Rumunsko – Transylvánia

Za nasledujúci článok ďakujeme Richardovi (zdronu.sk).

Už dlho na nás pozerali veľmi lacné letenky do Rumunska – konkrétne do Transylvánie. Ľudia mávajú voči Rumunsku predsudky, ale práve naopak, je to veľmi krásna krajina plná milých ľudí. Tak som ich teda v jeden večer kúpil a s priateľkou Ninou sme si spravili krátky výlet na 4 noci. Konkrétne nás stáli letenky priamo z Bratislavy do Klužu 20€ na osobu, ale dajú sa vychytať aj oveľa lacnejšie.

Požičali sme si aj auto, nakoľko sme za tých pár dní chceli vidieť čo najviac miest. To nás stálo do 100€ + poistka, pretože už pán v rentali nás upozornil, že Rumuni jazdia ako blázni. Ako sme vyšli na cesty, tak sme zistili, že neklamal. Bolo bežné, že kamión predbiehal v dedine auto pred ním a fičal minimálne 80km/h. Často na cestách húkali sanitky a my sme tiež videli pár áut prekotených v jarku.

Ubytovanie sme si bookli cez Airbnb a na osobu nás stálo iba 30€ na 3 noci. Poslednú noc sme spali v aute, pretože sme bývali v meste Brašov, ktoré bolo asi 4 hodiny od Klužu a domov sme leteli skoro ráno.

Rumunsko

Ako sme tak išli krajinou, tak sme videli ten kontrast chudoby a bohatstva. Nebudeme klamať, že tam nežijú žiadni rómovia. V menších dedinkách ich je celkom dosť. Na cestách jazdili na drevenom voze, ktorý ťahal kôň alebo menší poník. Na druhej strane sme však videli aj honosné domy so zlatými strieškami a rôznymi ozdobami. Rumuni, ktorých sme stretli boli
naozaj veľmi milí, ochotní a vedeli výborne po anglicky. Čo sa týka prírody, je veľmi pekná a žije v nej až 60% populácie hnedých medveďov v Európe. Jedno mláďatko sme videli aj my a vraj je to celkom bežné, stretnúť v rumunskom lese medveďa. Náš bol plachý a hneď utiekol naspäť hlboko do lesa. Čoho je tam však ešte veľmi veľa sú kravy. Tie nám pár krát aj zablokovali cestu a museli sme počkať, kým prejdú alebo sa nám rozhodnú uhnúť.

Navštívili sme veľa hradov a zámkov, ktorých je v Rumunsku naozaj obrovské množstvo. Boli sme pozrieť hrad Bran, známy tiež ako Draculov hrad. Pravdou však je, že na tomto hrade gróf Dracula v skutočnosti nikdy nebýval. Žil tam iba v románe Brama Stokera, ten skutočný žil na hrade Poenari. Skočili sme pozrieť aj citadelu Rasnov, z ktorej bol veľmi pekný výhľad na mesto a okolitú prírodu. Zámok Peleš bol prekrásny. Vyzeral naozaj rozprávkovo a je považovaný za jeden z najkrajších zámkov v Európe. Na videu môžete vidieť, že je obkolesený bohatým a hustým lesom. Úžasne vyzeral aj Corvinov hrad, nazývaný aj hrad Hunodeara, ktorý je jeden z najväčších hradov v Európe. Bol postavený už v 15. storočí, neskôr prešiel rekonštrukciami a je zaradený medzi 7 divov Rumunska.

Bran

Rasnov

Peles

Neďaleko mesta Hunedoara sme sa boli pozrieť na rumunský stonehenge, ktorý sa nachádza v strede lesa a toto miesto pôsobí dosť mysticky. Sú to niekoľko tisíc rokov staré kamene, ktoré sú postavené do kruhu, podobne ako spomínaný anglický Stonehenge.

Rumunský Stonehange

Okrem hradov a zámkov sme sa boli vyviezť aj lanovkou na horu Bucegi. Vo výške viac ako 2000 m.n.m. pásli pastieri obrovské množstvo oviec a nachádza sa tam prírodný úkaz – Sfinga, o ktorej sa rozprávajú rôzne teórie, či to je dielom prírody alebo mimozemšťanov.

Na koniec spomeniem mesto Brašov, v ktorom sme bývali. Je to veľmi pekné historické mestečko, obklopené Karpatami a má približne 300 tisíc obyvateľov. Nachádza sa tam množstvo gotických a barokových stavieb, ktoré mestu dodávajú stredovekú atmosféru. Nad mestom sa týči hora Tampa, na ktorú sme bohužiaľ nestihli vyjsť, ale je z nej vraj úžasný výhľad na celé mesto a okolie. Hore je možnosť vyviesť sa lanovkou, ale môžete si to vyšľapať aj pešo, no domáca to neodporúčala, pretože turisti v lese často stretávajú medvede.

Rumunsko

Za tých pár dní sme toho stihli vidieť dosť a odporúčame to každému, kto si chce spraviť krátky výlet. Letenky Vás naozaj výjdu pár eur a pekné slušné ubytovanie sa dá nájsť tiež veľmi lacno. Bolo nám ľúto, že sme sa nestihli previezť cez známu cestu Trasfagarasan, no prechádzali sme cez málinko podobnú kľukatú cestičku, ktorá vyzerá z dronu veľmi pekne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *