Čierna Hora, ženy a ich (medzi)národný deň

Za nasledujúci článok ďakujeme Pavlíne Frydrychovej, sprievodkyni cestovnej kancelárie Mundo, ktorá organizuje poznávacie zájazdy Čierna Hora

Čierna Hora, ženy a ich (medzi)národný deň

Vnímanie ženskosti a ženskej krásy je rýdzo subjektívna záležitosť, a predsa od pradávna hrala v životoch ľudí výraznú roľu. V Čiernej Hore sa jedná o tému, ktorej je i v súčasnosti venovaná veľká pozornosť, väčšia než vo väčšine európskych krajín. Najviac sa táto skutočnosť dotýka mestských žien vo veku medzi 15. a 35. rokom.

Zrkadlo, zrkadlo, povedz mi, kto je na svete najkrajší

Čiernohorky, keď im to dovoľuje finančná situácia, veľmi dbajú o svoj vzhľad, veľká časť z nich starostlivosti o svoje telo venuje niekoľko hodín denne. Starostlivosťou prevažne nie je myslená športová aktivita, ale líčenie, úprava vlasov, výber odevu a pod.

V Podgorici chodí väčšina mladších žien oblečená podľa poslednej módy a na vkus Stredoeurópana dosť vyzývavo a výstredne. Stručne sa dá povedať, že v čom by šla Češka na party, v tom pôjde Čiernohorka do školy. V obľube sú v zimnom období tmavé farby, lesklé materiály, flitre, kamienky, výrazné líčenie i šperky a vysoké podpätky – lepšie povedané veľmi vysoké podpätky, päť centimetrov rozhodne neznamená vysoké. Táto skutočnosť je o to zvláštnejšia, že Čiernohorky sú často veľmi vysoké.

Čím viac Čiernohorec, tím viac Nike

Oblečenie je buď dosť elegantné alebo výrazne športové, pričom je dôležité, aby bolo vidieť značku. Veľkej obľube sa teší Guess a Nike, ktorý má v Podgorici ceny omnoho vyššie než napr. Kappa a Adidas. Značkové športové oblečenie je skôr znakom finančnej situácie než zloženia osobnosti.

Zdravý životný štýl väčšina Čiernohorcov ani Čiernohoriek nepestuje. Ich strava je veľmi mastná a športová aktivita nulová, napriek tomu sú ženy väčšinou štíhle. Tepláky a tenisky, samozrejme najlepšie Nike, sú teda pohodlnou verziou oblečenia do mesta a do populárneho nákupného centra.

Celkom ma pobavilo, keď som v Ostrogu videla mnícha v klasickom oblečení, ale keďže poprchávalo, vrchnú vrstvu tvorila bunda…samozrejme Nike.

Čiernohorskí gentlemani

Zvláštny je postoj mužov k ženám. Keď ženu dobývajú, dokážu byť nesmierne ochotní a galantní, sú naozajstní džentlmeni. Nič viac, po niekoľkých rokoch sa vo vzťahu žena väčšinou stáva slúžkou a muž buranom, jeho džentlmenstvo sa prejavuje iba v tom, že všade za ženu (nie len vlastnú) platí.

Mať Dar Ženstva

Veľkú zmenu v tomto ohľade prináša MDŽ, ktorý sa v Čiernej Hore, alebo aspoň v Podgorici, slávi naozaj vo veľkom. Po veľkú časť svojho života som chcela byť muž a v písmenách MDŽ som pociťovala socialistický podtext. Keby ste ale 8.3. boli v Podgorici, vedeli by ste rovnako ako ja, že to tak vôbec nemusí byť. Dokonca by som povedala, že v tento deň by v Čiernej Hore väčšina mužov chceli aspoň na chvíľu byť ženou.

Ženu ani množstvom kvetín neudrieš

Ulice sú plné kvetov. Kvety sú úplne všade, niekde síce len umelé a gýčovité, nič viac sú tam preto, aby si každý uvedomil, že by sa na ne nemalo zabúdať. Keď sa prechádzate po meste, naplňuje vás úplne úžasný pocit. Na priechode tu nikdy žiadne auto nezastaví, ale v tento deň zastavia skoro všetky…vodič zamáva, usmeje sa a niektorí i otvoria okienko a poprajú pekný deň.

She‘s a Lady

Po ulici ide iba minimum žien bez kvetov, i u tých ale viete, že ich aj tak dostanú,  len je otázkou kedy. Tie, čo už kvety majú, sa usmievajú, nosia hlavu hore (čo tu také obvyklé nie je) a vyzerajú spokojne. Chýba k tomu už len melódia Shes a Lady :-) Je pekné vidieť polovičku mesta, ako si užíva svoje ženstvo a druhú polovičku, ako tú prvú obdivuje a zahrňuje láskou.

MDŽ : Valentín 1:0

Čiernohorskí muži, ktorých so slovom džentlmen nemožno často spájať, sú v tento deň ako po elektrickom šoku, čo nie je myslené sarkasticky. 8.3. je v Čiernej Hore deň, kedy by som so žiadnym mužom nemenila. Už viem, že valentínska oslava kdekoľvek na svete sa môže ísť zahrabať. Pokiaľ sa dá niekedy a niekde silne pocítiť radosť zo ženskosti, tak verte, že je to 8. marca v Podgorici.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *