Sicília – krásna aj chudobná

Večer 9.7.2014 s približne 90 minútovým meškaním odlietame z Bratislavy smer Trapani – mestečko na severozápade talianskeho ostrova Sicília. Čaká nás približne 2 hodinový let a približne o jedenástej večer pristaneme na malom letisku Birgi neďaleko Trapani.

Sicília je najväčší ostrov v Stredozemnom mori, patrí Taliansku a jej hlavným mestom je Palermo nachádzajúce sa na severe ostrova. Čo sa často spája s týmto ostrovom je mafia, výborná kuchyňa a slávne marsalské víno, chudoba, ale aj krásne pláže a dovolenkové strediská. Veď práve tu sa nachádza najkrajšia talianska pláž San Vito lo Capo.

Po našom pristátí v Birgi sme sa vybrali k stánku požičovne áut Avis (zajednávali sme cez stránku rentalcars.com) a vyzdvihli sme si náš Peugeot, ktorý sme mali požičaný na celý pobyt. Pôvodne sme si chceli auto požičať až v centre Trapani, ale takmer všetky stránky ponúkali len možnosť vyzdvihnutia a vrátenia auta na letisku. K požičovni nemám žiadne výhrady, všetko bolo tak ako sme očakávali, za týždeň sme zaplatili 226€ plus benzín cca 55€. Z Birgi je to do Trapani približne 19 km a hneď na úvod veľké upozornenie k šoférovaniu. Neplatia tu takmer žiadne pravidlá, šoféri jazdia z pruhu do pruhu, nerešpektujú stopky ani daj prednosť v jazde a niektorí dokonca ani semafór. Okrem toho pozor na cyklistov a jazdcov na motorkách alebo skútroch a samozrejme aj na chodcov. Je to tu jeden veľký chaos a treba sa naozaj naplno sústrediť na jazdu hlavne ak nie ste zvyknutí na šoférovanie. Ak po Vás trúbia radšej to ignorujte, pretože Sicílčania trúbia skoro na všetko.

Auto môžete parkovať buď na modrých alebo bielych zónach. Biela zóna je zdarma (označená bielymi čiarami) a asi najväčším priestorom je veľké parkovisko na Piazza Vittorio Emanuele. Nám ho odporučil domáci, že je to vraj bezpečné a bezplatné parkovisko, no mám výhrady aj k jednému aj k druhému. Každý večer keď sme sem prišli zaparkovať sa na nás vyrojilo niekoľko černochov tváriacich sa, že vyberajú parkovné, ale nakoniec chceli len 1€ do vlastného vrecka. No a keďže sme sa báli o svoje auto, pretože spoluúčasť za škodu tu bola naozaj vysoká (cca 1200€) radšej sme im to 1€ vždy dali. Ďalšia vec čo sa nám tu stala a nikomu ju neželám bolo raz večer keď sme sa prechádzali neďaleko tohto parkovisko a len sme si zrazu všimli, že je celé prázdne. Vrátane nášho auta zmizlo ďalších cca 100 áut čo tam ešte večer parkovalo. Hneď sme zastavili policajtov, ktorých sa tam dosť veľa prechádzalo a pýtali sa čo sa stalo. Našťastie nešlo o žiadnu hromadnú mafiánsku akciu, ale len o festival, ktorý sa mal konať presne na danom parkovisku. A my sme si len nevšimli tabule, ktoré upozorňovali, že tam nesmieme parkovať. Auto nám odtiahli do neďalekej odťahovky, tam sme zaplatili 37€ za odtiahnutie a všetko bolo ok :).

Piazza Vittorio Emanuele

Ubytovaní sme boli v apartmánoch v centre Trapani – Il Pesco, cena na 7 nocí pre 4 osoby bola 623€. Lokalita to bola vynikajúca, do centra naozaj len pár krokov, tak isto do prístavu a na pláž cca 10 minút.

Spoznávame Trapani a poobede v historickom Erice

Trapani s populáciou okolo 70 000 obyvateľov je hlavným mestom rovnomennej provincie Trapani a v súčastnosti patrí medzi obľúbené destinácie Slovákov práve vďaka pravidelnými letmi medzi Bratislavou a týmto mestom. Mesto má veľa historických pamiatok, prístav, historické centrum, ale aj niekoľko pláží a často je to východisková stanica na mestečko na kopci Erice alebo na jeden z neďalekých Egadských ostrovov.

Ulice Trapani

My sme ako prvé navštívili historické centrum v Trapani, plné obchodíkov, reštaurácií, kaviarní a malých námestí. Centrum sa rozprestiera hlavne v okolí ulice Corso Vittorio Emanuele, Via Garibaldi alebo Via Torrearsa. Pekná prechádzka je aj v okolí prístavu alebo popri mori a plážach. Krásny výhľad je ak sa prejdete popri mori až na koniec poloostrova k veži Torre Ligny. Trapani je známe aj mnohými kostolmi a katedrálami (podobne aj celá Sicília), z najznámejších sú napríklad Chiesa del Purgatorio alebo Cattedrale di San Lorenzo.

Čo sa týka pláží, najbližšie centru sa nachádzajú pláže blízko Piazza Vittorio Emanuele a často navštevovaná je aj súkromná pláž Lido Paradiso (keď sme sa pýtali na cenu my, povedali nám, že za 1 deň sa platí 8€). Medzi ďalšie pláže patrí Mura Tramontana alebo Torre di Ligny a nám sa najviac páčilo na trochu vzdialenejšej od centra – San Giuliano. Veľmi obľúbené sú pláže Lido Marausa, skladajúca sa z niekoľkých menších pláží.

Pláž v Trapani

Trapani je známe aj vďaka lanovke, ktorá Vás vyvezie do mestečka nad Trapani – historického Erice. My sme síce nevyužili lanovku, sčasti aj preto, že sme nevedeli nájsť miesto odkiaľ presne v Trapani premáva. Takže ak sa ju rozhodnete hľadať, nájdete ju na ulici Via Capua a dostanete sa sem z centra Trapani autobusmi číslo 21 alebo 23 z námestia Piazza Vittorio Emanuele. Lanovku nájdete označenú pod názvom funivia a spiatočný lístok stojí 9€. Info o lanovke nájdete na tejto stránke. My sme sa do Erice vyviezli autom, jednu cestu sme absolvovali po veľmi úzkej a kľukatej ceste, kde sme v zátačkách pre istotu trúbili a cestou späť sme už išli klasickou širokou cestou, ktorou chodia aj autobusy.

Ulice Erice

Musím povedať, že Erice bolo jedno z top atrakcií a miest, ktoré sme počas nášho pobytu na Sicílii navštívili. Úzke, romantické uličky, obchodíky so suvenírmi a inými domácimi výrobkami, reštaurácie a takzvané pasticcerie – predajne s domácim pečivom, rôznymi keksíkmi a sladkosťami. Vynikajúca pizza, croassanty a káva a nádherný výhľad na okolitú krajinu. Pred návštevou si určite nezabudnite zobrať aspoň jeden sveter, pretože je tu dosť veterno a teplota o dosť nižšia ako dole v Trapani. Mesto sa nachádza v nadmorskej výške 800 metrov a často tento kopec priťahuje oblaky a mračná, ktoré spôsobujú nie veľmi príjemné počasie. Celé mesto je ohradené a vstup odporúčam cez bránu mesta Porta Trapani, ktorá sa nachádza hneď pri veľkom parkovisku pre turistov. Opäť je tu centrálna ulica s obchodmi a reštuaráciami – Corso Vittorio Emanuele a tiež množstvo kostolíkov napríklad Chiesa Madre alebo Real Duomo. Často navštevovaný je aj hrad Castello di Venere odkiaľ je opäť krásny výhľad. 

Výhľad z Erice

Sicílske soľné polia, marsalské víno a prímorské mestečko Mazara del Vallo

Plán na dnešný deň bola návšteva soľných polí neďaleko Trapani. Dostanete sa sem ak odbočíte na dedinku Nubia a tu už Vás budú smerovať šípky. Okrem soľných polí, mlynov a kôp soli tu nájdete aj múzeum soli. Výklad je v taliančine alebo angličtine, my sme sa žiaľ toho nášho anglického nedočkali, tak sme sa len na chvíľu vošli pozrieť dnu, urobili pár fotiek a vyšli zase von. Soľné polia v Trapani patria medzi najstaršie v Európe a túto techniku ťažby soli priniesli do Trapani starí grékovia a rimania. V 19.storočí sa vychýrená soľ začala dovážať aj do ďalekého Nórska alebo Ruska. Množstvo kuchárov túto soľ uprednostňovalo pred soľou z iných zdrojov.

Soľné polia

Okrem soli je región Trapani známy aj slávnym marsalským vínom, ktoré sa začalo vyrábať v mestečku Marsala. Víno sa vyváža do celého sveta a používa sa hlavne do jedál, pretože má výraznú chuť a vôňu a je aj o čosi silnejšie ako obyčajné vína. Marsala je však aj mesto, ktoré navštevuje množstvo turistov pre jej historické pamiatky, vynikajúce jedlo a samozrejme more a prechádzky popri ňom. My sme sa prešli celým historickým centrom, kde je kopa malých námestí s kaviarňami a pizzériami, obchody pre turistov aj domácich a nesmú chýbať špecializované obchody na víno. V týchto obchodoch nájdete však všetky vína drahšie ako keď si ich kúpite v supermarkete. My sme za fľašu marsalského vína v supermarkete zaplatili cca 6€. Centrom mesta je Piazza della Repubblica, na ktorej sa rozprestiera aj známa marsalská katedrála a kostol Chiesa Madre. Ak máte chuť navštíviť múzeum je ich tu hneď niekoľko – archeologické múzeum, kde uvidíte pozostatky z prvej púnskej vojny, viac info tu alebo tiež múzeum Complesso Monumentale San Pietro, kde uvidíte okrem iného zbierku venovanú známemu talianovi Giuseppemu Garibaldimu. Viac info o tomto múzeu nájdete na tejto stránke.

Marsalská katedrála

Približne 22 km od Marsaly na juh sa nachádza prímorské mestečko Mazara del Vallo. Ak máte chuť sa osiežiť pri mori, je toto mestečko pre Vás vhodné, inak je to pomerne kľudné miesto s menším centrom a turisti tu navštevujú hlavne múzeum Museo del Satiro Danzante, kde uvidíte slávnu sochu tancujúce satýra. V múzeu sa dozviete presne celú históriu tejto bronzovej gréckej sochy, slávna je hlavne vďaka svojej zachovanosti a veku – socha je z cca 2. alebo 3. storočia pred naším letopočtom a nájdená bola až v roku 1998. Vstupné do múzea je 6€.

Mazara del Vallo

Okrem toho v Mazare nájdete malé námestie v centre mesta s kostolmi a katedrálou a niekoľko uličiek s obchodíkmi a reštauráciami. Pár reštaurácií je aj popri mori, tie však až tak neodporúčam, my sme si do jednej sadli, ale za pár minút z nej aj odišli – v jedálnom lístku chýbali ceny, výber jedla bol veľmi slabý, doniesli nám len jeden lístok aj keď sme boli štyria a čakali sme naozaj dlho kým si nás všimli.

Slávny chrám Segesta a kúpanie sa v mafiánskom mestečku Castellammare del Golfo

33 km od Trapani sa nachádza slávne antické mesto Segesta. Kedysi bola Segesta jedným z troch hlavných miest egymského národa, ktorý obýval Sicíliu. Tvrdí sa, že Segesta bola založená vládcom Acestom a na dnešný názov ju premenovali rimania – pôvodne niesla meno Acesta alebo Egesta. Zvyšky mesta sa nachádzajú na vrchole kopca Monte Barbaro vo výške cca 300 metrov a okrem chrámu môžete navštíviť divadlo s amfiteátrom. Chrám je postavený v dórskom štýle a bol postavený koncom 5.storočia pred naším letopočtom. Predpokladá sa, že chrám nebol nikdy dokončený, čo môžete vidieť napríklad z toho, že nemá strechu. Divadlo sa nachádza na druhom, vyššom kopci od chrámu a odporúčam sa sem vyviesť autobusom za 1.50€ – lístok si kúpite v suvenírovom obchode blízko kasy, kde sa kupujú aj lístky do chrámu. Lístok do chrámu stojí 6€, vyšlapať si to k nemu musíte pešo, ale nieje to nič hrozné – cca 10 minút. Z divadla je krásny výhľad na okolitú krajinu – vinice a tiež na neďaleký záliv Castellammare del Golfo.
Segesta - divadloChrám v SegesteA práve to bola naša ďalšia zastávka – mestečko Castellammare del Golfo. Najskôr sme sa chceli prejsť po centre, ale práve sme zastihli čas siesty, čo je na Sicílii približne od 13:00 do 16:00 alebo niekde aj dlhšie. Preto sme sa rozhodli najskôr zájsť na pláž a až potom sa vrátiť do centra. Pláže sú trochu ďalej ako mesto, ale voda a piesok tu boli naozaj krásne – tyrkysové more a čistučký, zlatistý piesok. Ani ľudí tu nebolo až tak veľa a príjemne tu fúkal vietor, čiže sa dalo vydržať aj keď slnko dosť pálilo. Po pár hodinkách sme sa premiestnili do prístavu mestečka, ktorý je naozaj romantický. Staré aj nové loďky tu kotvia, na niektorých posedávajú ich majitelia a opravujú si svoje siete alebo len oddychujú a pozorujú okolie. Tu sme sa zastavili na vynikajúci obed a ak tak urobíte aj vy, určite si dajte nejakú rybku. Takmer všetky reštaurácie sa tu špecializujú hlavne na morské plody a sú tu naozaj výborné. Osviežení a posilnení sme sa ešte krátko prešli ulicami mestečka, ktoré je celé v kopci, takže sa celkom nachodíte. Mestečko je známe aj kvôli mafii, hovorí sa, že sa tu narodilo niekoľko veľkých mafiánov, ale dnes to tu dýcha hlavne pokojom, turistami a rybármi v prístave.
Castellammare del GolfoCastellammare del Golfo

San Vito lo Capo – najkrajšia talianska pláž

Dnes nás čaká vylihovanie na pláži a kúpanie sa na pláži, ktorá je považovaná za najkrajšiu v celom Taliansku. A to naozaj právom – voda gýčovo tyrkysovo modrá a piesok čistučko biely. Jediné čo je tu trochu odraďujúce je počet turistov, v čase obeda tu bola naozaj tlačenica, ale nejaké to miesto na ležanie si určite nájdete a v mori to zase nebolo také hrozné. Stačí ak prejdete trošku ďalej od brehu a hneď máte priestor na plávanie. Odporúčam si zakúpiť aj slnečník a lehátko, na celý deň 1 slnečník a 2 lehátka stoja 15€, ale je to naozaj pohodlné keď si môžete oddýchnuť od pálivého slnka.
San Vito lo CapoSan Vito lo CapoHovorím o mieste nazývanom San Vito lo Capo. Od Trapani sa nachádza cca 38 km, takže si ho určite nesmiete nechať ujsť. Mesto ako také je malé, nachádza sa tu pomerne dosť apartmánov a ubytovaní pre turistov, tiež reštaurácie a obchodíky, ale najväčšie čaro má určite už spomínaná pláž. Zaujímavá je aj preto, že v pozadí sa vypínajú krásne hory, takže Vaše fotky budú ešte o to krajšie. Parkovanie na deň stojí 5€, parkovísk je tu viac, takže sa nemusíte báť, že by ste nenašli miesto. Čo sa týka bufetov a reštaurácií na pláži, tiež je ich tu dosť, ceny sú prijateľné a výber široký – vynikajúca pizza, cestoviny alebo šaláty a tiež výborná zmrzlina a iné domáce sladkosti. Priamo na pláži tiež predávajú kúsky kokosových orechov, jeden za 1€ – my sme neodolali a bol výborný. Okrem toho chodia po pláži aj iní predajcovia ako je to zvykom takmer v každej dovolenkovej destinácii a predávajú všetko možné od nafukovačiek až po oblečenie a bižutériu.

San Vito lo Capo

San Vito lo Capo je aj destinácia obľúbená pre jej športové možnosti, čo sa týka vodných atrakcií môžete si prenajať loďku alebo vodný bicykel či odviezť sa na banáne. Ale slávne je hlavne v okuhu obľúbencov lezenia, keďže ako som už spomínala nachádzajú sa tu pomerné vysoké skaly ideálne pre tento typ športu. Blízko pláží sa nachádza aj kemping, ktorý využívajú hlavne lezci a športovci. Okrem lezenia je tu aj niekoľko jaskýň ako napríklad Caverna della Capra Guasto. San Vito je aj východiskový bod turistiky pre tých, ktorí chcú navštíviť prírodnú rezerváciu Zingaro. Táto prírodná rezervácia ma dĺžku cca 7 km a nájdete tu krásnu prírodu a výhľady na okolitú krajinu. Celá rezervácia je dostupná len pešo a jeden vchod do nej je práve zo San Vito lo Capo a druhý z dedinky Scopello. Okrem turistiky a prírody sa tu tiež nachádzajú kľudné pláže, ideálne na oddych od rušného pobrežia San Vito lo Capo. 

Scopello

Z ostrova na ostrov – Favignana

Trapani je často východiskovým bodom na Egadské ostrovy nachádzajúce sa západne od Sicílie. My sme si vybrali najväčší z nich – Favignanu. Loď premáva z prístavu v Trapani cca každú polhodinu, je tu viac lodných spoločností, my sme si vybrali spoločnosť Ustica lines. Obojsmerný lístok stál 19€. Za cca 30 minút sme vystúpili na ostrove v malom prístave s množstvom rybárov, ktorí si opravovali svoje siete. Z prístavu je to do centra cca 10 minút chôdze, centrum nájdete v okolí Piazza Madrice, Via Vittorio Emanuele alebo Via Garibaldi. Ostrov má aj niekoľko malých pláží, jedna je priamo v centre Favignany a ďalšie často navštevované sú napríklad Cala Azzurra, Cala Rossa alebo Cala Grande. Turisti tu často využívajú možnosť šnorchlovania a potápania. Nachádza sa tu aj niekoľko jaskyní a ostrov je známy aj vďaka antickej rybárskej technike nazývanej mattanza. Táto pomerne drastická technika zabíjania tuniakov sa už dnes takmer nikde nepoužíva, ale práve na Favignane sa s ňou ešte môžeme stretnúť. Ide o spustenie sietí do mora (najčastejšie v období od mája po koniec júna) a po vylovení siete s tuniakmi na nich na brehu zaútočia s nástrojmi podobnými oštepom a tuniakov zabijú. Tuniak patrí na Sicílii medzi tradičné jedlo, servírujú ho takmer v každej reštauráciii a aj napriek tejto hroznej technike sme ho ochutnali a bol naozaj vynikajúci.

Favignana

V strede ostrova Favignana sa nachádza vrch Monte Santa Caterina s hradom Castello Santa Caterina. Keďže sme počas našej návštevy opät vystihli čas siesty a počasie nebolo úplne vhodné na plážovanie, kúpili sme si v prístave jazdu výhliadkovým vláčikom za 10€ na osobu. Jazda trvala 90 minút a prešli sme prakticky celý ostrov. Sprievodca bol veľmi milý, ale po anglicky vedel naozaj len slabo, takže až tak veľa sme sa nedozvedeli :). Ale videli sme krásnu prírodu čo určite stálo za to.

Favignana

Po vláčikovom dobrodružstve sme sa ešte zastavili na kávu a zmrzlinu na námestí Piazza Madrice a tiež v jednej z talianskych pekární na domácu sladkosť cannoli. V centre sa nachádza množstvo obchodov a reštuarácií, ale je tu o dosť drahšie ako v Trapani, takže neodporúčam nejaké veľké nákupy :). Nakoniec sme sa presunuli späť do prístavu a na loď smerom do Trapani.

Cannoli

Ulice a čaro Palerma

Náš predposledný deň na Sicílii sme sa rozhodli navštíviť hlavné mesto tohto ostrova Palermo. Od Trapani je vzdialené 109 km, ale cesta vedie po diaľnici až tam, čiže je to celkom pohodlné a rýchle. Za sicílske diaľnice sa neplatí žiadny poplatok, ale nemajú ich tu veľmi veľa, takže možno aj preto. Pred cestou do Palerma sme takmer v každom cestopise čítali aby sme si dávali veľký pozor na šoférovanie v Palerme, že premávka je tam naozaj hrozná, nerešpektujú sa takmer žiadne pravidlá a všade boli odporúčania radšej nechať auto niekde v blízkom okolí (napríklad Monreale) a do Palerma sa dopraviť autobusom. Najskôr sme naozaj uvažovali nechať ho v Monreale, kde by sme okrem iného mohli navštíviť aj známu katedrálu Duomo di Monreale, ale nakoniec sme sa rozhodli, že to riskneme a pôjdeme rovno do Palerma.

Normandský palác

Našou prvou zastávkou v tomto meste boli strašidelné katakomby Catacombe dei Cappuccini, pri ktorých sme dokonca mohli parkovať zadarmo celý deň a nebolo to ani v najväčšom centre, čiže sme sa v podstate nestretli so žiadnou temperamentnou palermskou dopravou. Ale späť ku katakombám. V roku 1599 tu mnísi pochovali a mumifikovali prvú mŕtvolu – mnícha Silvestra Gubbio a umiestnili ho do katakomb. Neskôr takto umiestňovali ďalšie a ďalšie telá s tým, že po smrti ich nechali vysušiť prípadne ich natreli octom alebo mumifikovali pomocou iných techník. Okrem toho mŕtvym mníchom zanechali šaty, ktoré mali oblečené v deň svojej smrti. Spočiatku slúžili katakomby len pre mníchov, neskôr sa však aj ostatní, v tej dobe väčšinou tí majetnejší, začali zaujímať o tento spôsob pochovávania a katakomby sa preslávili. Príbuzní zosnulého platili za miesto v katakombách, keď náhodou prestali platiť, mŕtve telo sa presunulo na menej viditeľné miesto a ak začali opäť platiť, telo vrátili späť. Toto pokračovalo až do približne roku 1920, kedy sa uskutočnili posledné pohreby. Medzi poslednými tu bola umiestnená len dvojročná Rosalia Lombardo, ktorej telo je do dnes mimoriadne zachované a stále vyzerá ako keby len spala. Profesor Alfredo Salafia ju mumifikoval dovtedy nie bežným spôsobom pomocou alkoholu, glycerínu a zinkovej soli. 

Rosalia Lombardo

Vstupné do katakomb je 3€, nájdete tu okolo 8000 zosnulých a určite odporúčam navštíviť toto miesto. Telá sú tu zoradené podľa jednotlivých kategórií – muži, ženy, deti, kňazi, panny či celé rodiny. Niektorí zosnulí majú zachované vlasy, nechty či dokonca kožu, niektorí majú ústa dokorán ako keby kričali, iní len pokojne spia. Prechádzate sa popri nich naozaj len pár centimetrov od ich tvárí, dokonca sa ich môžete dotknúť. Ešte posledná vec ku katakombám – vchod do nich je naozaj nenápadný, stará ošarpaná budova, za ktorou sa nachádza cintorín a pred ňou malé parkovisko. Ale ak pôjdete podľa navigácie mali by ste sa sem pomerne ľahko dostať, je to len kúsok od zjazdu z diaľnice.

Via Maqueda

Po katakombách sme sa vybrali do centra Palerma. Čím je Palermo známe sú hlavne kostoly, slávne divadlo či katedrála. Kráčali sme po ulici Via Vittorio Emanuele, na ktorej sa nachádza hneď niekoľko známych palermských pamiatok – normandský palác (Palazzo dei Normanni), palermská katedrála alebo fontány Pretoria. Potom sme pokračovali po ulici Via Roma, na ktorej sme sa zastavili v jednej z palermských pasticcerií na sladké osvieženie – zmrzlinu a tradičné cannoli (ktoré vraj v Palerme chutia úplne inak ako v ostatných častiach Sicílie). Priamo pri tejto ulici sa aj nachádza známa palermská tržnica Mercato Vucciria, ktorú sme žiaľ nestihli navštíviť, pretože opäť práve začala siesta. Ďalšou často navštevovanou atrakciou je divadlo Massimo, ktoré patrí medzi najväčšie v Európe. Od neho vedie nákupná ulica Via Maqueda, ale určite sa zastavte v bočných uličkách vedúcich z tejto hlavnej triedy, pretože tu nájdete vynikajúce kaviarne a reštaurácie, mnohé s ponukou bufetových stolov a ceny v Palerme sú veľmi prijateľné, povedala by som, že lepšie ako v Trapani.
Fontána PretoriaDivadlo MassimoNa záver len krátke zhrnutie čo si nenechajte ujsť pri dovolenke na Sicílii:

1. San Vito lo Capo – síce pravdepodobne vždy plná pláž, no to tyrkysové more a biely piesok určite stoja za to.
2. Tuniak – túto rybu tu jednoducho musíte ochutnať
3. Marsalské víno – silné, ale iné ako tie čo ste doteraz pili.
4. Erice – mesto nad Trapani s krásnym výhľadom, úzkymi uličkami a vynikajúcimi reštauráciami
5. Pasticceria – návšteva domácej talianskej pekárne a ochutnávka domáceho pečiva

1. Let Bratislava – Trapani a späť (0:00 – 0:13)
2. Trapani pobrežie (0:14 – 0:16)
3. Erice uličky (0:17 – 0:20)
4. Marsala uličky (0:21 – 0:24)
5. Pláž v Castellammare del golfo (0:25 – 0:30)
6. Pláž v San Vito lo Capo (0:31 – 0:36)
7. Ostrov Favignana (0:37 – 0:40)
8. Trapani (0:41 – 0:48)
9. Pláže v Trapani (0:49 – 0:52)
10. Výhľad z Erice (0:53 – 0:58)
11. Soľné polia Nubia (0:59 – 1:03)
12. Chrám v Segeste (1:04 – 1:10)
13. Castellammare del golfo pobrežie (1:11 – 1:14)
14. Castellammare del golfo výhľad z mesta (1:15 – 1:16)
15. Scopello (1:17 – 1:19)
16. Výhľad neďaleko San Vito lo Capo (1:20 – 1:22)
17. Typický sicílsky obchodík na ostrove Favignana (1:23 – 1:30)
18. Cesta na Erice (1:31 – 1:32)
19. Cesta z Erice smerom do Trapani (1:33 – 1:43)
20. Cesta ku San Vito lo Capo (1:44 – 1:56)
21. Amfiteáter v Segeste (1:57 – 1:59)
22. Segesta (2:00 – 2:07)
23. Erice (2:08 – 2:14)
24. Soľné polia pri Nubii (2:15 – 2:18)
25. Amfiteáter v Segeste (2:19 – 2:22)
26. Kúpanie sa v Castellammare del golfo (2:23 – 2:30)
27. Kúpanie sa na San Vito lo Capo (2:31 – 2:37)
28. Trapani (2:38 – 2:46)
29. Pobrežie Trapani (2:47 – 2:52)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *