5 najkrajších miest na turistiku v okolí Terchovej

Terchová sa nachádza v krásnom prostredí Malých Karpát, ktoré nám ponúkajú niekoľko pekných miest na turistiku. Počas svojej dovolenky tak môžete navštíviť naozaj krásne turistické miesta, ako sú Jánošikove diery, Šútovské vodopády alebo sa môžete vybrať na náročnejšiu, no zaručene krásnu túru na Veľký Rozsutec. Okolie Terchovej prináša naozaj množstvo príjemných miest a určite jeden deň na turistiku nestačí. Ubytovať sa môžete napríklad v príjemných apartmánoch Skalka v Terchovej a odtiaľ sa jednoducho dostanete k miestu, kde túra začína.

Jánošíkove diery

Medzi jedny z určite najkrajších a najviac navštevovaných miest v rámci Malej Fatry sú Jánošíkove diery, ktoré sa nachádzajú v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Delia sa do troch častí – Horné diery, Dolné diery a Nové diery. V aktuálnom zimnom období je dobre vedieť, že Horné diery sú uzatvorené, no Dolné diery, v ktorých je vybudovaný náučný chodník sú spolu s Novými dierami sprístupnené aj v tomto období. Najlepším miestom, odkiaľ túru začať je parkovisko pri hotely Diery. Celá turistická trasa trvá tak 3,5 – 4,5 hodiny a aj keď je trasa sprevádzaná rebríkmi, je menej náročná a vhodná aj pre deti. V cieli svojej túry môžete obdivovať vyše 20 vodopádov, ktoré tak spolu vytvárajú Vodopády Dierového potoka.

Šútovské vodopády

Trošku viac náročnejšia túra, najmä kvôli svojej dĺžke a prevýšeniu, vedie aj k Šútovskému vodopádu, ktorý meria vyše 38m a ide o najvyšší a aj najkrajší vodopád v rámci Národného parku Malá Fatra. Aj v zimnom období je táto turistická trasa sprístupnená a vodopády sa menia na krásnu ľadovú sochu. Ak svoju túru začnete z konečnej stanice KLD Chleb, tak po 5-6 hodinovom šľapaní dosiahnete cieľ.

Výstup na Veľký Rozsutec

Jeden z najkrajších vrchov Malej Fatry, Veľký Rozsutec ( 1609,7 m.n.m.) má svoje miesto aj v logu Národného parku Malá Fatra. Túra na toto miesto ale vôbec nie je jednoduchá, no dosiahnuť tento vrch je naozaj úžasný pocit a odmenou pre vás bude krásny výhľad. Dĺžka trasy, ak začnete od parkoviska Štefanová sa točí okolo 5 hodín a je sprevádzaná veľkými výškovými rozdielmi. Práve v zimnom období, konkrétne od 1.marca do 15. júna, býva tento turistický chodník uzavretý. V čase, keď je ešte chodník otvorený je potrebné dávať si pozor na námrazu, ktorá sa tam zvykne tvoriť.

Túra na Sokolie vrchy

Sokolie vrchy sa nachádzajú v Národnom parku Malá Fatra a svojou výškou (1171,5 m.n.m.) sú určite atraktívnym miestom na turistiku. Celá turistická trasa trvá približne 4 hodiny a je vhodná aj pre deti. Počas túry vás budú sprevádzať aj pekné vyhliadky na Rozsutec, Stoh a ďalšie vrchy v tejto oblasti.

Chata pod Suchým

Na záver by sme určite nemohli vynechať aj túru na Chatu pod Suchým, ktorá môže byť cieľovým bodom, ale aj medzi zastávkou pri začiatku hrebeňovky Krivánskej Malej Fatry. Ak sa na túru vyberiete po hrebeni Krivánskej Malej Fatry, tak zažijete asi jednu z najkrajších túr na Slovensku. Túru je vhodné začať zo Strečna po červenej značke a pripravte sa na 4-5 hodinové šľapanie touto krásnou prírodou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *