sa nachádzala krokodília farma a tiež miesto, kde sa nastupovalo na loďky smerujúce do indiánskej dediny Guama. Najskôr sme sa zastavili na farme, vstupné stojí 5 CUC a je to najväčšia krokodília farma na Kube. Areál je naozaj veľmi pekný, palmy, kvetinky, malé jazierka a medzi touto krásou niekoľko stoviek krokodílov. Môžete sa pozerať ako ich kŕmia, prípadne s menšími druhmi sa môžete aj odfotiť :). Je možné zaplatiť si aj za prehliadku so sprievodcom, ktorá trvá cca 45 minút a dozviete sa viac podrobností o živote krokodílov. Na záver mnoho turistov ochutná aj špecialitu typickú pre túto oblasť – krokodílie mäsko. My sme vyskúšali tiež, ale až po návrate z dediny Guama.

Krokodília farma

Plavba k dedinke Guama

Po krokodíloch nasadáme na motorový čln pre cca 10 ľudí a čaká nás rýchla jazda po jazere až k dedinke Guama. Jazda trvá cca 10-15 minút a obojsmerný lístok stojí 12 CUC na osobu. Indiánska dedina sa nachádza pri lagúne Laguna del Tesoro a dostanete sa sem len člnom. Za návštevu toto miesto učite stojí, nestretli sme tu až toľko turistov ako inde a príroda je v tejto oblasti naozaj krásna. Celá dedinka je umelo vybudovaná a jej predlohou je indiánska dedina Taíno. Uvidíte tu niekoľko slamených domčekov, do ktorých sa dá vojsť a v jednom z nich zažijete aj indiánsky spev a tanec :). Okrem toho sú po celom areáli sochy, pri každej z nich sa nachádza malá tabuľka opisujúca ich význam. Celá dedina je na niekoľkých malých ostrovčekoch pospájaných mostami a obklopená vodou. Nájdete tu aj jeden hotel a samozrejme pár barov a suvenírových obchodíkov. Na záver našej prechádzky sme sa zastavili na nápoj z kokosového mlieka a vydali sa na cestu člnom späť.
GuamaGuama

Obed u domácich Kubáncov

Blíži sa čas obeda a Betsy nám chce ukázať typické kubánske pohostenie, nazývané aj paladar. Podobne ako s privátnym ubytovaním (casa particular), paladar je privátne pohostenie a teda, že vám navaria priamo domáci Kubánci. V takomto jednom paladare sme sa zastavili aj my a pochutnali si na výnimočnom obede. Ponúkli nám výbornú krémovú polievku, krokodílie mäso, rybu, krevety, jelenie mäso, zeleninový šalát, vyprážané banány, čerstvú papájovú šťavu a nesmela chýbať ich obľúbená ryža s fazuľou :). Objavila sa tu aj kubánska kapela a do spevu sa zapojila aj naša sprievodkyňa Betsy. Čo sa týka chuti krokodílieho mäsa, nie je to nič výrazné či výnimočné, veľmi mi to pripomínalo klasickú kuracinu.

Kúpanie sa v Karibskom mori

Po dobrom obede sme znovu nasadli do taxíka a tentokrát sa vydali na neďalekú pláž – Playa Larga. Najskôr sme sa však zastavili na menšej pláži neďaleko Playa Larga kam sa chodí šnorchlovať. Žiaľ počasie nám tentokrát vôbec neprialo, zamračilo sa a dosť fúkal vietor, takže sme sa rozhodli šnorchlovanie vynechať. Ako som už spomínala, na juhu Kuby sa budete kúpať v Karibskom mori, nie v Atlantickom oceáne a teplota vody je tu citeľne vyššia. Aj more je pokojnejšie ako na severe, zažijete tu menej vĺn a miernejší vstup do vody. Pláže sú samozrejme rovnako krásne, biely piesok a tyrkysové more nesmú chýbať :). Ani na Playa Larga sme nemali veľmi priaznivé počasie, ale nechceli sme si nechať ujsť aspoň jedno kúpanie sa v Karibskom mori, preto sme si šli všetci aspoň na chvíľku zaplávať. No teda nie doslova zaplávať, keďže voda je taká plytka, že vám ledva siaha nad kolená :).

Playa Larga

Deň v oblasti Zapata a v blízkosti zátoky svíň sa končí. Na záver ešte pár informácií o samotnej zátoke. V roku 1961 sa na pobreží zátoky vylodilo cca 1400 kubánskych emigrantov podporovaných CIA, ktorí chceli zvrhnúť vládu Fidela Castra. Akcia bola neúspešná, k emigrantom sa nepripojilo domáce obyvateľstvo a kubánska armáda inváziu rýchlo potlačila. Medzi domácimi je tento konflikt známy ako La Batalla de Girón alebo Playa Girón.

Havana – najznámejšie námestia, podniky a hotely

Deň pred naším odchodom sme si naplánovali výlet do hlavného mesta Kuby – Havany. Opäť nás sprevádzala Betsy, čo bolo dobre, pretože Havana je veľké mesto a takto sme videli presne to čo sme chceli bez toho aby sme niekde zablúdili a tým sme ušetrili dosť času :). Z Varadera je to do Havany cca 2 hodinky cesty, za taxi pre šiestich sme zaplatili 200 CUC. Cesta ubieha rýchlo, pretože sa ide po diaľnici a zastavili sme sa aj na známom moste Bacunayagua – najvyššom na celej Kube. Most tvorí hranicu medzi dvomi kubánskymi provinciami – Matanzas a Mayabeque. Vysoký je 110 metrov a blízko neho je aj výhliadka odkiaľ si ho môžete odfotiť a zastaviť sa tu na malé občerstvenie.

Most Bacunayagua

Havanská socha Krista a pevnosť El Morro

Prehliadku Havany začíname pri soche Krista týčiacej sa nad mestom, ktorá pripomína sochu Krista v Rio de Janeiro. Je odtiaľto krásny výhľad na mesto a Betsy nám ukazuje starú aj novú Havanu. V Havane v súčastnosti bývajú asi 2 milióny obyvateľov a je to hlavný prístav a komerčené centrum krajiny. Po celý rok je Havana navštevovaná tisíckami turistov, v historickej časti, ktorá patrí pod UNESCO uvidíte mnoho významných pamiatok a budov. Neďaleko sochy Krista sa nachádza ďalšia často navštevovaná pamiatka a to pevnosť La Cabaňa patriaca do historického parku aj s ďalšou pevnosťou El Morro. Každý večer o 21 hodine sa tu koná malá show nazývaná El Cañonazo de las 9 (streľba z diel), ktorá má signalizovať zatváranie mestských brán. Opäť je tu krásny výhľad na Havanu z výšky, takže ak aj nie ste veľkí fanúšikovia histórie, oplatí sa sem prísť urobiť aspoň pár foto :).

Havana

Mafiánske hotely a námestie revolúcie

Ďalej sa premiestňujeme do časti Havany, kde sa nachádza niekoľko mafiánskych hotelov. Začíname hotelom Nacionál, do ktorého aj vstúpime dnu a prezrieme si niektoré časti. Hotel sa môže popýšiť niekoľkými významnými hosťami počas svojej histórie ako napríklad Frank Sinatra či Ernest Hemingway.

V blízkosti hotela Nacional sa nachádzajú aj ďalšie mafináske stavby napríklad Hotel Riviera alebo Hotel Capri. Krátkou prechádzkou sa dostávame k miestu, ktoré radi navštevujú hlavne domáci Kubánci, študenti, ale aj turisti. Je ním zmrzlináreň Coppelia, slávna ani nie tak pre chuť zmrzliny, ale skôr pre dlhé rady čakajúce na ňu. Zmrzlinu si tu môžete kúpiť väčšinou len v dvoch príchutiach. Podľa toho, čo nám povedala Betsy a čo sme čítali na internete, chuťovo je zmrzlina úplne obyčajná. Zaujímavé je, že pri otvorení zmrzlinárne v roku 1966 ste si mohli vybrať až z 26 chutí! V zime tu až toľko radov neuvidíte, ale v lete je to vraj zážitok.

Z Coppelie sme sa vybrali na námestie revolúcie, kde mával často prejavy Fidel Castro. Námestiu dominuje pamätník José Martího vysoký 109 metrov. Ak chcete dá sa naň aj výjsť a z neho urobiť pár pekných fotiek. Keď sme sa nachádzali blízko pamätníka my, akurát začalo pršať, takže sme si výstup naň rozmysleli a premiestnili sme sa do centra starej Havany.

Hotel Nacionál

V uliciach starej Havany

Stará Havana, alebo Havana Vieja, patrí celá, ako som už spomínala, do rezervácie UNESCO. Založená bola v 16.storočí Španielmi a mnoho historických budov koncom 20.storočia popadalo a len niektoré sa zachovali a sú pomaly rekonštruované. Ja osobne som centrom Havany nebola až taká očarená. Samozrejme nájde sa tu veľa veľmi pekných miest ako napríklad námestie San Francisco, námestie Plaza Vieja alebo Malecón. Ale väčšina domov bola naozaj stará a takmer sa rozpadávajúca a ulice boli špinavé. Postupne sme prechádzali cez ulice a námestia Havany, ako prvú sme navštívili známu reštauráciu Floridita. Tú preslávil hlavne spisovateľ Ernest Hemingway tým, že tu pravidelne popíjal miešaný nápoj daiuqiri a dodnes sa tu nachádza jeho socha sediaca pri bare. Každý turista sa s touto sochou chce odfotiť a reštaurácia nie je veľmi veľká, preto tu väčšinou zažijete tlačenicu ľudí pijúcich miešané drinky alebo pochutnávajúcich si na rybacích špecialitách. Okrem toho tu často vystupuje nejaká kubánska kapela, takže k tlačenici sa ešte pridá živá, temperamentná hudba a cítite sa skoro ako niekde na trhu :).

Druhým známym a tiež Ernestom obľúbeným barom je Bodeguita el Medio, kde chodieval väčšinou na mojito a jeho najznámejším výrokom je: “My mojito in La Bodeguita, My daiquiri in El Floridita”. Tu je zaujímavý drevený vchod celkom popísaný podpismi všetkých ľudí, ktorí sa tu zastavili na nápoj.
Bar FloriditaBar Bodeguita el Medio

Centrálne námestie Plaza Vieja a jazda kubánskym autom

My sme sa na drink zastavili na námestí Plaza Vieja, kde to síce nieje najlacnejšie, ale po niekoľko hodinovom chodení po Havane nám dobre padlo kubánske pivo a studené daiuqiri. Z námestie sme sa pomaly presúvali k budove kubánskej vlády – El Capitoliu. Kapitol kopíruje dizajn slávneho kapitolu vo Washingtone D.C. v USA. Blízko kapitolu stálo niekoľko starých amerických áut a medzi nimi jeden veľmi pekný červeno-biely kabriolet, tak sme neváhali a zaplatili si krátku jazdu. Za cca 10-15 minút jazdy sme dali 15 CUC, ale za tie fotky a pocit viesť sa v 50 ročnom aute to určite stálo. Domáci využívajú staré americké autá ako jednu z najväčších atrakcií pre turistov. Kde inde na svete môžete zažiť takéto krásne nablískané veterány bežne jazdiace na ceste? V každom kubánskom meste sa autá používajú ako taxíky, zaplatíte za ne síce trochu viac ako za klasický taxík, ale určite aspoň jednu jazdu vyskúšajte.

Kabriolet v Havane

Prechádzka promenádou Malecón

V Havane sme sa zastavili aj v hoteli Ambos Mundos v centre mesta. Hotel opäť preslávil spisovateľ Hemingway, keď tu býval v izbe číslo 511. Izba je pre turistov sprístupnená za poplatok 2 CUC, ale v čase keď sme tu boli my bola žiaľ zatvorená. Ďalšou zastávkou veľmi typickou pre Havanu je Malecón, 8 km dlhá promenáda popri mori. Uvidíte tu rybárov, zamilované páry, fotiacich turistov alebo prechádzajúcich sa domácich. Samozrejme nemusíte prejsť celých 8 kilometrov, my sme si vybrali časť odkiaľ to bolo blízko na ulicu Paseo del Prado. Táto ulica tvorí hranicu medzi starou a novou Havanou a je to veľmi pekná, široká a čistá ulica obkolesená stromami. To bola naša posledná zastávka v Havana a odtiaľ sme sa pomaly presunuli späť do Varadera.

Malecón

Samozrejme ešte existuje mnoho atrakcií, ktoré sme v Havane nestihli navštíviť ako napríklad múzeum a dom Ernesta Hemingwaya. Nachádza sa ale dosť ďaleko od centra aj preto sme sem nešli. Továreň na výrobu tabaku alebo napríklad kabaret Tropicana, kde zažijete úžasnú kubánsku večernú show.

Posledný deň na Varadere a odlet domov

Naša dovolenka na Kube sa končí. Celkovo sme tu strávili 7 nocí, na Varadero a okolie je to akurát. Ak by ste chceli vidieť iné časti Kuby, čo určite stojí za to, budete potrebovať dní viac. Mnoho turistov chodí na Kubu aj na 3 týždne a precestuje ju od východu na západ. Okrem Havany a Varadera sa oplatí vidieť okolie mesta Santiago de Cuba, krásnu prírodu v provincii Viňáles alebo sa letecky presunúť napríklad na ostrov Cayo Largo, kde uvidíte rozprávkové pláže.

Posledný deň sme doobedie ešte využili na fotenie sa na pláži vo Varadere a krátke nákupy suvenírov. Suveníry sa mi na Kube naozaj veľmi páčili, síce v každom stánku ste videli podobné veci, potom keď som si ich vybalila doma, povedala som si, že som si ešte kľudne mohla nakúpiť viac :). Drevené sošky kubánskych tanečníc všetkých možných veľkostí, drevené napodobeniny starých amerických áut, kožené kabelky a opasky alebo zaujímavé boli kabelky a suveníry vyrobené z plechoviek od coca coly či spritu. Takže ak vám ostali na záver dovolenky nejaké peniaze navyše kľudne ich môžete minúť v týchto obchodíkoch. Na letisku je to už všetko o dosť drahšie a čo sa týka zámeny peňazí naspäť na eurá tiež sa to až tak neoplatí. Nezabudnite si ešte odložiť 25 CUC na osobu na letiskový poplatok, ktorý sa platí pred odletom z Kuby.

Varadero

Rozlúčka s Kubou

Okolo obeda nasadáme všetci šiesti do taxíka a za 40 CUC sa dostaneme na letisko, kde nás pri odbavovacom okienku privíta Kubánec hovoriaci slovensky :). Naozaj milé prekvapenie, pán pracoval kedysi v Bratislave a poznal borovičku, pivo a dokonca aj cenu letenky medzi Viedňou a Varaderom :). Ešte malý zážitok na záver. Pri prílete do Viedne sme si akosi nevedeli nájsť batožinu na bežiacom páse a potom sme zistili, že nám ju nestihli v Berlíne naložiť do lietadla pri prestupe. V podstate asi bežná vec, ktorá sa stáva na letiskách často. Pri okienku so stratenou batožinou sme vypísali tlačivo a na druhý deň sme si zavolali na Swechat či už batožina prišla. Našťastie áno, väčšinou keď letíte jednou leteckou spoločnosťou nieje to taký problém a ak aj nebývate blízko letiska, že nemôžete na batožinu čakať niekoľko dní, pošlú vám ju domov.

Kuba

Na záver pripájam môj zvyčajný zoznam, čo určite nevynechajte na Kube ak sa sem vyberiete:

1. Piňa Coláda – vynikajúci miešaný nápoj, možno pre niekoho príliš sladký, ale minimálne raz musíte ochutnať :)
2. jazda starým americkým autom – a ak je to možné najlepšie kabrioletom
3. Trinidad – krásne farebné mesto
4. kúpa kubánskeho suveníru
5. kubánska hudba – určite si sadnite aspoň raz do reštaurácie / baru, kde vystupuje kubánska kapela

1. Jazda po Varadere (0:00 – 0:14)
2. Jazda po Havane (0:14 – 0:27)
3. Pláž na Varadere (0:27 – 0:47)
4. Šnorchlovanie na Playa Coral (0:47 – 1:08)
5. Trinidad – kubánski muzikanti (1:08 – 1:18)
6. Varadero – kubánski muzikanti (1:18 – 1:30)
7. Kubánska kapela Leyendas (1:30 – 1:43)
8. Trinidad – kubánski muzikanti (1:43 – 1:47)
9. Josone Park Varadero (1:47 – 1:57)
10. Trinidad (1:47 – 2:08)
11. Havana (2:08 – 2:11)
12. Cienfuégos (2:11 – 2:22)
13. Guama (2:22 – 2:35)
14. Krokodília zátoka pri Guama (2:35 – 2:37)
15. Guama (2:37 – 2:42)
16. Varadero (2:42 – 2:99)
17. Havana (2:99 – 3:47)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *