Vínny región Chianti

Pokračujeme v cestovaní počas Covidu. Teda nie, že by sme toho nejako veľa pocestovali. Ale dni dovolenky bolo potrebné míňať. Najskôr sme naplánovali Chorvátsko. A v deň odchodu, teda konkrétne, v hodine odchodu Rakúsko pridalo Chorvátov na červený zoznam. Nastalo rýchle stornovanie a plánovanie alternatívnej destinácie. A tou sa stalo moje obľúbené Taliansko – konkrétne Toskánsko a začíname v regióne Chianti.

Chianti
Chianti

Na cestách po Chianti regióne

Chianti sa rozprestiera kúsok na juh od Florencie. Ako prvé a často aj nazývané vstupnou bránou Chianti je mestečko Greve in Chianti. Nezastavujeme, ale pokračujeme kúsok nad Greve do malej dedinky s názvom Montefioralle. Romantické uličky a výhľad na okolitú krajinu sú prvou ochutnávkou Toskánska. Dominujú zelené polia posiate viničom a kde tu sa vyníma čevená strecha či malý kostolík. Pokračujeme do Panzano, kde nás čaká centrum s mini námestím v strede ktorého je fontána a pri nej bar, kde momentálne prebiehala ochutnávka vína. Panzano je známe vďaka celosvetovo známemu mäsiarovi Dariovi Cecchini a v dedinke nájdete aj jeho mäsiarstvo.

Montefioralle
Chianti

Všeobecne platí, že dedinky v regióne sú si celkom podobné. Kamenné domy s farebnými okenicami a červené strechy, obrastené steny viničom a inými krásnymi kvetmi. Všade je pokoj (a myslím, že nie tu to tak bolo aj pred Covidom), turistov vidieť len kde tu (a to sme boli v hlavnej sezóne, v polovici augusta). Samotným zážitkom je cesta po regióne Chianti. Výhľady na zelené polia a vinič, toskánske štíhle stromy (ciprušteky) a medzi nimi maličké dedinky. Pri ceste sa často dá zastaviť a odfotiť si túto nádheru. Pripravte sa na úzke cesty, často bez krajnice a veľa veľa zákrut :).

Chianti

Ďalšou zastávkou je Radda di Chianti, oproti prvým dvom dedinkám má trošku väčšie centrum. Dedinka známa celosvetovou produkciou vína. Čo sa týka parkovania, miesta s bielymi čiarami sú zdarma, miesta modré sú platené a vo väčšine prípadov treba kúpiť lístok v automate. A miesta žlté sú pre domácich. V Radda di Chianti je v centre dosť veľa pekne vyzerajúcich reštaurácií. My sme však ešte s hladom počkali do ďalšieho mestečka. Výhľady na okolité vinice sú tiež veľmi pekné, pretože mestečko je na kopci.

Chianti

Víno a olivový olej neoddeliteľnou súčasťou Chianti

Poslednou zastávkou počas potuliek Chianti bola Castelina di Chianti. Odporúčam zaparkovať na veľkom parkovisku vedľa vínneho obchodu Vini & Vini La Castellina Sas di Tommaso Bojola. Nie však priamo pri obchode, tam je to iba pre zákazníkov. Takže tam sa dá zastaviť iba keď tak na chvíľku počas nakupania :). Vína z obchodu odporúčam tiež, my sme si hneď odniesli dve. Označenie kvalitného vína spoznáte ako DOCG – Denominazione di Origine Controllata e Garantita. Fľaše s týmto označením patria medzi top talianske vína a musia podliehať prísnym pravidlám (sú pod dohľadom ministerstva poľnohospodárstva, ktoré toto označenie udeľuje).

Centrum Casteliny nájdete, keď vystúpate po kamenných schodoch oproti vinárstvu. Na nás prišiel hlad a zlákali nás ľudia sediaci na námesti popíjajúc víno alebo aperol. Hneď som si jeden objednala a k tomu zapekaný baklažán a bruschettku.

Chianti

Okrem vína je okolie známe aj výrobou olivového oleja. Ak si chcete kúpiť kvalitný olivový olej, hľadajte taký s označením DOP alebo IGP. DOP –> Protected Designation of Origin, čo v podstate znamená, že ide o olej z konkrétnej oblasti zameranej na výrobu oleja a používa tradičné metódy výroby. IGP –> Protected Geographical Indication, čo garantuje vysokú kvalitu a lokálnu výrobu. Taktiež odporúčam olej s označením Extra Virgin.