Rím – večné mesto

Cestu do Ríma som absolvovala ešte s leteckou spoločnosťou Skyeurope, ktorá dnes už neexistuje, ale vtedy tiež patrili medzi nízko nákladové spoločnosti, kde ste letenku zohnali za pár euro. Let trvá asi 2 hodiny, pristáli sme na letisku Fiumicino, čo je od Ríma asi 30 km a dostanete sa priamo odtiaľ pohodlne vlakom do centra Ríma. Rím má dve letiská a Okrem Fiumicina sa ešte lieta aj na Ciampino, kam sa dnes dostanete aj s leteckou spoločnosťou Ryanair.
Čo sa týka samotnej dopravy z letiska Fiumicino, všetky informácie nájdete na tejto stránke. My sme využili vlakovú dopravu, konkrétne spoločnosť Trenitalia a náš vlak sa volal Leonardo Express.

Prvé postrehy z Ríma

Počasie bolo veľmi príjemné, okolo 25 stupňov, slniečko. Vystúpili sme na vlakovej stanici (Termini railway station) odkiaľ to bolo do nášho hotela pešo len pár minút. V tejto dobe sme hotel zajednávali cez slovenskú stránku zameranú na ubytovanie – limba.sk. Samozrejme keby sa do Ríma vraciam, tak skôr využijem booking, pretože výber je tu určite väčší.

Náš hostel bol rodinne založený, na recepcii bol veľmi milý starší pán, ukázal nám izbu a dal nám mapu mesta. Veľa hotelov a ubytovní v Ríme sa nachádza v starých vysokých domoch. Uzučké schody a malinké výťahy a na izbe máte vysoké drevené okná a malý balkónik, kde sa ledva vojdete. Raňajky sme v cene nemali, ale v podstate ceny sú podobné ako u nás, čiže v potravinách ľahko nakúpite nejaké pečivo a podobne.

Hneď ako sme sa vybalili tak sme vyrazili do ulíc. Rím je neuveriteľne krásne mesto, zo všetkých strán dýcha jeho dlhá a silná história, ktorou sú poznačené takmer všetky stavby. Niektoré ulice sú úzke, kde je natlačených množstvo kaviarní a pizzérií a niektoré sú zasa široké a priestranné. Tlačí sa tu veľké množstvo áut, taxíkov, motoriek a bicyklov. Kaviarne sú takmer stále plné ľudí, ktorí majú stoličky vytočené do ulice a sledujú dianie okolo nich.

Najznámejší amfiteáter – Koloseum

Rím je najväčším európskym mestom, okrem toho, že je hlavným mestom Talianska, tak sa tu nachádza aj mestský štát Vatikán, kde sme sa samozrejme boli pozrieť. Počet obyvateľov je takmer 3 milióny a môžem povedať, že má jednu z najbohatších histórií so všetkých európskych veľkomiest, keďže bolo hlavným mestom Rímskej ríše.

Našou prvou zastávkou bolo mohutné Koloseum, nachádzajúce sa na námestí Piazza del Colosseo. Pred vchodom Vás privítajú muži oblečení za gladiátorov a rímskych vojakov s ktorými sa za malý poplatok môžete vyfotografovať. My sme si kúpili lístok a vybrali sa dovnútra. Lístok pre dospelú osobu stojí 15€, pre študentov z EÚ, deti a dôchodcov sú tu rôzne zľavy – viac info tu.

KoloseumKoloseum

Pár informácií k tejto stavbe – tento bývalý amfiteáter patril a stále patrí medzi najobdivovanejšie a tiež najväčšie stavby, aj keď dnes z jeho pôvodnej veľkosti ostali už len 2/3. Stavba bola dokončená v roku 80 za vlády cisára Tita. Koloseum je vysoké 48 metrov a kedysi malo až 80 vchodov a kapacitu 55 000 divákov. Využívalo sa hlavne pri konaní rôznych hier ako napríklad boje gladiátorov, dramatické predstavenia, ale tiež napríklad aj na popravy a rôzne bitky.

Zrúcaniny Forum Romanum a Palatín

Hneď pri Koloseu sa nachádzajú aj zrúcaniny Forum Romanum, kam Vám platí lístok, ktorý ste si zakúpili pri Koloseu (a tiež platia na Palatín).
Forum Romanum bolo v období antiky centrom Rímskej ríše a toto ako keby námestie slúžilo na viacero účelov – trhovisko, miesto prezentácie cisárskej moci, pohrebisko, bojisko a nachádzalo sa tu množstvo významných budov ako napríklad Titov oblúk, chrám Venuše a Romy, Romulov chrám alebo bazilika Aemilia. Zrúcaniny zdobia zelené stromy a kvety, preto celkovo atmosféra vo fóre je veľmi príjemná. Vyhraďte si na prehliadku tak hodinku a pol až dve hodinky, pretože areál je celkom rozsiahly (pre milovníkov histórie odporúčam stráviť tu aj 2 až 3 hodiny :)).

Forum Romanum

Spomínala som, že v rámci lístku môžete navštíviť aj Palatín (Palatino), čo je vlastne jeden zo siedmych pahorkov Ríma (Aventino, Campidoglio, Celio, Esquilino, Palatino, Quirinale, Viminale). Podľa povesti práve na Palatíne bol založený samotný Rím. V minulosti tu stálo množstvo veľkolepých budov z cisárskej doby dnes tu nájdete už len niekoľko zrúcanín a vykopávok. K Palatínu sa dostanete z ulice Via di San Gregorio za Konštantinovým oblúkom smerom od Kolosea.
Po prechádzkach po významných rímskych ruinách sme si sadli na dobrú večeru a vychutnávali atmosféru tohto krásneho mesta.

Štát v štáte – Vatikán, námestie svätého Petra a anjelský hrad

Dnes ráno sme sa vybrali navštíviť najmenší štát na svete nachádzajúci sa v centre Ríma – Vatikán. Ešte predtým ako opíšem čo všetko v tomto maličkom kúsku sveta môžete vidieť, chcela by som pár informácií o doprave v Ríme.

Doprava po Ríme

Samozrejme môžete využívať viacero druhov dopravy, my sme najviac využívali metro. Jednodňový lístok, ktorý môžete využívať aj na iný druh dopravy okrem metra, stojí 4€. Existujú aj iné typy lístkov – viac info na tejto stránke. V metre sa určite nestratíte, pretože je jednoduché a dobre označené, premáva každý deň približne každých 7-10 minút.
Keď sa chcete dostať do Vatikánu, vystúpite z metra buď na zastávke Ottaviano alebo Cipro, obe sa nachádzajú blízko vstupu do Vatikánu (prvá je bližšie k bazilike svätého Petra a druhá ku vstupu do Vatikánskych múzeí). Tak isto môžete využiť aj autobusy – čísla 40,60 a 64.

Návšteva najmenšieho štátu

My sme sa rozhodli ako prvé navštíviť Vatikánske múzeá, Sixtínsku kaplnku a na záver slávnu baziliku svätého Petra. Niekoľko informácií k Vatikánskym múzeám – patria medzi jednu z najväčších umeleckých zbierok na svete, nachádza sa tu množstvo sôch, obrazov, fresiek a iných umeleckých diel na rozlohe približne 55 000 m2. Múzeá sa stavali od 13.storočia a ich staviteľom bol umelec Antonio Paolucci. Celý komplex je veľmi rozsiahly, preto si na návštevu vyhraďte niekoľko hodín.

Najznámejšou časťou múzeí je určite Sixtínska kaplnka zdobená kresbami od slávneho Michelangela. Krásna výzdoba ma nadchla a atmosféra tohto miesta bola naozaj zvláštna, nebola to taká obyčajná kaplnka, ale keď sa pozriete na strop predstavujete si ako ho pred niekoľko stovkami rokov kreslil sám slávny Michelangelo. Ďalším faktorom, prečo je táto kaplnka taká známa je to, že sa tu koná konkláve, čiže zhromaždenie kardinálov pri výbere nového pápeža.

Vatikánske múzeáSixtínska kaplnka

Miesto, kde sa stretávajú tisícky veriacich

Po prechádzke po chodbách a zákutiach Vatikánskeho múzea sa dostávame na najznámejšie námestie vo Vatikáne a môžem povedať, že aj v celom Ríme – námestie svätého Petra. Jeho tvorcom je ďalší známy umelec – Gianlorenzo Bernini. Na námestí sa nachádza množstvo sôch znázorňujúcich svätcov a v jeho strede je obelisk. Kapacita námestia je obrovská, vojde sa sem približne 400 000 ľudí.
Ešte spätne informácia k Vatikánskym múzeám, samozrejme pri vchode musíte zaplatiť vstupné, konkrétne pre dospelú osobu je to 15€, ostatné tarify si môžete prezrieť tu.

Bazilika sv.Petra

Medzi zaujímavosti Vatikánu ako štátu patrí ešte napríklad Švajčiarska garda, čiže armáda tejto krajiny. Ak budete mať šťastie možno ich aj uvidíte a určite ich neprehliadnete. Ich odev je farebný a pýšia sa aj prvenstvom a to, že je to najstaršia a najmenšia armáda na svete.

Ak pokračujete širokou ulicou Via della Conciliazione dostanete sa k známemu anjelskému hradu (Castel Sant´ Angelo). Aj sem sa za vstupné 8,50€ pre dospelého môžete pozrieť. Táto kruhová stavba bola postavená cisárom Hadriánom v roku 130 ako mauzóleum. Vo vnútri môžete práve vďaka cisárovi Hadriánovi aj obdivovať jeho obrovskú sochu. Hlavným účelom tejto stavby bolo pochovávanie rímskych cisárov – sú tu pochovaní viacerí až po cisára Caracullu. Hrad neniesol svoje meno od úplného začiatku, podľa legendy až pápež Gregor Veľký mu udelil toto meno vďaka zjaveniu anjela na znak konca morovej epidémie. Hrad je prepojený s Vatikánom krytou chodbou a začiatkom 20.storočia bol rekonštruovaný a zmenený na múzeum.

Anjelsky hrad

Od hradu vedie cez rieku Tiber most pomenovaný podľa tejto stavby – Ponte Sant´Angelo. Na druhej strane rieky sa opäť nachádzajú krásne rímske uličky, plné kaviarní, reštaurácií a milých domácich, ktorí Vás budú lákať práve do toho svojho obchodíku alebo krčmičky. Tak sa len pokojne nechajte nahovoriť, objednajte si výborné talianske presso a čerstvú šťavu z pomarančov a vychutnávajte atmosféru tohto mesta :).

Najkrajšia fontána v celom Ríme, španielske schody a námestia Piazza Navona a Piazza della Rotonda

Pred nami je posledný deň nášho výletu. Mali sme toho pred sebou ešte dosť, stále sme nenavštívili všetky známe rímske pamiatky. Prvou dnešnou zastávkou bolo malé námestie Piazza di Trevi s najkrajšou fontánou v meste – Fontana di Trevi. Je časťou akvaduktu, ktorý dal postaviť vojvoda Agrippa, ale autorom samotnej fontány je Niccoló Salvi, ktorému pomáhal navrhovať túto stavbu aj slávny Bernini.

Fontána je zabudovaná v paláci Poli a je bohato zdobená niekoľkými sochami, ktoré majú svoj osobitý význam. Napríklad sú tu znázornené 4 ročné obdobia alebo sochy znázorňujúce plodnosť a zdravie. Voda vo fontáne je krásne čistá a tyrkysová a na dne uvidíte množstvo trblietavých mincí zo všetkých možných kútov sveta. Je to akási tradícia, pretože sa hovorí, že kto si hodí mincu do tejto fontány, určite sa do Ríma ešte raz vráti. Ja som si tiež svoje euro hodila a aj keď som sa zatiaľ do Ríma nevrátila, určite plánujem ešte aspoň raz sa sem prísť pozrieť.

Fontána di TreviFontána di Trevi

Najznámejšie schody Ríma

Na španielskych schodoch sa asi každý deň v roku nachádza niekoľko desiatok až stoviek turistov, ktorí tu jednoducho sedia, oddychujú, obedujú, fotia, čítajú knihy alebo len pozorujú okolie. Pridali sme sa aj my, posadili sme sa a sledovali niekoľko umelcov a maliarov, ktorí sedeli neďaleko. A prečo sú tieto schody vlastne také známe?

No aj pre mňa je to trošku záhada, pretože keď som sa tak poriadne na ne zadívala, nebolo na nich nič príliš výnimočné. Ale je to už skrátka tak, Taliani a všetci turisti z celého sveta si zvykli na týchto schodoch oddychovať a tráviť svoj čas, tak sa to nejako zachovalo :). Ak sa Vám nechce schody spočítať, tak ich je tu 135 a vedú ku kostolu Trinitá dei Monti a pôvod schodov sa datuje okolo roku 1660. Známe sú napríklad aj tým, že sa tu pravidelne konajú rôzne modelingové prehliadky.

Španielske schody

Piazza Navona s fontánou

Pokračujeme na 2 známe rímske námestia, prvým je Piazza Navona, ktorej najtypickejšou črtou je fontána štyroch riek. Čo sa týka námestia, mňa zaujalo najviac zo všetkých v Ríme. Bolo veľmi rušné, na zemi a v malých stánkoch predávali pouliční umelci svoje diela, turisti aj domáci posedávali buď na lavičkách, v kaviarňach alebo aj na zemi a preto sme sa pridali aj my, kúpili si výbornú taliansku zmrzlinu a vychutnávali atmosféru tohto miesta.

Fontána štyroch riek bola vybudovaná v 17.storočí sochárom Gian Lorenzom Berninim. Štyri rieky, ktoré má fontána symbolizovať sú Níl, Ganga, Dunaj a Rio Plata. Celá fontána je krásne zdobená sochami zvierat a rastlín a v jej strede sa nachádza vysoký obelisk.

Piazza NavonaPiazza Navona - fontána štyroch riek

Po návšteve tohto krásneho námestia, ktoré má prvenstvo medzi námestiami v Ríme čo sa týka rušnosti pokračujeme k námestiu Piazza della Rotonda, vzdialeného od Navony asi 5 minút chôdze. Na tomto námestí sa nachádza ďalšia významná budova Ríma a to Panteón. Táto stavba bola postavená ešte asi 30 rokov pred našim letopočtom a patrí medzi najvýznamnejšie stavby rímskej antiky. Avšak pôvodnú stavbu zničili požiare, preto Panteón ako ho vidíme dnes je starý približne 1930 rokov.

Celkovo Panteón vo svojej histórii čelil rôznym nástrahám, či už živlom ako zemetrasenia a záplavy, alebo rôznym vojnovým konfliktom. V 7.storočí nášho letopočtu sa z neho stal kresťanský kostol. Zaujímavou súčasťou Panteónu je kruhový otvor v streche (okulus), ktorý je jediným zdrojom svetla v celej stavbe. Vstupné do Panteónu je zadarmo, ak by ste však chceli odborný výklad od sprievodcu, priplatíte si.

PanteónNaše putovanie po večnom meste Ríme sa končí. Absolvovali sme posledné nákupy suvenírov, poslednú zastávku pri Koloseu a presunuli sme sa späť na letisko Leonarda da Vinciho vo Fiumicine.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *