Mojich top 10 miest vo Viedni

Krátky zoznam mojich najobľúbenejších miest vo Viedni. Ak máte svoje vlastné iné obľúbené miesta v tomto krásnom meste, budem rada ak sa so mnou podelíte o tipy :).

1. Naschmarkt – trh nachádzajúci sa v centre Viedne, neďaleko Karlsplatzu či Mariahilferstrasse. Okrem stánkov s rôznymi dobrotami, sladkosťami, zeleninou a ovocím, mäsom či rybami tu nájdete niekoľko výborných a nie príliš drahých reštaurácií, kde si môžete pochutnať na rakúskej ale aj medzinárodnej kuchyni.

2. Rathausplatz – námestie pred radnicou je skoro po celý rok vyťažené a takmer vždy sa tu niečo deje. V zime sú to slávne vianočné trhy (Christkindlmarkt), po Vianociach silvestrovské stánky, neskôr veľké viedenské klzisko (Eistraum), potom veľkonočné trhy a v lete množstvo koncertov a vystúpení.

Radnica

3. Schönbrunn – a hlavne jeho záhrady, ktoré sú krásne a upravené po celý rok, v lete to tu len tak svieti farebnými kvetmi a v zime sa zase námestie pred zámkom zapĺňa vianočnými stánkami so sladkým punčom a viedenskými klobáskami. Veľmi peknou a mnohými navštevovanou udalosťou je koncert viedenskej filharmónie, ktorý je úplne zadarmo a koná sa v polovici mája v Schönnbrunnských záhradách.

Schönbrunn

4. Volksgarten – krásna viedenská záhrada priamo v centre, blízko Hofburgu, radnice alebo námestia Mariatheresienplatz. Ruže, jazierka, fontány či lavičky po celej záhrade sú dokonalým motívom na fotenie.

Volksgarten

5. Mariahilferstrasse – moja obľúbená nákupná ulica, síce vo väčšine prípadov preplnená, ale to k nej jednoducho patrí. Ak nakupovať vo Viedni tak najčastejšie sem, prípadne ešte do nákupného centra Shopping City Süd alebo do centra Viedne na Kärtnerstrasse.

6. Cukráreň Zanoni & Zanoni – sladkosti a dobrá káva jednoducho patria k Viedni. Cukrárne a kaviarne nájdete na každom kroku, jednou z mojich najobľúbenejších je cukráreň Zanoni & Zanoni, ktorá je pôvodne talianskou cukrárňou, ale samozrejme, že majú v ponuke aj viedenskú kávu alebo sacherovu tortu. Zanoni cukrárne nájdete po celej Viedni, ja chodím do jednej medzi Swedenplatz a Stephansplatz. Určite odporúčam ochutnať jeden z koláčov alebo zmrzlinu, prípadne zmrzlinový pohár. Samozrejmosťou je výborná káva a vždy milý a veselý personál.

7. Okolie Donaukanal – v okolí dunajského kanála si domáci, ale aj turisti užívajú voľný čas – bicyklovaním, behom, prechádzkami s domácimi miláčikmi, klebetením s priateľmi či vysedávaním v reštauráciách a baroch. Najradšej mám oblasť od Swedenplatz po Schottenring, tu sa nachádza niekoľko barov doslova priamo na pláži, pretože v lete tu majú dovezený piesok a lehátka. Vo večerných hodinách sú skoro všetky podniky plné, mladými aj staršími, ktorí si sem prišli oddýchnuť.

Donaukanal

Donaukanal

Donaukanal

8. Brunnenmarkt – opäť ďalší trh v zozname, tentokrát trošku menší a zhodou okolností nachádzajúci sa len niekoľko metrov od miesta, kde bývam. Podobne ako na Naschmarkte tu dostanete kúpiť čerstvé ovocie a zeleninu, pečivo, mäso a iné potraviny, ale na rozdiel od Naschmarktu, tu dostanete viac cudzokrajinných špecialít, pretože predajcovia sú väčšinou prisťahovalci. Samozrejme v dobrom, dajú sa tu kúpiť naozaj veľmi dobré a chutné veci a tiež je tu niekoľko dobrých reštaurácií a kavarní alebo pekáreň, ktorá je otvorená aj v nedeľu do večera (čo nieje na Viedeň veľmi typické, keďže tu je skoro všetko v nedeľu zatvorené).

9. Zmrzlina Eis Greissler – dlho som o tejto zmrzline nevedela a len nedávno som na ňu natrafila kúsok od Stephansplatzu. Aj keď vás môže na začiatku trochu odradiť dlhý rad (ktorý je tu skoro vždy), určite to stojí za čakanie. Táto sieť zmrzlinární sa nachádza na viacerých miestach vo Viedni, ak budete v centre jednu nájdete smerom zo Stephansplatz ku Swedenplatz.

10. Kahlenberg – ak chcete zažiť najkrajší výhľad na Viedeň, odporúčam toto miesto. Na vrchol tohto kopca sa dostanete aj mestskou dopravou (z konečnej stanice metra Heiligenstadt sem chodí autobus 38A). Na vrchole sa nachádza hotel, výhliadka, reštaurácia a niekoľko stánkov a z tohto miesta sa môžete vydať na niekoľko dlhších aj kratších prechádzok po okolí.

Kahlenberg

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *