Berlín – najnavštevovanejšie miesta a oddych v Tropical Island

Do Berlína sa môžete jednoducho dostať z Viedne viacerými leteckými spoločnosťami, autobusom alebo autom z Bratislavy za cca 7 hodín. My sme tentokrát cestovali autom, pretože sme sa chceli zastaviť v známom nemeckom wellnese – Tropical Island neďaleko Berlína. Ubytovaní sme boli v hoteli neďaleko známej ulice Kurfürstendamm prirovnávanej k parížskej Champs-Elyseés. Veľký výber ubytovania určite nájdete na stránke booking.com. Ak máte problém s výberom stačí mi napísať na e-mail adka@cestovaniesvetom.sk a ja Vám rada pomôžem :)).

My sme na Berlín mali presne 1 a pol dňa, preto sme sa snažili si všetko naplánovať tak aby sme stihli vidieť najznámejšie miesta a pamiatky. Po prvej jazde berlínskym metrom sme vystúpili na známom námestí Potsdamer Platz. To odporúčam navštíviť večer, keď je všetko krásne vysvietené a nechá to vo Vás úplne iný dojem ako cez deň :). Námestie je v podstate jedna veľká križovatka a v jej okolí sa nachádzajú vysoké presklené budovy, z ktorých je najznámejšie Sony centrum. Ešte pár informácií k berlínskemu metru – je pomerne rozsiahle, preto odporúčam vytlačiť si mapku predtým ako sem pôjdete. Celodenný lístok platí do 3.hodiny ráno nasledujúceho dňa ako si štiknete a stojí 6,70€.

Potsdamer Platz

Kamenné pamiatky Berlína – Holokaust a Brandenburgská brána

Z Potsdamer Platz je to len kúsok k ďalšiemu často navštevovanému miestu – pamätníku Holokaustu. Miesto pôsobí veľmi chladne, je to 2711 betónových náhrobkov, ktoré navrhol americký architekt Peter Eisenman a slúži ako pamiatka 6-miliónom zavraždených židov. Večer to tu vyzerá pomerne strašidelne, pretože neviete kto alebo čo sa skrýva niekde vo vnútri tohoto labyrintu :). Od Holokaustu je naozaj len pár krokov k jednej z najnavštevovanejších berlínskych pamiatok – Brandenburgskej bráne. Spočiatku symbolizovala rozdelený Berlín, neskôr sa stala znakom zjednoteného Nemecka.

Z jednej strany sa nachádza rušný kruhový objazd a z druhej námestie Pariser Platz a známa ulica Unter den Linden. Ulica Unter den Linden (pod lipami) je široký bulvár lemovaný obchodmi, reštauráciami, múzeami alebo hotelmi a sídlami niekoľkých firiem. Celá ulica je dlhá 1,2 km. Medzi najznámejšie miesta, ktoré tu môžete vidieť patrí Nemecké historické múzeum, Operný palác, Palác korunovačného princa, pamätník Spolkovej republiky Nemecka, divadlo Maxima Gorkého alebo slávnu Humboldtovu univerzitu. Neďaleko univerzity nájdete dve známe berlínske múzeá – Altes Museum a Neues Museum.

Branderburská brána

Najvyššia veža mesta a farebné zákutia uličiek Hackesche Höfe

Príjemnou prechádzkou sa dostaneme až k známej televíznej veži vysokej 368 metrov, ktorá je najvyššou stavbou Berlína. Samozrejme je možné sa výťahom vyviezť na jej vrchol (za 40 sekúnd !), kde je okrem krásneho výhľadu na celé mesto otáčajúca sa kaviareň. Cena výťahu je 12,50€ pre dospelých, 8€ pre deti. Od televíznej veže je kúsok k námestiu Alexander Platz, ktoré je síce turistami veľmi často navštevované, no mňa veľmi neočarilo. Uvidíte tu množstvo bezdomovcov, prázdnu a špinavú fontánu a niekoľko pouličných umelcov a spevákov. Ale aj nákupné centrum a pár reštaurácií a fast-foodov.

Čo sa mne však páčilo viac boli uličky nazývané Hackesche Höfe. Vytvorené boli na začiatku 20.storočia obchodníkom s nehnuteľnosťami. Tvoria komplex ôsmych dvorov, kde dnes nájdete veľmi útulné kaviarne a reštaurácie, ale aj niekoľko obchodíkov s módou alebo suvenírmi. Budovy sú tu veľmi čisté a upravené. Dvory zdobia kvety a lavičky, čiže ak je vonku pekne odporúčam si tu sadnúť na dobrú kávu a chvíľku si oddýchnuť.

Veľmi známou berlínskou turistickou zastávkou je pozostatok z berlínskeho múru. Tento symbol vojny bol postavený v roku 1961 zo začiatku len ako ostnaný drôt na Bernauer Straβe a neskôr sa z neho stal betónový múr dlhý 43,1 km. Múr sa snažilo prekročiť niekoľko ľudí, ako prvému sa to podarilo Condradovi Schumannovi. Jeho fotografiu môžete vidieť na všetkých pamätných miestach, kde sú zvyšky berlínskeho múru. Po otvorení hraníc sa múr začal rozoberať kúsok po kúsku. Niektoré kúsky sa predávali, na niektoré mladí umelci a sprejeri kreslili svoje diela. Dnes je stena na prvý pohľad úplne obyčajným múrom a keby sa pri nej nenachádzali pamätné tabule a stanovištia pre turistov, ani by ste si ju nevšimli. Ak chcete navštíviť toto miesto musíte ísť práve na Bernauer Straβe, čiže miesto, kde sa celý múr začal stavať.

Berlínsky múr

Mesto klobások a piva

Návštevu Berlína sme absolvovali za 1 a pol dňa a navštívili sme skoro všetky známe pamiatky. Kvôli času sme neboli v žiadnom berlínskom múzeu, takže ak sa tu zdržíte dlhšie, určite si niektoré nenechajte ujsť. Čo sa týka cien, samozrejme je tu drahšie ako na Slovensku, obedové menu stojí okolo 8€, káva okolo 3€. Typickým berlínskym jedlom sú párky, konkrétne curry-würst a jedny z najlepších predávajú u Fritz & Co. Nemci sú známi aj dobrým pivom a mne chutilo aj pečivo z berlínskej pouličnej pekárne.

Príchod do nemeckých trópov

Cca 70 km od Berlína sa nachádza najznámejší wellness park v Nemecku – Tropical Island. Keďže sa nám nechcelo večer vracať späť do Berlína zarezervovali sme si ubytovanie na jednu noc v blízkej dedinke (Hotel & Restaurant Zur Spreewälderin). Do Tropical Island sa oplatí ísť na celý deň a určite sa tu nebudete nudiť. Vstupné stojí 36€ pre dospelých, deti, študenti alebo seniori majú rôzne zľavy, všetky ceny nájdete na tejto stránke.

Takže čo všetko vlastne môžete v Tropical Island robiť? V tomto obrovskom hangári, prerobenom z veľkej výrobne vzducholodí, sa budete cítiť ako na dovolenke niekde v Karibiku aj uprostred najtuhšej zimy, pretože teplota vzduchu je tu udržovaná po celý rok okolo 27°C. Nájdete tu niekoľko bazénov a pláží, tropický prales s pestorfarebnými papagájmi, kvetinami, palmami a inými exotickými stromami alebo plážové bary a reštaurácie. Každá veková kategória si tu nájde niečo pre seba :).

Vodné atrakcie od výmyslu sveta

My sme vyskúšali tobogany, potom sme asi hodinku strávili na minigolfe, ďalšiu hodinku v saunách a večer na večernej šou, kde tancovali kubánske tanečnice a svoje umenie predvádzali nadané akrobatky. Za všetko sa samozrejme platí navyše, ceny sú tu dosť vysoké, napríklad jeden miešaný alkoholický nápoj stál cca 6€, vstup do sauny tiež 6€, ale iba ak ste si ho objednali hneď pri vstupe pri kúpe vstupenky, na mieste bola cena až 12€. Jedlo nás vyšlo na osobu okolo 13€ v reštaurácii (ale bolo naozaj výborné, odporúčam reštauráciu pri pláži neďaleko bazéna, kde sú vo vode malé domčeky). Je tu aj niekoľko fast-foodov a pár drahších reštaurácií, kde Vás nepustia ak máte na sebe len plavky.

Výborne vyzerali aj zmrzlinové poháre, ktoré sme už my nestihli ochutnať. V Tropical Island sa dá aj prenocovať, čo má určite svoje čaro, pretože sú tu romantické domčeky, z ktorých výjdete priamo na piesočnatú pláž, ale cena najlacnejšieho ubytovania (stan) je 113,50€ pre 2 osoby na noc. My sme si pozreli večernú šou a spokojní a oddýchnutí sme sa vrátili do našeho ubytovania v dedinke Golβen.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *