Verona – po stopách Rómea a Júlie

Romantickú Veronu sme navštívili cestou domov z Francúzska a zajednali sme si tu jednu noc v apartmáne B&B Happiness v centre mesta, aby sme si skrátili dlhú cestu z Cannes do Viedne. A dobre sme urobili, pretože som bola prekvapená aké krásne mesto Verona vlastne je. Jedinú vec, ktorú som o Verone vedela predtým ako sme sem prišli bolo to, že je to mesto slávne vďaka príbehu lásky od Shakespeara – Rómeo a Júlia. To, že sa tu nachádza obrovská aréna pripomínajúca Koloseum v Ríme, katedrála Duomo či rušné námestie Piazza Erbe som ani len netušila a celkovo som pred návštevou Verony nemala veľké očakávania, čakala som také normálne talianske mesto.

Výhľad na Veronu

Verona ma milo prekvapila a som veľmi rada, že sme tu strávili aspoň jednu noc. Určite by som sa sem ešte rada vrátila, minimálne pri návšteve jazera Lago di Garda, ktoré je od Verony vzdialené iba pol hodinku cesty. Z ubytovania sme to mali len pár krokov k slávnej veronskej aréne, v ktorej sa často konajú rôzne predstavenia, koncerty, divadelné vystúpenia a podobne. Tento amfiteáter bol postavený v 1.storočí a patrí medzi najzachovalejšie svojho druhu na svete. Maximálna kapacita je 15.000, aj keď kedysi sem chodilo na predstavenia až raz toľko divákov. Verona je určite mesto umelcov, počas našej návštevy stáli na námesti Piazza Bra, kde sa nachádza Aréna tisícky turistov v rade čakajúcich na predstavenie Aida. Všade po uliciach boli muzikanti a cestou na hrad Castel san Pietro sme videli hneď pod hradbami koncert.

Aréna

Castel san Pietro

Centrom mesta je námestie Piazza Bra, od ktorého vedie známa nákupná ulica Via Mazzini až k námestiu Piazza Erbe, kde je množstvo reštaurácií takmer celý deň plných turistov. Kúsok od námestia na ulici Via Cappello sa nachádza asi najslávnejší balkón v Taliansku – balkón Júlie, pod ktorým jej podľa Shakespeara spieval a vyznával lásku Rómeo. Dom (Casa di Guilietta) s balkónom nieje ničím výnimočný, my sme ho dosť dlho hľadali, ale jednoducho je to ten typ atrakcie, ktorú musí každý turista vidieť aj keď zato až tak nestojí. Verona ma oveľa viac iných krajších miest, ako napríklad uličky okolo námestia Piazza Erbe, s úžasnou atmosférou, alebo námestie Piazza Dei Signori, kde sa nachádza hneď niekoľko významných budov ako napríklad palác Domus Nova. Neďaleko Piazza Dei Signori je aj dom Rómea – Casa di Romeo, ktorý je o niečo menej navštevovaný ako dom Júlie.

Casa di Guilietta

Piazza Erbe

Via Cappello

Piazza Dei Signori

Po prechádzke centrom sme si išli pozrieť katedrálu Duomo až sme sa ocitli pri rieke Fiume Adige a po Ponte Pietra sme sa dostali na druhú stranu. Tu sme vyšľapali na kopec k hradu Castel San Pietro, odkiaľ je krásny výhľad na celé mesto a pri pozorovaní Verony som si všimla, že takmer všetky budovy majú červené strechy :). Blízko hradu San Pietro sa nachádza Teatro Romano, čo je antické divadlo postavené v 1.storočí pred Kristom. Ak budete mať večer čas, krásna prechádzka je v okolí mosta Ponte Scaligero, blízko ktorého nájdete aj umelecké múzem Castelvecchio. My sme náš deň vo Verone zakončili domácimi cestovinami s riccotou a pizzou na námestí Piazza Erbe a samozrejme nesmel chýbať náš obľúbený aperol spritz :). Veronu si budem pamätať ako historické mesto neďaleko slávneho jazera Lago di Garda, ktoré sa môže pochváliť svojou architektúrou, umeleckým vyžitím a výbornou kuchyňou.

Duomo

Ponte Pietra

Verona

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *