Víkend na Liptove

Tentokrát sme náš cestovateľský cieľ zvolili na severe Slovenska v okolí Liptovského Mikuláša a konkrétne v Demänovskej doline. Predĺžený víkend koncom mája sa nám perfektne hodil, jediná škoda, že počasie nám až tak neprialo a namiesto tatranskej turistiky sme museli hľadať alternatívne aktivity :).

Príchod do Demänovskej doliny

Ubytovaní sme boli v apartmánoch Riverside, vzdialených cca 15 minút chôdze od Demänovskej ľadovej jaskyne. Toto ubytovanie v Jasnej ponúka veľmi pekné dvojlôžkové izby a výborné raňajky s milým personálom. Od lyžiarskeho strediska Jasná sa nachádza cca 10 minút jazdy autom a od Liptovského Mikuláša je to približne 15 minút.

Apartmány Riverside

Apartmány Riverside

Prvý deň našeho pobytu na Liptove sme sa rozhodli stráviť v aquaparku Tatralandia. Ešte nikdy som tu predým nebola a veľmi som sa tešila, či už na bazény, tobogány alebo wellness so saunami. Žiaľ musím povedať, že moje očakávania boli asi príliš vysoké, lebo až taká nadšená som z Tatralandie nebola. Možno sme naozaj len trafili nevhodný víkend a práve túto sobotu sa tu všetci rozhodli uplatnovať najrôznejšie zľavové kupóny alebo vouchery, ale to množstvo ľudí bolo naozaj priveľké. Pred vstupom sme čakali cca 45 minút na kúpenie lístka, to by som ešte zvládla, ale hneď potom sme vošli do preplnenej šatne, kde sa ledva dala nájsť voľná skrinka. Celý aquapark sa otvára o 10.00, my sme sa dostali dnu cca 11:30 a už o tomto čase bolo nemožné nájsť voľné lehátko, kde by sme si odložili veci a sadli si. Prvá časť po vstupe je upravená pekne, je tu niekoľko menších bazénov a celému areálu dominuje drevená pirátska loď. Nájdete tu vodný bar, masáže či reštauráciu, z tohto areálu sa dá prejsť do detskej časti s bazénmi pre deti a niekoľkými šúchačkami, no a úplne na konci je časť s tobogánmi odkiaľ sa dá aj vyjsť von, kde je jeden bazén s teplou vodou. Na tobogánoch sa nám páčilo, aj keď čakacie rady boli väčšinou dosť veľké, no v bazénoch tiež nebolo viac miesta, tak sme aj tak nemali veľmi čo robiť :). Najskôr sme si chceli zaplatiť vstup na celý deň, ale nakoniec sme nevydržali ani celé 3 hodiny. Za 9€ sa dá doplatiť vstup do wellness sveta so saunami, kde môžete ostať 3 hodiny a kým ste tam, čas strávený v aquaparku sa vám zastaví. To znamená, že ak máte trojhodinový vstup do aquaparku a kúpite si aj wellness balíček, celkovo tu môžete stráviť 6 hodín. My sme si wellness balíček nekúpili, pretože keď sme videli koľko ľudí je v celom aquaparku, určite by to bolo poriadne plné aj vo wellnesse.

Tatralandia

Tatralandia

Vykúpaní sme sa na krátko zastavili v malom nákupnom centre Stop Shop v Liptovskom Mikuláši a odtiaľ sme zašli na vynikajúci obed do reštaurácie Drak. Tá sa nachádza na ceste smerom do Demänovskej doliny v rodinnom dome, ktorý ponúka aj ubytovanie. Ja som si objednala vynikajúci hovädzí steak so špargľou a opekanými zemiakmi a Robin bravčovú panenku na dubákovej omáčke s hranolkami. Pre ilustráciu prikladám foto :).

Reštaurácia Drak

Na záver dňa sme si ešte prešli centrum Liptovského Mikuláša, okolie Námestia osloboditeľov alebo napríklad židovskú synagógu. Centrum sme ešte raz navštívili v posledný deň nášho pobytu na Liptove, kým sa naša Fiesta servisovala v neďalekom Ford servise :). Tentokrát sme si pozrieli aj pár obchodíkov a posedeli si na dobrej kávičke a koláči v kaviarni s názvom Veronika.

Liptovský Mikuláš centrum

Liptovský Mikuláš centrum

Keďže naše ubytovanie sa nachádzalo naozaj blízko od Demänovskej ľadovej jaskyne, hneď ráno ako sme sa naraňajkovali, vydali sme sa na návštevu práve sem. Celkovo sa mi jaskyňa páčila, prehliadka trvala cca 45 minút a boli sme tu s celkom veľkou skupinkou turistov, myslím, že nás mohlo byť okolo 40. Čo mňa osobne nemilo prekvapilo bol poplatok za fotoaparát vo výške 10€! Keď k tomu prirátate vstupné 8€ na jednu dospelú osobu a parkovné za 5€, celkovo vás návšteva tejto jaskyne vyjde na cca 30€ pre dve osoby. Okrem toho výklad je v slovenčine, zahraniční turisti dostali len stručný popis jaskyne v ich reči, avšak v jaskyni bola dosť tma, tak neviem či sa im niečo podarilo naozaj prečítať :). Ak ste fanúšikmi jaskýň, v tomto regióne nájdete ešte ďalšie tri sprístupnené, Demänovskú jaskyňu Slobody (nachádza sa len pár minút jazdy autom od Demänovskej ľadovej jaskyne), Važeckú jaskyňu a Stanišovskú jaskyňu.

Demänovská ľadová jaskyňa

Demänovská ľadová jaskyňa

Demänovská ľadová jaskyňa

Náš výlet pokračuje smerom k lyžiarskemu stredisku Jasná, kde sme sa vydali na veľmi príjemnú prechádzku okolo Vrbického sedla. V lete je to v okolí lanoviek v Jasnej určite oveľa kľudnejšie ako v zimnej sezóne, ale aj napriek tomu sa tu nájdu možnosti turistiky alebo strávenia voľného času v jednom z wellness centier. Jeden z najlepších wellnessov nájdete v hoteloch Grand alebo Wellness hotel Chopok. Od hotela Grand vedie aj krátka prechádzka k Vrbickému sedlu, ktoré je najväčším prirodzeným jazerom v Nízkych Tatrách. V deň, keď sme tu boli my, bola všade okolo nás dosť hustá hmla, no napriek tomu sa nám prechádzka okolo plesa páčila, urobili sme pár fotiek, napríklad aj s kamarátskymi kačičkami :).

Vrbické pleso

Vrbické pleso

Vrbické pleso

Vrbické pleso

Ďalšou zastávkou nášho putovania po Liptove bolo mesto Liptovský Hrádok. Zdržali sme sa tu len krátko a to návštevou kaštieľa s názvom Grand Castle, ktorý ponúka možnosť usporiadania rôznych osláv či svadieb. Jedna taká udalosť sa tu konala aj práve vtedy, keď sme sem prišli my, takže sme si kaštieľ pofotili a pokračovali ďalej v ceste smerom na Štrbské Pleso. Na Štrbskom nás zastihla ešte väčšia hmla ako na Vrbickom Plese v Jasnej, no keď sme tu už boli, prešli sme sa aspoň okolo jazera, čo je cca 2.5 kilometrová prechádzka, za pekného počasia s krásnym výhľadom na Tatry a okolie. Prezreli sme si aspoň zdiaľky niekoľko luxusných hotelov napríklad Hotel Kempinski či Hotel Patria. Zo Štrbského plesa sa dá uskutočniť množstvo výletov do okolia, viac informácií si môžete pozrieť na stránke Štrbského plesa. Po prechádzke sme sa zastavili na výborné furmanské halušky a kapustové strapačky na kolibe neďaleko Štrby.

Liptovský Hrádok

Štrbské Pleso

Úplne posledným miestom, ktoré sme navštívili až cestou domov bola osada Vlkolínec, zapísaná aj do svetového dedičstva Unesco. Dostanete sa sem ak pokračujete z Ružomberka smerom na Banskú Bystricu a od hlavnej cesty je to ešte asi 10 minút jazdy autom do kopca. Dedinka s typickou slovenskou architektúrou je veľmi fotogenickým a pokojným miestom. Turistov tu bolo len zopár, v osade býva 18 obyvateľov dokopy v 6 domoch a niektoré domy ponúkajú ubytovanie pre turistov. Dva domy sú otvorené a môžete si prezrieť slovenské tradície a zariadenie aj zblízka. Vstupné pre dospelú osobu stojí 2€, čo je naozaj málo, takže ak budete v tejto oblasti určite sa aspoň na chvíľku zastavte v tejto milej, farebnej dedinke.

Vlkolínec

Vlkolínec

Vlkolínec

Vlkolínec

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *