Viedeň – čo navštíviť počas víkendu

Aj keď som pred nejakým časom písala článok o Viedni a hlavne o Vianociach strávených v tomto meste, teraz Vám prinášam článok, ktorý je trochu iný ako všetky moje doterajšie príspevky. V septembri 2013 som sa presťahovala do tohto krásneho mesta po 3 rokoch strávených v Bratislave. Za ten čas čo som tu som už stihla spoznať viacero častí a atrakcií Viedne a preto by som sa s Vami rada podelila o moje zážitky. Samozrejme ak prídete do Viedne ako turista, nestihnete pravdepodobne všetky tieto zaujímavosti navštíviť, ale snáď si v tomto článku každý nájde niečo čo ho zaujíma :). Viedeň je mesto, v ktorom sa určite nebudete nudiť. Takže ak sa aj rozhodnete stráviť tu týždeň, či dokonca viac, program sa tu dá naplánovasť veľmi pestrý. Začala by som múzeami vo Viedni, pretože sa ich tu naozaj nachádza veľmi veľa a aj keď nie ste nejaký veľký fanúšik umenia a histórie, niektoré z týchto múzeí Vás určite zaujme. Ako prvé by som chcela opísať technické múzeum. Ak sa počas návštevy Viedne rozhodnete navštíviť zámok Schönnbrunn a ostane Vám chvíľka času, určite sa zájdite pozrieť aj do tohto múzea, pretože sa nachádza blízko zámku. Odporúčam prechádzku cez krásny park Auer-Welsbach Park, kde chodí veľa Viedenčanov oddychovať, bicyklovať, hrať sa s deťmi na ihriská alebo sa len jednoducho prechádzať. Technické múzeum sa nachádza v krásnej bielej historickej budove a otvorené je každý deň do 18:00. Vstupné pre dospelých je 10€, pre študentov 8,50€ a pre deti / študentov do 19 rokov zdarma. Ak chcete ešte viac ušetriť, je výhodné múzeum navštíviť cez Múzejnú Viedeň, kedy je veľa múzeí vo Viedni zdarma alebo ponúkajú rôzne zľavy zo vstupného (koncom októbra).

Okrem stálych expozícií sa v múzeu vždy nachádza aj nejaká dočasná, ktorá sa v určitých časových intervaloch mení. Momentálne tu môžete vidieť dočasnú výstavu zameranú na vesmír. Ostatné expozície, ktoré sa tu nachádzajú stále sú dopravné prostriedky, energia, príroda, hudobné nástroje, veci z domácnosti, tažký priemysel, mini expozícia, práca alebo médiá. Ja som v múzeu strávila 3 hodiny a keby som ešte nebola unavená, vydržala by som kľudne aj ďalšie 3 hodiny. Čo nás mrzelo, že sme nestihli, bola miestnosť vysokého napätia v expozícii energia, kde sa 2x denne koná predstavenie za malý príplatok. My sme predstavenie nestihli, pretože sme o ňom nevedeli, čiže sme len spoza dverí počúvali strašidelné zvuky :). Takže ak sa sem chcete ísť pozrieť, určite sa na to opýtajte pri vstupe.
Technické múzeumTechnické múzeumĎalšie múzeum vo Viedni, v ktorom som síce ja osobne ešte nebola, ale určite v blízkej dobe plánujem ísť, je múzeum voskových figurín Madame Tussauds :). Opäť sa jeho návšteva dá spojiť veľmi výhodne s návštevou zábavného parku Práter. Dostanete sa sem metrom U1 alebo U2 a vystúpite na zastávke Praterstern odkiaľ je to do samotného Prátru už len pár minút a nájdete ho ľahko podľa ruského kola a iných vysokých kolotočov, ktoré vidieť už z diaľky. Múzeum je otvorené denne do 18:00 rovnako ako technické múzeum a vstupné stojí 18,50€ pre dospelých, 17,50€ pre študentov a 14,50€ pre deti. Ak si však lístok kúpite cez internet, múzeum ponúka 30% zľavu. Vo vnútri sa ako si už určite viete domyslieť nachádzajú voskové figuríny – rozdelené na postavy historické, politikov a vizionárov, športovcov, spevákov, hercov a iných hviezd showbiznisu.

Veľmi známym a často navštevovaným múzeum vo Viedni je Albertina. Nachádza sa v centre mesta, len kúsok od Opery, Karlsplatzu a Kärtnerstrasse, čiže sa sem dostanete metrom U1, U2 alebo U4 – zastávka Karsplatz alebo množstvom autobusov a električiek, ktoré sem chodia (viac informácií o doprave po Viedni nájdete na stránke Wiener Linien). Otváracie hodiny múzea sú denne do 18:00 okrem stredy, kedy majú otvorené až do 21:00. Vstupné pre dospelých stojí 11,90€, pre študentov 8,50€ a pre deti/študentov do 19 rokov zdarma. V múzeu nájdete obrazy a opäť dva druhy expozícií – stále a dočasné.

Veľa turistov Viedne často zamieri na obľúbené námestie v centre mesta blízko zámku HofburgMaria-Theresien Platz, kde nájdete pokope rovno 3 známe viedenské múzeá. Prvé dve nachádzajúce sa v historických budovách rovno oproti sebe sú Kunsthistorisches Museum a Naturhistorisches Museum. V prvom múzeu môžete spoznávať viedenské umenie a históriu a v druhom prírodu a históriu skôr z vedeckého pohľadu. Kunsthistorisches Museum je otvorené denne okrem pondelkov, kedy je zatvorené úplne, do 18:00 a v stredy do 21:00. Vstupné pre dospelých je 14€, pre deti/študentov do 19 rokov zdarma a pre študentov do 27 rokov 11€. Naturhistorisches Museum má otváracie hodiny do 18:30, utorky zatvorené a stredy rovnako do 21:00. Vstupné pre dospelých je 10€, pre študentov 5€ a deti zdarma. Najlepšie sa sem dostanete metrom U2 – zastávka Museumsquartier alebo električkou a vystúpite na zastávke Burg Ring alebo Dr.Karl Renner Ring.

Kunsthistorisches Museum

Ak prejdete cez veľkú križovatku od Maria-Theresien Platz, dostanete sa pred vchod známeho viedenského múzea – Museumsquartier. Okrem toho, že sa tu nachádza niekoľko múzeí v jednej budove, je to miesto oddychu a zábavy pre domácich aj turistov. V lete sú na námestí pred múzeum rozložené farebné lavičky, na ktorých oddychuje množstvo mladých, študentov, párikov alebo pracujúcich Viedenčanov. Nájdete tu pár kaviarní a stánkov s občerstvením a často sa tu konajú rôzne vystúpenia alebo koncerty. V zime je Museumsquartier miesto, kde sa ako prvé otvárajú viedenské vianočné trhy. Sú iné ako väčšina trhov po meste, modernejšie, stánky prerobené na malé kaviarničky alebo reštaurácie, kde sa vo vnútri môžete zohriať a posedieť si na kožušinových lavičkách. Väčšinou tu nehráva žiadna vianočná hudba, ale naopak skôr aktuálne hity, ktoré denne počujete v rádiu. Aj tu stojí punč a varené víno okolo 3,50 – 4€ plus záloha za hrnček cca 2,50€, ktorý buď vrátite alebo si necháte na pamiatku :).

Vo vnútri komplexu Museumsquartier nájdete tieto múzeá:

  • Mumok
  • Kunsthalle
  • Zoom Kindermuseum
  • Leopold Museum

Ak ste si stále nenašli to správne a vysnívané múzeum, na tejto stránke nájdete zoznam všetkých múzeí vo Viedni.

Centrum Viedne

Čo sa vlastne považuje za centrum Viedne? Zvyčajne sa tak oznažuje prvý okruh (1.Bezirk – Innere Stadt) a práve tu sa nachádza najviac turistických zaujímavostí a pamiatok. Začať môžete na Karlsplatz, kde sa dostanete metrom (linky U1, U2, U4) alebo električkou či autobusom. Okrem toho sem chodí aj vlak (Badner Bahn), ktorým sa dostanete napríklad do najväčšieho viedenského nákupného centra Shopping City Süd. Karlplatz je veľké námestie a tiež aj veľká križovatka, kde nieje úplne najjednoduchšie sa zorientovať. Ak chcete ísť smerom k Stephansplatzu, treba sa obzerať a hľadať veľkú, vyzdobenú historickú budovu – viedenskú operu a po jej pravej strane sa tiahne známa viedenská nákupná ulica Kärtner Strasse. Ak prídete do Viedne v predvianočnom období, určite odporúčam navštíviť vianočné trhy pred Karlskirche, menej turistov ako na veľkých trhoch pri radnici a atmosféra naozaj úžasná. Mne osobne sa tieto trhy páčia najviac :).

Karlskirche

Ak sa vydáte smerom na Stephansplatz, budete prechádzať cez známu Kärtner Strasse. Túto ulicu som ešte nikdy nezažila prázdnu a cez víkendy alebo sviatky je tu obzvlášť plno. Nachádza sa tu množstvo obchodov, ale medzi nimi aj reštaurácie a kaviarne. Ak však nechcete minúť za kávu 4,50€ a za obed 20€, tak sa radšej najedzte predtým alebo potom ako sem pôjdete. Ak je to však akútne a naozaj potrebujete niečo zjesť, odporúčam reštauráciu Vappiano. Je to talianska reštaurácia s výbornou pizzou, cestovinami a šalátmi. Cena pizze sa pohybuje okolo 7€, šalát do 5€, cestoviny tiež okolo 7€. Majú trochu zvláštny systém objednávania jedál, na začiatku dostanete kartičku, na ktorú si potom pri pulte s pizzou alebo cestovinami objednáte jedlo a nakoniec pomocou nej aj zaplatíte pri východe. Ďalšie jedlo, ktoré som prvýkrát ochutnala na Kärtner Strasse boli viedenské rezance (Nudeln). Kúpite ich v stánkoch, ktoré sú na každom kroku a predávajú tu okrem nich aj kebap alebo rôzne viedenské klobásky. Najlacnejšie stoja v centre okolo 2€ (zeleninové), mäsové okolo 3€. Ak však pôjdete ďalej od centra, dajú sa zohnať aj za 1€ :). Samozrejme nájdete tu aj množstvo fast-foodov a typických rakúskych reštaurácií. Ak máte chuť na kávu, môžete si sadnúť do známej rakúskej cukrárne Aida (priamo na Stephansplatz) alebo veľmi príjemné prostredie nájdete kúsok od Stephansplatzu v kaviarni Julius Meinl, ktorá je spojená aj s obchodom s potravinami. Ceny sú tu síce dosť vysoké, ale majú tu naozaj krásne veci, hlavne ak hľadáte pre niekoho originálny darček. Od Stephansplatz sa ľahko dostanete aj na ulicu Graben, v okolí ktorej sa nachádzajú najdrahšie a najluxusnejšie obchody vo Viedni.

Kärtner Strasse

Príjemnou prechádzkou po ulici Graben sa dostanete blízko komplexu Hofburg, kde môžete navštíviť Sisi múzeum, Schatzkammer (tu sú uložené habsburgovské poklady a korunovačné klenoty Rakúskej ríše) alebo sa len poprechádzať v obrovskom areáli s krásnymi a rozsiahlymi záhradami. Prechádzku môžete nasmerovať na Maria-Theresien Platz, kde môžete navštíviť známe viedenské múzeá (viac info v článku Viedeň) alebo smerom k Radnici cez Volksgarten. Volksgarten je známa viedenská záhrada, ale večer sa jej brány zatvárajú, takže cez ňu prejdete v zime len do 19:00 a v lete do 22:00. Záhrada je známa aj vďaka rovnomennej diskotéke Volksgarten, ktorá patrí medzi najobľúbenejšie nočné bary mladých viedenčanov. Vstupné na diskotéku sa pohybuje okolo 10€ a odporúčam sem zájsť až okolo polnoci, kedy sa rozbieha tá pravá zábava.

Volksgarten

Radnicu poznajú turisti väčšinou hlavne vďaka tomu, že sa tu každý rok pred Vianocami nachádzajú najväčšie viedenské vianočné trhy. Každoročne tu nájdete okolo 140 stánkov s punčom, klobáskami, perníkmi alebo suvenírmi. Ak sa rozhodnete do Viedne zavítať na Silvestra, určite nevynechajte práve radničné námestie. Nachádza sa tu veľké pódium, kde buď vystupuje živá kapela alebo DJ, množstvo stánkov a hlavne veľká masa ľudí, ktorí oslavujú a tešia sa z nového roku. Ak budete čakať na polnočný ohňotroj nad Radnicou, ten sa tu žiaľ nekoná, presne o polnoci iba zvony Radnice hlasno zazvonia a to je všetko :). Ohňostroj uvidíte nad Hofburgom, prípadne nad Prátrom. Mňa osobne zatiaľ najviac očarilo obrovské klzisko, ktoré každoročne postavia pred Radnicou na konci januára. Nieje to len také obyčajné jedno klzisko, nájdete tu minimálne 3 veľké plochy a okrem toho úzke cestičky medzi jednotlivými väčšími plochami. A opäť množstvo stánkov s jedlom a iných atrakcií. Korčule si samozrejme môžete požičať (momentálne je cena 6€ za požičanie korčúľ a 6,50€ za celodenný vstup na klzisko).

Klzisko pred Radnicou

Nákupy vo Viedni – obchodné centrum alebo trh?

Viedeň je pre nakupovanie ako stvorená. Nachádza sa tu veľmi veľa obchodných centier, ale aj ulíc s obchodmi alebo trhy. Nakúpiť sa dá aj lacno aj drahšie a výber je veľmi bohatý. Takmer každý, kto už vo Viedni bol, určite navštívil nákupnú ulicu Mariahilfer Strasse. Nachádza sa blízko centra, v 5.okruhu, kúsok od Museumsquartier. Ak sa sem chcete dostať metrom, vystúpte buď na Museumsqaurtier zastávke (U2) alebo na Neubaugasse (U3), v druhom prípade výjdete z metra priamo na ulici blízko Zary a obchodu s potravinami Merkur. Na výber obchodov tu naozaj nebudete mať núdzu, nájdete tu oblečenie, kozmetiku alebo nábytok. Veľa obchodov je podobných s tými, čo nájdete aj na Slovensku, z takých čo u nás nemáme mám ja najradšej Buttlers – obchodík s krásnymi doplnkami do bytu, Libro – knihy a papierníctvo alebo Douglas – veľká drogéria a parfuméria.

Ďalšie nákupné ulice, ktoré Vám môžem odporučiť sú už spomínaná Kärtner Strasse, ďalej Thaliastrasse, Josefstädterstrasse, Favoritenstrasse alebo Landstraßer Hauptstraße. Veľa Viedenčanov však uprednostňuje nákupné centrá. Najväčšie nákupné centrum vo Viedni sa volá Shopping City Süd, ktoré je pomerne ďaleko od centra. Ak sem pôjdete autom, neporadím Vám nič iné len navigáciu :). Ak však mestskou dopravou, najskôr musíte ísť na konečnú zastávku metra U6 – Siebenhirten a odtiaľ z malého parkoviska odchádza každú polhodinu shuttle bus, ktorý Vás dopraví za cca 10 minút priamo do centra. Iná možnosť je ísť metrom U1 na konečnú zastávku Reumansplatz a odtiaľ opäť shuttle busom. V SCS sa nachádza aj tak známy a obľúbený Primark, ktorý tu otvorili v decembri 2013. Ďalší Primark nájdete v menšom obchodnom centre G3 – Gerasdorf. Nachádza sa v malej dedinke za Viedňou a dostanete sa sem opäť metrom U6, tentokrát presne opačná strana a konečná zastávka Florisdorf. Odtiaľto ide opät shuttle bus zdarma až do nákupného centra. Zastávku autobusu nájdete blízko potravín Spar alebo pekárne Der Mann.

Shopping City Sud

V meste je tiež niekoľko nákupných centier, medzi najznámejšie patrí Donau Zentrum, sem sa dostanete metrom U1 a vystúpite na zastávke Kagran. Ďalšie menšie centrá sú na zastávke U2 – Stadion a konkrétne Stadion Zentrum, U3 Landstrasse tu je nákupné centrum Wien Mitte, U3 a U6 Westbahnof – centrum hlavne pre cestujúcich z tejto vlakovej stanice, U6 – Handelskai a centrum s názvom Millenium City.

Donau Zentrum

Veľa Viedenčanov rado nakupuje aj na trhoch. Najznámejší viedenský trh Naschmarkt sa nachádza v centre, len kúsok od Mariahilferstrasse alebo Karlsplatzu. Výber je tu úžasný – od domácich až po exotické potraviny, ovocie, zelenina, syry, čaje a káva, ale nájdete tu aj veľmi príjemné reštaurácie a kaviarne. Na konci Naschmarktu býva často blší trh, kde sa dá kúpiť takmer nemožné :). Ďalší veľmi obľúbený trh je Brunnenmarkt, ktorý sa nachádza v 16.okruhu blízko zastávky metra U6 – Josefstädterstrasse. Tu sa predávajú hlavne potraviny a ovocie so zeleninou, no nájdete tu aj pár kúskov oblečenia alebo obuv. Ak sa sem rozhodnete zavítať, odporúčam sa potom prejsť na Thaliastrasse – tiež známu nákupnú ulicu vo Viedni. Posledný trh, ktorý Vám odporučím je Karmelitermarkt – v centre, blízko námestia Swedenplatz (známe vďaka množstvu barov a nočných podnikov).

Zábava vo Viedni

Aj keď domáci Viedenčania možno radšej vysedávajú v kaviarňach a popíjajú kávu so sladkým čerstvým pečivom, športové možnosti vo Viedni sú tiež veľké. Ak máte radi skôr niečo pokojnejšie a relaxačné, odporúčam najväčšie wellness vo Viedni – Therme Wien. Je síce troško od ruky – musíte ísť metrom U1 na konečnú zastávku Reumannplatz a potom odtiaľ ešte asi 20 minút električkou číslo 67 (zastávka na ktorej vystupujete sa volá rovnako ako wellness – Therme Wien). Wellness je obrovský, vstup do bazénov stojí na 3 hodiny 16,50€, ak chcete íst aj do sauny, priplatíte si ešte 7,50€. Čo je super, že kopa bazénov je vonku, čo má tú správnu atmosféru práve v zime, keď sa hrejete v teplučkej vode a okolo Vás je všade sneh :). Samozrejme je tu aj niekoľko víriviek, detské bazény, skokanské mostíky a jeden tobogán. Mne osobne chýbal bar alebo kaviareň, ak chcete niečo zjesť alebo piť, musíte ísť do reštaurácie. V lete je tu otvorený aj bar s terasou, v zime je však možné navštíviť len spomínanú reštauráciu.

Aj keď je Viedeň veľkomesto, stále tu nájdete množstvo zelene a pekných parkov. Práve v týchto parkoch sa dá naozaj výborne športovať, oddychovať alebo sa len jednoducho prechádzať. Hneď v centre sa nachádza mestský park – Stadtpark, ktorý spája 1. okruh Viedne a 3. Ďalšie pekné parky sú pri zábavnom parku Prátri – rovnomenný park Prater, blízko zámku Schönnbrunn – Auer-Welsbach Park, pri Dunaji blízko zastávky metra Alte Donau – Donaupark alebo zaujímavá je aj botanická záhrada Viedenskej univerzitynachádzajúca sa blízko zámku Belvedere.

Auer-Welsbach Park

Pre nadšencov adrenalínu je obľúbeným a vyhľadávaným miestom Donauturm, odkiaľ sa skáče bungee-jumping. K veži sa dostanete najbližšie autobusom (zastávka sa volá rovnako ako veža – Donauturm) alebo metrom U1 (zastávka Kaisermühlen VIC) a potom prechádzkou cez už spomínaný Donaupark. Veža je atrakciou aj bez bungee, nájdete tu luxusnú reštauráciu a krásny výhľad na celú Viedeň. Samotný skok stojí 149€ a všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

K adrenalínu patrí určite aj zábavný park Práter. Od centra nieje ďaleko, metrom U2 vystúpite na zastávke Messe-Prater alebo Praterstern a ak idete metrom U1 tak opäť zastávka Praterstern (čo je aj vlaková a autobusová stanica). Vstup do parku je zadarmo, platí sa za každú atrakciu zvlášť. Zoznam všetkých nájdete tu. Každým rokom atrakcie pribúdajú, takže si máte naozaj z čoho vybrať. Okrem kolotočov a dráh sú tu aj rôzne stánky s občerstvením, reštaurácie, krčmičky a darčekové obchody. Ak máte trochu času navyše a chcete vidieť ako vyzerajú viedenské univerzity, zájdite sa pozrieť neďaleko Prátru na Viedenskú ekonomickú univerzitu (Wirtschaftsuniversität Wien) a nový komplex, v ktorom sa od septembra 2013 nachádza. Budova pripomína nejaké mesto z vesmíru, všetko je moderné a okolie dopĺňa zeleň, upravené trávniky a malé reštuarácie priamo v areáli.
PráterWirtschaftsuniversität Wien

Na záver tohto krátkeho príspevku o Viedni by som len stručne zhrnula, čo určite nevynechajte ak sem prídete na pár dní.

1. čerstvé pečivo v jednej z viedenských pekární (Der Mann, Anker, Strück, Back Welt) s dobrou kávou
2. aspoň jedno z viedenských múzeí
3. ochutnávku viedenských klobások (würst) s nápojom „Spritzer“ čo je biele víno a sóda prípadne s nejakým viedenským pivom (napr. Ottakringer)
4. aspoň jeden kolotoč v zábavnom parku Práter
5. návštevu zámku Schönnbrunn a ak máte viac času aj viedenskej ZOO, ktorá sa nachádza priamo pri zámku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *