Vianočná Viedeň

Keďže sa hlavné mesto susedného Rakúska nachádza len približne 79 km po diaľnici od Slovenska alebo hodinku vlakom, veľa z Vás toto krásne mesto už určite navštívilo.

Na úvod pár všeobecných informácií o Viedni – je to najväčšie mesto Rakúska s počtom obyvateľov okolo 2 miliónov a pravidelne sa umiestňuje na vrchole rebríčka top miest na život. Skladá sa z 23 mestských častí a každá z nich je niečím výnimočná. Viedeň dýcha bohatou históriou, ale na druhej strane je to aj moderná metropola, kde sídlia mnohé medzinárodné organizácie, podniky a celosvetovo uznávané univerzity.

Čo sa týka dopravy po meste, neodporúčam chodiť po centre autom. Nedávno sme sa sem vybrali autom a s parkovaním v centre sme mali naozaj problém. Cez týždeň si musíte kúpiť niekoľko hodinový takzvaný „Parkschein„, čiže akýsi parkovací lístok a aj ten platí len na niektorých miestach. Podzemné parkoviská v centre sú veľmi drahé, niekedy zaplatíte za celý deň aj okolo 30€. Parkovací lístok je maximálne na 2-3 hodiny, my sme za 2-hodinový zaplatili 4€. Druhá možnosť je nechať auto niekde na okraji Viedne, kde je parkovanie lacnejšie a do centra sa dostať metrom alebo iným druhom MHD. Systém mestskej hromadnej dopravy patrí medzi najlepšie v Európe, lístok Vám platí na metro, autobusy, trolejbusy a električky, jednorázový stojí 2,40€. Ak sa vyberiete do Viedne vlakom zo stanice Bratislava-Petržalka, dá sa kúpiť priamo na Slovensku na tejto stanici lístok na vlak, ktorý Vám bude platiť aj na všetky druhy MHD vo Viedni 24 hodín. Cena tohto spiatočného lístka je 15,30€.

Viedeň a jej najznámejšie pamiatky

Medzi najznámejšie pamiatky, ktoré sa vo Viedni určite oplatí navštíviť patrí Stephansdom – gotická stavba nachádzajúca sa v centre mesta. V okolí Stephansdomu sa nachádza množstvo obchodov od tých lacnejších až po ulicu Kärtner Strasse, kde nájdete najluxusnejšie značky. Tiež kúsok od tejto stavby je známy hotel Sacher, kde si môžete pochutnať na pravej Sacherovej torte, prípadne si ju môžete aj odniesť domov zabalenú v darčekovom balení. Inou ulicou plnou obchodov aj s lacnejšími kúskami je známa Mariahilfer Strasse.

Ďalšou známou stavbou je zámok Schönbrunn, ktorý sa nachádza na okraji Viedne. Je to krásny barokový zámok pripomínajúci aj so svojimi záhradami francúzske Versailles. Ceny vstupného sú rôzne, podľa toho ktorý okruh si vyberiete, viac info nájdete na tejto stránke.
Aj v centre sa nachádza pekný komplex so záhradami a miestom, kde môžete stráviť príjemnú prechádzku a to je Belvedere. Od stanice Hauptbahnhof, kde Vás vysadí vlak z Petržalky je vzdialené asi 10 minút cesty pešo, čiže si jeho návštevu určite nenechajte ujsť. Opäť tu je niekoľko možností zakúpenia si lístkov, konkrétne ceny si môžete prezrieť tu.

Počas našej návštevy vianočných trhov sme ešte zavítali aj k zvláštnej farebnej stavbe nazývanej Hundertwasserhaus postavenej umelcom Friedensreichom Hundertwasserom. Táto stavba pôvodne slúžila ako ubytovňa pre sociálne slabších obyvateľov, ale dnes je to predovšetkým turistická atrakcia, kde denne chodia stovky turistov a fotia si krivú fasádu, farebné steny a nezvyčajné tvary.

Viedeň a zábavný park Prater

Ak ste fanúšikmi adrenalínu, určite navštívte miesto zábavy a kolotočov – Prater. Nachádza sa v centre a na výber máte naozaj všetky možné druhy kolotočov. Jedinou nevýhodou je to, že za každú atrakciu si musíte zaplatiť samostatne, čo Vás v konečnom dôsledku vyjde celkom draho, ak navštívite 10-15 kolotočov (jeden cca 5€, ale sú tu aj kolotoče, ktoré stoja viac ako 10€).
Miesto,na ktoré mám vo Viedni veľmi príjemné zážitky je trh nazývaný Naschmarkt, dlhý asi 1,5 km s veľmi rôznorodým tovarom. Okrem zeleniny, ovocia, rôznych druhov rýb, mäsa a pečiva tu nájdete aj predaj starožitností, oblečenia, hračiek a v zadnej časti je blší trh, kde nie sú pevné ceny a jednoducho sa prehrabávate v kopách tovaru a nakoniec si cenu zjednávate. Atmosféra tu bola veľmi príjemná, ľudia sa handrkovali, popri tom ochutnávali rôzne druhy pomazánok, syrov, zeleniny, alebo len posedávali a popíjali kávu alebo čaj.

Vianočná atmosféra vo Viedni

A späť k viedenským vianočným trhom. Po prvé neodporúčam Vám sem chodiť cez víkend a hlavne nie v sobotu. Ulice a trhy sú preplnené, ja som si tú atmosféru vôbec neužila tak ako som čakala. Tlačili sme sa v davoch ľudí, na punč sme čakali pol hodinu a ani sme si v pokoji nemohli pozrieť stánky so suvenírmi, pretože všade bolo plno. Asi najväčší trh sa nachádza pred radnicou, začína už niekedy okolo 20-teho novembra a končí na Štedrý deň. Iné známe trhy sú napríklad pred už spomínaným zámkom Schönbrunn, alebo pár stánkov nájdete aj v meste blízko Stephansdomu. Suveníry sme si nekúpili žiadne, nakúpili sme len punč v typických vianočných viedenských hlinených hrnčekoch, ktoré stoja 5€ aj s punčom, ak hrnček nechcete vrátia Vám zálohu (čo je asi 3€). Okrem toho sme si kúpili banán v čokoláde, ktorý nás sklamal, pretože sme čakali horúcu čokoládu a na naše prekvapenie bol banán úplne studený. Nakoniec sme ochutnali aj typický viedenský „würst„, čo je vlastne niečo ako párok v rožku, len je to väčšie, namiesto párku je klobáska a vo vnútri nájdete aj zeleninu, väčšinou šalát alebo kyslú uhorku. Samozrejme stánky sú plné krásnych vianočných ozdôb, sklenených vianočných gúľ, medovníkov a iných sladkostí, výber je tu väčší ako na trhoch v Bratislave.
Viedeň je na Vianoce krásna, preto si ju určite nenechajte ujsť. Ak môžete, navštívte ju radšej cez týždeň, ochutnajte výborný punč s ovocím a nechajte sa unášať vianočnou atmosférou tohto mesta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *