Austrália – cestovanie po východnom pobreží

Za nasledujúci článok ďakujeme čitateľovi Radoslavovi a tešíme sa na ďalšie príspevky :).

Po tom, čo som sa pred piatimi rokmi vrátil zo skoro ročného študijného pobytu v Austrálii, kde som si zlepšil angličtinu, spoznal nových kamarátov z celého sveta, mal možnosť pohladkať koalu a kenguru, užívať si život, slnko, pláže a more v Sydney a na konci vyše dva týždne aj cestovať po východnom pobreží Austrálie, som si to teraz v decembri na 6 týždňov zopakoval. 4 týždne som si znova užíval Sydney a dva týždne cestoval. Tu sú moje zážitky z cestovania.

Môj decembrový „deja vu“ výlet po východnom pobreží Austrálie sa začal v kancelárii G8M8 Great Mate, kde som si v cestovnom oddelení zabezpečil dopredu celý cestovný plán. Úvodný let Sydney – Gold Coast trval niečo cez hodinku. Následne som sa z letiska premiestnil miestnym autobusom asi polhodinovou cestou do najznámejšej časti Surfers Paradise a ubytoval sa v hosteli. Je to najlacnejšia a najflexibilnejšia forma ubytovania pri cestovaní. Zároveň tam stretnete veľa mladých ľudí z celého sveta, s ktorými si môžete večer pokecať pri pivku, alebo sa ísť zabaviť do mesta.

Gold Coast a jeho najznámejšia časť Surfers Paradise je známa tým, že má pekné dlhé pláže lemujúce skoro celé pobrežie a výškové budovy slúžiace buď ako exkluzívne rezidencie alebo hotely pre návštevníkov s výhľadom na more. Pripomínalo mi to americké Miami. Je to raj surfistov, more ponúka veľké vlny. Plávať sa tu síce nedá, ale zážitok z vrhania sa do týchto vĺn málokde zažijete. Večer sa dá každý deň za určitý poplatok ísť s viacerými mladými ľudmi autobusom do mesta a navštíviť 4 diskotéky, na ktorých je vždy dobrá zábava a úvodný drink zdarma.

Strávil som tam dva celé dni a na tretí deň ráno nasadol na Premier autobus a vydal sa na 9 hodinovú cestu do Rainbow Beach. Aj keď cesta autobusom trvá viac hodín, zväčša máte pre seba dve pohodlné sedadlá, na ktorých sa dá aj núdzovo vyspať v polohe ležmo. Rainbow Beach je taká predstanica pred dobrodružným výletom na Fraser Island, kde dostanete inštruktáž o pravidlách a možnostiach, ktoré ponúka tento nádherný ostrov. Na Rainbow Beach je tiež siahodlhá pláž a čisté more, ako stvorené na leňošenie a kúpanie. Z hostela sme po skupinkách po 8 mladých ľudí nasadli do terénneho auta a vyrazili smer najväčší piesočný ostrov na svete – Fraser Island, kam sa presúva kompou. Najskôr sa vyberie vhodné miesto na stanovanie a potom si celá skupina rozloží stany. Cez deň sme sa terénnym autom presúvali po pláži na nádherné sladkovodné jazerá vo vnútrozemí ostrova, kde sa dá aj kúpať, alebo na kopec s nádherným výhľadom na pobrežie, či na preskúmanie stroskotaného vraku lode. V noci to žije zábavou na pláži a spoznávaním ľudí rôznych kultúr. Na spánok veľa času nezostane. Jedlo sme si varili sami, ale bolo ho dosť a na moje prekvapenie aj chutné. Po dvoch nociach na ostrove a návrate veľmi dobre padne jedna noc v hosteli na zregenerovanie, vyspanie a nabratie síl na následný presun do ďaľšej destinácie.

Keďže vzdialenosti v Austrálii sú v iných rozmeroch ako v Európe, tak nejakých 1000 km je taká stredná vzdialenosť. Presun autobusom z Rainbow Beach do Airlie Beach trval vyše 14 hodín, ale polovicu z neho som „pohodlne“ prespal. V Airlie Beach kotví množstvo lodí, ktorými sa chodí na výlety na Whitsundays Islands, nachádzajúcim sa v páse Great Barrier Reefu, čiže korálovom útese. Nachádza sa tu až 74 ostrovov. Dá sa vybrať z jedno, dvoj a trojdňových výletov loďou. Odporúčam ten trojdňový, lebo zažijete výlet na lodi, kde vám varia jedlo, spíte v kajute, presúvate sa medzi ostrovmi, kúpete sa, šnorchlujete a potápate sa. Takýto zážitok je naozaj na celý život. Tesne pod vami sú korály rôznych tvarov a pred vami sa mihotajú farebné morské rybky. Po týchto všetkých zážitkoch som sa plný dojmov vrátil letecky do Sydney a užíval si ešte dva týždne slnka, mora a atmosféry v tomto krásnom meste.

Viac informácií o štúdiu a cestovaní v Austrálii nájdete na http://www.studiumaustralia.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *