Zimný Mníchov

Koncom decembra sme sa rozhodli navštíviť hlavné mesto nemeckej oblasti BavorskoMníchov. Počasie nám až tak neprialo, takmer celý čas nášho pobytu nám snežilo, ale aspoň sme si vynahradili sneh, čo nám chýbal na Vianoce :). Z Viedne je Mníchov približne 4 hodinky cesty, čiže z Bratislavy je to cca 5 hodín. Za hranicami Rakúska si môžete užiť neobmedzenú rýchlosť na nemeckých diaľniciach, aj keď v zime to nemá až toľko výhod.

Na prvý pohľad mi Mníchov dosť pripomínal Viedeň. Dokonca názvy niektorých miest boli rovnaké ako vo Viedni – napríklad námestie Karlsplatz alebo Rathaus (radnica) na námestí Marienplatz. Na začiatok pár všeobecných informácií o Mníchove. Takže okrem toho, že je to hlavné mesto Bavorska, je to aj tretie najväčšie mesto Nemecka po Berlíne a Hamburgu a jednou z najznámejších udalostí v tomto meste je pivný festival Oktoberfest, ktorý ročne navštívia tisíce turistov. Nachádza sa tu historické centrum s množstvom významných pamiatok, ale aj modernejšie časti a často navštevované miesta ako napríklad BMW svet s múzeom, futbalový štadión klubu Bayern Mníchov alebo známy olympijský štadión, kde sa konala letná olympiáda v roku 1972.

Marienplatz

Po ubytovaní sa naša prehliadka začala v múzeu BMW Welt. Pohodlne sa sem dostanete metrom, čo sa týka metra majú tu 6 tratí (U1 – U6) plus vlaky, autobusy a električky. Cena denného lístka je 6,40€, jedna jazda vyjde na 2,70€ a my sme si kúpili trojdňový lístok pre 2 osoby za 27€. Lístky kúpite v automate v metre, alebo v stánkoch, ktoré sú však len v niektorých staniciach. Svet BMW (BMW Welt) je múzeum a výstavisko v jednom, môžete si tu auto vyskúšať, pokochať sa na najnovších modeloch alebo si aj nejaké kúpiť :). Prehliadku sme začali vo výstavnej časti (showroom), ktorú si môžete prezrieť zadarmo, do mnohých áut si môžete aj sadnúť a vedľa každého modelu sa nachádzajú dotykové displeje, kde si môžete o aute prečítať všetky detaily aj s cenou. Okrem BMW tu nájdete aj pár kusov Mini Cooperov a Rolls Royceov. Ak chcete podrobnejšiu prehliadku, dá sa kúpiť vstup so sprievodcom, konkrétne informácie nájdete na tejto stránke. Z prehliadkovej miestnosti sa dostanete po vonku cez most do BMW múzea, kde si môžete prezrieť detailnú históriu tejto značky. Vstupné pre dospelých je 9€, pre študentov 6€.
BMW svetBMW MúzeumPriamo pri BMW svete sa nachádza olympijský štadión a veža Olympiaturm, z ktorej je krásny výhľad na celý Mníchov. Toto miesto využíva veľa domácich, ale aj turistov hlavne k športovaniu, môžete tu korčuľovať, sánkovať alebo si zaplávať na plavárni či zacvičiť vo fitness centre. Olympijská veža má 291 metrov a na jej vrchole nájdete okrem výhľadu aj reštauráciu. Vstupné na vežu je 5,50€ pre dospelých.

Centrum Mníchova a najväčšie prírodovedecké múzeum na svete

Ak hľadáte v Mníchove ubytovanie blízko centra, odporúčam okolie hlavnej stanice (Hauptbahnhof). Zo stanice premáva množstvo spojov do rôznych smerov mesta a historické centrum je v peššej vzdialenosti. Ak prídete do Mníchova autom a potrebujete ho na pár dní niekam zaparkovať, najvhodnejšie sú parkoviská P+R, ktoré sa nachádzajú blízko staníc metra. Stačí si na tejto stránke pozrieť, ktoré vám najviac vyhovuje, cena na deň je 1,50€.

Nová radnica

Historické centrum sa nachádza v okolí námestia Marienplatz. Dominantou námestia je nová radnica (Neues Rathaus) so známou a často turistami obdivovanou zvonkohrou (Glockenspiel). Neďaleko novej radnice nájdete aj starú radnicu (Altes Rathaus) a známy kostol Frauenkirche. Pred Vianocami sa na Marienplatz rozprestierajú vianočné trhy plné dobrôt. Priamo z Marienplatz vedie nákupná ulica Kaufingerstrasse smerom k ďalšiemu známemu mníchovskému námestiu Karlsplatz. Na Karlsplatz sa v zime rozprestiera veľké klzisko a môžete sa tu zastaviť na varené víno, hot dog alebo palacinky. Ak máte chuť nakupovať skôr na trhu, najznámejším mestským trhom je Viktualienmarkt, asi 5 minút chôdze z Marienplatz. V jeho okolí sa nachádza množstvo reštaurácií a kaviarní, dobre najesť sa dá aj priamo na trhu. V zime je to trošku komplikovanejšie, pretože stánky su samostatne vonku, nie pod jednou centrálnou tržnicou, takže ak dosť sneží nie je to veľmi príjemné tu nakupovať. Ale nájdete tu široký výber syrov, zeleniny a ovocia, mäsa, pečiva, kvetov či domácich vín a iného alkoholu.

Viktualienmarkt

Mníchov patrí medzi jedno z najznámejších miest Nemecka čo sa týka konzumácie piva. Po celom meste nájdete pivárne a krčmy, kde čapujú domáce pivo. Najznámejšie pivo v Mníchove je takzvané Weissbier, čiže pšeničné pivo. Okrem toho sú veľmi oblúbené pivá Helles a Dunkles. Množstvo turistov v Mníchove navštevuje jednu z najznámejších pivární v meste – Hofbräuhaus. Nachádza sa priamo v centre mesta a aj preto sú tu vyššie ceny ako v iných pivárňach a reštauráciách. K dobrému pivu Nemci často jedia klobásky (wurst) alebo praclíky (brezel). Ani my sme neodolali a v malej reštaurácii neďaleko trhu Viktualienmarkt sme si pochutnali na typickom mníchovskom Weißwurste (biela klobáska) so zemiakovým šalátom a pivom.

Karlsplatz

Po prehliadke mesta sme sa presunuli metrom k najväčšiemu prírodovedeckému múzeu na svete – Deutsches Museum. Hlavná budova múzea sa nachádza na ostrove Museumsinsel, ale okrem nej môžete navštíviť ďalšie dve časti – múzeum letectva (Flugwerftzentrum) a dopravy (Verkehrszentrum). Vstupné do všetkých troch stojí 15€, s tým, že do nich môžete ísť aj v rôznych dňoch, nemusíte to všetko stihnúť za jeden deň. Vstup len do hlavnej budovy je 8,50€ pre dospelých. Pred návštevou múzea odporúčam sa poriadne najesť a napiť a príďte oddýchnutí, pretože je to obrovský komplex s množstvom expozícií, ktoré vás rýchlo unavia :). Múzeum je krásne a naozaj prepracované, všetky expozície sú zaujímavé aj pre deti aj pre dospelých. Vymenujem len pár, všetky nájdete na stránke múzea. Nachádza sa tu expozícia lodí, lietadiel, balónov, astronómie, fyziky, hudobných nástrojov, biológie či baníctva.

Deutsches Museum

Nymphenburgský zámok a lúčime sa s Bavorskom

Na posledný deň sme toho už nemali toľko naplánovaného, ale určite sme chceli ešte stihnúť navštíviť zámok Nymphenburg. Dá sa sem pohodlne dostať aj autom, je tu parkovanie zdarma priamo pri zámku. Hneď na prvý pohľad nám zámok pripomínal francúzske Versailles, hlavne vďaka rozsiahlym záhradám s jazerom. Celé záhrady boli síce pod snehom, ale určite to malo svoje čaro, na jazierku sa kúpali kačky a labute a v areáli sme stretli aj pár športovcov, ktorí si tu behom zlepšovali kondičku :). Toto barokové sídlo je považované za jedno z najkrajších v celej Európe. Žilo tu viacero významných bavorských panovníkov ako napríklad kráľ Max I Joseph alebo Ludwig II. Lístok do vnútra zámku stojí v zimnej sezóne 8,50€ a v letnej 11,50€. Všetky ďalšie informácie nájdete na nasledujúcej stránke.

Nymphenburgský zámok

Tesne pred odchodom domov sme sa ešte zastavili v nákupnom centre Olympia-einkaufszentrum, kam priamo premáva aj metro, takže ak nemáte auto pohodlne sa sem dostanete práve takto. Nájdete tu naozaj veľa obchodov, kaviarní a reštaurácií, takže sa tu dajú príjemne stráviť nejaké 3-4 hodinky. Ďalšou často navštevovanou atrakciou je futbalový štadión mužstva Bayern Mníchov – Allianz Aréna. V roku 2006 sa tu konali aj Majstrovstvá sveta vo futbale. Keďže my až takí fanúšikovia futbalu nie sme, túto atrakciu sme z nášho programu vynechali, ale určite stojí za návštevu a hlavne večer je aréna krásne vysvietená a vhodná na fotenie.

Náš krátky výlet do Mníchova sa končí a my sa lúčime s Bavorskom a jeho hlavným mestom. Ešte pár praktických informácií o meste na záver. Ceny sú tu všeobecne o dosť vyššie ako na Slovensku, priemerne v centre mesta káva stojí okolo 3€, hlavné jedlo v reštaurácii okolo 20€, nápoje ako cola okolo 3€, zákusky a dezerty od 5€. Oblečenie a obuv sú za približne podobné ceny ako u nás, čo som si všimla, nachádza sa tu v centre pomerne dosť veľa športových obchodov pre lyžiarov, snowboardistov alebo horolezcov. S rečou nemajú v Mníchove žiadny problém, takmer všade vedia anglicky a žije tu mnoho cudzincov, čiže aj ak nie je vaša nemčina úplne dokonalá, nebojte sa ju používať, určite sa dohovoríte. Na každom kroku sa tu nachádzajú vynikajúce pekárne s čerstvým pečivom a kávou, určite odporúčam niečo v nich ochutnať.

Mapa metra a vlakov

Úplne nakoniec opäť krátky zoznam toho, čo by ste si nemali v Mníchove nechať ujsť:

1. pivo – je jedno, v ktorej reštaurácii alebo pivárni vám ho načapujú, ale určite ochutnajte pravé domáce pivo
2. návšteva Deutsches Museum – jedna z top atrakcií tohto mesta
3. pečivo z pouličnej pekárne – ak nemáte v cene ubytovania raňajky, odporúčam aspoň jedenkrát vyskúšať niektorú z mníchovských pekární
4. weisswurst – biela klobáska je tradičným mníchovským pokrmom, môžete si ju vychutnať aj na ulici v stánku alebo priamo v reštaurácii
5. prechádzka od Karlsplatz po Marienplatz – prejsť sa historickým centrom musí snáď každý turista a táto trasa od Karlsplatz po Marienplatz je jedna z obľúbených aj vďaka nákupnej ulici Kaufingerstrasse.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *