Oslava Nového roku pod Tatrami

Keďže pochádzam z Kremnice, kde mám za rohom hneď niekoľko lyžiarskych stredísk (Skalka pri Kremnici, Krahule, Králiky), lyžovanie patrí medzi naše obľúbené zimné aktivity. Tentokrát sme využili voľné dni na konci roka a vybrali sa oslavovať Silvester do Tatier, konkrétne do oblasti okolo Tatranskej Lomnice a Starého Smokovca. Hneď na úvod musím upozorniť, že Silvester v Tatrách je veľmi obľúbenou destináciou a teda treba ubytovanie zajednávať s poriadnym predstihom. V našom prípade bolo už takmer neskoro a na poslednú chvíľu sme našli jeden voľný apartmán v Novej Lesnej (5 minút autom od Smokovca alebo 10 minút od Tatranskej Lomnice).

Náš výlet sa začína po zaparkovaní (a poriadne dlhom hľadaní parkovacieho miesta) v Starom Smokovci. Ideálny deň na prechádzku – nádherné počasie, sneh, kopec ľudí, ideálna predsilvestrovská atmosféra. Pred výstupom na Hrebienok sme sa posilnili vynikajúcimi koláčikmi a kávou v Cukrárni od Elišky. Odtiaľ je to už len kúsok k začiatočnému bodu chodníka vedúceho na Hrebienok. Ak by sa vám nechcelo na Hrebienok šľapať pešo, dá sa sem za pár minút vyviezť pozemnou lanovkou. Prechádzku ale určite odporúčam, hlavne počas slnečného dňa. Vedie tu aj sánkarská dráha, takže kde tu sa budete musieť vyhýbať akčným bobístom a sánkarom :). Prípadne cestou dole si môžete sánky požičať a zviesť sa na nich až do Smokovca (a tam ich vrátiť).

Hrebienok

Hrebienok je známy z viacerých dôvodov – okrem samotného krásneho výhľadu a začiatku sánkarskej dráhy (tá je v prevádzke aj večer) je tu v zime ľadový palác, krásne veľké iglu do ktorého vnútra sa môžete ísť pozrieť a obdivovať ľadové sochy. Túto zimu bol takzvaný tatranský dóm inšpirovaný barcelonskou Sagradou Familiou.  Hrebienok je aj začiatočným bodom rôznych turistických trás, napríklad na Slavkovský štít alebo do Studenej doliny. My sme sa po výstupe na Hrebienok zašli občerstviť do neďalekej Bílikovej chaty, posilnili sa teplou kapustnicou a držkovou polievkou a samozrejme nesmel chýbať hrejivý tatranský čaj. Ďalej náš okruh smeroval až k Studenovodskému vodopádu, kde bola poriadna kosa až nám tuhli roky aj nohy preto sme utekali k Rainerovej chate, ktorá je neďaleko a znovu sa zahriali (klasický tatranský čaj je v takej zime naozaj lahoda). Vymrznutí sme sa rozhodli vrátiť na Hrebienok a do Starého Smokovca. Na druhý deň nás čakala lyžovačka, takže sme si ešte chceli trochu oddýchnuť. V Novej Lesnej, kde sme boli ubytovaní sme našli výbornú reštauráciu – Koliba Tatry s domácou slovenskou kuchyňou. Pri teple krba sme zakončili predsilvestrovský večer.

Hrebienok

Studenovodský vodopád

Studenovodský vodopád

Presne na Silvestra sme si to ráno namierili do Tatranskej Lomnice odkiaľ sme sa lanovkou vyviezli až do Lomnického Sedla. V Lomnici som bola lyžovať po prvýkrát a najväčšie obavy som mala zo zjazdovky až hore v sedle, pretože je to čierna trať, ktorá býva často zľadovateľá. Keď sme tu už ale boli tak mi to nedalo aspoň jednu jazdu vyskúšať a dobre sme urobili. Začiatok zjazdovky je síce trochu strašidelný, prvý pohľad na strmý kopec určite veľa ľudí vystraší, ale po najstrmšej pasáži je široký kopec, ktorý sa mne osobne páčil oveľa viac ako nižšie položená červená zjazdovka. Takže sme sa v sedle poriadke vylyžovali, celý čas sme mali výhľad na Lomnický štít, ktorý je odtiaľ „na skok“. Sledovali sme lanovku, ktorá ide zo Skalnatého plesa až na samotný vrchol, kde tu sa nám stratila v oblakoch. Po celodennom lyžovaní sme sa vybrali na silvestrovskú večeru priamo v Lomnici v reštaurácii Stará mama. Opäť výborná slovenská kuchyňa, samotná reštaurácia je veľmi pekne zariadená, jednotlivé stoly sú ako keby samostatné miestnosti s oknami, čiže je tu súkromie hlavne pre väčšie skupiny návštevníkov.

Tatry

Tatry

Príchod nového roka sme oslávili na našom apartmáne v Novej Lesnej s výhľadom na tatranské štíty, kde sme v diaľke sledovali ohňostroje. Po celom dni vonku na lyžiach sa nám už večer do ulíc nechcelo a radšej sme si vychutnali silvestrovskú atmosféru v teple pri pohári dobrého vínka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *