Hintertux

Vždy som snívala o tom, aké to je zalyžovať si v rakúskych Alpách na poriadnom ľadovci. A keďže aj ja, aj môj priateľ sme fanúšikovia snowboardingu, spolu s kamarátkou a jej priateľom sme tento môj sen zrealizovali. Stačilo zajednať chatu, vybaviť auto a hurá do Rakúska.
Hintertux je ľadovec v rakúskych Alpách v nadmorskej výške 3250 m.n.n a je to jediné rakúske celoročne otvorené lyžiarske stredisko. Nachádza sa približne 575 km od Bratislavy, čiže cesta autom trvá aj s prestávkami asi 7-8 hodín.

My sme cestovali až zo Žiaru nad Hronom, čiže cesta sa nám ešte predĺžila o hodinku a pol. Vyrazili sme okolo 21:45 a do dedinky Juns, kde sme mali ubytovanie sme dorazili okolo 8 ráno. Aj keď cesty v Rakúsku patria medzi najlepšie, aké som kedy videla, odporúčam pre istotu zaobstarať si aj zimné reťaze. My sme ich nepotrebovali počas celej cesty, až priamo v Junse sme ich museli založiť, pretože naša chata sa nachádzala na kopci nad dedinou a sem už neviedla až tak dobre upravená cesta. Inak sa dá úplne bez problémov dostať až rovno pod ľadovec, kde začína lanovka.
Ubytovanie som tentokrát nehľadala cez booking.com, ale priamo cez stránku Hintertuxu. Na ľavej strane pod Room Search si vyberiete oblasť (Tux alebo Finkenberg), zadáte dátum, počet izieb a počet osôb a už vyberáte. Na výber je veľké množstvo chát a hotelov, od tých najlacnejších až po tie luxusnejšie.

My sme boli s ubytovaním veľmi spokojní. Chata mala názov Hofbrandeg, cena na noc na osobu bola 19€ aj s raňajkami, bez raňajok za 16€ a ak tu budete dlhšie ako 3 noci, dostanete dokonca zľavu. Akú veľkú, to neviem, iba pri odchode nám o nej majiteľka povedala. A keďže my sme tu boli presne na 3 noci, aj tak sa nás to netýkalo.
Mali sme rezervované dve izby, zariadené podobne ako celý dom, veľmi útulné, aj keď priznám sa, že pre mňa trošku primalé. V izbe bolo aj umývadlo so zrkadlom, sprcha a WC boli spoločné na chodbe. Na raňajky sme chodili do Fruhstuckzimmer, kde boli tri stolíky a každé ráno tam na nás čakali chutné raňajky. Na to, že raňajky nás vyšli iba 3€ bol výber výborný. Každé ráno niečo iné – šunka, syry, džemy asi šiestich druhov, nutela, zelenina, jogurty, ovocie a každé ráno malá sladkosť. Okrem toho vždy keď sme vošli do Fruhstuckzimmer len pár minút po nás vošla teta s plným košíkom teplého pečiva. A vždy sa každého osobitne spýtala, čo si prosí na pitie. Na výber bol čaj, káva alebo kakao. Na izbe sme mali aj rýchlovarnú kanvicu, čiže čajík sme si mohli kedykoľvek variť aj sami a tiež sme si požičali hrnce a varili sme si polievky. Domáca pani nevedela dobre po anglicky, čo bola trochu nevýhoda, ale našťastie kamarátka vie dobre po nemecky, čiže problém sme nemali. Ďalšou nevýhodou bola poloha chaty, keďže bola dosť vysoko nad dedinkou, cesta tam trvala pešo približne 20 minút. Keď sme šli smerom dole na autobusovú zástavku, odkiaľ šiel skibus, stačilo hneď pri chate obuť snowboardy a spustili sme sa dole za pár minút. Naspäť to už bolo horšie, ešte aj preto, že po lyžovačke sme chodili dosť unavení a veľmi sa nám nechcelo šlapať do kopca. Riešením je chodiť ku zástavke autom, alebo chodiť autom až priamo pod ľadovec.
Okrem nás boli ubytovaní ešte dvaja hostia – mladí snowboardisti, ale v podstate sme o nich ani nevedeli, večer tu bolo ticho a boli sme takí unavení po celodennom jazdení, že by sme zaspali asi za každých okolností.
Juns Chata Hofbrandeg Naša izba FruhstuckzimmerLyžovanie na ľadovci sa nedá porovnávať s lyžovačkou na Slovensku, kde máte na výber maximálne 3 zjazdovky, na ktorých sa pomaly zrážate s ostatnými lyžiarmi. Tu, aj keď sem chodí niekoľko násobne viac ľudí, sa cítite v niektorých chvíľach úplne sami na celom kopci. Na úvod ešte pár informácií o Hintertuxe. Ako som už spomínala, je to jediné celoročné otvorené lyžiarske stredisko v rakúskych Alpách. O sneh je tu postarané 365 dní v roku, nemusíte sa báť, že keď sem prídete v polovici júla, nájdete zelené lúky posiate kvetmi. Práve naopak, častokrát sa odporúča navštíviť Hintertux práve v lete a to pre stabilnejšie počasie, príjemnejšie teploty a lacnejšie ubytovanie aj skipasy. Na jeseň máte zase záruku čerstvého snehu a prašanu, vhodného hlavne pre milovníkov snowboardingu. Nachádza sa tu až 86 km dokonale upravených zjazdoviek, ale na svoje si prídu aj tí, ktorí majú radšej neupravené svahy s čerstvým, hlbokým snehom. O Hintertuxe sa hovorí, že kto raz vyskúša jeho svahy, už nikdy nebude chcieť lyžovať na iných. A je to pravda. Všetko odvtedy porovnávam s Hintertuxom a môžem bezpečne povedať, že je to pre mňa momentálne kopec číslo jedna. Dokonca dvakrát po sebe získal ocenenie najlepšie ľadovcové lyžiarske stredisko na svete. Ďalšou výhodou je to, že Hintertux patrí do oblasti Zillertal a v tejto oblasti sa nachádza až 245 km zjazdoviek, 67 lanoviek a vlekov a toto všetko môžete absolvovať s jedným skipasom, ktorý si tu môžete zakúpiť. Oddýchnuť sa dá na slnečných terasách, ktoré sa nachádzajú pri každej výstupnej stanici z lanovky. Úplne na vrchole je tiež vyhliadka, z ktorej môžete obdivovať rakúske Alpy, medzi nimi napríklad Zugspitze – najvyšší vrch Nemecka alebo Grossglockner – najvyšší vrch Rakúska.
ZjazdovkyVýhľadMy na ľadovci Alpy

Lanovky na Hintertuxe sú tiež výnimočné, úplne na vrchol sa musíte vyviezť až tromi, prvou je Gletscherbus 1, ktorý Vás vyvezie do prvej medzistanice Sommerbergalm (2.100 m) za približne 5 minút. Odtiaľ môžete pokračovať Gletscherbusom 2, ktorý Vás vyvezie do výšky 2.660 m a tam už nastúpite na Gletscherbus 3 – najvyššie položenú lanovku na dvoch obežných lanách na svete a zažijete tu prevýšenie 640 metrov na mieste, keď sa dvíhate len tesne nad nebezpečnými skalami. Je až neuveriteľné, ako sa podarilo vybudovať takú modernú a bezpečnú lanovku na takom skalnatom a nebezpečnom mieste. Keď sme sa v nej viezli a videla som pod sebou len hlboké rokliny, nebolo mi všetko jedno :). Ale výhľad je z nej naozaj úžasný a tiež to pohodlie, v akom sa vyveziete až na samý vrchol.

Gletscherbus 1

Ďalšou veľkou atrakciou tohto lyžiarskeho strediska je snowpark Betterpark. Jeden sa nachádza hneď pod vrcholom Hintertuxu, tento je však počas zimnej sezóny zatvorený, otvára sa až na jar a nachádza sa v ňom okrem U-rampy niekoľko rôzne veľkých skokov, bedničiek, railov a iných prekážok. Ak však navštívite Hintertux v zime a chcete sa vyblázniť v takomto parku, môžete navštíviť park na Sommerbergu, kam sa dostanete štvorsedačkovou lanovkou.
Ak chcete zažiť aj niečo iné ako lyžovanie a snowboardovanie, určite odporúčam navštíviť jaskyňu Spannagelhöhle, kde môžete obdivovať 10 km dlhý svet pod ľadovcom. K jaskyni sa dostanete ak sa vyveziete lanovkou Gletscherbus 2 a kúsok od nej sa spustíte na lyžiach alebo prejdete peši k chate Spannagelhaus. Jaskyňa je otvorená celoročne, vstupné je 11€ pre dospelých a 5.50€ pre deti.

Ešte k cenám skipasov na Hintertuxe, my sme si zakúpili lístok platný 2 a pol dňa, prvý deň platil od 11,45 a ďalšie 2 dni už od rána. Cena bola 103€, ale 2€ Vám po skončení platnosti skipasu vrátia za čipovú kartu. Všetky ostatné ceny a informácie o skipasoch nájdete na tejto stránke ľadovca.
Čo sa týka reštaurácií a občerstvenia, výber je veľmi bohatý, na každej medzi stanici lanovky sa nachádza reštaurácia. Nám sa najviac páčilo, keď sme si mohli sadnúť von na slniečko a vychutnávať vynikajúci guláš a domácu jablkovú štrúdľu. Ceny sú pomerne vysoké, polievka okolo 3,50€, hlavné jedlo ako napríklad rezeň s hranolkami alebo klobáska s hranolkami 8-9€ a nápoje – minerálna 0,75l – 3,8€, pivo 5€, 04l ľadového čaju, koly, spritu, fanty – 4€.

Obed

Väčšina lanoviek premáva od 8:15 do 16:30, ale napríklad Gletscherbus 3 , ktorý ide až na vrchol Hintertuxu premáva len do 16:00. Neodporúčam zdržovať sa na ľadovci dlhšie, jednak preto, že po tme sa lyžuje oveľa horšie a môžete sa ľahko stratiť a aj preto, že jediná lanovka, ktorá spája svahy vedúce z vrcholu so svahom, ktorým sa dostanete dole ku skibusu a parkovisku, premáva len do 16:30. Čiže ak to nestihnete, budete si tento úsek musieť pekne vyšľapať. A to bude na takú minimálne hodinku.
Zo svahu premávajú každú chvíľu skibusy, ktoré sú zadarmo a dovezú Vás až do Mayerhofenu.
Takže na záver ešte zhrnutie k Hintertuxu – najlepší sneh, najupravenejšie svahy, najluxusnejšie lanovky, najkrajšie výhľady a pre mňa NAJnezabudnuteľnejšia lyžovačka :).
Vrchol HintertuxuVýhľad na Alpy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *