Týždeň na lodi v chorvátskych vodách

Po karavanovej dovolenke v Holandsku sa v júni 2021 vydávame na ďalšie dobrodružstvo a opäť dovolenku trochu inak –> týždeň na lodi v Chorvátsku. V určitých veciach mi pobyt na lodi pripomínal karavan, oboje má svoje čaro a patrí počas corony medzi relatívne bezpečný typ cestovania.

Loď sme mali zajednanú už pomerne dávno (koncom roka 2019, ale kvôli korone sa pôvodný termín takmer o rok posúval). Zajednávali sme cez stránku yachttravel.sk. Priamo cez chartrovú spoločnosť (v našom prípade Euronautics) to vo väčšine prípadov nieje možné a je potrebné nájsť agentúru, ktorá priamo komunikuje s chartrovkou a teda celú rezerváciu sprostredkuje.

Cenovo stojí požičanie jachty dĺžky 12 metrov s 3 kajutami a spoločným priestorom s kuchyňou v strede okolo 2000 EUR v polovici júna. Maximálna kapacita lode je 8 dospelých, ale keďže kajuty sú 3, ideálny počet je 6. K cene požičania ešte príde pár ďalších poplatkov – poistka (10% z ceny, ale odporúčam, lebo vďaka tomu je kryté všetko), transfer log 140 EUR (poplatok za upratovanie), turistická daň, benzín (v našom prípade 90 EUR za týždeň) no a samotné parkovanie. Domáca marína je zdarma, ale cudzie maríny sa platia v priemere niekde medzi 70-90 EUR za noc. Parkovanie na bójke je lacnejšie, niekedy dokonca zdarma ak sa idete najesť do reštaurácie, ktorá bójku vlastní. Inak rátajte za bójku tak okolo 20 EUR. Ale napríklad v národnom parku Kornati, kde sme už zaplatili za vstup sa potom za samotné bóje neplatí nič.

Život na lodi

Možno sa na prvý pohľad všetky tie hore vymenované sumy zdajú byť celkom vysoké, ale rozrátané na osobu to vôbec nieje také zlé. Čo odporúčam vynechať je stravovanie sa v reštauráciách, ktoré sa zameriavajú na jachtárov a klientelu čo si požičiava lode. Na tom sa dá naozaj výrazne ušetriť ak vám nevadí variť si priamo na lodi. Kuchyňa je v porovnaní s karavanom naozaj luxus, pre mňa takmer plnohodnotné varenie ako doma. Chladnička je dostatočne veľká a je tu k dispozícii aj rúra na pečenie. Kopec lodí má aj vonkajší gril. Len pre predstavivosť, v reštaurácii (takzvanej konobe, čo je typická chorvátska reštaurácia) sme dvaja za rybu na grile pre 2 osoby s nápojmi zaplatili 80 EUR. A to nebol žiadny luxus.

Vybavenie lode je takmer ako v apartmáne, samozrejme sú priestory menšie, ale mne tu naozaj nič nechýbalo. Pohodlné matrace, predná kajuta na špici lode je síce väčšia, ale zas tu viac cítiť nárazy vĺn. Vzadu sú väčšinou dve kajuty no a v strede už spomínaná obývačko-kuchyňa. Veľmi využívaným priestorom je paluba, kde je v strede stôl s lavicami.

Tie momenty, keď sme si pri západe slnka nad morom vychutnávali dobrú večeru, nikam sme sa nemuseli ponáhľať a dokonca keď sme chceli, hocikedy sme si ešte mohli ísť zaplávať či paddleboardovať, sú nezabudnuteľné. Podobne ráno, keď si namiesto ranného behu skočíte do pokojného mora a potom si na palube vychutnáte kávu s pohľadom na prázdne pláže, okolité vrchy či pomaly sa prebúdzajúcich susedov na iných plachetniciach :). V tom má čaro parkovanie na bójke, v maríne je to samozrejme trošku väčšia masovka. Na druhej strane sú tu ale vždy pekné sprchy a WCka, blízko je supermarket či centrum mesta.

Samotnú loď sme mali požičanú v Biograd na moru, mestečku kúsok od Zadaru. Je tu pekná veľká marína, ale aj centrum mesta je veľmi pekné, sú tu čisté a upravené pláže, kopec reštaurácií. Nalodiť sa dá štandardne až po 17.00, dá sa ale priplatiť za skorší check-in od 13.00. Aj check-out je pomerne skoro, o 9.00 ráno v sobotu o týždeň. Požičanie funguje vždy od soboty do soboty.

Karibský Murter a romantický Skradin

Po zoznámení sa s našou Hemonaty (meno našej lode Bavaria 41) začína náš týždeň na lodi v nedeľu ráno prvou plavbou smer ostrov Vrgada. More je pokojné, takže používame motor. Jazda na plachtách je ale oveľa zaujímavejšia, vždy som mala taký dobrý pocit, že poháňame loď iba vďaka vetru a netreba míňať benzín 😊 . Okrem toho je plachtenie aj celkom adrenalín, hlavne keď viac fúka a sú väčšie vlny.

Prvou zastávkou je ostrov Vrgada, kam sa dá dostať len po vode. Uvíta nás červená pláž, krásna čistá voda a malý plážový bar (ku ktorému musíme z lode samozrejme preplávať / paddleboardovať alebo prejsť na malom člne). Výbavou v lodiach býva vždy záchranný čln s veslami, ak chcete byť rýchlejší, dá sa priplatiť za motor (60 Eur). Ale aj to veslovanie malo svoje čaro 😊.

Ďalšou zastávkou je ostrov Murter, v lete veľmi obľúbený turistami. A to vďaka pláži Slanica, kde je doslova piesok a voda ako v Karibiku. V polovici júna tu bolo tak akurát ľudí, vychutnali sme si espressko na pláži s výhľadom na našu zakotvenú plachetnicu. Nie sú tu bójky, takže je potrebné stáť na kotve.

Murter
Murter

Osviežení sme si dali poradu čo dalej. A tu mi to znovu trochu pripomínalo život v karavane. Tie rozhodnutia, že vás netlačí hotel a jedna konkrétna lokalita. Samozrejme na mori tých možnosti nieje až tolko (znie to zvláštne kedže hovoríme o mori 😀), ale kvôli rýchlosti a počasiu je to trochu komplikovanejšie.

Nakoniec sme sa rozhodli pre síce vzdialenejší, ale krásny výlet do Skradin. Je to malé mestečko vo vnútrozemí a plaví sa sem cez Šibenik a po rieke. Takisto je to aj východiskový bod na návštevu národného parku Krka. Mesto Skradin má hlavne večer čaro a dovolenkovú atmosféru. Maličké centrum s typickými chorvátskymi konobami (reštauráciami), romantická promenáda popri vode či prechádzka nad mesto s výhľadom na svietiaci prístav.

Skradin

Národné parky Kornati a Telaščica

Ak máte počas plavby zo Skradin alebo smerom zo Šibenika chuť na pokojnú medzizastávku, tak vyskúšajte Zlarin. Malinké mestečko rovnakého názvu pôsobí ako keby tu zastal čas (to hovorím ale ešte predtým ako sme zakotvili na Kornatoch 😊). Pokojné uličky, kde tu malá reštaurácia. V prázdnej reštaurácii Restoran Ivana sme si vychutnali výborný šalát, polievku a domáce pivko :).

Každý kto sa vydá na plavbu v okolí Biogradu určite nevynechá národné parky Kornati a Telaščica. Vstupné pre loď je okolo 80 Eur, na Telaščicu to bolo trochu menej a to okolo 60 Eur. Ako som už spomínala, v cene je parkovanie na bójkach.

Národný park Kornati je skupina niekoľkých ostrovov, vo väčšine prípadov je na ostrove len maličká dedinka, obyvaná len v letnom období. Tieto mikro dedinky mali čaro úplného pokoja, jednoducho tu zastal čas. Dokonca som mala niekedy pocit, že tu nemajú na niektorých miestach ani elektriku . Plavba pomedzi Kornati je tiež veľmi pohodová, lebo ostrovy vás chránia od otvoreného mora. Odporúčam ostrov Otok Kornat a tam parkovanie pri reštaurácii Core Lounge Bar. Dá sa tu vyšľapať na okolité kopce odkiaľ je krásny výhľad.

Kornati
Kornati

Telaščica bola už trochu iná, ostrovy sa mi zdali viac zelené. Oplatí sa zaparkovať v zátoke Uvala Mir a spraviť si krátku turistiku okolo sladkovodného jazera Mir (dá sa v ňom aj kúpať).

Telaščica
Kornati

Náš týždeň na lodi sa pomaly končil. Na rozlúčku sme ešte zažili delfínovú show, ked nám popred lod plávalo hned asi 4 alebo 5 tychto krásnych velkych ryb.

Ak budete mať ešte pred cestou domov čas, odporúčam sa zastaviť na krásnej pláži s názvom Nin. Je tu voda a piesok takmer ako v Karibiku a v pozadí vysoké hory. Naozaj krásne miesto.