10 viedenských kaviarní, ktoré by ste mali navštíviť

Popíjanie kávy, spojené často so sladkým koláčikom a čítaním novín patrí k životnému štýlu Viedenčanov. Kaviarne, pekárne a reštaurácie sa plnia celý deň, ráno sú častými návštevníkmi pracujúci ľudia ponáhľajúci sa do práce, ale pár minút si nájdu na vyzdvihnutie svojej „coffee to go“. Taktiež ráno sem prichádzajú dôchodcovia vychutnať si raňajky a prečítať si dennú tlač. Viedenské kaviarne sú miestom stretnutí, ruchu, chutnej kávy, ale hlavne oddychu. Ja sama nie som výnimka, posedenie v jednej z nich je pre mňa pôžitok a zároveň možnosť sledovať ľudí, ochutnávať nové delikatesy a porozprávať sa s priateľmi.

Pre všetkých, ktorí sa chystajú do Viedne a majú chuť a čas zastaviť sa aj na kávu, čítajte ďalej môj zoznam kaviarní, ktoré som tu navštívila raz či viackrát, niektoré sa mi páčili viac, iné menej, no každá má isté čaro a aj práve preto je na mojom zozname :).

1. Ströck Feierabend – kaviareň, pekáreň a reštaurácia v jednom. Veľmi útulné miesto, vhodné hlavne na brunch alebo na ľahkú večeru, je však potrebné spraviť rezerváciu, inak sa tu dá veľmi ťažko nájsť miesto. Káva je vynikajúca a čo môže byť lepšie ako kombinácia čerstvého pečiva a voňavého cappucina :).

Strock Feierabend2. Motto am Fluss – veľmi slávna viedenská reštaurácia, ktorá je rozdelená na kaviareň s terasou a reštauráciu. V kaviarni okrem výbornej kávy ponúkajú jedny z najlepších viedenských palaciniek s ovocím, ricottou a javorovým sirupom. Taktiež šaláty či raňajkové menu sú vynikajúce a počas pekných slnečných dní je táto kaviareň na vode veľmi obľúbeným miestom domácich aj turistov. Opäť odporúčam rezervovať.

Motto am Fluss3. Zanoni & Zanoni – talianska cukráreň a kaviareň s výbornými zákuskami, zmrzlinou, zmrzlinovými pohármi či raňajkovým menu. No a samozrejme s výbornou kávou, či už je to malé espresso (kleiner Brauner), cappuccino či melange. Personál hovorí okrem nemčiny a angličtiny aj taliansky. Kaviareň sa nachádza na viacerých miestach vo Viedni, ja chodím najčastejšie do tej medzi Stephansplatz a Swedenplatz.

Zanoni & Zanoni4. Cafe Eiles – zvonku aj zvnútra pôsobí toto miesto veľmi staromódne, počas Vianoc majú na oknách veľké ružové mašle, ktoré sa nedajú prehliadnuť :). Eiles sa nachádza len kúsok od Radnice, konkrétne ak budete hľadať zastávku električky číslo 2, priamo na ulici Josefstädter Strasse. Tripadvisor zaradil Café Eiles do top 10 kaviarní vo Viedni, takže som ju samozrejme musela vyskúšať aj ja. A aj keď sa mi zariadenie veľmi nepáčilo, nakoniec som bola milo prekvapená z výbornej kávy a vynikajúceho makového zákusku :). Dobrý dojem ešte doplnila veľmi príjemná obsluha a sedenie pri okne, kde je možné sledovať rušný život domácich ponáhľajúcich sa na električku :).

Cafe Eiles5. Cafe Ritter – už dávnejšie som si všimla, že počas nakupovania na Mariahilfer Strasse je celkom ťažké nájsť kaviareň, kde by som si oddýchla, teda pokiaľ nechcete zájsť do McCafé alebo Starbucks (nič proti nim, v oboch majú výborné koláče :)). No aj na Mariahilfer Strasse sa nachádza pár tradičných rakúských kaviarničiek a jednou je Café Ritter. Nájdete ju približne v polovici Mariahilfer Strasse blízko obchodu Libro a oproti Tally Weil. Historické drevené zariadenie, úctiví čašníci v čiernych vestičkách a obrovské koláče, ktoré síce stoja 4e, no pre dvoch jeden kúsok úplne stačí :)

Cafe Ritter6. Cafe Bortolotti – do Bortolotti chodím najradšej na Tiramisu a lepšie som vo Viedni zatiaľ nejedla. Kaviareň je opäť talianska a okrem tiramisu majú kopu iných výborných dezertov, zmrzlinových pohárov a iných dobrôt. Na Mariahilfer Strasse sa nachádza Bortolotti až štyrikrát, okrem toho ju nájdete na Thaliastrasse. Rýchla obsluha, po väčšine tiež taliansky hovoriaca podobne ako v Zanoni & Zanoni.

Cafe Bortolotti

7. Augustin – kaviareň a reštaurácia nie priamo v centre, ale zašitá na rohu jedného domu v 15. mestskom obvode, ktorú zvonku určite prehliadnete. Domáci však vedia, že tu dostať jedny z najlepších viedenských raňajok a rezervovať musíte pár dní dopredu. Štýlové vnútro dopĺňa veľmi pekná terasa vo dvore, kde vám bude spoločnosť robiť huňatý ryšavý kocúr. Vajíčka, pečivo, humus, syry, sladké palacinky a výborná káva sú heslom tohto podniku.

Augustin8. Cafe a Casa – kaviarnička trošku mimo centra, ale jedna z mojich obľúbených počas študentských čias :). Keďže ekonomická fakulta Viedenskej univerzity je len kúsok od tejto kaviarne, moja cesta zo školy viedla často práve sem. Na rozdiel od tradičných viedenských kaviarní, Casa je moderne zariadená pripomínajúca mi trošku americký štýl. Malý priestor s pár stolíkmi, no káva je vynikajúca a dostanete tu perfektné muffiny či cookies :).

9. Cafe EL.AN – EL.AN nieje od centra až tak ďaleko, ja som ho objavila počas letného praktika v banke, keď som zistila, že kúsok od firemnej kantíny máme maličku kaviareň s výbornou kávou. Miesta na sedenie tu veľa nieje, v lete majú vonku dva malé stolíky a vo vnútri tiež len dva, ale aj tak si väčšina návštevníkov odnáša kávu so sebou. Capuccino robia úplne skvelé a koláčiky som síce nikdy nevyskúšala, no na prvý pohľad vyzerajú úžasne a vždy som silno rozmýšľala či si niečo z nich nedám :). EL.AN nájdete blízko Schottenringu.

10. Vollpension – na záver veľmi roztomilá kaviareň neďaleko Karlsplatz, v ktorej vás obslúžia rezké staršie dámy na dôchodku, ktoré sú prekvapivo milé, komunikatívne a samozrejme šikovné. Všetky dobroty čo tu môžete ochutnať sú poctivé domáce múčniky, napríklad práve čerstvo dopečený tvarohovník. Dobrá káva nesmie chýbať a celé zariadenie tak trochu v štýle „vintage“, tak trochu v štýle „stará mama“ tomu dodáva isté čaro. V tejto kaviarni sa budete cítiť učite príjemne a útulno a nezabudnite si prezrieť staré fotografie na stenách či rôzne „čačky mačky“ rozmiestnené po celej miestnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *