Drážďany

Do tohto krásneho nemeckého mesta som sa dostala vďaka mojej ceste na koncert Red Hot Chili Peppers do Prahy. A keďže sme si povedali, že Prahu už poznáme dostatočne a mali sme k dispozícii auto, ráno o 8:00 sme vyrazili na celodenný výlet 150 km severozápadne od Prahy.
Prvé plus Nemecka – bezplatné diaľnice (teda aspoň pre osobné autá) a cesty bez obmedzenia rýchlosti. Čiže či idete 150 km/hod alebo 60 km/hod nikomu to nemôže prekážať (teda samozrejme pokiaľ ste na úseku, pre ktorý to platí, treba si dobre všímať značky). Od hraníc s Čechmi sú Drážďany veľmi blízko, okolo 30 km.
Na úvod – toto historické mesto na rieke Labe patrí do nemeckej spolkovej krajiny Sasko a tiež sú jej druhým najväčším mestom. Drážďany, alebo v nemčine Dresden, vo svojej histórii zažili 2 katastrofy, ktoré ich silne zasiahli – počas druhej svetovej vojny boli takmer kompletne zbombardované a neskôr v roku 2002 ich zasiahli silné dažde a povodne a veľká časť mesta bola zaplavená.
Dnes sa však zdá akoby toto mesto nikdy nepocítilo podobné udalosti. Všetko je tu čisté, upravené, ulice plné kvetov a zelene a kochať sa môžete krásnymi historickými budovami v centre aj ďalej od centra.
Zaparkovali sme v starom meste blízko nákupnej galérie Altmarkt Galerie, kde nájdete naozaj obrovský výber obchodov a tiež malých pekárničiek, ktoré boli v Drážďanoch na každom rohu. Ako prvé sme sa rozhodli navštíviť historické centrum na ľavom brehu rieky Labe. Prvou zastávkou bol Zwinger – barokový palác, kde sa nachádza krásna zbierka porcelánu, zbraní, brnení a tiež obrazov od umelcov ako napríklad Rembrandt alebo Raffael. Vo vnútri paláca sme síce neboli, ale poprechádzali sme sa aspoň po jeho krásnej záhrade a pofotili sme si ho zvonku.

Ďalej sme sa pristavili pri ďalšej krásnej budove – Semper opera a pomaly sme sa dostali až k jednej z najznámejších pamiatok Drážďan – Frauenkirche. Tento luteránsky kostol bol počas bombardovania Drážďan zničený a neskôr opäť zrekonštruovaný. V okolí Frauenkirche, nazývanom aj Neumarkt, sa nachádza množstvo reštaurácií, kaviarní a malých obchodíkov. Samozrejme ceny sú tu asi najvyššie v celých Drážďanoch, preto ak chcete ušetriť odporúčam najesť sa inde. Napríklad v už spomínaných pekárňach, kde vo výkladoch vidíte tie najrôznejšie druhy pečiva a všetko vyzerá čerstvo, akoby práve vytiahnuté z pece.
Pokračujeme v našom spoznávaní cez most Augustusbrucke až do novej časti mesta – Neustadt. Tu sme chceli navštíviť známy obchodík – Pfunds Molkerei, ktorý sa považuje za najkrajšiu mliekáreň na svete. Kým sme sa sem dostali prešli sme sa veľmi peknou, upravenou ulicou Neustädter Markt. Po oboch jej stranách sa nachádzalo množstvo obchodov a reštaurácií, približne v polovici tiež na pravej strane tržnica Neustädter Markthalle (kde nás opäť lákali všetky tie dobroty – kroasanty, kúsky pizze, čerstvé ovocie a zelenina).
Obchodík Pfunds Molkerei sa nachádza na ulici Bautzner Strasse, vo vnútri okrem čerstvých syrov a mliečnych výrobkov môžete ochutnať čerstvé mliečko a tiež zakúpiť si rôzne mliečne suveníry – mydlá, voňavky, čokoládu, rôzne druhy džemov a omáčok. Celý obchodík je krásne vyzdobený a aj napriek nie veľmi vábnej vôni má svoje čaro :).
Vraciame sa naspäť do starého mesta a ďalšou zastávkou je továreň na výrobu áut značky Volkswagen (Gläserne Manufaktur Dresden). Vstup do prvého poschodia je zdarma, ak chcete podrobný výklad po celej továrni priplatíte si 5€.
Kúsok od továrne sa nachádza veľmi zaujímavé múzeum – múzeum hygieny (Deutsches Hygiene Museum Dresden). Je pomerne veľké, má 2 poschodia a venované je hlavne ľudskému telu, rôznym chorobám, sexualite alebo ľudským zmyslom. Celé múzeum je robené interaktívne, čiže veľa vecí si tu môžete prečítať, vyskúšať alebo vypočuť. Vstupné pre dospelú osobu je 7€.
Po toľkom spoznávaní sme poriadne vyhladli, preto sme sa vrátili späť do Altmarkt Galerie, kde sme si v jednej z pekární dali pizzu a nakoniec sme sa poprechádzali po obchodoch. Obchody a ceny sú veľmi podobné ako u nás, len výber je tu o dosť väčší. K najznámejším nákupným uliciam v Drážďanoch patrí Prager Strasse, ktorú sme však nenavštívili, lebo sme boli takí unavení, že sa nám už kvôli nákupom nechcelo nikam chodiť :). Ešte čo sa týka doprave po meste, my sme sa presúvali pešo, celkovo centrum nieje až také veľké, ale samozrejme môžete využiť aj električky a autobusy.
Naša návšteva tohto krásneho nemeckého mesta sa končí. Nasadli sme do auta a za necelé 2 hodinky sme boli opäť naspäť v Prahe.