Predvianočné Zakopané a Krakov

Tesne pred Vianocami sme sa rozhodli spraviť si výlet neďaleko do Poľska a to konkrétne do mestečka Zakopané a ešte severnejšieho Krakova. Pre Slovákov žijúcich na severe Slovenska je Zakopané doslova za rohom, od hraníc na Orave je to 25 minút cesty autom. V porovnaní so stredným Slovenskom tu bolo 8. decembra toľko snehu ako v rozprávke. Krásna biela krajina nám hneď zlepšila náladu, trošku aj poletoval sneh a po zaparkovaní pri hoteli sme sa hneď išli ohriať do cukrárne Samanta. Výborná káva a koláče za super ceny :). Čo sa týka cien, v Poľsku sa platí zlotymi a odporúčam si buď zameniť eurá za zloty priamo v Zakopanom alebo platiť väčšinu vecí kreditkou. Dávajte si však pozor pri platení kartou aby ste vždy vybrali platbu zlotymi a nie eurami, pretože prevodný kurz pri platbe eurami je veľmi nevýhodný.

Centrum Zakopaného je v okolí ulice Krupówki, kde nájdete množstvo obchodov, reštaurácií a kaviarní. Je tu dobrý výber športového oblečenia a vybavenia, keďže Zakopané je aj známou lyžiarskou lokalitou. Na spodnom konci ulice sa dostanete k dolnej stanici pozemnej lanovky, ktorá vás vyvezie na vrch Gubalowka. Druhým a častejšie navštevovaným vrchom je Kasprowy Wierch. Naň sa dá vyviezť lanovkou, ku ktorej sa dostanete buď autobusom alebo taxíkom. Autobusy odchádzajú z viacerých miest v centre, pri ulici Krupówki je to neďaleko obchodu Reserved na ulici Tadeusza Kościuszki. Cenovo je samozrejme autobus o dosť výhodnejší, za spiatočný lístok zaplatíte 6 zlotych na osobu, za taxi je to 25 zlotych len za jednu cestu. Autom sa k spodnej stanici lanovky dostať nedá, pretože je tu časť cesty od kruhového objazdu uzatvorená. Lístok na lanovku si môžete kúpiť aj online alebo priamo v stánku pred nástupom, ale dajte si pozor na otváracie hodiny, my sme sem prvýkrát prišli okolo pol 3 poobede a posledná jazda hore bola o 14.00. Čiže záleží od sezóny, cena spiatočného lístka stojí od 63 po 99 zlotych na osobu. Cesta hore trvá asi 15 minút s tým, že treba raz presadnúť no a po vystúpení na vrchole Kasproweho Wierchu sa vám naskytne očarujúci výhľad. Mali sme šťastie na krásne slnečné počasie a výhľad na Tatry (vrátané nášho slovenského Kriváňa) sme si naozaj užili. Na Kasprowom sa v zime aj lyžuje, keď sme tu boli my, lyžiarska sezóna ešte nebola otvorená, ale svahy sa už pripravovali na čoskoré otvorenie.

Zakopané

Hotel Aries Zakopané

Hotel Aries Zakopané

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch

Večer v Zakopanom sme zakončili veľmi dobrou večerou v reštaurácii Casa Mia a v hoteli Aries vo výbornom wellness. Na druhý deň sme sa cestou do Krakova zastavili v ďalšom wellness s názvom Goracy Potok. Odporúčam navštíviť hlavne ak sem prídete v lete, vonkajšie bazény sú naozaj veľké a zabavia sa tu dospelí aj deti (napríklad v lanovom parku :)). Z Goracieho Potoka je to ešte cca hodina a pol do Krakova ak budete mať šťastie a nechytíte zápchu. My sme také šťastie nemali (do Krakova sme prichádzali v piatok poobede) a stáli sme cca pol hodinku v zápche na začiatku mesta. Ubytovali sme sa v apartmáne Relaks, ktorý je cca 10 minút chôdze od centra Krakova. Za parkovanie sa platí cez pracovné dni od 10.00 do 20.00 večer, víkendy sú zdarma. Ale nie všade v centre sa dá prejsť autom, niektoré zóny sú pre osobné autá uzatvorené. Odporúčam si dopredu pozrieť túto mapu a podľa nej si vybrať parkovacie miesto. Šoférovanie v Krakove nieje ale nič príjemné, doprava je hustá, chodia tu električky a vodiči nie sú vždy veľmi ohľaduplní.

Centrum Krakova je krásne, historické, tak trochu mi niektoré budovy pripomínali Viedeň. Hlavné štvorcové námestie sa nám ukázalo v plnej kráse počas Vianoc, vysvietené stánky s najrôznejšími dobrotami a pódiá, na ktorých každú chvíľku vystupovali nejaké súbory a kapely. Pochutnali sme si na domácich pirôžkoch a oštiepku s lekvárom a popri tom sme si vychutnali pohľad na všetky tie známe budovy ako bazilika Mariacka alebo tržnica Sukiennice. Najobľúbenejšími uličkami vedúcimi z námestia sú Floriánska ulica, na ktorej nájdete kopec obchodov, reštaurácií a kaviarní alebo Slawkowska ulica.

Krakov

Krakov

Krakov

Krakov

Krakov

Okrem historického centra stojí za návštevu aj Wawelská katedrála, ku ktorej sa dostanete smerom na juh od centra smerujúc ku štvrti Kazimierz. Katedrála bola miestom korunovania poľských kráľov a niekoľko z nich je tu aj pochovaných. Táto gotická stavba je viac ako 900 rokov stará a je to naozaj krásne architektonické dielo. Naša prechádza pokračovala okolo katedrály až do štvrte Kazimierz, kde sme sa zúčastnili takzvanej únikovej hry. Ide o to, že vás na 60 minút zavrú do jednej alebo viacerých miestností a vy sa do hodiny musíte pomocou rôznych úloh dostať von. Je to zábava hlavne ak vás je viac, ale úniková hra v Prahe sa nám páčila trochu viac :). Po hre sme vyhladli a zamierili si to do reštaurácie Starka, ktorú môžem naozaj odporúčať, ale dopredu si spravte rezerváciu. Výborné domáce špeciality spojené často aj so živou hudbou (v našom prípade piatok večer). Štvrť Kazimierz je plná výborných reštaurácií a ceny sú tu o niečo lepšie ako v historickom centre.

Krakov

Krakov

Krakov

Krakov

Na druhý deň sme sa hneď ráno vybrali na celodenný výlet do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau neďaleko mesta Oswienčim. Cesta trvá približne hodinku od Krakova, odporúčam kúpiť lístky cez internet, robia sa sem 3 hodinové a 6 hodinové vstupy so sprievodcom alebo aj individuálna prehliadka, ktorú ale veľmi neodporúčam, pretože práve vďaka sprievodcovi sa dozviete tie najzaujímavejšie informácie. Samotné miesto je plné hrôzostrašných emócií, nemusím asi vysvetlovať podrobnosti, ale myslím si, že ak máte cestu do Krakova a jeden deň voľna, do tábora sa určite zájdite pozrieť. Dozvedeli sme sa veci, ktoré sa ani nedajú predstaviť a všetky tie hrôzy podčiarkovali jednotlivé časti múzea ako miestnosť plná vlasov, topánok, plynové komory alebo „ubytovne“, kde ľudia spali v blate na studenej zemi. Pre predstavu pár fotiek, vlastný dojem si urobíte sami ak sem prídete na návštevu. Čo sa týka celkovej organizácie pre turistov, je to tu trochu chaotické, za všetko sa platí navyše (WC, parkovanie, úschovňa batožiny), na začiatku vás čaká prehliadka ako na letisku a v časti Birkenau sa pripravte na poriadne blato (naša sprievodkyňa to okomentovala: „Dúfam, že máte náhradné topánky :)“.

Auschwitz

Auschwitz

Auschwitz

Auschwitz

Auschwitz

Birkenau

Birkenau

Birkenau

Pod večer sa vraciame do Krakova a vychutnávame si posledný večer v Poľsku vianočnú atmosféru, trhy, dobré jedlo, vianočné koledy a prechádzku mestom :). Ráno sa pomaly poberáme smerom domov, ale naplánovali sme si ešte poslednú zastávku a to soľnú jaskyňu Wieliczka, ktorá sa nachádza hneď pri Krakove. Je to jedna z najstarších baní na svete a asi jej najznámejšou časťou je kaplnka a veľká sieň, kde sa konajú svadby a oslavy. Jaskyňa je obľúbenou zastávkou turistov, preto si určite dopredu rezervujte lístok. My sme to podcenili a nakoniec sme Wieliczku nemohli navštíviť, lebo z časových dôvodov sme nemohli tak dlho čakať (vstup je so sprievodcom).

Krakov

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *