Odlet na britské ostrovy – Londýn

Dňa 6.11.2010 o 16.00 nastupujeme do ryanairského lietadla a o 2 a štvrť hodinky vystupujeme na londýnskom letisku Stansted. Londýn má okrem toho ďalšie letiská a to – Luton, Heathrow a Gatwick. Cesta do centra mesta trvá približne hodinku, pokiaľ máte šťastie a netrafíte nejakú poriadne veľkú zápchu. Zápchy sú v Londýne veľmi časté, nám sa „pošťastilo“ v oboch smeroch mierne meškanie. Ale nebolo to nič hrozné :). Prepravu medzi letiskom a Londýnom poskytujú viaceré spoločnosti, najlepšie bude ak si pozriete odchody autobusov a ceny na tejto stránke. My sme využili spoločnosť easybus, cena na 2 osoby za spiatočný lístok bola približne 20€. Dobre si pozrite na akej zastávke máte vystúpiť, pretože autobusy stoja rôzne, medzi také najznámejšie zastávky patrí Baker Street a Victoria. Čo mňa osobne veľmi zaujalo pri príjazde do Londýna boli ich domy. Väčšina blízko natlačená na sebe, no napriek tomu boli všetky nové, pekné, čisté a každý mal malú upravenú záhradku. Keď sme vstúpili do centra začalo dosť husto pršať a keďže sa už zotmelo, nevedeli sme kde presne máme vystúpiť. Autobus zastal na Baker Street a takmer všetci cestujúci vystúpili. Preto sme si mysleli, že sme už asi na konečnej, čiže vystúpili sme aj my.

S jedným malým dáždnikom sme sa tlačili k sebe a snažili sa zistiť ako máme pokračovať ďalej. Náš hotel sa nachádzal podľa údajov, čo sme mali zistené len 15 minút od centra, preto sme predpokladali, že už budeme niekde blízko. Našťastie sme však mali v mobile GPS a to nám ukázalo, že náš hotel je ešte poriadny kusisko od nás. Začali sme šľapať, ale počasie bolo dosť zlé a po únavnom asi 45 minútovom chodení sme sa nakoniec rozhodli zavolať si taxík. Na jednej strane to bol zážitok, pretože londýnske taxíky sú všetky rovnakej čiernej farby a šofér na opačnej strane len dopĺňal takú zvláštnu historickú atmosféru :). Keď sme mu povedali, že chceme odviezť do hotela Wellington, ktorý sa nachádzal na Vincent Square, tak sme si boli istí, že nás zavezie až pred vchod. Suma na počítadle kilometrov však dosť rýchlo stúpala a preto sme boli veľmi šťastní, keď konečne zastal a oznámil nám, že sme už tu. Miesto toho aby sme si skontrolovali či sme dobre a či vidíme náš hotel, tak sme sa rýchlo ponáhľali von a zaplatili mu okolo 6 libier (viezli sme sa tak okolo 5 minút). A až keď taxík odišiel zistili sme, že vôbec nevieme kde sme a hotel sme samozrejme nevideli. Ale opäť nás zachránilo naše GPS a našťastie sme neboli ďaleko, približne 10 minút pešo.

 

Aj keď už bolo dosť neskoro, keďže náš pobyt v Londýne bol dosť krátky, rozhodli sme sa aspoň pre krátku prechádzku po meste. Po chvíľke sme sa ocitli pri slávnom Big Bene a rieke Temža, na ktorej druhej strane bolo veľké Londýnske oko. Všetko bolo krásne vysvietené, preto sme ešte urobili pár fotiek a vrátili sa na hotel do postelí.
LondýnLondon Eye

Spoznávame Londýn – Tower Bridge, londýnske múzeá a večer na London Eye

Zobudili sme sa do krásneho slnečného dňa (čo je začiatkom novembra v Londýne dosť nezvyčajné) a hneď po raňajkách sme pokračovali v spoznávaní mesta. Ako prvý sme sa rozhodli navštíviť známy most Tower Bridge, blízko ktorého sa nachádza aj pevnosť s rovnakým názvom Tower. Tieto dve miesta však už neboli od nášho hotela najbližšie, preto sme museli využiť mestskú dopravu. Autobusová stanica Victoria sa od nás nachádzala len 10 minút pešo, čiže najskôr sme išli tam a zisťovali sme ako je to s lístkami na metro alebo aj iné druhy dopravy. Opäť sa odkazujem na internetovú stránku, zameranú na dopravu po Londýne, kde si môžete všetky informácie podrobne nájsť. Veľmi sa oplatí zaobstarať si takzvanú Oyster Card, ktorú dostanete kúpiť priamo na Victoria Bus Station, len si vystojíte radu a túto kartu Vám hneď vydajú na toľko dní koľko potrebujete. Môžete ju využiť v metre, autobusoch aj električkách. Ceny sa veľmi líšia, čiže najlepšie bude ak si ich pozriete na vyššie uvedenej stránke.

Našou prvou zastávkou bol most Tower Bridge. Najskôr sme sa k nemu chceli dostať metrom, ale práve tá trasa bola v tom momente zatvorená, preto sme využili typické anglické červené autobusy – doubledeckers. Cesta v ňom je trochu adrenalínový zážitok, hlavne ak si sadnete na druhé poschodie hneď k oknu. V niektorých chvíľach sa mi zdalo až neuveriteľné ako ľahko sa ten autobus prešmykol cez uzučké londýnske ulice. Ak pôjdete k Tower Bridgu metrom, najlepšie je ak vystúpite na Tower Hill. Ak pôjdete iným druhom dopravy, vystúpte na zastávke Tower Gateway. Teraz pár informácií k mostu Tower Bridge – je to zdvíhací most nad riekou Temža, ktorého dominantou sú dve vyhliadkové veže, na ktoré sa samozrejme môžete ísť pozrieť. Uvidíte tu rôzne dokumenty, filmy, fotografie zo stavby mosta a tiež prehliadku pôvodného parného systému, ktorý slúžil na zdvíhanie mostných rámov. Vstupné pre dospelých je približne 10€ (konkrétne to je 8 libier) a pre študentov približne 7€ (5,60 libier). My sme most obdivovali len z vonku, keďže počasie bolo krásne, nechcelo sa nám tráviť ho vnútri v múzeu. Prikladám pár foto.
DoubledeckerTower BridgeHneď vedľa mostu sa nachádza pevnosť Tower, ktorá slúžila v minulosti aj ako zbrojnica, pokladnica, mincovňa, palác, miesto popráv, observatórium a väzenie. Samozrejme tiež môžete toto miesto navštíviť a spoznať aj zvnútra, kde si napríklad môžete prezrieť kráľovské korunovačné predmety. Vstupné je dosť vysoké, pre dospelých je to 20 libier a pre študentov 17,60 libier.
Tower

TowerPotom sme opäť nastúpili na červený dvojposchodový autobus a vystúpili sme pri Britskom múzeu, ktoré sa nachádza blízko stanice metra Tottenham Court Road. Veľkou výhodou tohto múzea je to, že je pre všetkých návštevníkov zadarmo. Samotné múzeum je obrovské, nás po hodinke a pol už poriadne boleli nohy a to sme ešte ani zďaleka neprešli všetko. Je zamerané predovšetkým na históriu a umenie takmer z celého sveta, čiže vyberte si podľa mapy a plánika, ktorý dostanete pri vstupe, ktoré časti Vás najviac zaujímajú a zamerajte sa na ne. Tu je stránka múzea, kde si môžete podrobnejšie nájsť viac informácií a napríklad aj to aká výstava sa tam momentálne nachádza (niektoré výstavy sú tu len na určitý čas a často sa obmieňajú). Okrem britského múzea ďalej môžete navštíviť aj Národnú galériu, ktorá sa nachádza na známom Trafalgar Square. Môžete tu obdivovať veľké množstvo známych obrazov, jedným z nich sú napríklad Slnečnice od Vincenta Van Gogha. Ešte pár informácií k Trafalgar Square, už z názvu vyplýva, že je pripomína bitku pri Trafalgare a víťazstvo Britov nad napoleonskými vojskami. V strede námestia stojí vysoký Nelsonov stĺp tiež na pamiatku admirála Nelsona, ktorý bojoval v už spomínanej bitke pri Trafalgare.
Britské múzeumTrafalgar Square Nelson ColumnPomaly sa stmievalo a my sme sa rozhodli navštíviť už poslednú atrakciu a to slávne London Eye. Toto vyhliadkové koleso je vysoké 135 metrov a ponúka skutočne krásne výhľady. Pripravte sa na to, že si najskôr vystojíte pomerne dosť dlhú radu, potom si zakúpite lístok a nakoniec nasadnete to presklenej kabínky, ktorá Vás pomaly vyvezie až na vrchol. Existujú tu rôzne druhy lístkov, my sme si kúpili štandardný za 17 libier, ktorý okrem jazdy na London Eye platí aj do 4D kina, kde si pozriete krátky asi 10 – 15 minútový film. Keď sme tu boli my, predstavenie bolo o prezentácii Londýna vo všetkých ročných obdobiach, ale dnes Vám už možno pustia niečo iné :).
Večer sme zakončili v pizzérii na výbornej pizzi a pri červenom vínku (klasika) a na záver dňa sme sa ešte prešli po známej Oxford Street plnej obchodov, kde dokonca už aj bola krásna vianočná výzdoba – prikladám foto.
London EyeLondon EyeOxford StreetOxford Street

V uliciach Londýna, Piccadilly Circus a zakončenie pri Buckinghamskom paláci

Deň tretí – rozlúčka s hotelom Wellington, posledné raňajky a s vakmi na chrbtoch sme sa vydali metrom na Piccadilly Circus, odkiaľ je to len kúsok k známemu a rovnomennému Piccadilly Circus. Je to dopravný uzol a z jeho názvu vyplýva, že je spojený s ulicou Piccadilly. Známy je hlavne vďaka neónovým reklamám, ktoré sú tu umiestnené a tiež fontáne Shaftesbury Memorial Fountain so sochou Erosa. Čo sa ešte týka významných stavieb, ktoré sa tu nachádzajú, tak je to London Pavillon – bývalá koncertná sieň a tiež divadlo Criterion. Hneď pri Piccadilly Circus sa nachádza štvrť China Town, ktorá je tiež zaujímavou súčasťou Londýna – nájdete na nej množstvo čínskych reštaurácií a obchodov a celá ulica je ladená do čínskeho štýlu, s čínskou výzdobou a stavbami.
Piccadilly CircusPiccadilly CircusChina TownChina TownA pomaly sa dostávame na jednu z najznámejších – na londýnsku Oxford Street. Londýnčania sa už v plnom prúde pripravovali na Vianoce, všade pozdĺž tejto dlhej ulice sa nachádzala krásna vianočná výzdoba a tiež výklady obchodov boli plné vianočných gúľ, stromčekov a iných ozdôb. Práve toto je miesto, kvôli ktorému ľudia z rôznych kútov sveta chodia na nákupy práve do Londýna. Nájdete aj drahé aj lacné značky a okrem oblečenia a obuvi aj suveníry, knihy, elektroniku či potreby do domácnosti. Keby som mala viac času,strávim tu aj týždeň, ale neprišla som len kvôli nakupovaniu, čiže nakoniec som si odtiaľto priniesla len jeden kúsok, konkrétne spodné prádlo :). Ale už vtedy som si hovorila, že sa sem musím niekedy vrátiť na nákupy ( a doteraz som túto myšlienku nezrealizovala, asi pôjdem popozerať nejaké letenky :)).

Oxford Street končí pri veľkou londýnskom parku – Hyde Parku. V tomto parku sa nachádza niekoľko zaujímavých miest, mňa zaujal najviac takzvaný „rečnícky kútik„, kde sa môžu rôzni rečníci vyjadrovať na akúkoľvek tému okrem kráľovskej rodiny a zvrhnutia britskej vlády. No a keď sa ocitnete pri zastávke metra Hyde Park Corner, je to už len na skok od Buckinghamských záhrad a aj priamo od Buckinghamského paláca. Toto sídlo britského panovníka, čiže momentálne Alžbety II, je veľkou turistickou atrakciou a okrem toho sa tu konajú rôzne štátne a kráľovské akcie. Atrakciou tu je aj moment, keď sa vymieňajú stráže, my sme to síce nestihli, ale viem, že práve toto je veľké lákadlo pre turistov. Čiže ak sem rozhodnete zavítať, naplánujte si to tak aby ste to stihli – cez zimu sa výmena stráží koná každý druhý deň, v lete je to každý deň. Začína o 11:30 a trvá približne 45 minút. Takisto sa môžete ísť pozrieť aj do interiéru, časť je sprístupnená v lete pre verejnosť. Vstupné je pre dospelých 21€, ale keďže my sme neboli v Londýne v lete, palác sme nenavštívili.
Buckinghamský palácBuckinghamský palác

Náš výlet po Londýne sa blíži ku koncu. Určite som nespomenula všetky atrakcie, ktoré môžete v tomto meste navštíviť, je ich naozaj mnoho, už len napríklad keď si zoberiete múzeá. Vyhľadala som si na internete zoznam všetkých múzeí a mňa osobne najviac zaujali tieto – Arsenal Football Club Museum – múzeum známeho futbalového klubu Arsenal, Bank of England Museum – múzeum najznámejšej britskej banky – Bank of England, British Dental Association Museum – múzeum dentálnej hygieny, British Red Cross Museum and Archives – múzeum červeného kríža, Cartoon Museum – múzeum animovaných filmov, Cinema Museum – múzeum kín, Crime Museum – múzeum kriminality, Fashion and Textile Museum – múzeum módy a nemôžem zabudnúť na jedno z najznámejších – Madame Tussaud’s London – múzeum voskových figurín. Veľkou výhodou väčšiny múzeí je to, že vstupné do nich je zadarmo, čiže určite sa oplatí navštíviť ich čo najviac :).
Taktiež som zabudla ešte na jednu významnú atrakciu v Londýne a tou je Greenwichský poludník. Je to miesto, kadiaľ vedie nultý poludník, ktorý rozdeľuje zemeguľu na východnú a západnú časť. Na tomto mieste sa nachádza hvezdáreň, ktorú samozrejme môžete navštíviť a dostanete sa sem mestskou dopravou ak vystúpite na zastávke Woolwich Dockyard.
18,55 nám letelo lietadlo domov, čiže okolo 16.30 sme nastúpili na autobus, ktorý nás doviezol späť na letisko Stansted. A 22,05 sme už vystupovali na letisku v Bratislave (čas letu vychádza na 3 hodiny, ale hodinka je časovú posun, čiže čistý čas letu je 2 hodinky).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *