Oahu – raj na zemi

Keď sa povie Havaj, takmer každý si predstaví krásne pláže, palmy, nonstop slnečné počasie a najslávnejšiu pláž ostrovov – Waikiki. Po 3 týždňoch strávených na tomto úžasnom ostrove môžem všetky spomínané charakteristiky potvrdiť a dodať, že Havajské ostrovy toho ponúkajú ešte oveľa, oveľa viac.

Waikiki

Ak sa rozhodnete absolvovať túto 24 hodinovú cestu doslova na druhú stranu sveta (vzdialenosť Slovensko – Havaj je okolo 12.000 km :)), určite si vyhraďte aspoň tri týždne aby ste mohli navštíviť minimálne tri ostrovy. Havajské ostrovy sa dokopy skladajú z 8 ostrovov, z toho najnavštevovanejšie sú Oahu, Mauai, Kauai a The Big Island. Musím uznať, že vybrať si na ktoré tri sa ísť pozrieť, je veľmi náročné, lebo každý ostrov je iný a niečím výnimočný. V našom prípade bolo isté, že začneme na Oahu, pretože takmer všetky medzinárodné lety prilietajú práve na letisko v Honolulu. Druhý ostrov, ktorý sme vedeli na 100%, že chceme navštíviť bol The Big Island, pretože tu môžete vidieť lávu stekajúcu do oceánu a stáť na vrchole vyše 4000 m.n.m. vysokej sopky Mauna Kea. No a do tretice sme sa rozhodli pre takzvaný „Garden Isle“ Kauai, pretože nás zaujala jeho krásna príroda ako napríklad divoké pobrežie Na Pali Coast. Ale o tom až neskôr :).

O samotnej ceste na Havaj len v skratke, čakajte 12 hodinový časový posun, čiže poriadny jet lag a veeeľa hodín v lietadle a na letiskách ako medzistopy. Ale všetko to čakanie stojí za to, pretože hneď ako uvidíte prvú havajskú pláž a porozprávate sa s prvým domácim, zabudnete na to, že ste ešte pred pár hodinami sedeli v lietadle. My sme pristáli večer o desiatej a naším jediným programom v ten deň bolo dostať sa na ubytovanie. Letisko v Honolulu sa mi zdalo trošku chaotické, nevedeli sme nájsť značenie, kde sa nachádza autobusová zastávka, ale nakoniec nám jedna domáca veľmi ochotne pomohla. Mestská doprava je najlacnejšia, ale aj najpomalšia možnosť dopravy z letiska do centra Honolulu. Za lístok zaplatíte 2.5 dolára, no vo večerných hodinách chodia autobusy pomenej a niektoré nechcú zobrať pasažierov s veľkou batožinou a kuframi. To sa stalo aj nám a museli sme si predsa len zobrať taxi. Cena taxi do centra Honolulu, prípadne na Waikiki je okolo 40 dolárov. Uber je trochu lacnejší, ale veľmi záleží na čase, keď sme išli na letisko z centra Honolulu ráno okolo 4.00-5.00 cena bola okolo 30 dolárov a keď sme išli trošku neskôr okolo 7.00 tak to bolo 25 dolárov. Čiže je to dosť individuálne.

Centrum Honolulu a okolie Waikiki je najživšou časťou havajských ostrovov. Na ostatných ostrovoch a mestách je to väčšinou už okolo deviatej večer veľmi pokojné. Naopak na Waikiki to žije, aj reštaurácie sú otvorené dlhšie, väčšina aspoň do tej 23-24:00. Najrušnejšou je Kalakaua Avenue, pozdĺž nej nájdete množstvo obchodov, obchodných centier, reštaurácií a barov a len pár krokov od nej pláž. Musím povedať, že už chápem, prečo je Waikiki taká slávna. Je to skutočne krásne miesto. Áno je tu veľa ľudí a možno pre niekoho je to doslova plážovanie hlava na hlave, ale my sme boli prekvapení aké je tu všetko čisté, krásny biely piesok, dokonalé more vhodné aj pre deti aj pre surfistov s ideálnou teplotou. Okrem toho samozrejme kopa plážových barov, kde si môžete vychutnať typický havajský koktejl mai tai no a požičovne surfov, paddle boardov a všetkého možného. Waikiki je ideálnym miestom na učenie surfovania, pretože vlny nie sú veľké, ale ani nie úplne malé a ak ste úplný začiatočník nebudete jediný, takých sú tu desiatky. Veľkou výhodou je aj pieskové dno, na rozdiel od iných havajských pláží, kde je kopa skál a teda pád do vody môže byť celkom nebezpečný.

Waikiki

Waikiki

Waikiki

Waikiki

K Waikiki jednoznačne patrí shave ice, pestrofarebná ľadová drť a jednou z najlepších je Vintage Shave Ice na Kalakaua Avenue. Ak by vám nestačilo množstvo obchodov na tejto ulici, určite zájdite do najväčšieho havajského shopping centra – Moana Boulvard. Ako z jedno mála miest sme tu natrafili na dobré espresso :). Na kávu na Havaji som si po čase zvykla, zo začiatku sa mi zdala nič moc, ale potom keď sme si vyslovene pýtali espresso, začala mi chutiť. Hlavne na The Big Island je slávna káva v oblasti Kona, kde sa nachádzajú kávové plantáže a niekoľko fárm, kde robia prehliadky ako sa káva pestuje.

Honolulu

Honolulu

Honolulu

Po prvom dni strávenom na Waikiki naše spoznávanie ostrova pokračuje požičaním si auta a prvým výletom mimo Honolulu a to do Pearl Harbor. Slávny prístav spojený s nešťastnými udalosťami z roku 1941, keď sa američania oficiálne zapojili do druhej svetovej vojny. Areál je obrovský a teda ak ste veľký fanúšik histórie odporúčam si kúpiť lístok zahŕňajúci všetky múzeá. My sme si vybrali návštevu leteckého múzea Pacifiku, kde bolo zhrnutie celej hrozivej udalosti z decembra 1941, keď Japonci tajne zaútočili na raj na zemi – havajský ostrov Oahu. Okrem toho sme videli všetky možné vojenské lietadlá vrátane jedného česko-slovenského so slovenskými nápismi po stranách :). V samotnom areáli sa dá prepravovať pomocou shuttle autobusu, ktorý je automicky zdarma v cene vstupenky a odvezie vás pohodlne k jednotlivým múzeám. Pri hlavnom vchode je aj časť, ktorá je úplne zdarma a ponúka stručný prehľad o celom útoku. Po spoznaní havajskej histórie sme sa presunuli na jednu z najkrajších pláží ostrova a tou je zátoka Hamameua Bay. Raj pre šnorchlistov a zároveň chránená oblasť, kde sa platí vstupné, čo im ale až tak nevyčítam, pretože tu bolo naozaj čisto a krásne. Tak ako na takmer každej havajskej pláži, vysoké palmy, biely piesok a nádherná voda, v ktorej môžete len kúsok od brehu pozorovať koraly a farebné rybky.

Pearl Harbor

Pearl Harbor

Pearl Harbor

Hanauma Bay

Hanauma Bay

Havaj

Ďalšie krásne pláže sa nachádzajú na východnom pobreží severne od Hamameua Bay. Prvou je Lanikai beach a Kailua. Viac času sme strávili na Kailua, kde sme boli fascinovaní jemným bielym pieskom. Kailua je aj mestečko, odporúčam navštíviť vynikajúci obchod s čerstvými šťavami Lanikai Juice. Centrum je maličké, môžete sa zastaviť na mini trhu Kalapawai alebo na výbornú rybu a Mai Tai v niektorej z reštaurácií. Okrem krásnych pláží sa na Oahu nachádzajú aj vodopády a s nimi spojené množstvo vychádzok cez zelené lesy Havaja. Najkrajšou prechádzkou, ktorú sme na Havaji absolvovali bola určite cesta k vodopádom Manoa Falls. Samotný vodopád bol v podstate normálny, keď si ho porovnám s tými na Islande :). No cesta k nemu stála za to. Doslova džungľa ako z filmu Tarzan, obrovské stromy, exotické kvety, tie najrôznejšie vône a množstvo, množstvo bambusov. Všetko neuveriteľne zelené, chodník miestami dosť zablatený, no určite odporúčam, cesta k vodopádu trvá cca 45 minút. A nezabudnite na dobrú obuv :).

Manoa Falls

Manoa Falls

Manoa Falls

Ďalším krásnym miestom je Valley of the Temples, kde sa nachádza chrám The Byodo-In Temple. Je to oáza pokoja, upravený zelený trávnik v celom areáli pripomína skôr golfové ihrisko, no v skutočnosti ide o komplex chrámov a zmes náboženstiev. Do najväčšieho z nich – Byodo-In Temple sa platí aj vstupné, no prechádzka po záhrade stojí za to. Nechodí sem až toľko turistov, čiže je to veľmi tiché a útulné miesto.

Byodo Templea

Byodo Temple

Posledný deň na ostrove Oahu sme strávili cestou na severné pobrežie, kde sme si mysleli, že konečne uvidíme poriadne havajské vlny a profesionálnych surfistov. Žiaľ vybrali sme si zlé ročné obdobie :). Najväčšie vlny sú tu v zime, naopak v lete sa aj severné pobrežie mení na pokojnú zátoku vhodnú na kúpanie. Zastavujeme sa na Kawela Bay, krásnej pláži neďaleko luxusného hotela na ktorej sa dá aj šnorchlovať. Nevynechali sme ani plážový bar a osviežili sa domácim mai tai. Len kúsok od Kawela Bay je divokejšia pláž Turtle Bay, na ktorú sme nenašli oficiálny príchod, zastali sme pri ceste a pomedzi stromy sme prešli na pláž. Ale je to jedno či ide o upravenú hotelovú alebo divokú zarastenú pláž, každá jedna je krásna a čistá s tyrkysovou vodou. Ak by ste na Havaj cestovali v zime a chceli by ste vidieť poriadne vlny a surfistov, jedna z top pláží na tento účel je Waimea beach. V našom prípade bola opäť voda pokojná, no napriek tomu sme si deň na severnom pobreží užili, jediné čo nás trochu zdržalo bola zápcha smerom späť na juh. Pre deti sa na severo-východnom pobreží Oahu nachádza takzvané Polynesian Cultural Centre, kde sa každodenne konajú tanečné a hudobné hula show či iné predstavenia, môžete sa tu člnkovať, dozvedieť sa čo najviac o polynézskej kultúre, vychutnať si jednu z reštaurácií či rôznych atrakcií pripravených pre deti. Hula show a teda typický havajský tanec samozrejme neodmysliteľne patria k Oahu. Asi každý pozná čiernovlasé tančenice so slamenými sukňami a kvetinovými vencami. Najznámejšou show je večerné predstavenie (zdarma) na Kuhio beach, treba si len dopredu pozrieť, ktoré dni sa show organizuje. My sme mali na Kuhio hula show trochu smolu, v období keď sme tu boli mali pauzu, ale vynahradili sme si to na Kauai, kde sme sa zúčastnili show v Coconut Marketplace.

Oahu

Kawela Bay

Náš pobyt na Oahu sa pomaly blíži ku koncu a začíname sa tešiť na nové dobrodružstvo druhého havajského ostrova – The Big Island. Odnášame si spomienky na najkrajšie pláže aké sme kedy videli, na užasnú prírodu, podmorský svet, vynikajúce jedlo či betónovú džungľu Honolulu. Tak ako sme po dovolenke na Havaji zistili, každý z ostrovov je iný a svojský a veľmi ťažko povedať, ktorý je krajší alebo stojí viac za návštevu. A práve Oahu je možno niekedy turistami tak trochu zanedbaný, pretože veľa z nich strávi pár dní na Waikiki a odletí na ďalší ostrov. Ja osobne by som sa na Oahu veľmi rada vrátila, pretože mám pocit, že ani za ten týždeň sme nestihli a nevideli úplne všetko. Mahalo!

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *