Veľké Karlovice – nádych horského vzduchu

Za nasledujúci článok ďakujeme čitateľke Majke :).

Nádych horského vzduchu

VEĽKÉ KARLOVICE – malebná dedinka patriaca do pohoria nekonečne inšpirujúcich Beskýd, kde sú dodnes samozrejmosťou nie len čistý horský vzduch, hlboké lesy plné húb, horské bystriny, drevené chalupy, ale i voľne pasúce sa košiare bielučkých oviec.

 

Ak hľadáte skvelé podmienky pre turistiku či cyklistiku každého veku, názov tejto dedinky si starostlivo poznačte. V kombinácii s horským vzduchom a prírodou akú si pamätáme hádam len zo starších filmov sa vám dostane bohatej cestovateľskej nádielky na ktorú len tak ľahko nezabudnete.

Nie len príroda ale aj tamojšia kuchyňa si vás primkne a nedovolí vám opustiť tento kraj inak ako v dobrom. Bol by dozaista hriech prísť a neochutnať pravú, vynikajúcu Valašskú gastronómiu, na čele s jedinečnou kyselicoufrgálmi. Mimochodom, keď k tomu pripočítate ďalšiu možnosť relaxácie a zábavy, ktorú táto obec ukrýva získate ideálny tip na miesto, kde sa dá prežiť letná dovolenka pre všetkých návštevníkov každého veku i záujmu. Zábavu podľa svojho gusta si tu nájdu okrem spomínaných turistov a cyklistov i rodiny s deťmi či milovníci nerušeného a komfortného relaxu.

Veľké Karlovice a deti

Pokiaľ máte doma malého neposedného bádateľa, určite nevynechajte takzvanú Kulíškovu náučnú stezku okolím hotela Horal, ktorá približuje deťom zaujímavosti CHKO Beskydy a sprostredkúva kopec ojedinelých zážitkov a zábavy. Je dlhá 2,5 km a má 10 zastavení. Jej symbolickým sprievodcom je kulíšek (slovensky kuvičok vrabčí alebo kuvik vrabčí) – vzácna a zároveň najmenšia sovička v Európe, hniezdiaca práve vo Veľkých Karloviciach. Kulíšek dosahuje veľkosť iba 16 cm, čo je sotva veľkosť škorca. Jeho prítomnosť spozorujete vďaka pomerne vysokému pískavému hlasu v korunách stromov. Na trase si deti môžu pohladiť a nakŕmiť ovečky (pri pastvinách je dokonca umiestnený špeciálny automat na granule) a v hoteli Horal si potom dať na posilnenie k obedu či večeri Kulíškove menu, ku ktorému dostanú na pamiatku malého plyšového kulíška.

Spestrenie rodinám s deťmi prináša taktiež 6km dlhá turistická trasa Hľadaj poklad na Galiku. Deti na nej plnia jednoduché úlohy a postupne tak získavajú čísla do kódu, s ktorým potom v cieli otvoria schránku pokladu.

Láska k športu

Hornatý terén CHKO Beskydy v okolí Veľkých Karlovic ponúka trasy rôznej dĺžky a náročnosti. Pre rodiny s deťmi a seniorov nechýbajú ľahšie trasy plné okolitých krás. Zdatných turistov i s cyklistami poteší množstvo trás s väčším prevýšením, ktoré ponúkajú nádherný výhľad do krajiny z hrebeňov hôr. V blízkom okolí sa dá dôjsť ku trom rozhľadniam (Súkennická, ZtracenecMiloňová, otvorená od októbra 2012). Obľúbeným cieľom je hrebeň hory Soláň s náučnou trasou vyzdobenou drevenými sochami s valašskými motívmi a povesťami. Menej zdatní cyklisti môžu vyraziť na nenáročnú cyklotrasu Bečva, ktorá sa vinie údolím pozdĺž Vsetínskej Bečvy. Z Veľkých Kralovic do Vsetína meria 30km. Vďaka tomu, že má na väčšine miest asfaltový povrch, je vhodná aj pre in-line korčule.
Pozícia:

10 km za československým hraničným priechodom Makov, (207 km z Bratislavy).

Ubytovanie:

Tamojšie hotely reprezentujú úroveň dvoch až štyroch hviezdičiek. Ubytovanie podľa svojich finančných nárokov a požiadaviek na komfort si tu teda nájde každý. Hotely Lanterna*****, Horal*** a Galik** poskytujú na obdobie od júna do konca septembra zvýhodnený pobyt „Letná dovolenka v Beskydách“, ktorého hlavným bonusom je ubytovanie detí do 12 rokov na prístelke s raňajkami zdarma.

(Ďalšie užitočné info: dopláca sa len za večeru. Dospelí majú v cene raňajky, večere, voľný vstup do Wellness Horal s termálnymi bazénmi a podľa počtu strávených nocí a typu ubytovania mnoho ďalších bonusov ako napríklad relaxačná masáž, vstup do lanového parku, jazdu po okolí na segway, kozmetické ošetrenie, bowling alebo degustačnú večeru v zážitkovej reštaurácii.)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *