Rôzne tváre Gran Canarie

Gran Canaria je ostrov, na ktorý sa oplatí ísť v podstate hocikedy v roku. Teploty ani v zime neklesnú príliž nízko a viem si živo predstaviť prechádzky po plážach Gran Canarie kým u nás straší zima s teplotami pod -10.

Momentálne sa sem dá dostať z Viedne s Laudamotion. My sme leteli v čase keď ešte tento let nebol v ponuke a teda museli sme ísť s prestupom. Cestou tam sme si prezreli Madrid a spiatočná letenka nás vyšla na cca 120 Eur.

Gran Canaria

Ak chcete na ostrove trochu aj popozerať jednotlivé oblasti Gran Canarie, určite sa oplatí požičať si auto. My sme zajednali cez spoločnosť Cicar a boli sme veľmi spokojní. Ubytovanie sme si zajednali v meste Maspalomas. Maspalomas sa považuje za dovolenkovú mekku Gran Canarie, s dlhou plážou, rušným centrom a ľahkou dostupnosťou z letiska. Celkovo je ostrov malý, takže v podstate nikam nebudete veľmi dlho cestovať. Len niektoré cesty vo vnútrozemí sú poriadne kľukaté, ale o tom neskôr 😊.

Začíname v Maspalomas a okolí

Maspalomas je prímorské mestečko na juhu Gran Canarie a z hlavného mesta a aj z letiska sem vedie diaľnica. V lete je dlhá pláž plná dovolenkárov, ráno bežcov či turistov smerujúcich na pieskové duny. Duny sú v Maspalomas veľkou atrakciou. Sú hneď pri pláži a najkrajšie sú pri východe či západe slnka. Odporúčam rannú prechádzku ešte pred raňajkami. Niekoľko kilometrov od dún je ďalšia časť Maspalomas nazývaná Meloneras s majákom a luxusnejšími reštauráciami či obchodmi. My sme sem zašli na aute, pretože pešo je to dosť ďaleko. Takisto je tu niekoľko hotelov a nákupné centrum. Ak hľadáte ubytovanie v Maspalomas, jednoznačne odporúčam hotel Gold by Marina. Perfektné raňajky, veľké izby, bazény, rôzne aktivity počas dňa. Na pláž je to kúsok, asi 10 minút chôdze. Pláž v Maspalomas je dlhá, popri nej vedie promenáda s reštauráciami.

Gran Canaria Maspalomas
Gran Canaria Maspalomas

Západne od Maspalomas je ďalšia krásna pláž s ešte pokojnejšou a tyrkysovou vodou. Volá sa Playa de Amadores a je to malá zátoka oddelená od mora kamenným vodolamom. Okolo sa rozprestierajú skalnaté kopce, typické pre sopečnú Gran Canariu. Juh ostrov je dosť kamenistý a suchý. Keď sme cestovali z letiska smerom do Maspalomas, bola som prekvapená aké sucho tu je. Čakala som, že Gran Canaria je najzelenší z kanárskych ostrovov. Nakoniec som po pár dňoch zistila, že sever a vnútrozemie je zelené, juh je veterný a oveľa suchší.

Obľúbené Puerto Mogan

Asi pol hodinku cesty autom od Maspalomas je malé mestečko Puerto Mogan. Toto miesto sa mi na ostrove páčilo najviac a to práve vďaka útulnému centru, výborným reštauráciám a samotnej architektúre. Biele domčeky s červenými strechami zdobené fialovými kvetmi boli neuveriteľne fotogenické. Bol tu oproti Maspalomas oveľa väčší kľud, jedinou nevýhodou bola o dosť menšia pláž. Na poobednú či večernú prechádzku jednoznačne odporúčam a ak vás prepadne hlad, je tu vynikajúca kubánska reštaurácia Restaurante Cuba 58 Al Sur a tiež domáca kanárska reštaurácia Taberna Mar Azul.

Gran Canaria Puerto Mogan

Kľukaté cesty do vnútrozemia Gran Canarie

Pre milovníkov turistiky je Gran Canaria ideálnou destináciou. Rýchlo a ľahko sa dostanete do jednotlivých oblastí ak si požičiate auto. My sme si auto zajednali cez Cicar – lokálnu požičovňu, ktorú určite odporúčam. Bez problémov sme mali zajednané 2 autá na týždeň (keďže nás bolo 6).

Jednou z najznámejších turistických oblastí je Rocque Nublo v strede ostrova. Dominantnú skalu je vidieť už z parkoviska a vedie k nej príjemná cca hodinová cesta. Známe je aj pozorovanie hviezd v okolí Rocque Nublo, buď sem môžete zájsť s organizovaným zájazdom alebo sa sem len jednoducho vybrať autom :). Okrem Rocque Nublo sme sa zastavili pri sopke Pico de Bandama, odkiaľ je krásny výhľad na okolitú krajinu. Ako som hovorila, že juh ostrova bol veľmi kamenistý a suchý, tu platil opak. Všetky polia na okolo boli zelené, niektoré obrastené viničom či inými rastlinami. Čím viac zachádzate to vnútrozemia, tým viac sa zužujú a kľukatia cesty.

Gran Canaria

Surferský raj Las Palmas

Hlavným mestom Gran Canarie je Las palmas. Mesto má historické centrum, pláže a surferské možnosti. Popri pláži Playa de las Canteras vedie dlhá promenáda, ktorú obkolesujú mnohé kaviarne a reštaurácie. Okrem toho môžete z promenády sledovať desiatky surfistov, ktorí sa práve snažia chytiť tú správnu vlnu 😊. V čase ked sme tu boli my boli dosť veľké vlny, takže sme pokus o surfovanie radšej zamietli.

Gran Canaria Playa de las Canteras
Gran Canaria Playa de las Canteras

Nie ďaleko od pláže je známe akvárium, kde na viacerých poschodiach uvidíte tie najrôznejšie ryby a morské živočíchy. Ak budete na Gran Canarii s deťmi, návštevu akvária určite odporúčam. Ale aj pre nás dospelých to bol veľký zážitok. Hlavne veľký vodný tunel alebo vysoké akvárium, kde sme videli ako potápači kŕmia rybky. Dokonca sa jedna potápačka zamotala do šnúry, ktorá ju držala na dne akvária. Čiže sme videli malú záchrannú akciu ako druhá potápačka pomáhala tej zamotanej dostať sa nad hladinu.

Gran Canaria Las Palmas

Výlet do pichľavej záhrady a krásne mestečko Teror

Asi pol hodinku cesty od Maspalomas (ale opäť po kľukatých cestách) nájdete kaktusovú záhrady Cactualdea park. Park je najväčším kaktusovým parkom v Európe. Hneď po vstupe sme si sadli do malého bufetu, kde nám pani pripravila nápoj zo zvláštnych červených kaktusov (chuťovo pripomínal cviklu).

Mali sme šťastie, lebo v čase keď sme boli v parku tu skoro nikto nebol. Pokojné poobedie rušili len dotieravé sliepky a kohúty, ktoré pobehovali po celom areáli za nami a pýtali jesť 😊. Kúpili sme si pre ne pri vstupe zrno, takže sme im boli samozrejme veľmi sympatickí 😊. Prechádzka celou záhradou vám zaberie tak cca hodinku. Okrem kaktusov je tu aj malá vinica, v ktorej sa možno v hlavnej sezóne aj podáva víno.

Gran Canaria

Cestou z kaktusovej záhrady smerom do Maspalomas odporúčam zastávku v reštaurácii Las Canadas. Je to opustená reštaurácia na kopci v strede kľukatej cesty. Je tu veľmi pekný výhľad na okolitú krajinu a výborné jedlo. Zelené papričky padron pepper samozrejme nemohli chýbať 😊. A karafa sangrie :).

Mestečko Teror sa objavuje vo veľa sprievodcoch a internetových odporúčaní čo navštíviť na Gran Canarii. Hovorí sa o nom, že je to najkrajšie mesto na celom ostrove. Môžete tu vidieť tradičné domy, baziliku či posedieť si v jednej z lokálnych reštaurácií. Názov mesta je síce trochu odpudivý, ale opak je pravdou. Mestečko je umiestnené v horách takže okrem peknej architektúry tu máte výhľad aj na okolité hory. A aj samotná cesta do mesta je zážitok sám o sebe.

Gran Canaria Teror

Týždeň na slnečnej Canarii sa končí. Ak hľadáte oddych s kombináciou turistiky prípadne surfovania, je toto miesto pre vás to pravé. Zlatisté pláže, romantické západy slnka a okrem toho chutné jedlo a možnosti surfovania či turistiky.