Dolomity a Lago di Garda

Už viackrát som navštívila rakúske Alpy a ľadovce s výbornými lyžiarskymi strediskami, ale v talianskych dolomitoch som ešte nikdy nebola. Až tentokrát pri ceste na dovolenku k talianskemu jazeru Lago di Garda som mala príležitosť spoznať aj časť týchto nádherných hôr a určite to stálo za to.
Našou prvou zastávkou hneď po svitaní bolo jazero Misurina, kde okrem nás nebolo ani nohy a to ticho bolo až neuveriteľné. Ale aj poriadna zima, aj keď sme cestovali koncom augusta, ráno okolo 5,30 je v týchto miestach len pár stupňov nad nulou. Dlho sme preto ani my nevydržali, pofotili si jazero a okolité kopce, sadli späť do vyhriateho auta a pokračovali v ceste. K Misurine len toľko, že sa nachádza vo výške 1754 m.n.m a dostanete sa k nej len po úzkych a kľukatých cestičkách. V zime je využívaná hlavne pre korčuliarov, v jej okolí nájdete niekoľko hotelov a reštaurácie kde sa môžete občerstviť.

Dolomity

15 km od jazera Misurina sa nachádza slávne olympijské mestečko Cortina d´Ampezzo (zimná olympiáda v 1956) a dnes patrí medzi svetové lyžiarske strediská s vynikajúcimi službami pre turistov. Mňa zaujala atmosféra mestečka – úzke kľukaté cesty a uličky pomedzi farebné domy s drevenými oknami a nádhernými farebnými kvetmi na balkónoch. Tu sme v centre zaparkovali neďaleko malého námestia a zamierili si to do útulnej kaviarne na rannú kávu. Hneď potom nás prilákala vôňa čerstvého pečiva a namiesto bagetiek čo sme si niesli z domu sme si pochutnali na vynikajúcich teplých croissantoch s pudingovým krémom :). S plnými bruškami sme urobili pár fotiek neďalekých hôr a pokračovali v ceste. Cesty sa stále viac a viac zužovali a kľukatili a asi najväčšie zákruty zažijete tesne pred priesmykom Passo Pordoi.

Ak budete prechádzať cez priesmyk Passo Pordoi, určite sa tu aspoň na chvíľku zastavte a pofoťte si okolité výhľady. Nachádza sa tu aj lanovka, ktorá Vás za 15€ vyvezie aj zvezie na Sass Pordoi odkiaľ sú výhľady ešte oveľa krajšie. Lanovka je tak trochu adrenalín, pretože sa pohybuje v obrovskej výške nad skalami, ale za malú chvíľku Vás vyvezie na vrchol, pričom sa do nej vojde cca 60 osôb. Na vrchu Sass Pordoi nájdete reštauráciu, kde si môžete zakúpiť aj niekoľko suvenírov na pamiatku. Výhľad je tu neuveriteľný, na jednej strane zasnežená Marmolada (najvyšší vrch Dolomitov) a všade okolo len hory, zelené údolia a maličké, úzke cestičky. Okolo nás bola drvivá väčšina turistov vybavená lanami, sedákmi, prilbami pripravujúc sa na lezenie po strmých skalách. Mne osobne stačil výhľad a nezabudnuteľný zážitok v lanovke (hlavne moment keď sa pohýnala smerom nadol a pomerne hlboko zhupla na lane).

Passo Pordoi

Okrem priesmyku Passo Pordoi prejdete cestou k jazeru niekoľko ďalších priesmykov, ale na návštevu si asi vyberte len jeden, lebo pri tých ďalších už nebudete vládať vysadať z auta a budete už chcieť byť čím skôr na rovnej diaľnici. Cesty tu majú krásne, ale niekoľkohodinové točenie sa z jednej strany na druhú je únavné pre všetkých :).

Tie najkrajšie mestečká v okolí Lago di Garda

Na úvod pár informácií o tomto najväčšom talianskom jazere, aby ste si vedeli urobiť ako takú predstavu či sa sem oplatí vycestovať na dovolenku :). Jazero Lago di Garda sa nachádza v nadmorskej výške 65 m, ale po všetkých jeho stranách sa nachádzajú strmé kopce a hory, preto je to raj pre peších turistov, horolezcov alebo cyklistov. Dĺžka jazera je 51,6 km, šírka 17,6 km a maximálna hĺbka 346 metrov. Okolo jazera sa nachádza niekoľko krásnych mestečiek, ktoré podrobnejšie opisujem nižšie v tomto článku. O Lago di Garde a jeho okolí si môžete prečítať aj v článku od našej čitateľky Alenky – Cestou k jazeru Lago di Garda cez Dolomity.

Hneď na severe jazera sa nachádza mesto Riva del Garda, kde sme boli ubytovaní aj my v apartmánoch Desire, s ktorými sme boli veľmi spokojní – cca 10 min k vode, blízko obchodíky, supermarket, reštaurácie, veľmi milý personál a čisté, útulné izby. Riva je mestečko s asi 15000 obyvateľmi, ale v letných mesiacoch sú jej ulice plné turistov, preto sa zdá byť omnoho väčšia. Mesto sa nachádza hneď pri brehu jazera, kde je vybudovaná kamenistá pláž s miernym vstupom do vody. Voda je krásne čistá a hneď kúsok za kamienkovou plážou si môžete oddýchnuť aj na príjemnej mäkkej trávičke pod palmami. Keď sme boli v Rive my, voda bola dosť studená a fúkal vietor, preto sme sa osviežili len na chvíľku a radšej oddychovali na brehu. Popri pláži nájdete hlavne apartmány a iné druhy ubytovania, ale aj malé dovolenkové obchodíky so suvenírmi, reštaurácie a kaviarne. Odporúčam určite ochutnať vynikajúci taliansku zmrzlinu, mne osobne stačila tá najmenšia (piccolo) za 1,50€, ale v skutočnosti bola taká veľká ako u nás najmenej 3 kopčeky.

P1120775Ďalšou veľmi navštevovanou časťou Rivy je historické centrum, ktoré sa nachádza priamo pri prístave. Pravú taliansku atmosféru zažijete hlavne večer, všade cítiť lákavé vône z reštaurácií, počuť romantickú taliansku hudbu a ulice sú plné usmiatych a oddýchnutých ľudí. Okrem priestranných námestí tu nájdete aj úzke uličky plné obchodíkov s tým najrozličnejším tovarom – od moderného oblečenia až po domáce talianske špeciality. Keď sme už pri talianskych špecialitách, talianska kuchyňa patrí medzi najznámejšie na celom svete, preto je ťažké ochutnať všetko, ale ak nestihnete ochutnať, určite si aspoň v domácich obchodoch kúpte nejaké talianske cestoviny, žltý likér limoncello, sušené paradajky alebo chutné sladké pečivo.
Čo sa týka nejakých praktických informácií, Rivu prejdete aj pešo, nebudete potrebovať žiadny taxík alebo mestskú dopravu. Väčšina atrakcií a najzaujímavejších miest je v okolí pobrežia jazera alebo blízko historického centra. Nájdete tu aj veľký supermarket s lekárňou.

Pokračujeme v našej ceste na juh a ďalšie mestečko, v ktorom sa zastavujeme je Malcesine. Zaparkujeme v centre mesta za malý poplatok a vyberáme sa na krátku prechádzku po uličkách tohto mestečka. Aj Malcesine je priamo pri brehu jazera, ale tu už neuvidíte toľko turistov kúpajúcich sa alebo venujúcich sa nejakým športovým aktivitám. Skôr natrafíte na domácich ako si vychutnávajú rannú kávičku alebo čítajú noviny. Všade je pokoj a nikto sa nikam neponáhľa. Malcesine je vyhľadávané turistami hlavne kvôli rotačnej lanovke na blízky kopec Monte Baldo, odkiaľ sú krásne výhľady na celé jazero.

P1120810

Na úplnom juhu Gardy sa nachádza asi najkrajšie mesto na pobreží celého jazera a tým je Sirmione. Nazývajú ho aj malé Benátky a to preto, že celé mestečko stojí na vode. Ak neprídete do Sirmione hneď skoro ráno, možno budete mať menší problém s parkovaním, ale v podstate sú všade okolo vstupu do mesta veľké parkoviská. Len niekedy aj veľké rady, tak možno sa trošku načakáte. Vchod do historickej časti mesta je cez most a hradby a priamo za nimi sú už rušné uličky s obchodmi a reštauráciami. Nás hlad zaviedol rovno do milej kaviarne, kde sme si oddýchli pri cappucine a výbornom croissante s pudingom. Celé centrum Sirmione sa dá prejsť za necelú hodinku, ak sa Vám nechce chodiť môžete si kúpiť lístok na malý vláčik, ktorý vás po mestečku prevezie. Na konci malého polostrovčeka sú pláže, kde sme ale našli oveľa menej turistov ako na severe v Rive. Mnoho ľudí si tu tiež požičiava loďky a kochajú sa výhľadom z vodnej hladiny. Najznámejšou pamiatkou je hrad Castello Scaligero, ktorý tvorí dominantu mesta.

Sirmione

Posledné mestečko, ktoré by som chcela opísať je Arco. Samozrejme, že po pobreží Gardy sa nachádza veľké množstvo ďalších zaujímavých miest, ale to by ste tu museli byť aspoň mesiac aby ste stihli všetky precestovať. Spomeniem aspoň pár, ktoré ešte určite stoja za to – Garda, Torbole, Limone alebo Saló. Arco sa nachádza na severe, len kúsok od Rivy. Toto je mesto je známe hlavne vďaka športu a hradu, ktorý sa týči nad mestom. V uličkách nájdete množstvo športových obchodov hlavne pre horolezcov a vyznávačov vysokohorskej turistiky. V okolí Arca sa nachádza aj množstvo miest pre horolezcov v neďalekých horách alebo tiež tu začínajú niektoré via ferraty.

Arco

Pravá tvár Gardy – hory, lezenie a šport

K dovolenke pri jazere Lago di Garda neodmysliteľne patrí športovanie. Turisti sem chodia väčšinou hlavne preto aby si tu zašportovali, nájdete tu oveľa menej dovolenkárov typu čo len vylihujú celý čas na pláži. Veľká ponuka vodných športov, cyklistika a hlavne široké možnosti pre turistov, pretože všade okolo jazera sa nachádzajú hory.

Z vodných športov sú najvyhľadávanejšími windsurfing a kitesurfing, aj ak ste začiatočník nemusíte sa báť, fungujú tu školy, ktoré Vás za pár hodín naučia základy. Okrem toho pre menej adrenalínové typy sú k dispozícii vodné skútre, kajaky, vodné bicykle alebo len obyčajné loďky a pre tých bohatších jachty :). Garda je považovaná za raj pre cyklistov, sú na každom rohu a na každej ceste (niekedy teda poriadne zavadzajú) a okolo celého jazera je množstvo cyklistických chodníkov. Bicykel sa dá požičať, cena na deň sa pohybuje okolo 15€.

Pešia turistika je tiež veľmi obľúbená, no a veľmi veľa dovolenkárov tu zamieri na turistiku spojenú s via ferratami. My sme sa tiež rozhodli absolvovať jednu Via Ferratu, konkrétne Rio Sallagoni, ktorá sa nachádza kúsok za mestečkom Arco. Pre tých čo nevedia čo to vlastne via ferrata je, tak je to zaistená cesta vo vysokohorskom teréne často spojená s pešou turistikou. Okrem dobrej obuvi však potrebujete aj prilbu, úväz a laná kvôli väčšej bezpečnosti. Ferraty majú rôzne náročnosti, my sme si vybrali jednu z najľahších a to obtiažnosť B. Ak ste v niečom podobnom začiatočník, určite Vám odporúčam začať s jednoduchšími cestami. Ja osobne som bola na ferrate prvýkrát a musím sa priznať, že ma to prekvapilo. Zo začiatku som si nebola vôbec istá tými malými kovovými skobami v stene, na ktorých som mala stáť alebo sa ich držať. Jednoducho som sa bála pošmyknutia alebo pádu. Tiež nemám žiadne skúsenosti s lezením a aj preto som sa držala pevne hlavne rukami, čo bola nakoniec chyba lebo som mala potom na druhý deň poriadnu svalovicu. Takže spoliehate sa aj na svoje nohy a na to, že visíte na lane a nič sa Vám vlastne nemôže stať :). Po čase som si zvykla aj ja a už mi šlo lezenie lepšie, ale určite by som potrebovala ešte prejsť oveľa viac ferrát aby som v tom bola úplne doma :). Inak je tento druh športu veľmi zaujímavý, celý čas ste obklopení krásnou prírodou a čo je možno trochu nevýhodou jednoduchších trás, môžete tu natrafiť na dosť veľa turistov a niekedy šľapete doslova v radoch za sebou :). Rio Sallagoni je kaňonová ferrata, je tu pomerne vlhko, preto sa Vám možno bude aj trošku viac šmýkať a ak už nebudete vládať, tak približne po 2 hodinkách lezenia sa dá dostať po krátkom chodníku k hradu, ktorý sa týči nad Arcom a odtiaľto už vedie asfaltová cesta smerom dole do mesta. Tak isto sme to urobili aj my, pri hrade sme sa zastavili na malé osvieženie v podobe studených nápojov a odtiaľ sme pokračovali autom späť do Rivy.

Rio Sallagoni

Pre skúsenejších horolezcov je v okolí Gardy množstvo skál a miest, kde si môžete schuti zaliezť. Aj mužská časť našej dovolenkovej štvorice si nenechala ujsť túto možnosť a skoro ráno sa vybrali opäť smerom na Arco a tu neďaleko malého ranču do hôr na skaly. Ja som asistovala len ako fotograf počas asi 3hodinového lezenia. Viac informácií o rôznych trasách a náročnostiach nájdete na tejto stránke.

Posledná atrakcia, ktorú by som rada zahrnula do tohto článku je návšteva zábavného parku Gardaland na juhu jazera. Pre všetkých vyznávačov adrenalínu určite odporúčam navštíviť tento park a stráviť tu celý deň, pretože nudiť sa určite nebudete :). Atrakcií je tu naozaj množstvo, od tých najadrenalínovejších dráh, cez vodné atrakcie až po kolotoče pre najmenších. Celý park je rozdelený na niekoľko malých mestečiek, kde nájdete typickú architektúru alebo reštaurácie. Okrem toho tu môžete navštíviť niekoľko kín a v určitých časoch sa konajú predstavenia, z ktorých je najzaujímavejšou asi záverečná šou s ohňostrojom.

20130823_192341

Naša dovolenka pri jazere sa končí. Na záver len veľké odporúčanie pre všetkých čo majú radi aktívnu dovolenku – zoberte si aspoň týždeň voľna, poriadne si naplánujte čo všetko chcete absolvovať, ale nezabudnite aj oddychovať aby ste si potom po návrate domov nemuseli brať ešte ďalšiu dovolenku na zrelaxovanie :).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *