Plavba po Stredozemnom mori

Za nasledujúci článok ďakujeme čitateľke Katke :).

Naša cesta za vysnívanou a tak trochu netradičnou dovolenkou na lodi začína v sobotu večer vo Viedni na stanici Westbahnhof. Cieľom je za najbližších 8 dní spoznať  6 rôznych miest južnej Európy: Janov – Rím (Civitavecchia) – Palermo – Tunis (La Goulette) – Barcelona – Marseille.

Plavbu sme sa rozhodli riešiť cez CK www.luxusneplavby.sk. So sprostredkovaním sme boli veľmi spokojní. Od zabezpečenie cestovných dokladov v MSC Cruises, cez rezerváciu cesty autobusom rakúskou spoločnosťou SCHWARZOTT REISEN, až po riešenie individuálnych dotazov či už mailom alebo telefonicky.

Naša nočná cesta autobusom smerovala z Viedne do Janova (20:00-09:30) cez Rakúsko a Taliansko s občasnými zastávkami na prijatie ďalších spolucestujúcich.

Ráno o 9:30 sme teda dorazili priamo do prístavu v Janove, kde sme boli nasmerovaní do čakacej haly na check-in, ktorý začínal cca o 11-tej, takže sme mali trochu času na prechádzku v okolí prístavu. Check-in prebiehal veľmi plynulo a organizovane, dokonca aj s malým občerstvením.

Následne sme sa už dostali na loď Splendida, na ktorú sa v každom prístave naloďujú noví pasažieri. Avšak Janov je prístav kde svoju plavbu začína a končí najviac cestujúcich. Do času, kedy sme dostali k dispozícii kajutu, sme mali dostatok času na preskúmanie celej lode a absolvovanie obedu formou bufetových stolov. Jedlo, ako aj celé služby na lodi, boli na veľmi vysokej úrovni. Full servis s upratovaním celej izby aj kúpeľne 2x denne, výber a kvalita jedla, ale aj program a výber aktivít počas celej plavby.

Jedlo bolo podávané prakticky 20 hodín denne, s tým, že boli k dispozícii rôzne formy bufetových stolov a snackov. Večera bola podávaná aj v reštauráciách, s rezerváciou stola a s kompletnou obsluhou, s možnosťou výberu každý deň z iného menu.

Na lodi boli po celý čas k dispozícii rôzne bary, terasy, paluba spolu s vírivkami a bazénmi s teplou vodou, takže bolo možné kúpať sa vonku aj počas marca.

Každý večer nám bol do kajuty doručený kompletný program na ďalší deň, ktorý obsahoval predpoveď počasia v konkrétnom prístave, čas vylodenia a nalodenia, ale aj program na lodi vrátane programu v The Strandt Theatre, ktoré sme navštevovali každý večer.

A teraz už k našim jednotlivým zastávkam, čo bol hlavný dôvod našej plavby a to vidieť počas tak krátkeho času, toľko rôznych miest a krajín.
Loď SplendidaLoď Splendida Loď Splendida

Rím (Civitavecchia)

Prvá nočná plavba končí cca o 8:00 v prístave Civitavecchia, ktorý je skôr priemyselným prístavom vzdialeným od Ríma cca 1,5 hod. cesty. Z tohto dôvodu sme sa do Ríma vybrali výletom organizovaným priamo na lodi. Náš program obsahoval zastávky pri tých najznámejších miestach v Ríme: Koloseum, Španielske schody, Fontána Di Trevi, Panteon. Poslednou zastávkou bolo Námestie sv. Petra, ktoré ma prekvapilo svojou pokojnou atmosférou a to aj napriek množstvu turistov, čakajúcich na vstup dovnútra.

Rím je krásne mesto plné histórie a pamiatok, takže jeden deň je na všetky tie slávne a známe miesta naozaj málo. Ale aj vďaka našej sprievodkyni (pani býva priamo v Ríme) sme mali to šťastie vidieť to najdôležitejšie v pomerne krátkom čase.
Rím

Rím

RímRímRímRím Palermo

Do prístavu v Palerme sa vplavíme až krátko pred 12:00 hodinou. Na Sicílii nás víta krásne slnečné počasie, takže máme nádherný pohľad na celé mesto, pozdĺž ktorého sme sa plavili do prístavu.

Palermo sme sa rozhodli spoznávať pešo a nasávať priamo atmosféru tohto čarovného mesta. Z prístavu sme sa vybrali do centra mesta, kde sme sa zastavili pri Cattedrale di Palermo a bezstarostne sme si vychutnávali atmosféru uličiek a krásnych palmových parkov.

Mali sme možnosť zažiť Palermo v naozaj krásnom počasí, čo vo mne zanechalo veľmi príjemný dojem. Zaujala ma nielen architektúra, ale aj samotná atmosféra mesta plného paliem a obsypaných stromov s mandarínkami.
PalermoPalermoPalermo

Tunis (La Goulette)

Našou ďalšou zastávkou bolo hlavné mesto Tunis, v ktorom sme mali možnosť spoznať svetlé a menej svetlé stránky tejto arabskej krajiny. Mesto sme sa rozhodli, aj z dôvodu bezpečnosti, znova spoznávať  so skupinou organizovanou priamo z lode. Sprievodcu aj šoféra nám však robili Tunisania, takže rozprávanie bolo o to autentickejšie.

Navštívili sme pozostatky starobylého mesta Carthage a rímskych kúpeľov, ale aj pravý arabský trh v Medine, spojený s prezentáciou pravých arabských kobercov z ťavej srsti, kašmíru alebo hodvábu. Navštívili sme aj originálneho parfuméra, ktorého vône v svojských nádobách boli naozaj zážitkom.

Mesto ako také pôsobilo pomerne špinavo, čiže sa tu prejavuje arabská mentalita. Z autobusu sme mali možnosť vidieť aj chudobné štvrte, ktoré pôsobia naozaj hrôzostrašne a sú na míle vzdialené od pláží na severe, ktoré zrejme pozná väčšina našich turistov. Napriek tomu sme sa v meste cítili bezpečne, takže ma po návrate domov o to viac šokovali udalosti teroristického útoku, ktoré sa stali presne týždeň po našom pobyte.
TunisTunisTunis TunisTunis Barcelona

Do Barcelony sme prišli po dni strávenom celý deň na mori. Mesto sme spoznávali na otvorenom autobuse, ktorý má 2 trasy a na jeho zastávkach môžete vystúpiť a nastúpiť kedykoľvek počas celého dňa.

Naše zastavenia sme sa snažili naplánovať tak, aby sme videli počas dňa, ktorý sme mali vyhradený na Barcelonu, to najdôležitejšie. Zastavili sme sa pri Sagrada Familia, v Parku Güell i na námestí Plaça d’Espanya pri tzv. spievajúcich fontánach, ktoré i napriek tomu, že nespievali, boli krásne.

Barcelona je mesto, v ktorom je čo spoznávať a jeden deň na to nestačí. Nám sa najviac páčilo v Gaudího parku Güell a pri fontánach na námestí Plaça d’Espanya. Mesto dýcha životom a tvorbou Gaudího na každom kroku a má veľmi pokojnú a príjemnú atmosféru. Všade kde sme sa pozreli bolo niečo pekné a zaujímavé.
BarcelonaBarcelonaBarcelonaBarcelona Marseille

Posledná zastávka bola v Marseille, kde ma hneď po dorazení do prístavu zaujali biele budovy a v diaľke sa týčiaci Notre Dame de la Garde.

Z prístavu sme sa do centra mesta presunuli Shuttle Busom, ktorý premával zadarmo v polhodinových intervaloch. Zastavili sme sa v starom prístave a hlavnou zastávkou bol spomínaný Notre Dame s krásnym výhľadom na celé mesto.

Marseille je druhé najväčšie mesto Francúzska a zároveň jeho najväčším prístavom. Svojim turistom má čo ponúknuť, ale pripravte sa na to, že je pravda, čo sa hovorí – Francúzi nevedia alebo nechcú hovoriť po anglicky.
MarseilleMarseille Marseille

Našu cestu sme ukončili na druhý deň v prístave Janov, odkiaľ sme po vylodení absolvovali presun autobusom naspäť do Viedne.

Plavba bola úžasné dobrodružstvo s množstvom nových zážitkov a spomienok na krásne miesta. A ešte odpoveď na otázku, na ktorú sa na nás každý pýtal najviac – či sme nemali morskú nemoc. Nuž, hojdanie lode na mori bolo mierne cítiť, ale nebolo to nič nepríjemné. J

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *